ریزش مو مشکلی رایج است که بسیاری افراد از آن رنج می‌برند. این عارضه می‌تواند اعتماد به نفس فرد را از بین برده و حتی منجر به افسردگی شود. با بالا رفتن سن حدود 40 درصد خانم‌ها و 70 درصد آقایان به درجه‌ای از ریزش مو دچار می‌شوند. گرچه که درمان‌ها و داروهای متعددی برای رفع این مشکل وجود دارند اما همه آن‌ها تاثیر خوبی ندارند و ممکن است نتوانند باعث رشد مجدد موها شوند.

البته دانشمندان و محققان روش‌های کاشت مو جدید را کشف کرده‌اند که موثر بوده و با استفاده از آن‌ها می‌توان به رشد دوباره موها امیدوار بود. تاثیر این روش‌ها دائمی بوده و برای خانم‌ها و آقایانی که به ریزش مو مبتلا هستند بسیار موثر می‌باشند. با این وجود هنوز هم بسیاری افراد چشم انتظار یک پیشرفت غیر منتظره علمی در زمینه درمان دائمی ریزش مو هستند. خوشبختانه طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های علمی زیادی در این زمینه صورت گرفته است. قطعاً ادامه این پیشرفت‌ها طی سال‌های آتی منجر به یافتن درمان قطعی ریزش مو خواهد شد.

 تکنولوژی‌های کاشت مو جدید

دانشمندان موسسه تحقیقات پزشکی Sanford Burnham در کالیفرنیا راهی برای تقویت رشد موهای جدید با استفاده از سلول‌های بنیادی یافته‌اند. دانشمندان اظهار دارند که با کشف این روش کاشت مو جدید یک گام دیگر به درمان قطعی ریزش مو نزدیک شده‌ایم. اَلکسی ترشیک یکی از اساتید دانشگاه سنفورد برنهام و همکارن او در تحقیقات اخیر خود دریافته‌اند که می‌توان با استفاده از سلول‌های بنیادی پُر توان  (hPSCs) که از جنین انسان گرفته می‌شود، باعث رشد موهای جدید شد. طبق اظهارات این دانشمندان این روش جدید بسیار موثرتر از روش‌های موجود کاشت مو می‌باشد. آن‌ها تکنیکی را توسعه داده‌اند که به سلول‌های بنیادی پُر توان (hPSCs) کمک می‌کند تا به سلول‌های پوست حقیقی تبدیل شوند. این سلول‌ها مسئول متعادل کردن چرخه رشد موها و تشکیل فولیکول‌های مو هستند.

یکی از جدیدترین و پیشرفته‌ترین تکنیک‌ها برداشت مو از صورت (ریش) و کاشت آن در سر می‌باشد.

علمی که در پشت روش استخراج واحد فولیکولار (FUE) وجود دارد هم پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته است. روش‌های کاشت مو جدید FUE که تاثیر زیادی هم دارند به سرعت در حال محبوب شدن هستند. یکی از جدیدترین و پیشرفته‌ترین تکنیک‌ها برداشت مو از صورت (ریش) و کاشت آن در سر می‌باشد. این روشی موثر برای افرادی است که در مراحل پیشرفته ریزش مو قرار دارند و از فقدان زیاد کیفیت و کمیت مو رنج می‌برند. طبق گفته‌های محققان فرآیند رشد موهای صورت طول عمر بیشتری داشته و رشد آن‌ها نسبت به موهای نواحی دیگر بدن دیرتر متوقف می‌شود؛ بنابراین فولیکول‌های موی صورت طول عمر بیشتری داشته و مدت زمان بیشتری به رشد خود ادامه می‌دهند. به همین دلیل ریشه موها عمق بیشتری پیدا کرده و باعث به وجود آمدن حجم و تراکم بیشتر می‌شوند.

جلوگیری از ریزش مو در خانم‌ها و آقایان

تحقیقات اخیر نشان داده که تزریق پلاسمای غنی شده از پلاکت (PRP) درمانی موثر برای جلوگیری از ریزش مو در خانم‌ها و آقایان است. این روشی غیرجراحی برای افرادی است که می‌خواهند موهای خود را تقویت کرده و از ریزش آن‌ها جلوگیری نمایند. نتیجه همه این مطالعات و تحقیقات علمی نشان می‌دهد که PRP روشی موثر و طبیعی برای بهبود کیفیت پوست و مو می‌باشد. در این روش خون خود داوطلب گرفته شده، داخل یک سانتریفیوژ چرخانده شده و PRP آن از اجزای دیگر خون جدا می‌گردد. بدین منظور از سیستم پزشکی Healeon استفاده می‌شود که یک سیستم استریل بسته است. این سیستم، گرانولوسیت که عامل مانع بهبود زخم و بازتولید بافت می‌باشد را از بین می‌برد. سپس ناحیه‌ای از جمجه سر که قرار است تزریق در آن انجام شود تحت بی‌حسی موضعی قرار می‌گیرد تا فرد دردی را احساس نکند. پس از تزریق PRP موها شسته شده و هیچ‌گونه دارو یا آرامبخش دیگری به داوطلب داده نمی‌شود.

مطالعه دیگری که اخیراً مطرح شده مولکولی را با نام laminins 511 معرفی می‌کند که وظیفه آن ارسال سیگنال شروع چرخه رشد به فولیکول‌های مو است. این پروتئین مانند که پیام‌رسان در زیر لایه درونی پوست حرکت کرده و باعث شروع فرآیند رشد مو می‌شود. محققان معتقدند که روزی این یافته‌ها منجر به پیدا کردن بهترین درمان برای الگوهای مختلف طاسی می‌شود. دانشمندان این مطالعه را بر روی موش‌ها انجام داده‌اند و معلوم شد که این پروتئین در به حرکت در آوردن چرخه رشد مو موفق بوده است. محققان بر این باورند که laminins 511 قطعاً در رشد موی انسان نیز موثر خواهد بود.

کاشت مو روباتیک

دکتر کارلوس وزلی که متخصص کاشت مو در منهتن است ماشینی به نام پیلوسکوپ ساخته که قادر است فولیکول‌های مو را از زیر پوست سر استخراج کند، در نتیجه برای برداشت فولیکول‌ها دیگر نیازی به ایجاد حفره نمی‌باشد. دکتر وزلی این کار را با ایجاد برشی کوچک در پشت سر و قرار دادن دسته پیلوسکوپ در آن انجام می‌دهد. این روش در مقایسه با روش FUE مزایایی را دارد از جمله اینکه پوست سر و جمجمه دست نخورده باقی مانده و فقط برشی بسیار کوچک در پشت سر ایجاد می‌شود که این برش هم توسط موها کاملاً پوشیده خواهد شد.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

کاشت مو روباتیک یکی دیگر از بزرگترین دستاوردها در زمینه کاشت مو جدید است. از این سیستم برای دستیابی به بازدهی و کمال بیشتر استفاده می‌شود و نتایج حاصل از آن بسیار چشمگیر است. این سیستم قادر است تا با زوایای مختلف و نفوذ عمیق گرافت‌هایی عالی را به دست بیاورد. ماشین روباتیک می‌تواند گرافت‌های مو را یکی پس از دیگری برداشته و همچنین قادر است تا آن‌ها را بکارد. خبر خوب این است که با وجود روش‌ها و تکنولوژی‌های کاشت مو جدید، ریزش مو به هر دلیلی از جمله بیماری، زخم، آسیب به مو، ژنتیک یا سن رخ دهد، نهایتاً قابل درمان است.