مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا در این مطلب به شرح نکات مهم در مورد مو می‌پردازد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مو یا رزرو نوبت در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰ – ۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰ تماس حاصل فرمایید.

شوره سر

شوره و پوسته هیچ خطری برای سلامتی شما نداشته است !!!!

شوره سر مسری نمی‌باشد.در این قسمت مهم است که بدانید چگونه به شوره سر مبتلا شده‌اید.هنوز هم پزشکان درباره این موضوع به قطعیت نرسیده‌اند اما در مورد این موضوع یک نظریه ارائه کرده‌اند طبق این نظریه گفته شده است که ممکن است شوره سر به دلیل رشد بیش از حد قارچ‌ها بوده باشد.فاکتورهای دیگری هم هستند که ممکن است موجب شوره سر شوند مانند: پوست چرب، استرس، چاقی، سرما، هوای خشک، و داشتن اگزما یا پسوریازیس.اگر چه ظاهر شوره سر موجب می‌شود تا شما احساس نارضایتی داشته باشید و همواره برای حضور در مراکز عمومی اذیت شوید ولی باید بدانید شوره سر هیچ گونه سلامتی شما را به خطر نمی‌اندازد.

برای درمان شوره سر چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

اگر قصد دارید شوره سر خود را کاهش دهید و موجب کم شدن میزان تجمع سلول‌های مرده پوست شوید باید به شما بگوییم که در روز یک بار از شامپوی ضدشوره استفاده کنید و اجازه دهید این شامپو به مدت ۵ دقیقه بر روی پوست شما بماند.لازم است شما شامپوهای ضدشوره متفاوتی را امتحان نمایید تا متوجه شوید کدام شامپو اثر بیشتری بر روی شوره سر شما می‌گذارد.اینگونه می‌توانید شامپوی با اثربخشی زیادتری را برای خودتان پیدا کنید اگر این راهکار را امتحان کردید ولی به جوابی نرسیدید حتما باید با پزشک مشورت نمایید و علت را جویا شوید.

شوره سر زرد رنگ

در صورتی که شوره سر شما چرب و زرد رنگ می‌باشد ممکن است شما به درماتیت سبورئیک یا درماتیت شوره‌ای دچار شده باشید.درماتیت سبورئیک به عنوان یک بیماری التهابی معروف است که این امکان را داشته است تا در بخش‌هایی از بدن مثل پوست سر و صورت که در آنجا غدد چربی زیاد وجود دارد ایجاد شود.اینگونه تصور می‌شود که زمانی که درماتیک سبورئیک ایجاد می‌شود به برخی از عامل‌ها مانند قارچ‌ها و هورمون‌ها و حتی به برخی مشکلات عصبی مرتبط است و برای درمان آن باید مثل شوره عادی سر عمل کرد و از شامپوهای ضدشوره‌ای استفاده کرد.اگر میزان آن شدیدتر باشد ممکن است به تجویز داروهای استروئیدی و یا ضدقارچ نیاز داشته باشیم.

ریزش مو

آیا فکر می‌کنید موهای شما زیادی از حد می‌ریزد ؟

برخی از کارشناسان یک اندازه‌گیری را معرفی نموده‌اند که البته زیاد هم میزان آن دقیق نیست، اگر روزانه شما ۱۰۰ تار مو یا بیشتر در روز از دست می‌دهید جای نگرانی نیست.این رویداد نشانه آن نیست که شما در حال کچل شدن هستید زیرا در همان لحظه چیزی حدود ۹۰ درصد از صدهزار فولیکول یا پیاز مو در حال تولید مو می‌باشند.۱۰ درصد بقیه در فاز استراحت یا تلوژن بسر می‌برند که این میزان در زمان ۲ تا ۳ طول می‌کشد تا موها بریزند و سپس به واسه یک موی جدید جایگزین می‌شوند و چرخه رشد مو شروع می‌شود.

چه عواملی موجب ایجاد تلوژن افلوویوم می‌شود ؟

اگر به بدن شما یک شوک مثل جراحی، زایمان، مصرف برخی داروها، رژیم غذایی سخت، استرس‌های شدید و مشکلات تیروئیدی وارد شود ممکن است موجب شود تا پیاز مو به فاز استراحت یا تلوژن برود.۲ ماه پس از این موضوع شما متوجه خواهید شد که موهای شما نازک شده‌اند یا در حال ریخته شدن هستند که به این وضعیت تلوژن افلوویوم گفته می‌شود گاهی از این موضوع با عنوان مو در مشت نیز یاد می‌شود.در اکثر افراد به این صورت است که موها پس از مدتی دوباره شروع به رشد می‌کنند.

حمله به پیازهای مو

سیستم ایمنی بدن شما در کچلیِ موضعی؛ به اشتباه به پیاز یا فولیکول‌های مو حمله خواهد کرد و همین عمل موجب می‌شود تا ریزش مو اتفاق بیافتد این عمل خیلی ناگهانی رخ می‌دهد.در بسیاری افراد مشاهده شده است که در یک یا دو منطقه تاسی به وجود آمده اما این نیز ممکن است که در برخی افراد ریزش مو در تمامی بدن رخ بدهد.ما نمی‌توانیم کچلی را یک موضوع تهدیدکننده یا یک مشکل موضعی مسری بدانیم اما این امکان وجود دارد که این موضوع از لحاظ روحی و روانی برای شما سخت باشد.این امکان وجود دارد که مجدد به خودی خود رشد نماید اما می‌توانید از روش‌های درمانی استفاده کنید تا این روند را سرعت ببخشید، متاسفانه بعضی از افراد بارها و بارها این کچلی موضعی را تجربه می‌کنند.

۹۰ درصد ریزش مو در آقایان ژنتیکی است

ممکن است شما تحت تاثیر خانواده پدری یا مادریتان باشید؛ باید بدانید که ریزش مو یک بیماری ارثی می‌باشد اگر شما به پدربزرگ مادری‌تان نگاهی بیندازید می‌توانید در مورد آینده موهایتان اطلاعاتی را کسب کنید.ریزش مو در مردان از شقیقه‌ها شروع خواهد شد و بدین ترتیب تاج سر را در بر خواهد گرفت و در اطراف سر الگویی نعل اسبی شکل را ایجاد می‌نماید.داروهای وجود دارد که می‌توانند موجب کم شدن میزان ریزش مو شوند مانند: Rogaine ماینوکسیدیل پروپشیا فیناستراید.

الگوی طاسی در زنان

ریزش مو در زنان را می‌توانیم به تعبیر دیگری با نازک شدن مو در تمام قسمت‌ها بدانیم که این رویکرد بیشتر در بالا و جلوی سر اتفاق می‌افتد.زنان ها برخلاف مردها کمتر دچار عارضه تاسی می شوند و این عارضه بیشتر در آقایان مشاهده می شود.عده ای عقیده دارند که موی بلند موجب می‌شود تا به ریشه مو فشار وارد شود ولی این موضوع تنها می‌تواند بر حالت آویزان و لخت بودن مو تاثیر بگذارد.دقت کنید که شامپو کردن نیز نمی‌تواند علل ریزش مو باشد تنها ریزش موهایی که در حال ریختن هستند را آسان‌تر می‌نماید.این امکان وجود دارد که ماینوکسیدیل به رشد مو کمک کند و از نازک شدن آنها هم جلوگیری نماید.

ریزش مو ناشی از کشش پوست سر

اگر از دسته افرادی هستید که موهای خود را مانند دم اسبی یا انواع بافت مو می‌بندید باید توجه داشته باشید که این مورد ممکن است تا به فولیکول یا پیاز موهای شما آسیب وارد شود که این مورد هم باعث ریزش مو  [مزوتراپی مو روشی برای درمان ریزش مو]و هم باعث شکسته‌شدن موها شود.گاهی اوقات ممکن است که اضافه کردن مو یا اکستنشن مو موجب شود تا کچلی ناشی از کشش رخ دهد زیرا این عمل موجب اضافه شدن وزن به موهای سر خواهد شد.اما می‌توانید با عوض کردن مدل مویتان به رشد مجدد موهای خود کمک کنید.فراموش نکنید که بستن و کشیدن محکم و دائمی موها در دراز مدت موجب می‌شود که موهایتان را برای همیشه از دست بدهید.

تقویت مو

از آسیب موهای خود در برابر خورشید جلوگیری کنید.

آفتاب زیادی موجب می‌شود تاموهای شما حالتی خشک و شکننده به خود بگیرند و به آسانی موجب می‌شود تا موهای شما خورد شود، اگر از دسته افرادی هستید که موهای نازکی دارید بهتر است زیاد در معرض آفتاب قرار نگیرید زیرا موجب می‌شود تا پوست سر شما هم حالت آفتاب سوختگی [از مشکلات زیبایی : آفتاب سوختگی ، علل و درمان آن را مطالعه نمایید] به خود بگیرد.به شما توصیه می‌شود که از محصولات مراقبت از مو که حاوی ضد‌آفتاب می‌باشند نیز استفاده کنید استفاده از این محصولات موجب می‌شود تا حدودی از موهای شما حفاظت کند شاید برای شما سخت باشد که تمام موهایتان را بصورت یکنواخت به این محصولات آغشته کنید.به همین دلیل اگر شغل شما به گونه‌ای است که باید زیاد در معرض آفتاب قرار بگیرید لازم است که از یک پوشش یا کلاه برای حفاظت از موهایتان استفاده کنید.

ریز مغذی‌های کلیدی و ضروری

آیا یک رژیم غذایی می‌تواند موجب آسیب به موهای شما شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم اگر میزان این رژیم شدید باشد موجب آسیب خواهد شد.اگر قصد دارید به خوبی از موهای خود حفاظت کنید باید بدانید که موها برای سالم ماندن به پروتئین و آهن نیاز داشته‌اند و همچنین در کنار این موارد باید مقداری اسید چرب امگا ۳، روی، ویتامین  Aدر نظر داشته باشید، البته دقت داشته باشید نیازی نیست مقدار این موارد زیاد باشد.در رژیم‌های غذایی که میزان کالری در آن کم است مقدار زیرمغذی در آنها کم است و به همین خاطر این رژیم موجب می‌شود تا رشد مو توقف کند یا موها ضعیف شوند. اگر کمبود مواد غذایی به مقدار زیادی باشد مثل افرادی که از اختلالات خوردن رنج می‌برند، ممکن است این موضوع موجب از دست دادن مو و در نهایت موجب ریزش مو شود.

رژیم غذایی سالم برای داشتن مو و قلب سالم!

اگر شما هم در وعده‌های غذایی خود گردو و ماهی سالم مصرف کنید می‌توانید امگا ۳ را برای بدن خود به میزان کافی فراهم کنید البته می‌توانید اسفناج و هویج به خاطر در برداشتن ویتامین A و آجیل به خاطر سلنیوم آن و صدف و بادوم هندی بخاطر روی مصرف کنید اگر این مواد را به موقع و به اندازه مصرف کنید می‌توانید موی سالم داشته باشید.البته فراموش نکنید که لبنیات کم چرب، غلات کامل و سبزیجات را هم در این لیست غذایی مصرف نمایید.اگر شما هم این مواد غذایی را به ترتیب مصرف کنید هم می‌توانید به سلامت قلب‌تان کمک کنید و هم موی سالم و زیبا داشته باشید.

سفید شدن زودرس موها ژنتیکی می‌باشد

شاید دیده باشید که افرادی با سن کم دارای مو سفید زیاد هستن این موضوع اصلا ارتباطی با سن شما نداشته است. در صورتی که این امکان وجود دارد به سن ۴۰ ساله نرسیده باشید و دانه‌های موی سفید در سرتان زیاد شده باشد باید دقت کنید که این موضوع به سابقه خانوادگی شما بر می‌گردد.[مقاله : رژیم غذایی برای درمان انواع مو] اگر موی شما حالت خاکستری به خود گرفته باشد در واقعه نشان‌دهنده ضعف سلامتی نمی‌باشد بلکه ممکن است کم‌خونی، مشکلات مربوط به تیروئید، کمبود ویتامین B12 و بیماری برص یا ویتیلیگو موجب شود تا موها زودتر سفید شوند. گاهی ممکن است موهای سفید خودتان را رنگ کنید ولی دقت کنید که ممکن است عده‌ای به مواد شیمیایی حساس باشند و رنگ کردن مو موجب شود تا پوست سرشان دچار سوزش و خارش شود.

 

دستکاری نمودن بیش از اندازه موها

اگر دوست ندارید که موهایتان آسیب ببیند می‌توانید از انجام بیش از حد اتو مو، رنگ کردن و دکلره کردن موها و حتی برس کشیدن مو بپرهیزید زیرا این موارد موجب می‌شود تا به لایه بیرونی موها (کوتیکول) آسیب وارد شود. اگر لایه بیرونی موها از بین برود موجب می‌شود که هسته داخلی آن پیدا شود این کار سبب می‌شود تا موهای شما خشک شوند و در نهایت سبب از دست رفتن درخشندگی مو خواهد شد. این موضوع نمی‌تواند موجب آسیب‌رسانی مو بصورت دائمی شود ولی اگر این کارها تداوم پیدا کند می‌تواند تا جایی پیش رود که تنها مجبور به کوتاه کردن مو باشید و مجددا از نو آغاز کنید. اگر می‌خواهید که موهایتان کمتر آسیب ببنید به شما توصیه می‌کنیم کمتر آنها را دستگاری کنید تا به سلامت بیشتری در مورد مو برسید.

اثر جانبی که بعضی داروها به همراه دارند

داروهای زیادی هستند که می‌توانند بر سلامت تاثیر بگذارند مانند داروهای ضد لخته شدن خون، داروهای کاهنده کلسترول، داروهای ضدافسردگی، داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی، داروهای یائسگی، داروهای ضدبارداری و آنتی بیوتیک. معمولا افراد پس از اینکه این داروها را مصرف نکردند موهایشان دوباره رشد می‌کند اما این موضوع برای همه افراد قطعی نخواهد بود.

ماساژ پوست سر

نمی‌توانیم بگوییم ماساژ پوست موجب می‌شود تا ریزش مو کم شود زیرا هیچ گونه شواهدی در این خصوص یافت نشده است و حتی نمی‌توانیم بگوییم موجب بهبودی مو می‌شود. مزیت ماساژ این است که موجب می‌شود فرد استرس کمتری داشته باشد و همچنین ریلکس‌تر شود. پوست سر انسان‌ها از از پایانه‌های عصبی پوشیده شده است که آن را به شدت نسبت به لمس حساس نموده است. مالش پوست سر می‌تواند به آزاد شدن تنش‌ها کمک کند. ماساژ همچنین ترشح هورمون‌هایی که در فرد احساس خوب ایجاد می‌کنند مثل دوپامین و سروتونین را تحریک خواهد نمود.

آنالیز مو امکانپذیر نیست

عده ای از شرکت‌ها هستند که می‌گویند می‌توانند با بررسی نمودن تارهای مو به مشکلات مربوط به سلامتی و همچنین کمبود ویتامین‌ها بپردازند. اما باید بگوییم اگر چه می‌توانیم با بررسی نمودن مو به اثرات برخی از سموم مانند سرب و یا آرسنیک دست پیدا کرد ولی در نهایت این نتایج می‌تواند یافته‌های متناقضی را در برگیرد. موارد متفاوتی از شامپوهایی که استفاده می‌کنید تا آلودگی ها و … همگی می‌توانند بر روی این نتایج تاثیر بگذارند.