اگر احساس می‌کنید که شکمتان حالت افتاده دارد و پوستش شُل شده و ورزش و رژیم غذایی بر روی چربی‌های این ناحیه تاثیری ندارد، ابدومینوپلاستی یا جراحی تامی‌تاک پیشنهاد تیم پزشکی کلینیک زیبایی رخ آرا برای رفع این مشکل می‌باشد. بدفرم شدن و برجستگی بیش ازحد نامتعارف شکم، شل‌شدگی و افتادگی پوست شکم و وجود چین در ناحیه پوست شکم هنگام نشستن که پوشیدن لباس‌های دلخواه را غیرممکن می‌کند، یا وجود ترک‌های پوستی ناحیه شکم گاه چنان آزاردهنده می‌شود که بیمار را ترغیب به انجام عمل‌های جراحی زیبایی می‌کند. به طور خلاصه هدف ابدومینوپلاستی برداشتن چربی و پوست اضافه و بازگرداندن قدرت ماهیچه‌های شکمی می‌باشد. کلینیک پارس مهر به بررسی دقیق این تکنیک پرداخته است. با ما همراه باشید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک چیست؟

ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (Tummy Tuck) یک روش جراحی برای افرادی است که پس از بارداری یا پس از کاهش وزن زیاد نتوانسته‌اند حالت اولیه شکم خود را به دست بیاورند. به طور خلاصه هدف ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (Tummy Tuck) برداشتن چربی و پوست اضافه و بازگرداندن قدرت ماهیچه‌های شکمی می‌باشد. این درمان باعث تخت شدن و سفت شدن شکم می‌شود. از طریق این جراحی زیبایی محبوب و اثبات شده به سادگی می‌توانید به اهداف خاص خود دست پیدا کنید. در این عمل از روش‌های منحصر به فرد مختلفی جهت درمان ناحیه میانی شکم استفاده می‌شود.
جراحی کلاسیک ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (Tummy Tuck) یک روش جراحی برای بهبود شکل ظاهری شکم از طریق برداشتن چربی و پوست اضافی در ناحیه هیپوگاستر، ترمیم نقص لایه عضلانی جدار شکم و سفت کردن عضلات جدار شکم می‌باشد. عمل جراحی ابدومینوپلاستی به منظور بهبود بخشیدن به شکل ظاهری شکم و براساس خصوصیات آناتومیک افراد انجام می‌شود.

یکی از شایع‌ترین مشکلات و نارضایتی‌های زیبایی مربوط به ناحیه شکم می‌باشد. بدفرم شدن و برجستگی بیش ازحد نامتعارف شکم، شل‌شدگی و افتادگی پوست شکم و وجود چین در ناحیه پوست شکم هنگام نشستن که پوشیدن لباس‌های دلخواه را غیرممکن می‌کند، یا وجود ترک‌های پوستی ناحیه شکم گاه چنان آزاردهنده می‌شود که بیمار را ترغیب به انجام عمل‌های جراحی زیبایی می‌کند.
ابدومینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی شکم اقدامی تهاجمی جهت صاف و کشیده کردن شکم به وسیله ی خارج کردن پوست وچربی اضافی و سفت کردن عضلات جدار شکم میباشد. ابدومینوپلاستی برخلاف اعمال جراحی محدود مثل پلک یا بینی یک اقدام جراحی عمده محسوب میگردد. و اگر در فکر انجام ابدومینوپلاستی هستید بهتر است قبل از عمل اطلاعات کافی در مورد آن به دست آورید و با چشمانی باز تصمیم بگیرید. ابدومینوپلاستی برای بیماری مناسب است که تمام اقدامات غیر تهاجمی تر مثل رژیم و ورزش و… را امتحان کرده و نتیجه نگرفته و در حال افزایش وزن نیست.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

چه کسی داوطلب مناسب برای انجام ابدومینوپلاستی می‌باشد؟

ابدومینوپلاستی روشی برای کاهش وزن نیست اما می‌تواند قسمت‌هایی از شکم را که ورزش و رژیم غذایی بر روی آنها تاثیری نگذاشته‌اند به زیبایی فرم دهد و خطوط شکم را مشخص کند. افرادی که دچار مشکلات شل شدگی و افتادگی شکم هستند می‌توانند از ابدومینوپلاستی بهره ببرند.

شل شدن ماهیچه و پوست شکم پس از زایمان

بارداری معمولاً عوارض جانبی ناخوشایندی مانند شُل شدن پوست و جدا شدن ماهیچه‌های شکم را در پی دارد، مخصوصاً اگر خانمی چندین بار زایمان داشته باشد و یا زایمان به صورت سزارین صورت گرفته باشد.
معمولاً پس از زایمان رژیم غذایی و ورزش برای تقویت عضلات شکم و جمع شدن شکم کافی نیستند. یکی از دلایل این امر ضعیف شدن ماهیچه‌های شکم و از دست رفتن قابلیت ارتجاعی پوست مخصوصاً پس از چندین زایمان است. در این وضعیت احتمالاً بهترین گزینه درمانی برای بازیابی حالت اولیه شکم پیش از بارداری جراحی ابدومینوپلاستی است. برخی خانم‌ها شانس این را دارند که از ترکیب چند عمل زیبایی مثل تامی تاک، لیپوساکشن و برجسته‌سازی سینه بهره ببرند.

اگر قصد دارید که باز هم بچه‌دار شوید بهتر است تا عمل ابدومینوپلاستی را به بعد از آن موکول کنید.

اگر قصد دارید که باز هم بچه‌دار شوید بهتر است تا عمل ابدومینوپلاستی را به بعد از آن موکول کنید. هرگونه بارداری مجدد می‌تواند دوباره ماهیچه‌های شکم را از یکدیگر جدا کند (که به آن دیاستازیس رکتی می‌گویند) و موجب شُل شدن مجدد پوست اطراف شکم شود. بنابراین همه نتایج حاصل از تامی تاک از بین رفته و باید جهت دستیابی به نتایج گذشته دوباره این عمل را انجام دهید. بهتر است بدانید که اگر قبلاً عمل ابدومینوپلاستی را انجام داده‌اید و پس از آن به طور غیر منتظره‌ای باردار شدید، این موضوع بر روی سلامتی کودک شما هیچ تاثیری نخواهد گذاشت. اگر عمل ابدومینوپلاستی را انجام دهید باز هم می‌توانید بدون هیچ مشکلی بچه‌دار شوید.

شُل شدن پوست پس از کاهش وزن زیاد

شُل شدن پوست پس از کاهش وزن زیاد

کاهش وزن باعث بهبود کلی سلامتی می‌شود اما ممکن است عوارضی را از نظر زیبایی به همراه داشته باشد. شل شدن پوست و ضعیف شدن عضلات شکم از این عوارض می‌باشند. برخی افراد از این موضوع دلسرد شده و شیوه زندگی سالم و جدید خود را رها می‌کنند و به عادات گذشته خود باز می‌گردند. ابدومینوپلاستی می‌تواند به فرم‌دهی شکم کمک کرده و باعث شود تا نتایج حاصل از کاهش وزن بهتر نمود پیدا کنند. افرادی که زایمان‌های زیادی داشته‌اند و یا کاهش وزن زیادی داشته‌اند برای درمان پوست اضافه ناحیه شکم ابدومینوپلاستی را انجام می‌دهند. به این ترتیب افرادی برای انجام ابدومینوپلاستی داوطلبان خوبی هستند که با وزن ایده‌آل خود 7 الی 10 کیلوگرم فاصله داشته باشند.

تغییر حالت شکم با بالا رفتن سن

دو تاثیر رایج بالا رفتن سن شامل از دست رفتن قابلیت ارتجاعی پوست و ضعیف شدن ماهیچه‌ها و عضلات است. این دو عامل می‌توانند تاثیری عمیق بر روی ناحیه شکم بگذارند، این دو عامل باعث می‌شوند تا پوست و عضلات به طور کاملاً ملموسی شل شوند. برای بسیاری از افراد تغییر حالت ناحیه شکم یکی از علائم پیری به شمار می‌رود. ابدومینوپلاستی به جوان‌سازی شکم کمک کرده و باعث بازیابی کانتورها و خطوط شکم می‌شود. درست است که ابدومینوپلاستی عملی بسیار ایمن و کم خطر است اما اگر فکر می‌کنید مشکلات پزشکی دیگری دارید که ممکن است با انجام ابدومینوپلاستی بدتر شوند از انجام آن جداً خودداری نمایید.

استعدادهای ژنتیکی ناخوشایند

محلی که بدن شما در آن چربی را ذخیره می‌کند و شکل کلی آن معمولاً وابسته به ژنتیک شماست. برخی افراد با وجود اینکه مدام ورزش می‌کنند و رژیم‌های غذایی سختی می‌گیرند اما باز هم چربی در ناحیه میانی شکم آن‌ها جمع می‌شود. سن اغلب یک عامل نیست و فردی که مستعد انباشتن چربی در ناحیه شکم خود است می‌تواند با انجام ابدومینوپلاستی ظاهر یک جوان 20 ساله را پیدا کند. خوشبختانه با ابدومینوپلاستی می‌توان این مشکل را حل کرد. برای فهمیدن اینکه آیا ابدومینوپلاستی بهترین درمان برای شماست یا خیر باید اهداف و انتظارات خود را با یک تیم پزشکی حرفه‌ای در میان بگذارید. به خاطر داشته باشید درست است که ابدومینوپلاستی تاثیری بسیار مثبت بر روی ظاهر کلی شما دارد اما هدف از انجام آن کاهش وزن نیست. جهت حفظ نتایج حاصل از این عمل باید همچنان ورزش کرده و رژیم غذایی خود را ادامه دهید.

جابجا شدن ناف

یکی از دلایل دیگری که افراد به دنبال انجام ابدومینوپلاستی هستند تنظیم موقعیت ناف است. اگر ناف شما در موقعیت بسیار بالا قرار دارد می‌توان با پایین کشیدن بافت پوست موقعیت آن را تنظیم کرد. همچنین می‌توانید عمل زیبایی ناف یا آمبلیکوپلاستی را انجام دهید. این عمل معمولاً جهت دستیابی به نتایج طبیعی‌تر و همراه با ابدومینوپلاستی انجام می‌شود.

انواع تکنیک ابدومینوپلاستی

انواع تکنیک ابدومینوپلاستی

هیچ دو بیماری نیستند که با مشکلات یکسان به جراح زیبایی مراجعه کنند و قطعاً اهداف آن‌ها هم یکسان نیست. به همین دلیل انواع تکنیک نحوه انجام ابدومینوپلاستی تکامل زیادی پیدا کرده و به نسبت اهداف و نیازهای بیماران مختلف متفاوت است. جراح معمولاً تکنیکی را انتخاب می‌کند که متناسب با اهداف شما باشد، همچنین طبیعی بودن نتایج و به حداقل رساندن اِسکار (اثر زخم) را مد نظر قرار می‌دهد.

ابدومینوپلاستی کامل

این عمل رایج‌ترین نوع ابدومینوپلاستی می‌باشد که نتایجی چشمگیر را به دنبال دارد. در این روش برشی از یک سر استخوان لگن تا سر دیگر آن ایجاد می‌شود، این کار به جراح اجازه می‌دهد تا بتواند پوست، بافت و عضلات شکم را فرم‌دهی و کانتور کند. ممکن است از ناف برشی عمود بر برش افقی انجام شود. این روش شامل تغییر موقعیت ناف شده و ممکن است لازم باشد تا لوله زهکشی زخم تا چند روز در زیر پوست باقی بماند. ابدومینوپلاستی کامل برای درمان تمامی دیواره شکم که شامل ناحیه بالا و پایین ناف می‌شود مناسب است. با این عمل می‌توان کناره‌های قسمت میانی شکم را نیز تا حد مشخصی بهبود بخشید.

انجام ابدومینوپلاستی کامل شامل ۶ مرحله می‌شود

 1. ابتدا برشی در قسمت بالای آلت تناسلی صورت می‌گیرد که از یک سر استخوان لگن تا سر دیگر آن ادامه دارد.
 2. سپس برشی دیگر در اطراف ناف ایجاد می‌شود که آن را از پوست اطرافش جدا می‌کند.
 3. سپس پوست از دیواره شکمی جدا شده و بدین طریق جراح می‌تواند به ماهیچه‌ها و بافت فیبروز (که فاسیا نامیده می‌شود) دسترسی داشته باشد، این قسمت با استفاده از بخیه سفت می‌شود.
 4. در این مرحله اغلب از لیپوساکشن برای اصلاح نواحی خاصی از شکم استفاده می‌شود. انجام این مرحله اختیاری است و به اهدافی بستگی دارد که دنبال می‌کنید.
 5. پوست اضافه برداشته شده، حفره جدیدی برای ناف ایجاد شده، سپس پوست کشیده شده و بخیه زده می‌شود.
 6. سپس گن مخصوصی به شما پوشانده می‌شود. در صورت لزوم دستگاه زهکشی خونابه به شما متصل می‌شود، گرچه که این روزها عمل ابدومینوپلاستی فاقد زهکشی مرسوم‌تر است. این امر به واسطه تکنیکی منحصر به فرد میسر شده که در آن بخیه‌ها طوری زده می‌شوند که حفره‌ها به حداقل می‌‍رسند، در نتیجه خونابه بسیار کمتری در ناحیه تحت درمان جمع می‌شود.

ابدومینوپلاستی گسترش یافته

این عمل نیز درست مشابه ابدومینوپلاستی کامل است اما شامل پهلوها و کفل نیز می‌شود. برشی که در این عمل ایجاد می‌شود از برش ابدومینوپلاستی کامل نیز بزرگتر است و تا پهلوها در دو طرف شکم ادامه دارد.

مراحل عمل ابدومینوپلاستی گسترش یافته

 • پس از انجام برش، جراح ماهیچه‌های مورد نظر را سفت می‌کند و موقعین ناف را بسته به شکل جدید شکم تغییر می‌دهد.
 • می‌توان از لیپوساکشن برای هموار کردن برخی نواحی استفاده نمود.
 • پوست اضافه نواحی شکم، مفصل ران، پهلو و حتی قسمت کوچکی از کمر برداشته می‌شود.
 • سپس پوست باقیمانده به وسیله بخیه به هم متصل شده و بسته می‌شود.

بزرگتر بودن برش به جراح اجازه می‌دهد تا میزان بیشتری چربی و پوست اضافه را بردارد، در نتیجه این عمل برای افرادی که افتادگی شکم‌شان مشهودتر است و به ویژه برای درمان شُلی پوست و برداشتن چربی کناره‌های بدن مناسب می‌باشد. افرادی که وزن زیادی را مخصوصاً در اثر جراحی زایمان از دست داده‌اند نیز می‌توانند از مزایای این عمل بهره ببرند. درست است که این عمل اِسکار (اثر زخم) بیشتری را بر جای می‌گذارد اما برخی از افراد با این موضوع مشکلی ندارند.

مینی ابدومینوپلاستی (مینی تامی‌تاک)

در این عمل برش کمتری نسبت به ابدومینوپلاستی کامل ایجاد می‌شود. در این عمل برش در بالای برآمدگی شرمگاه ایجاد می‌شود که دکتر از آنجا به چربی‌های اضافه دسترسی دارد و می‌تواند پوست اضافه را نیز بردارد. اِسکار (اثر زخم) ناشی از این عمل بسیار راحت‌تر بهبود می‌یابد. دوره نقاهت عمل مینی ابدومینوپلاستی به مراتب کوتاهتر است.

مراحل عمل مینی ابدومینوپلاستی

 • برشی کوچکتر از ابدومینوپلاستی کامل در قسمت زیر شکم ایجاد می‌شود.
 • پوست و چربی اضافه زیر شکم که در زیر ناف قرار دارد از ماهیچه‌ها و لایه فاسیا جدا می‌شود اما به صورت محدودتر. سپس پوست به سمت پایین کشیده شده و همه پوست اضافه برداشته می‌شود.
 • گاهی اوقات جراح تصمیم می‌گیرد تا پایه ناف را از لایه ماهیچه جدا کند، این کار به او اجازه می‌دهد تا بتواند ناف را در موقعیتی پایین‌تر و بر روی دیواره شکم قرار دهد.
 • بسته به اهدافتان می‌توان بخشی از دیواره شکم را نیز جمع‌تر و تنگ‌تر کرد.
 • در این مرحله که اختیاری می‌باشد می‌توانید برای کانتور کردن بهتر برخی نقاط از لیپوساکشن استفاده کنید.
 • پوست در موقعیت درست خود قرار گرفته و بخیه زده می‌شود.

عمل مینی ابدومینوپلاستی برای همه افراد مناسب نیست. این عمل برای درمان مستقیم در ناحیه زیر ناف و بالای برآمدگی شرمگاه مناسب می‌باشد اما نمی‌توان از آن برای درمان ناحیه بالای ناف استفاده کرد. نتایج حاصل از این عمل برای افرادی که باید عمل ابدومینوپلاستی کامل را انجام دهند نا امید کننده خواهد بود.

ابدومینوپلاستی شناور

ابدومینوپلاستی شناور

این عمل که با نام تکنیک FAB نیز شناخته می‌شود نوع دیگری از عمل تامی تاک است. در این عمل به جای اینکه برشی در اطراف ناف ایجاد شود، جراح ناف را از پایه‌ای که آن را به دیواره شکم متصل می‌کند جدا می‌سازد. این کار از طریق برشی کوچک در ناحیه زیر شکم انجام می‌شود. همچنین از طریق همین برش شکم فرم‌دهی و جمع می‌شود. به این دلیل به این روش شناور می‌گویند که در آن ناف به پوست اطراف خودش متصل باقی می‌ماند. هنگامی که پوست کشیده شده و سفت می‌شود، ناف هم همراه آن حرکت می‌کند (شناور می‌شود) و در موقعیت جدیدی در پایین شکم قرار می‌گیرد. در روش FAB به جای ایجاد برش در اطراف ناف، از برش بسیار کوچکتری در پایین‌ترین قسمت شکم استفاده می‌شود. این روش بستن اِسکار (اثر زخم) را بسیار آسان‌تر می‌کند. حالا ناف که قبل از جراحی در موقعیت بالاتری قرار داشت در موقعیت پایین‌تری قرار می‌گیرد و ظاهری طبیعی‌تر پیدا می‌کند. متاسفانه عمل ابدومینوپلاستی شناور فقط برای تعداد محدودی از افراد مناسب است که ناف آن‌ها در موقعیت بالاتری در شکم قرار دارد.

مراحل عمل ابدومینوپلاستی شناور

 • جراح برش بسیار کوچکی در قسمت زیر شکم ایجاد می‌کند، اما در اطراف ناف هیچ برشی ایجاد نمی‌کند.
 • پوست اضافه از طریق این برش کوچک برداشته می‌شود.
 • ناف از پایه خود جدا شده اما به پوست شکم متصل می‌ماند.
 • سپس ماهیچه‌ها تغییر شکل داده شده و از طریق همان برش کوچک از جناغ سینه تا ناحیه شرمگاه سفت می‌شوند. این برش به اندازه‌ای کوچک است که ممکن است از یک آندوسکوپ استفاده شود.
 • سپس پوست کشیده شده و ناف دوباره درون بافت بدن قرار می‌گیرد.
 • می‌توان از لیپوساکشن برای فرم‌دهی بهتر برخی نواحی نیز استفاده کرد.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

ابدومینوپلاستی فلور دِ لیس (Fleur-De-Lis)

نام این تکنیک از شکلی که پیش از جراحی بر روی بدن کشیده می‌شود گرفته شده است، این شکل به یک نماد فرانسوی شباهت دارد. این روش بیشتر از ابدومینوپلاستی کامل کار جراحی نیاز دارد. در این عمل پوست و چربی اضافه ناحیه زیر شکم، مرکز شکم و ناحیه دنده تا شرمگاه برداشته شده و ماهیچه‌های ناحیه شکم سفت می‌شوند. این عمل برای افرادی طراحی شده که کاهش وزن زیادی داشته‌اند. ابدومینوپلاستی فلور دِ لیس عملی است که وسیع‌ترین محدوده را تحت پوشش قرار می‌دهد.

مراحل عمل ابدومینوپلاستی فلور دِ لیس

 • در این روش درست مانند روش‌های دیگر برشی در بالای ناحیه شرمگاه ایجاد می‌شود. هرچه این برش بزرگتر باشد می‌توان چربی و پوست اضافه بیشتری را برداشت. می‌توانید در این مورد در جلسه مشاوره با دکتر خود مفصل صحبت کنید.
 • خطی عمودی به سمت مرکز شکم کشیده می‌شود و پوست از هر دو طرف آن برداشته می‌شود و یک شکل مثلثی تشکیل می‌شود.
 • از ناحیه شرمگاه به بالا پوست از لایه ماهیچه جدا می‌شود. وسعت این عمل به اهداف و تصمیماتی که همراه با دکترتان اتخاذ کردید بستگی دارد.
 • سپس دیواره شکم کشیده و جمع شده و موقعیت جدید ناف مشخص می‌شود.
 • در نهایت، موقعیت پوست مشخص شده و زخم‌ها بسته می‌شوند.

از آنجایی که این تکنیک مخصوص برداشتن مقادیر زیادی از پوست اضافه ناشی از کاهش وزن طراحی شده، اِسکارهای آن از همه دیگر عمل‌های ابدومینوپلاستی بیشتر است.

ابدومینوپلاستی معکوس

در این روش به جای اینکه برش‌ها در زیر یا نزدیکی ناف ایجاد شوند در زیر سینه‌ها ایجاد می‌شوند. در این روش درست مثل ابدومینوپلاستی مرسوم چربی و پوست اضافه برداشته شده و پوست باقیمانده کشیده و فرم‌دهی می‌شود. البته در این روش پوست به سمت بالا (سینه‌ها) کشیده می‌شود. تمرکز ابدومینوپلاستی معکوس بر روی برداشتن پوست و چربی اضافه از قسمت بالایی شکم است و به هیچ وجه ماهیچه قرار گرفته در لایه زیرین را سفت نمی‌کند.

مراحل عمل ابدومینوپلاستی معکوس

 • برشی در زیر سینه و در امتداد خط سینه ایجاد می‌شود.
 • جراح از طریق این برش پوست و چربی‌های اضافه را از ناحیه بالای شکم برمی‌دارد.
 • پوست باقیمانده کشیده شده و برش بسته می‌شود.
 • در این عمل هیچ نیازی به اصلاح ناف نیست.

اسکارها (اثرات زخم) ناشی از این عمل در زیر سینه پنهان می‌مانند. به علاوه اینکه در عمل ابدومینوپلاستی معکوس احتمال بروز عوارض به حداقل می‌رسد چون خونرسانی دچار اختلال زیادی نمی‌شود.

لیپوابدومینوپلاستی

در این عمل جهت فرم‌دهی بهتر و دستیابی به ظاهری مطلوب‌تر از ترکیب ابدومینوپلاستی (تامی‌تاک) و لیپوساکشن استفاده می‌شود.

 • اولین مرحله این عمل برداشت بافت یا لیپوساکشن است. ابتدا چربی مورد نظر در معرض مایع تامیسنت و محلول نمکی استریل قرار می‌گیرد که این امر به برداشت راحت‌تر آن کمک می‌کند.
 • جراح با استفاده از یک لوله مکش کوچک چربی را از طریق برش کوچکی که ایجاد شده از شکم، پهلو و کفل خارج می‌کند.
 • چربی اضافه موجود در ناحیه زیر شکم با عمل تامی‌تاک استخراج می‌شود. زمانی که لیپوساکشن انجام شد، عمل ابدومینوپلاستی آغاز می‌شود.

زمانی ترکیب لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی خطرناک تلقی می‌شد اما تحقیقات پزشکی اخیر نشان می‌دهد که این کار می‌تواند ایمنی و تاثیر درمان ناحیه میانی شکم را بهبود بخشد. لیپوساکشن به مختصر شدن عمل ابدومینوپلاستی کمک می‌کند در نتیجه اِسکارهای کمتری ایجاد شده، عوارض جانبی کاهش پیدا کرده و دوره نقاهت هم کمتر می‌شود.

مزایای لیپوابدومینوپلاستی

 • عوارض جانبی آن بسیار کمتر از لیپوساکشن مرسوم یا ابدومینوپلاستی است. در این روش خونابه و ترشحات کمتری در زیر پوست جمع شده و میزان بی‌حسی پس از عمل کمتر است.
 • فرم‌دهی بدن بهتر انجام شده و می‌توان تناسب بهتری دست یافت. این عمل برای درمان نواحی دشوار مانند محدوده بالای ناحیه میانی شکم و کناره‌های آن بسیار مناسب است.
 • این تکنیک اِسکار (اثر زخم) بسیار کمتری بر جای می‌گذارد.
 • تعداد بسیار بیشتری از رگ‌های خونی در ناحیه شکم دست نخورده باقی می‌مانند، که این امر باعث می‌شود تا جریان خون بهتری در آن ناحیه وجود داشته باشد، در نتیجه روند بهبودی سریع‌تر می‌گردد.
 • دوره نقاهت کوتاه‌تر است (1 الی 2 هفته طول می‌کشد تا بتوانید فعالیت‌های عادی خود را دوباره از سر بگیرید) و ورم، کبودی و درد ناشی از لیپوابدومینوپلاستی بسیار کمتر است.
 • لیپوابدومینوپلاستی حالا شایع‌تر شده و جراحان زیادی هستند که از این تکنیک استفاده می‌کنند. گرچه که جراحان پلاستیکی هستند که هنوز تجربه کافی در این عمل را ندارند، چراکه این تکنیک هنوز هم تکنیکی جدید محسوب می‌شود. مدت زمان انجام لیپوابدومینوپلاستی طولانی‌تر از ابدومینوپلاستی مرسوم است، دلیلش هم این است که این روش ترکیبی از دو عمل می‌باشد.

آمادگی برای جراحی ابدومینوپلاستی

آمادگی برای جراحی ابدومینوپلاستی

مهم نیست که کدام نوع عمل ابدومینوپلاستی مناسب شماست، مهم این است که به خاطر داشته باشید در این عمل پوست و چربی اضافه ناحیه شکم برداشته شده و در صورت نیاز ماهیچه‌های دیواره شکم جمع و سفت می‌شوند. وسعت این عمل دوره نقاهت طولانی را می‌طلبد، بنابراین برای جراح مهم است که ریسک خونریزی و عوارض جانبی دیگر را تا حد امکان به حداقل برساند. به همین دلیل در جلسه مشاوره پیش از عمل ابدومینوپلاستی دستورالعمل‌هایی در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید از آن‌ها تبعیت نمایید.
در جلسه مشاوره سوابق پزشکی شما و داروها و مکمل‌هایی که استفاده می‌کنید مورد بحث قرار می‌گیرند. ارزیابی وضعیت سلامتی شما برای جراح بسیار مهم است به همین دلیل شرایط شما را به دقت بررسی کرده تا بتواند از عوارضی مانند ترومبوز (جمع شدن لخته خون در رگ که می‌تواند عوارضی جدی را در پی داشته باشد) جلوگیری نماید.
ممکن است دکتر از شما بخواهد تا دستورالعمل‌های زیر را در روزهای پیش از عمل دنبال کنید:

 • آزمایش: اگر برای جراحی تایید شده‌اید از شما خواسته می‌شود که آزمایش خون بدهید. ممکن است افراد مسن‌تر به آزمایشات بیشتری در کنار ECG (الکتروکاردیوگرام) نیاز داشته باشند.
 • سلامت عمومی: باید هرگونه علائم بیماری مانند سرماخوردگی، عفونت یا زخم را پیش از عمل جراحی به دکتر اطلاع دهید. اگر عفونت فعال داشته باشید عمل جراحی به تعویض خواهد افتاد.
 • مصرف دارو: باید حداقل دو هفته پیش از عمل جراحی مصرف داروهای رقیق کننده خون، هورمون‌ها یا مکمل‌های گیاهی و قرص‌های رژیمی را متوقف کنید. این دستور برای داروهایی که حاوی آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسن/ناپروکسن سدیم هستند نیز صدق می‌کند.
 • سیگار کشیدن: بسیار مهم است که 3 ماه پیش از عمل جراحی مصرف نیکوتین را متوقف نمایید. در دوره نقاهت خود نیز باید از سیگار کشیدن خودداری کنید. دلیل این امر آن است که نیکوتین موجود در خون توانایی بدن برای بهبودی را کاهش داده و این مسئله دوره نقاهت را طولانی‌تر می‌کند.
 • ویتامین‌ها: ایده خوبیست که دو هفته پیش از عمل شروع به مصرف مولتی ویتامینی با کیفیت کنید. با این کار اطمینان خواهید داشت که بدن همه مواد مغذی لازم را برای روبرو شدن با استرس عمل و دوره نقاهت پس از آن خواهد داشت.
 • خرید اقلام مورد نیاز: لیستی از اقلام مورد نیاز در دوره نقاهت به شما داده می‌شود که باید پیش از عمل آن‌ها را تهیه کنید. این اقلام ساده شامل کمپرس یخ، صابون آنتی باکتریال، گاز پانسمان و … می‌باشد. هر چه برای دوره نقاهت خود آمادگی بیشتری ایجاد کنید تجربه راحت‌تر و خوشایندتری را خواهید داشت.
 • برنامه‌ریزی ایاب و ذهاب: حتماً باید برنامه‌ای ترتیب دهید تا فردی پس از عمل شما را به خانه برساند و تا 24 ساعت اولیه پس از عمل همراهتان باشد. فرد همراه باید به علائم احتمالی که نشان دهنده بروز عوارض جانبی هستند توجه داشته باشد، همچنین باید در جابجایی و برخی کارهای اولیه به شما کمک کند. از سخت شدن برخی کارهای بسیار ساده پس از عمل جراحی شگفت‌زده خواهید شد.
 • بهداشت شخصی: شب و صبح قبل از عمل جراحی دوش بگیرید و خود را با صابون آنتی باکتریال بشویید. موهای خود را با شامپو بشویید چراکه دوش گرفتن در روزهای پس از عمل سخت خواهد بود. پیش از عمل از آرایش کردن، استفاده از کرم، لوسیون، ژل مو، اسپری، عطر، ادکلن، پودر و دئودورانت خودداری کنید زیرا این محصولات می‌توانند موجب به وجود آمدن باکتری در سطح پوست شما شده و خطر بروز عفونت را افزایش دهند.
 • لباس پوشیدن: سعی کنید برای روز عمل لباسی راحت و آزاد بپوشید. بهتر است از کفش‌های راحتی استفاده کنید چون پس از عمل خم شدن نیز سخت خواهد بود.

دوره نقاهت ابدومینوپلاستی؛ روزهای پس از عمل ابدومینوپلاستی

دوره نقاهت و روزهای پس از عمل ابدومینوپلاستی باید به شکلی باشد که بدن بهبودی لازم را کسب کرده و به محض بهبودی حرکت را شروع کند.

 • استراحت: بهتر است که بیشتر در رختخواب یا بر روی مبل استراحت کنید و سر خود را در زاویه‌ای مناسب قرار دهید. همچنین بهتر است تا چند بالش را زیر زانوهای خود قرار دهید. این کار باعث می‌شود که فشار از روی پوست شکم برداشته شود. پوست ناحیه شکم در انتهای عمل جراحی کشیده می‌شود بنابراین کاهش تنش زخم به جریان خون در آن ناحیه کمک کرده و احتمال ابتلا به عوارض را کاهش می‌دهد.
 • ورزش کردن: در روزهای اولیه پس از عمل باید بسیار با احتیاط حرکت کنید. در حالیکه راه رفتن توصیه می‌شود اما حرکت زیاد هم می‌تواند موجب شود که پوست و ماهیچه‌های زیر آن به جای پیوند با یکدیگر بر خلاف جهت یکدیگر حرکت کنند. این امر باعث جمع شدن خونابه و ترشحات در زیر پوست می‌شود که به آن سروما یا هماتوم گفته می‌شود. تعبیه سیستم زهکشی زخم برای تخلیه ترشحات زخم از بدن است اما حرکت زیاد باعث می‌شود که علیرغم وجود این سیستم باز هم ترشحات در زیر پوست جمع شوند.
 • رژیم: به احتمال زیاد پس از عمل می‌توانید به رژیم معمول خود باز گردید اما حتماً باید در 72 ساعت اولیه پس از عمل مقدار زیادی مایعات بنوشید.
 • گن مخصوص و سیستم زهکشی: در چند روز اولیه پس از عمل از شما خواسته می‌شود تا گن مخصوصی را بپوشید. این گن ورم را کاهش داده و از جمع شدن ترشحات مضر در زیر پوست جلوگیری می‌کند. در دوره اول نقاهت باید این گن را به صورت 24 ساعته بپوشید.
  سعی کنید تا 5 روز اول این گن را در نیاورید، مگر زمانی که می‌خواهید دوش بگیرید. اگر فکر می‌کنید که پوشیدن این گن شما را اذیت می‌کنید یا خارش می‌گیرید می‌توانید در زیر آن یک پیراهن نازک نخی بپوشید. گن باید کاملاً فیت بدن‌تان باشد اما نباید مانع تنفس طبیعی شما شده و یا موجب ایجاد درد شود. اگر چنین مشکلاتی دارید با دکتر خود در میان بگذارید تا گن دیگری در اختیارتان قرار بگیرد.
  اگر سیستم زهکشی زخم در طول عمل جراحی برایتان تعبیه شده است باید پس از عمل نیز مراقب آن باشید. زمانی که محفظه سیستم زهکشی پر شد باید آن را خالی کنید، همچنین باید میزان ترشحات داخل آن را اندازه‌گیری و ثبت کنید. این اطلاعات برای دکتر مهم است زیرا از طریق آن بهبودی شما را ارزیابی کرده و می‌تواند پیش از بروز مشکلی جلوی آن را بگیرد. این فرآیند باید چندین بار تکرار شود، سپس سیستم زهکشی زخم نیز برداشته می‌شود. این دوره می‌تواند چیزی بین چند روز تا یک هفته طول بکشد.
 • مدیریت درد: داشتن درد پس از عمل ابدومینوپلاستی طبیعی است. دکتر داروهایی را برای مدیریت درد برای شما تجویز می‌کند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین ممکن است یک پمپ درد برایتان تعبیه شده باشد که در مواقع لزوم می‌توانید از آن استفاده نمایید. حتماً در مورد داروهای مسکن خود با دکتر صحبت کنید. استفاده همزمان از این دو نوع روش مشکلی ایجاد نمی‌کند و روند بهبودی را سرعت می‌بخشد.
 • جلسات پیگیری درمان: گاهی اوقات جلسه پیگیری درمان در یکی از 5 روز اول پس از عمل برگزار می‌شود. معمولاً در این جلسه سیستم زهکشی زخم و پمپ درد نیز برداشته می‌شود. هنگامی که همه لوله‌ها، پمپ‌ها و سیستم زهکشی زخم برداشته شد احساس بهتری خواهید داشت و قابلیت تحرکی شما هم بیشتر خواهد شد. سپس دکتر در مورد ادامه برنامه دوره نقاهت با شما صحبت خواهد کرد.

برنامه زمانی بهبودی هفتگی ابدومینوپلاستی

برنامه زمانی بهبودی هفتگی ابدومینوپلاستی

هفته اول: پس از اینکه یک هفته استراحت کردید نیاز به حرکت خواهید داشت. همین موقع است که باید کمی شروع به فعالیت کنید. البته باید از فعالیت بیش از حد اجتناب کنید چون پیوند جدیدی که بین لایه ماهیچه و لایه پوست صورت گرفته هنوز ضعیف است و به راحتی صدمه می‌بیند و در نهایت منجربه جمع شدن مایعات در زیر پوست می‌گردد.
هفته دوم: سعی کنید چند بار در روز بلند شده و در خانه راه بروید. این کار باعث حرکت ماهیچه‌های شما شده و تنفس‌تان را بهبود می‌بخشد. این کار همچنین ریسک لخته شدن خون در پاها را کاهش می‌دهد. برخی دکترها از بیمار می‌خواهند تا یک هفته دیگر گن مخصوص را بپوشد. پوشیدن این گن ورم و کبودی را کاهش داده و باعث شکل‌گیری بهتر بدن می‌شود.
هفته سوم: در این هفته باید بسیار بهبود پیدا کرده باشید. در این هفته می‌توانید به راحتی در خانه راه بروید و حرکتتان بسیار راحت‌تر می‌شود اما بهتر است تا جایی که می‌‌توانید در خانه بمانید چراکه هنوز برای کارهای بیرون خانه آمادگی لازم را ندارید. این یعنی نباید رانندگی کنید اما ممکن است دکتر به شما اجازه دهد که به سر کار خود باز گردید. در این هفته باید کارهایی که می‌توانید انجام دهید و کارهایی که خارج از توان‌تان می‌باشد را ارزیابی کنید. اجازه دهید تا این حد را بدنتان مشخص کند. سعی کنید که بیش از حد راه نروید و بیش از چند کیلو را بلند نکنید. در این هفته می‌توانید پوشیدن گن ابدومینوپلاستی را به 12 ساعت کاهش دهید. در واقع برخی افراد ترجیح می‌دهند که تا یک ماه به طور دائم آن را بپوشند، حتی شب‌ها. برخی افراد می‌گویند که پوشیدن گن به آن‌ها احساس امنیت بیشتری می‌دهد. اگر از پوشیدن گن احساس خوبی دارید هر چقدر که دوست دارید می‌توانید آن را بپوشید.
هفته چهارم: اکثر بیماران در این هفته تا حد زیادی بهبودی پیدا کرده و می‌توانند کارهای بیرون خانه را انجام دهند. در این هفته می‌توانید تمرینات ورزشی کمی سنگین‌تر را انجام دهید اما چیزهای سنگین‌تر از 2 کیلوگرم را بلند نکنید. همچنان سعی کنید که لباس‌های آزاد و راحت بپوشید البته به غیر از گن مخصوص که هنوز هم باید 12 ساعت در روز آن را به تن داشته باشید.
ممکن است احساس کنید که به فرم بدنی مطلوب خود دست یافته‌اید اما بهتر است تا مدتی رانندگی نکنید زیرا توقف‌های ناگهانی و گردش‌های تیز می‌تواند به ماهیچه‌هایی که در حال بهبود هستند صدمه وارد کند.
هفته پنجم: در طول این هفته می‌توانید به فعالیت‌های طبیعی خود باز گردید. ممکن است هنوز هم کمی ورم داشته باشید اما فرم جدید بدن‌تان مشهود است. بهتر است در این هفته یک جلسه پیگیری دیگر را با دکتر خود داشته باشید تا پیشرفت و بهبودتان در ظرف این یک ماه ارزیابی شود. به یاد داشته باشید که بدن افراد با یکدیگر متفاوت است و عواملی وجود دارند که می‌توانند موجب طولانی‌تر شدن دوره نقاهت شوند. مشکلی نیست زیرا دکتر در تمامی مراحل بهبودی همراه شما خواهد بود و روند بهبودی‌تان را ارزیابی خواهد کرد.
هفته 6 8: در طول این هفته‌ها می‌توانید به تمرینات فیزیکی خود باز گشته و تمرینات قدرتی را انجام دهید.

۱۰ نکته برای تسریع روند بهبودی ابدومینوپلاستی

۱۰ نکته برای تسریع روند بهبودی ابدومینوپلاستی

 1. پس از عمل سعی نکنید که دائماً خود را ارزیابی کنید. بسیاری از افراد دوست دارند تا پس از عمل ابدومینوپلاستی فرم جدید بدن خود را به دیگران نشان دهند، در نتیجه ممکن است دیگران نظراتی دهند که دلسرد شود. به خاطر داشته باشید که پس از عمل ورم وجود دارد که تا دو هفته ادامه خواهد داشت. در دوره نقاهت بدن آب بیشتری را در خود نگاه می‌دارد بنابراین سایزتان دقیق نیست. می‌توانید با نوشیدن زیاد مایعات، دوش گرفتن به طور منظم، قطع مصرف سدیم و حرکت داشتن که باعث بهبود گردش خون می‌شود، باعث کاهش ورم شوید.
 2. پس از اولین جلسه پیگیری درمان به شما اجازه داده می‌شود که دوش بگیرید. توصیه می‌شود که با آب ولرم دوش بگیرید. از دوش آب داغ اجتناب کنید زیرا هنگامی که گِن را باز می‌کنید رگ‌های خونی ریلکس می‌شوند و آب داغ باعث بیشتر ریلکس شدن‌شان می‌شود. اگر رگ‌های خونی در مدت زمان کوتاهی خیلی ریلکس شوند می‌تواند موجب غش و ضعف شود.
 3. اگر حمام‌تان به اندازه کافی بزرگ است از صندلی حمام استفاده کنید. استفاده از صندلی بهتر از دوش گرفتن در حالت نیمه خم است. همچنین می‌توانید از دوست یا هر کس دیگری بخواهید که در شستن موها کمکتان کند تا فشار کمتری به شما وارد شود.
 4. مهم است که در طول هفته دوم پوست خود را ریلکس نگاه دارید تا کاملاً بهبود یابد. یکی از کارهایی که باید در این راستا انجام دهید این است که هنگام خوابیدن سر خود را کمی بالاتر از بدن خود قرار دهید و زانوهایتان خم باشد. همچنین باید کمی با حالت خمیده راه بروید. سعی نکنید صاف بایستید زیرا ممکن است این کار به زخم فشار زیادی وارد کرده و اِسکار را بدتر کند.
 5. در انتخاب سرگرمی‌های دوره نقاهت خود دقت کنید و سعی کنید که از دیدن فیلم‌های کمدی خودداری نمایید. درست است که این نوع فیلم‌ها می‌تواند در تجدید روحیه بسیار موثر باشد اما باید توجه داشته باشید که با وجود زخم بودن ماهیچه‌های شکم حداقل نباید تا چند روز خندیدن شکمی انجام دهید.
 6. سعی کنید در دوره نقاهت خود از عصا یا واکر استفاده کنید. در چند هفته اول با توجه به زخم‌هایی که دارید و روند بهبودی ماهیچه‌های شکم باید کمی خمیده راه بروید. ممکن است این کار موقتاً کمی بر روی کمر فشار بیاورد که استفاده از عصا و واکر می‌تواند این فشار را کمتر کند.
 7. سعی کنید از لباس زیری آزاد و راحت در دوره نقاهت خود استفاده کنید. انتظار می‌رود که پس از عملی مانند ابدومینوپلاستی ورم زیادی داشته باشید که به دلیل نیروی جاذبه به تدریج به سمت ناحیه شرمگاه می‌رود. ممکن است لباس‌های زیری که دارید تنگ باشند. باید از پوشیدن لباس‌های تنگ یا باندپیچی کردن ناحیه‌ای از شکم که دارای ورم و زخم است اجتناب کنید.
 8. در مورد اعمال پماد آنتی‌بیوتیک بر روی زخم‌های خود با دکتر مشورت کنید. این پمادها درد را تسکین می‌دهند و به فرآیند بهبودی کمک می‌کنند. بسیاری از جراحان توصیه می‌کنند که اصلاً به زخم‌هایتان دست نزنید، شما هم همیشه سعی کنید تا از دستورالعمل‌های دکتر جراح خود پیروی نمایید.
 9. هنگامی که زخم‌هایتان بسته شد و بهبود یافت درمانی را برای اِسکار (اثرات زخم) دنبال کنید. دکتر در این مورد شما را راهنمایی خواهد کرد.
 10. سعی کنید تا در طول دوره نقاهت خود یک رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید. این کار به پرورش عادات خوب در شما کمک کرده و موجب می‌شود که پس از تمام شدن دوره نقاهت نتایج به دست آمده از ابدومینوپلاستی را به خوبی حفظ نمایید.

حفظ نتایج حاصل از ابدومینوپلاستی

حفظ نتایج حاصل از ابدومینوپلاستی

اگر مسائلی را رعایت کنید و مراقبتی درست را در پیش گیرید نتایج ابدومینوپلاستی تا سال‌ها ماندگاری خواهند داشت. اکثر افرادی که عمل ابدومینوپلاستی را انجام می‌دهند به دنبال اندامی موزون، زیبا و جذاب هستند. ابدومینوپلاستی درست مانند هر عمل زیبایی دیگری بر روی اعتماد به نفس افراد تاثیر مثبت دارد. با خاطر داشته باشید که با ابدومینوپلاستی خیلی کارها می‌توان انجام داد، اما بهتر است که پیش از انجام عمل جلسه‌ای را با دکتر خود ترتیب داده و در مورد انتظارات و نتایج مورد نظر خود صحبت کنید. باید سعی کنید که انتظاراتی واقعی از این عمل داشته باشید تا دکتر اهدافتان را به خوبی درک کند. هر کسی که عمل ابدومینوپلاستی را انجام می‌دهد باید بداند که نتایج نهایی تا 6 ماه یا حتی تا 1 سال قابل مشاهده نیستند. انتظار می‌رود که عمده ورم ناشی از عمل ظرف 4 هفته فروکش کند اما بهبود کامل زخم‌ها و اِسکارها یک سال طول می‌کشد.

درست است که ابدومینوپلاستی نتایج چشمگیری در بر دارد اما باید بدانید که هدف این عمل کاهش وزن نیست و نمی‌تواند از افزایش وزن در آینده جلوگیری کند.

درست است که ابدومینوپلاستی نتایج چشمگیری در بر دارد اما باید بدانید که هدف این عمل کاهش وزن نیست و نمی‌تواند از افزایش وزن در آینده جلوگیری کند. البته با ورزش کردن و در پیش گرفتن یک رژیم غذایی مناسب می‌توانید مطمئن باشید که نتایج حاصل از آن تا سال‌های سال ماندگاری خواهد داشت. یکی از پیامدهای خوب ابدومینوپلاستی این است که برخی افراد به اندازه‌ای از نتایج خود راضی هستند که تلاش می‌کنند تا با ورزش کردن و در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم این نتایج را حفظ کنند. تغذیه و رژیم مناسب بهترین چیزهایی هستند که می‌توانید توسط آن‌ها نتایج خود را حفظ کنید. جهت حفظ تناسب اندام و حفظ سلامت خود باید رژیم غذایی را در پیش بگیرید که حاوی پروتئین، مغز دانه‌ها، لبنیات کم چرب، میوه و سبزیجات تازه باشد. بسیار مهم است که پس از انجام ابدومینوپلاستی از مصرف غذاهای فرآوری شده، غذاهای چرب و شیرینی‌جات اجتناب کرده و سعی کنید از غذاهای سالم و مغذی بهره ببرید. یکی از عوامل مهم دیگر در حفظ نتایج ابدومینوپلاستی تحرک و فعالیت بدنی است. ورزش کردن نه تنها موجب تناسب اندام شما می‌شود و حالتان را خوب می‌کند بلکه به روند بهبودی شما نیز کمک می‌کند و موجب سفت‌تر شدن ماهیچه‌های شکم می‌شود. البته نباید در این زمینه افراط کنید اما توصیه می‌شود که 5 روز در هفته و حداقل روزی 30 الی 45 دقیقه را به ورزش اختصاص دهید.

کاهش اِسکارهای ناشی از ابدومینوپلاستی

متاسفانه ذات این عمل طوری است که بروز اِسکارها اجتناب‌ناپذیر است. طول و موقعیت برش جراحی میزان اِسکار را مشخص می‌کند و البته این موضوع به نوع عمل ابدومینوپلاستی هم بستگی دارد. مثلاً اِسکار روش مینی ابدومینوپلاستی اِسکاری کوچک است و اِسکار ناشی از ابدومینوپلاستی فلور دِ لیس بسیار گسترده است. در برخی عمل‌ها اِسکار از یک سر استخوان لگن تا سر دیگر ادامه داشته و اِسکار دیگری نیز در دور ناف ایجاد می‌شود. به طور کلی هرچه پوست و بافت بیشتری برداشته شود اِسکار هم بزرگتر است. البته با وجود اینکه اِسکارهای ناشی از ابدومینوپلاستی بسیار برجسته هستند اما اگر دکتر جراح ماهر باشد برش‌های خود را به طور استراتژیک ایجاد می‌کند تا اِسکار ناشی از آن در زیر لباس پنهان بماند. اِسکار دور ناف هم زیاد مشخص نخواهد بود چون با بافت ناف ترکیب می‌شود.

اکثر اسکارهای ناشی از عمل ابدومینوپلاستی به مرور زمان کمرنگ‌تر و مسطح‌تر می‌شوند.

اولین چیزی که می‌توانید جهت به حداقل رساندن اِسکارها انجام دهید درمان آن‌ها تحت نظر یک دکتر زیبایی مجرب است. البته پس از در پیش گرفتن درمان هم بهبود اِسکارها به فرآیند بهبودی بدن‌تان بستگی دارد.
برای مثال سیگار کشیدن تاثیری بسیار منفی بر روی روند بهبودی دارد. سیگار کشیدن نه تنها ریسک ابتلا به عوارض جانبی را افزایش می‌دهد بلکه می‌تواند باعث بزرگتر شدن اِسکارها شود. اگر سیگاری هستید باید 4 هفته پیش از عمل و تا 4 هفته پس از آن مصرف سیگار را متوقف کنید. هر چه این مدت زمان بیشتر باشد بهتر است. سیگار کشیدن و مصرف نیکوتین موجب منقبض شدن رگ‌های خونی شده و مانع رسیدن اکسیژن به سلول‌های پوست می‌گردد. این امر روند بهبودی را کُند کرده، سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و باعث بزرگتر شدن اِسکارها می‌شود.
به طور کلی هر چه دوره نقاهت‌تان بیشتر باشد اِسکارها نمایان‌تر می‌شوند. اکثر اسکارهای ناشی از عمل ابدومینوپلاستی به مرور زمان کمرنگ‌تر و مسطح‌تر می‌شوند. اما اگر پیش از بهبودی کامل برجسته‌تر شوند برای بیمار موجب نگرانی خواهد بود، اما باید بدانید که این هم بخشی از روند طبیعی بهبودی است.
روند بهبودی تقریباً یک سال به طول می‌انجامد. به خاطر داشته باشید که اِسکارها هیچ‌گاه به طور کامل از بین نمی‌روند. پس از اینکه به نقطه مشخصی از دوره نقاهت خود رسیدید دکتر پماد یا کرمی را برایتان تجویز می‌کند. باید پس از بسته شدن کامل زخم‌ها از پماد یا کرم استفاده کنید. همچنین بهتر است تا یک سال از قرار دادن اِسکارهای خود در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید تا از بروز هایپرپیگمانتاسیون جلوگیری شود. این کار نباید سخت باشد چراکه عموماً اِسکارها در زیر لباس قرار می‌گیرند. باید توجه داشته باشید که در بهترین شرایط نیز برخی افراد دچار اِسکارهای قابل توجهی می‌شوند. ممکن است اِسکارها ضخیم، پهن و نامنظم بوده و تغییر رنگ داشته باشند. البته برخی از این مشکلات قابل درمان هستند. بهتر است که در جلسه پیش از عمل موضوع اِسکارهای ناخوشایند را با دکتر خود مطرح کنید.