فیلر یا پرکننده‌های پوستی (dermal fillers) شامل ژل‌های تزریقی و چربی می‌باشند. این مواد در داخل پوست تزریق شده و موجب افزایش حجم و بنابراین صاف کردن چین و چروک‌ها، برجسته‌سازی لب‌ها، و کاهش عمق فرورفتگی‌های صورت می‌شوند. در بعضی موارد اثر آنها شبیه لیفت صورت است ولی بدون جراحی و با هز­ینه کمتر. البته این درمان‌ها دائمی نیستند و نیازمند تکرار می‌باشند. بعضی فیلرها همراه با درمان‌های جوانسازی دیگر صورت مثل تزریق بوتاکس استفاده می‌شوند. جراح شما با ارزیابی نیازهای شما یک یا چند درمان مورد نیاز شما را توصیه خواهد کرد. مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه تزریق ژل یا فیلر می‌باشد.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و تزریق ژل هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

تزریق فیلرهای چین و چروک با نصف هزینه‌های فِیس‌لیفت به شما ظاهری جوان‌تر می‌دهند. اکثرشان حفره‌ها، خطوط اخم و لبخند و چین و چروک‌ها را در کمتر از 30 دقیقه پر کرده و نتایج آن نیز از 4 ماه تا بیش از یک سال ماندگاری دارد. بر خلاف تزریق بوتاکس که ماهیچه زیر چین و چروک را ریلکس می‌کند، تزریق پرکننده‌ها، خطوط و چین و چروک‌ها را با چندین ماده مختلف پر می‌کند، بنابراین نواحی مشکل‌دار تقریباً ناپدید می‌شوند.

معمولاً احتمال به وجود آمدن عوارض جانبی برای پر‌کننده‌هایی که دوام بیشتری دارند، بیشتر است.

فیلرهای چین و چروک می‌توانند به عنوان حجم‌دهنده استفاده شوند و برای پُر کردن و لیفت کردن گونه‌ها، چانه، شقیقه، خطوط فک و ضخیم کردن لب‌ها استفاده شود.
روند درمان سریع و آسان است. اما همه فیلرهای چین و چروک یک جنبه دیگر نیز دارند که شامل خطر واکنش آلرژیک و به وجود آمدن برآمدگی‌های کوچک در زیر پوست است. در برخی موارد ممکن است این برآمدگی‌ها به صورت دائم در زیر پوست بمانند. گاهی اوقات یک رنگ‌پریدگی آبی رنگ که با عنوان اثر تیندال شناخته می‌شود رخ می‌دهد. این تغییر رنگ می‌تواند تا چندین ماه پایدار بماند اما درمان‌هایی برای آن نیز وجود دارد. در برخی موارد بسیار نادر نیز ممکن است به دلیل عدم استفاده درست از پرکننده‌ها سلول‌های پوست بمیرند. چند مورد نابینایی و فلج عصبی نیز گزارش شده است. معمولاً احتمال به وجود آمدن عوارض جانبی برای پر‌کننده‌هایی که دوام بیشتری دارند، بیشتر است.

هر پرکننده‌ای برای هر نوع چین و چروک مناسب نیست. کم‌ترین خطرات و بهترین نتایج در اثر استفاده از مناسب‌ترین آن‌ها به بهترین وجه است. به همین دلیل است که این درمان حتماً باید توسط پزشک متخصص یا جراح پلاستیک معتبر انجام شود. در اینجا جزئیات پرکننده‌های چین و چروک را به تفکیک معرفی کرده‌ایم که شامل ترکیبات بنیادی، نحوه کار آن‌ها، مزایا و معایب آن‌ها و بهترین نقاط برای اعمال این درمان می‌شود. دکترتان می‌تواند در انتخاب بهترین آن‌ها به شما کمک کند.

فیلرهای اسید هیالورونیک

محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌‍‌ترین فیلرها، فیلرهای اسید هیالورونیک هستند. انواع این ماده به شکل‌های مختلفی عمل می‌کنند و نتایج مختلفی را نیز در بر دارند.
عوارض جانبی این ماده نادر است اما می‌تواند شامل التهاب، ورم و کبودی در محل تزریق باشد. همچنین ممکن است پرکننده تبدیل به برآمدگی‌های کوچک در زیر پوست شود. این مشکلی است که اغلب به مرور زمان بهبود میابد.

مدت زمان پایداری نتایج از چند ماه تا یک الی دو سال است. برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است تزریقات مکرر به تحریک تولید کلاژن طبیعی بدن کمک کند، در نتیجه تعداد چین و چروک‌ها کاهش می‌یابد. همچنین شواهدی وجود دارد که می‌گوید برای دستیابی به ظاهری مطلوب به مرور به پرکننده‌های کمتری نیاز خواهد بود.
پرکننده‌های اسید هیالورونیک شامل موارد ذیل می‌شوند:

 • Belotero Balance
 • HylaForm
 • Juvederm Voluma XC
 • Juvederm XC
 • Juvederm Ultra XC
 • Juvederm Volbella XC
 • Prevelle Silk
 • Restylane
 • Restylane-L
 • Restylane-Lift
 • Restylane Silk
 • Restylane Refyne
 • Restylane Defyne

فیلرهای ترکیبی

این دسته کوچک‌تر از فیلرها شامل موادی است که به صورت آزمایشگاهی تولید شده و هیچ ارتباطی با مواد تولیدی طبیعی توسط پوست ندارد.
همه پرکننده‌های این گروه عوارض جانبی مشابهی مانند التهاب، ورم یا کبودی در محل تزریق دارند. دیگر عوارض جانبی برآمدگی‌ها و غده‌هایی است که در زیر پوست به وجود می‌آید و از بین بردن آن‌ها در برخی موارد نیازمند انجام جراحی است.

مزایای این مواد دوام بیشتر آن‌هاست و حداقل یکی از آن‌ها دارای نتایج نیمه‌پایداری در پر کردن چین و چروک‌هاست. به یاد داشته باشید محصولاتی که دارای دوام و پایداری بیشتر هستند عوارض جانبی بیشتری نیز دارند و هنگامی که به درستی از آن‌ها استفاده نشود ممکن است موجب آسیب‌های جدی شوند.
پرکننده‌های ترکیبی شامل موارد زیرب هستند:

فیلرهای کلاژنی

دانشمندان اولین فیلرهای چین و چروک را از شکل تصفیه شده کلاژن استخراج شده از گاوها ساختند. گرچه که این ماده به خوبی عمل کرد و کاملاً طبیعی به نظر می‌رسید اما نتایج آن دارای پایداری خوبی نبودند. تاثیر اکثر تزریقات کلاژن پس از گذشت یک ماه از درمان شروع به از بین رفتن می‌کرد. چون این پرکننده‌ها از منبع حیوانی تهیه می‌شوند نرخ واکنش آلرژیک نسبت به آن‌ها نیز بالاتر است و پیش از انجام درمان اصلی نیازمند انجام تست آلرژی می‌باشند.

راه‌های جدید فراوری کلاژن به کمتر شدن خطرات آن کمک کرده است. به علاوه اینکه اشکال جدید کلاژن ترکیبی تزریق آن را برای طیف وسیعی از افراد بی‌خطرتر و مفیدتر کرده است. گرچه که نتایج آن نسبت به دیگر پرکننده‌های چین و چروک دارای پایداری کمتری است اما بسیاری معتقدند که ظاهری طبیعی‌تر دارند.
عوارض جانبی تزریق کلاژن شامل خطر واکنش آلرژیک (بیشتر برای آن‌هایی که هنوز از منابع گاوی استفاده می‌کنند)، کبودی و التهاب در محل تزریق است. تزریق‌های کلاژن شامل موارد زیر می‌شود :

 • Cosmoderm
 • Evolence
 • Fibrel
 • Zyderm
 • Zyplast

فیلرهای اتولوگ

چربی متداول‌ترین ماده‌ای است که در این دسته استفاده می‌شود. چربی خودتان با جراحی از محل‌هایی مانند ران، باسن یا شکم برداشته شده و به محل مورد نظر تزریق می‌شود. در اینجا دو روند درمانی وجود دارد (یکی برداشتن چربی از بدن و دیگری تزریق آن به زیر پوست). هر دو این روندها در یک جلسه انجام می‌شود. انجام مراحلی مانند تصفیه چربی در آزمایشگاه می‌تواند هزینه‌بر و زمان‌بر باشد. نتایج این روش نیمه پایدار است، گرچه لازم است تا چندین جلسه این تزریقات انجام پذیرد.

تزریق پلاسمای غنی شده از پلاکت (وَمپایِر لیفت) نوع دیگری از پرکننده‌ها و حجم‌دهنده‌های اتولوگ است. خون از بازوها گرفته شده و سپس به صورت تزریق می‌شود. تاثیر این روش بین 12 تا 18 ماه دوام دارد. خطرات این روش مشابه روش‌های دیگر است، یعنی شامل کبودی، التهاب و ورم در محل تزریق می‌باشد. در این تزریقات نیازی به تاییدیه FDA نیست، چون پرکننده‌ها از بدن خود شما گرفته می‌شوند.

به حداقل رساندن خطرات و افزایش نتایج خوب برای همه فیلرها

امروزه فیلرهای چین و چروک در دسته بی‌خطرترین روش‌های درمانی زیبایی قرار می‌گیرند. اما چیزهایی هست که می‌توانید برای اطمینان از امن بودن روش درمانی خود انجام دهید :

 • نگذارید تا قیمت‌ها راهنمای شما باشند. اگر هزینه‌های درمانی یک پرکننده بسیار کمتر از حد استاندارد آن بود، احتمالاً پای نقیصه‌ای در میان است که این یا مهارت درمان‌گر است یا کیفیت محصولات. هرگز با صورت خود چنین معامله خطرناکی نکنید.
 • همه روند درمانی باید در یک محیط پزشکی و با وسایل استریل انجام شود. صرفنظر از اینکه چه کسی این کار را انجام می‌دهد، درمان‌هایی که در خانه، هتل‌، اسپا و … انجام می‌شود در محیط پزشکی نیستند.
 • فیلرهای چین و چروک را از محلی خارج از مطب دکتر تهیه نکنید. از ماهیت ماده‌ای که به شما تزریق می‌شود مطلع شوید، از دکتر خود بپرسید که آیا این فیلر دارای تاییدیه FDA بوده و آیا مستقیماً از سازنده تهیه شده یا خیر. گزارش‌هایی از همه چیز وجود دارد، از سیلیکون صنعتی گرفته تا روغن کودک. اگر درمان‌گری این اطلاعات را در اختیار شما قرار نداد، اجازه ندهید تا درمان را بر روی شما انجام دهد.
 • برای حفاظت از پرکننده و جلوگیری از تغییرات التهابی رنگدانه که ممکن است در اثر تزریق سوزن‌ها به وجود بیاید باید به صورت روزانه از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.