«لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود» این، یکی از عمده ترین نگرانی های نادرست این حوزه است و پاسخ به این سوال که آیا لیزر موهای زائد باعث ناباروری می شود از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به علت سهولت و مؤثرتر بودن لیزر در از بین بردن موهای زائد و حتی مو های معمول، مقبولیت این روش نسبت به سایر روش ها مانند کرم موبر، اپیلاسیون، تیغ های اصلاح و … افزایش یافته است، در نتیجه حساسیت در این خصوص که آیا لیزر موهای زائد بیکینی باعث نازایی می شود دوچندان شده است. از سوی دیگر تماس این دستگاه با برخی از نواحی حساس و مهم بدن مانند ناحیه تناسلی توجه به این امر که آیا لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی باعث نازایی می شود را ضروری ساخته است. از آن جایی که این امر به نسبت نو ظهور می باشد، دستخوش یک سری باورهای نادرست در اثر عدم آگاهی کافی در بین مردم شده است. که می توان با از بین بردن نگرانی های نا به جا راجع به ارتباط بین این دو معقوله و دادن آگاهی ها و آموزش و اطلاعات لازم و صحیح، اطمینان خاطر و آرامش را برای افراد به ارمغان آورد.

آیا لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی باعث نازایی می شود؟

آیا لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی باعث نازایی می شود؟

در گذشته این باور  بسیار همه گیر شد که لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود؛ اما امروزه این مسئله چیزی جز یک شایعه نادرست و باور منسوخ شده نیست؛‌ در نتیجه در پاسخ به این سوال باید گفت هیچ ارتباطی بین لیزر موهای زائد و ناباروری وجود ندارد.

با گذشت زمان  توجه به لیزر بیکینی منعطف شد و این مسئله مطرح شد که آیا لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی باعث نازایی می شود؟ لیزر به خودی خود هیچگونه خطر و آسیبی را برای بدن به همراه ندارد، چه ناحیه لیزر قسمت حساسی مانند ناحیه تناسلی باشد چه نواحی با حساسیت کمتر، مانند دست یا پا.

علت عدم ارتباط بین ناباروری و لیزر موهای زائد بیکینی:

علت عدم ارتباط بین ناباروری و لیزر موهای زائد بیکینی

همانطور که گفته شد سوالاتی نظیر آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود یا آیا لیزر موهای زائد بیکینی باعث نازایی می شود که راجع به ارتباط بین نازایی و انجام لیزر است، بطور کلی رد شده اما همچنان نگرانی هایی را برای افرادی که اطلاعات کافی ندارند در بردارد.

برای انجام لیزر از دستگاه های متفاوتی استفاده می شود که نقطه اشتراک تمامی این دستگاه ها عدم آسیب رسان بودنشان است. پس نمی توان گفت استفاده از دستگاه لیزر با برندی خاص یا بطور کلی لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود.

دستگاه لیزر در واقع فولیکول (رنگدانه) های موجود در موی زائد را هدف قرار می دهد و با آسیب رساندن به فولیکول و تولید گرما طی جلسات مختلف باعث کاهش یا از بین رفتن موهای زائد می شود.

اشعه استفاده شده در این دستگاه ها از نوع یونیزان است که عمق نفوذ آن در پوست بیشتر از چند میلی متر نیست که این سبب می شود تنها بر موهای سطح پوست اثر بگذراد. بنابراین این اشعه علاوه بر بی ضرر بودن برای پوست، توانایی آسیب رساندن به اندام های داخلی بدن را ندارد. توجه به این امر ضروری است که هنگام انجام لیزر در هیچ خطری اعضای داخلی بدن از جمله غدد لنفاوی، تخمدان و رحم را تهدید نمی کند. در نتیجه نمی توان گفت لیزر موهای زائد باعث ناباروری می شود.

با توجه به مطالب گفته شده می توان نتیجه گرفت که لیزر علاوه بر مضر نبودن و عدم آسیب رساندن به بدن، دارای محاسن زیادی است و قابل اجرا روی تمام نواحی بدن از جمله ناحیه تناسلی می باشد و نمی توان گفت لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی باعث نازایی می شود.

با استناد بر تحقیقات انجام شده توسط افراد مطرح، امن بودن لیزر در برخی از زمینه های بحث برانگیز مانند احتمال سرطان زا بودن یا احتمال ناباروری، به اثبات رسیده است. در نتیجه نباید به کلیشه ها یا باور های نادرست راجع به لیزر اهمیت داد. پس اگر تا امروز به دلیل ترس از این باور که لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود نوبت لیزر خود را به تعویق انداختید اکنون با دانستن حقایق با خیال راحت به مراکز لیزر مراجعه کنید.

لیزر موهای زائد بیکینی چه عوارضی دارد

علاوه بر جواب منفی به این سوال که آیا لیزر موهای زائد باعث ناباروری می شود، باید اضافه کرد که بطور کلی هیچ آسیب یا عوارض بلند مدتی برای لیزر نواحی مختلف بدن وجود ندارد؛ اما با توجه به حساسیت و نازک بودن پوست برخی از نواحی بدن، می تواند عوارض کوتاه مدتی را در بر داشته باشد. به عنوان مثال التهاب و قرمزی پوست از عوارض کوتاه مدت لیزر ناحیه بیکینی است که معمولا بعد از گذشت 1 تا 2 روز از بین میرود.