هر آنچه از عمل زیبایی لیفت بدن باید بدانید.


زمانی که یک جراج پلاستیک خوب پیدا کردید، جلسه مشاوره اولیه را گذراندید و برنامه درمانی مختص خود را دریافت کردید، باید برای جراحی لیفت بدن آماده شوید. پیروی کامل از دستورالعمل‌های پیش از جراحی باعث کاهش احتمال ابتلا به عوارض شده و کمک می‌کند تا به نتایجی بهینه دست پیدا کنید.

آمادگی طولانی مدت برای عمل لیفت بدن

هفته‌ها یا ماه‌ها پیش از جراحی لیفت بدن باید موارد زیر را رعایت کنید:

رژیم غذایی سالم را پیش بگیرید

یک رژیم غذایی سالم را در پیش گرفته و به طور منظم ورزش کنید. حتی اگر تاییدیه لازم برای انجام عمل لیفت بدن را دریافت کرده‌اید، بسیار مهم است که پس از آن هم تا جای ممکن اندام خود را متناسب نگاه داشته و تغذیه سالمی داشته باشید. این کار به بهبود بهتر بدن کمک کرده و به شما اطمینان می‌دهد که وزن‌تان تا قبل از جراحی نوسان زیادی نخواهد داشت. نوسان زیاد وزن می‌تواند در نتایج حاصله اختلال ایجاد کند.

سیگار کشیدن را متوقف کنید

سیگار کشیدن را متوقف کنید. جراحان پلاستیک به طور کلی افراد سیگاری را عمل نمی‌کنند، زیرا این کار توانایی بهبودی بدن را کاهش داده و احتمال ابتلا به عوارض را افزایش می‌دهد. اگر سیگاری هستید دکتر به شما توصیه می‌کند که مدت زمانی پیش و پس از عمل جراحی کشیدن آن را متوقف کنید.

از نوشیدن الکل اجتناب کنید

از نوشیدن الکل اجتناب کنید. نوشیدن بیش از حد مشروبات الکلی در سلامت عمومی شما اختلال ایجاد می‌کند؛ بنابراین بهتر است که برای مدتی پیش از عمل جراحی نوشیدن آن را متوقف کنید.

مصرف برخی داروها و مکمل‌های خاص را متوقف کنید

مصرف برخی داروها و مکمل‌های خاص را متوقف کنید. مصرف برخی داروها و ویتامین‌ها می‌تواند منجربه خونریزی مفرط در طول عمل جراحی شود. بنابراین باید در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاعات کاملی را در اختیار دکتر قرار دهید تا دستورالعمل‌های لازم در این زمینه را به شما بدهد.

بر روی وزن هدف خود ثابت بمانید

باید حداقل به مدت سه ماه بر روی وزن هدف خود ثابت بمانید. در حالت ایده‌آل وزن‌تان باید برای مدتی پیش از عمل ثابت باقی بماند. اگر وزن‌تان هنوز دچار نوسان است یا اگر دکتر در جلسه مشاوره از شما خواسته تا وزن خود را باز هم کاهش دهید، باید سعی کنید به وزن مورد نظر خود رسیده و حداقل از سه ماه پیش از عمل آن را ثابت نگاه دارید. تغییرات وزنی کم معمولاً تاثیر چندانی بر روی عمل لیفت بدن ندارند.

باید شخصی را همراه خود داشته باشید تا پس از مرخص شدن از بیمارستان شما را به خانه برساند.

باید شخصی را همراه خود داشته باشید تا پس از مرخص شدن از بیمارستان شما را به خانه برساند. ممکن است پس از عمل کمی دچار سرگیجه و عدم تمرکز باشید که این ناشی از بیهوشی و آرامبخش‌های استفاده شده در طی عمل لیفت است. همچنین ممکن است درد داشته باشید زیرا در لیفت بدن برش‌های بزرگی بر روی بدن ایجاد می‌شوند. اکثر افراد برای ۲ الی ۳ روز در بیمارستان بستری می‌شوند و نمی‌توانند تا چندین هفته رانندگی کنند.

داروهای ضروری و گن مخصوص لیفت بدن را از قبل تهیه کنید

داروهای ضروری و گن مخصوص لیفت بدن را از قبل تهیه کنید. در این صورت زمانی که مرخص شدید و به خانه باز گشتید دیگر نگران تهیه مُسَکن‌ها، داروها و گن مخصوص نخواهید بود. این کار سپری شدن دوره نقاهت را آسان‌تر می‌کند.

دوره نقاهت راحت‌تری

همه وسایل و احتیاجات مورد نیاز خانه را از قبل تهیه کنید تا دوره نقاهت راحت‌تری داشته باشید. ممکن است انجام فعالیت‌های اولیه مانند راه رفتن در خانه، آماده کردن غذا یا رساندن بچه‌ها به مدرسه برای چند هفته اول پس از عمل لیفت کمی سخت باشد. برای اینکه دوره نقاهت بی دردسر و راحت‌تری داشته باشید باید در مورد خانواده و تعهدات کاری خود از قبل تمهیدات لازم را بیاندیشید.

 سوالات در مورد روند درمان و دوره نقاهت

هر سوالی در مورد روند درمان و دوره نقاهت دارید از دکتر بپرسید. ممکن است با نزدیک شدن به تاریخ جراحی سوالات بیشتری در مورد عمل لیفت بدن و دوره نقاهت آن، برایتان به وجود بیاید. حتماً همه سوالات خود را بپرسید تا با اطمینان خاطر کامل عمل را انجام داده و بتوانید به خوبی دوره نقاهت را طی کنید.

نباید پیش از عمل مریض شوید

نباید پیش از عمل مریض شوید. این کار باعث می‌شود که انجام عمل لیفت بدن به تعویق بیافتد و این ناخوشایند است، مخصوصاً اگر از سر کار خود مرخصی گرفته باشید. جهت جلوگیری از مریضی از هیچ‌گونه اقدام احتیاطی دریغ نکنید. خواب کافی، شستن دست‌ها به طور منظم و تغذیه مناسب برخی از این اقدامات هستند.

پوست خود را به طور منظم تمیز کنید

پوست خود را به طور منظم تمیز کنید تا از بروز عفونت جلوگیری شود. اگر عفونت پوستی داشته باشید، عمل جراحی به تعویق خواهد افتاد. پوست اضافه محلی برای جمع شدن باکتری‌های مضر است، بنابراین باید آن را به طور مرتب شسته و آن را استریل و سلامت نگاه دارید.
رعایت این توصیه‌ها به شما کمک می‌کند تا بهترین نتایج را از عمل لیفت بدن کسب کنید.

روز پیش از عمل لیفت بدن

  • ۱۲ ساعت پیش از عمل نباید هیچ چیزی بخورید. خوردن غذا در این بازه زمانی باعث اختلال در روند بیهوشی در طول عمل می‌شود. بنابراین شب قبل از عمل ابداً نباید به جز آب چیز دیگری بخورید.
  • از مصرف الکل اجتناب کنید. این کار در داروهایی که طی عمل استفاده می‌شوند اختلال ایجاد می‌کند.
  • خوب بخوابید. این کار به بدن کمک می‌کند که بهتر بهبود پیدا کند. به علاوه که احتمالاً خوب خوابیدن پس از عمل جراحی سخت باشد زیرا زخم‌ها پانسمان شده و گن مخصوص لیفت بدن را به تن خواهید داشت. پس تا آنجایی که می‌توانید پیش از عمل خوب استراحت کنید.
  • پوست خود را کاملاً بشویید. احتمالاً پرستارها پوست شما را پیش از عمل کاملاً تمیز می‌کنند اما توصیه می‌شود که خودتان هم از قبل پوست‌تان را بشویید.
  • زیاد آب بنوشید. آبرسانی مناسب به بدن بسیار برای عملکرد آن حیاتی است و در روند بهبودی بسیار تاثیر دارد.
  • باید از قبل تدارکات لازم در خانه را آماده کرده باشید. بهتر است که پیش از عمل چک‌لیستی را آماده کرده و همه وسایل مورد نیاز اعم از داروها، گن مخصوص لیفت و … را در آن بنویسید تا چیزی از قلم نیفتد.
  • شخصی که همراه شماست و از شما مراقبت می‌کند باید همه نیازهایتان را درک کند. یکی از اعضای خانواده، دوستان یا آشنایان شما باید در چند هفته اولِ پس از عمل در کنارتان بوده و از شما مراقبت کند. می‌توانید از دستیارهای دکتر بخواهید تا دستورالعمل‌های لازم را به همراه شما بدهند تا بهتر بتواند به شما کمک کند.
  • با مطب دکتر در تماس باشید. ممکن است دکتر روز پیش از عمل شما را در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا ویزیت کند تا آمادگی‌تان را سنجیده و آزمایشات و معاینات فیزیکی نهایی را انجام دهد. حتی اگر چنین نیست، بهتر است پیش از عمل با دکتر در تماس باشید و احساسات و نگرانی‌های خود را با او در میان بگذارید. این مساله بسیار مهم است، مخصوصاً اگر احساس می‌کنید که احتمال ابتلا به سرماخوردگی یا عفونت پوستی وجود دارد.

علاوه بر این توصیه‌ها، باید از توصیه‌ها و دستورالعمل‌های دیگری که دکتر به شما می‌دهد کاملاً پیروی نمایید.