پوست شما هر روزه در معرض عوامل محیطی است. اشعه آفتاب، آلودگی و دیگر عوامل آسیب‌زننده می‌توانند در طول سال‌ها موجب بروز مشکلات زیبایی و عوارض بر روی پوست شما شوند. میکرودرم ابریژن می‌تواند کمک کند تا چین و چروک‌ها، خطوط چهره، پیری پوست، اثرات آکنه و لک‌های پوست کم شده و یا حتی از بین بروند. اگر شما مبتلا به نقاط برآمده و جوش روی پوست خود هستید و اقدامات درمانی تخصصی پوست بر کیفیت پوست شما تأثیری نداشته است، روش درمانی میکرودرم ابریژن می‌تواند تغییرات چشمگیری در جوانسازی پوست شما ایجاد کرده و به شما کمک کند تا ظاهری سالم‌تر و جوان‌تر پیدا کنید. وقتی که نگران مشکلات زیبایی، جای جوش یا چین و چروک‌های روی صورت خود هستید، سؤالات بسیاری در مورد انواع روش‌های قابل اجرا که می‌تواند این جوش‌ها را برطرف کرده و باعث لطافت پوست شما شود برای شما پیش می‌آید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نتایج حاصل از میکرودرم ابریژن می‌توانید با متخصصین ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رخ‌آرا مشورت کنید.
در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت جهت درمان میکرودرم در کلینیک تخصصی پوست و موی رخ‌آرا با شماره‌های ۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰ – ۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰ تماس حاصل فرمایید.

میکرودرم ابریژن چیست؟
میکرودرم ابریژن یک روش غیر شیمیایی است که در آن از یک اسپری میکروکریستال برای برداشتن لایه بیرونی پوست که خشک بوده و دارای سلول‌های مرده است استفاده می‌شود تا پوستی جوان‌تر و سالم‌تر نمایان شود. میکرودرم ابریژن همچنین باعث می‌شود تا لایه‌های زیرین پوست کلاژن و الاستین بیشتری تولید کنند که این امر نهایتاً ظاهر پوست شما بهتر می‌کند. میکرودرم ابریژن روشی بسیار ملایم‌تر از درم ابریژن است. درم ابریژن روشی خشن‌تر است که برای درمان خطوط عمیق‌تر صورت، آسیب‌های شدید نور آفتاب و شکاف‌ها و زخم‌ها به کار می‌رود.

این روش برای چه کسانی مفید است؟
بیمارانی که مشکلاتی نظیر خطوط چهره نامناسب، چین و چروک، پیری پوست، آفتاب‌سوختگی، منافذ بسته، مشکلات بافت پوست یا زخم‌های سطحی دارند، داوطلبان خوبی برای استفاده از این روش هستند. ممکن است بیمارانی که دارای رزاشیا یا آکنه هستند نیز بتوانند از این روش بهره ببرند. اسپری ملایم میکروکریستال‌ها می‌تواند نقایص پوست را از طریق برداشتن لایه بالایی سلول‌های پوست مرده یا آسیب دیده برطرف کند تا لایه‌ای جدید و تازه‌ای از پوست سر بر بیاورد.

ایده‌آل‌ترین افرادی که می‌توانند از این روش بهره ببرند چه کسانی هستند؟
داوطلبان ایده‌آل میکرودرم ابریژن جوانانی هستند که مشکلات و نقایص کوچک پوستی دارند و انتظارات معقولی نیز نسبت به کارهایی که این روش می‌تواند انجام دهد یا ندهد دارند. از آنجایی که میکرودرم ابریژن روشی ملایم و غیرخشن است نمی‌تواند افتادگی پوست و چین و چروک‌های عمیق صورت را درمان کند، چنین مشکلاتی می‌توانند از طریق روش‌هایی مانند فیس لیفت، سفت کردن پوست توسط لیزر یا ترموگرافی درمان شوند.

میکرودرم ابریژن برای آکنه
میکرودرم ابریژن می‌تواند برای درمان آکنه و اثراتی که آکنه بر جای گذاشته است مورد استفاده قرار بگیرد. میکرودرم ابریژن می‌تواند اثرات زخم‌های سطحی را به شدت کاهش داده یا کلاً آن‌ها را از بین ببرد. گرچه ممکن است میکرودرم ابریژن برای اثرات آکنه عمیق (که با عنوان جای آبله یا اثرات آکنه آیس-پیک نیز شناخته می‌شوند) نتایج مطلوبی نداشته باشد. زخم‌های عمیق‌تر معمولاً می‌توانند با درم ابریژن یا لایه‌برداری شیمیایی آکنه درمان شوند. بیمارانی که دارای آکنه فعال هستند نیز می‌توانند از میکرودرم ابریژن بهره ببرند تا لایه‌های پوست را برداشته و منافذ بسته شده با چربی و چرک را تمیز کند. از آنجایی که عمل پولیش کردن کریستال و برداشتن سلول‌های پوست می‌تواند موجب بدتر شدن آکنه شود باید با یک متخصص یا جراح پوست برای انجام میکرودرم ابریژن مشاوره کنید تا مطمئن شوید که با این روش آکنه یا اثرات آکنه درمان می‌شوند یا خیر.

میکرودرم ابریژن برای رزاشیا
رزاشیا التهاب مزمن پوست صورت است که نشانه‌های آن سرخی، رگ‌های خونی برجسته، ورم و جوش‌های پوستی شبیه به آکنه است. می‌توان از میکرودرم ابریژن برای کاهش سرخی ناشی از رزاشیا استفاده کرد. گرچه اگر فهمیدید که به رزاشیا مبتلا هستید و خواستید از میکرودرم ابریژن استفاده کنید، باید پیش از درمان حتماً با یک متخصص یا جراح پوست مشاوره کنید زیرا ممکن است میکرودرم ابریژن تاثیراتی منفی بر رزاشیای فعال بگذارد.

میکرودرم ابریژن برای چه کسانی خوب نیست؟
میکرودرم ابریژن برای افرادی که زخم‌های عمیق، کلوید، زخم‌های تشخیص داده نشده، شیوع هرپس، زگیل، آکنه فعال (مرحله 3 و 4)، اختلال سیستم ایمنی یا دیابت ناپایدار دارند توصیه نمی‌شود. زنان باردار نباید تحت درمان میکرودرم ابریژن قرار بگیرند. افرادی که اخیراً درمان شیمیایی پوست یا هر روند درمانی دیگری مانند تزریق کلاژن را برای پوست خود انجام داده‌اند باید 2 تا 3 هفته صبر کنند و سپس میکرودرم ابریژن را انجام دهند. باید چند هفته پیش از انجام میکرودرم ابریژن، اپیلاسیون یا برنزه کردن پوست را متوقف کرد. افرادی که دارای زخم‌های عمیق، چین و چروک‌ها یا مشکلات پوستی دیگر (از معتدل تا شدید) هستند باید از درمان‌هایی قوی‌تر مانند لایه‌برداری شیمیایی پوست، درم ابریژن یا لیزر کردن پوست استفاده کنند.

هزینه
هزینه میکرودرم ابریژن بسته به این عوامل است : میزان میکرودرم ابریژنی که بیمار نیاز دارد، تعداد جلساتی که بیمار نیاز دارد، هزینه دریافتی توسط پزشک و منطقه جغرافیایی که این درمان انجام می‌شود. هزینه میکرودرم ابریژن از بسیاری دیگر از روش‌های زیبایی و جوان‌سازی پوست ارزان‌تر است، مخصوصاً روش‌های جراحی مانند فِیس لیفت.

خطرات و مزایا
میکرودرم ابریژن یک روش بی خطر و بدون نیاز به جراحی است که به صورت سرپایی انجام می‌شود و مزایای بسیاری دارد. میکرودرم ابریژن خطوط چهره ریز، چین و چروک‌ها و دیگر نشانه‌های پیری پوست را کاهش داده و یا از بین می‌برد، ظاهر زخم‌های آکنه و دیگر زخم‌ها را بهبود بخشیده و پوست را سلامت، جوان و درخشنده می‌کند. همه این‌ها بدون هیچ عوارض جانبی صورت می‌پذیرد و از آنجایی که میکرودرم ابریژن از کریستال‌های غیر آلرژیک برای درمان پوست استفاده می‌کند، درمانی عالی برای پوست‌هایی محسوب می‌شود که نسبت به داروهای شیمیایی حساسیت دارند. اگر میکرودرم ابریژن توسط یک متخصص خوب انجام شود دارای هیچ خطر جدی نیست. ممکن است برخی افراد پس از انجام میکرودرم ابریژن کمی مبتلا به سوزش خفیف پوست شوند. از آنجایی که تاریخچه سلامت پوستی افراد با یکدیگر متفاوت است، خطرات و مزایای میکرودرم ابریژن مورد به مورد نیز تفاوت دارد.

روند درمان
پزشک در طول دوره درمان میکرودرم ابریژن یک کریستال اکسید آلومینیوم بسیار کوچک را توسط ابزاری دستی بر روی پوست شما می‌کشد. این کریستال‌های درم ابریژن سطح صورت را پوسته پوسته کرده و مکش ملایمی که در سیستم میکرودرم ابریژن تعبیه شده است خرده‌های پوست و کریستال را بر‌می‌دارد.
میکرودرم ابریژن کمک می‌کند تا لایه‌های پوستی ضخیم‌تر و سالم‌تری تولید شوند؛ انجام درمان‌های متعدد ضروری است زیرا موجب می‌شود تا سلول‌ها و لایه‌هایی جدید از پوست شکل بگیرند که حاوی میزان بیشتری از کلاژن و الاستین هستند. هر دو این مؤلفه‌ها برای داشتن پوستی سالم ضروری است، همچنین رنگ چهره و ظاهر کلی پوست را بهبود می‌بخشند. تقریباً انجام 5 الی 12 جلسه درمانی که بین فاصله زمانی 2 تا 3 هفته انجام می‌شود برای دستیابی به تمامی مزایای میکرودرم ابریژن ضروری است. میکرودرم ابریژن یک روند درمانی 30 الی 60 دقیقه‌ای است که کاملاً راحت و تقریباً بی‌درد است و به عنوان یک درمان سرپایی شناخته می‌شود.

آیا روند درمان دردناک است؟
روند میکرودرم ابریژن لایه‌ای از سلول‌های مرده سطح پوست را برمی‌دارد. درحالیکه این روش درمانی دردناک نیست اما ممکن است هنگامی که کریستال‌های میکرودرم ابریژن به آرامی لایه‌های قدیمی و آسیب‌دیده پوست را می‌سایند یک احساس گرمی جزئی به شما دست دهد. برخی این تجربه را به ماساژ تشبیه کرده‌اند. پس از انجام درمان میکرودرم ابریژن، معمولاً لایه جدید پوست حساس‌تر خواهد بود و نیازمند حفاظت بیشتر در مقابل نور آفتاب است. نباید احساس ناراحتی داشته باشید اما باید حتماً از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده برای هیدراته کردن و آرام کردن پوست نیز می‌تواند از هرگونه احتمال سوزشی جلوگیری نماید. یک متخصص خوب به شما کرم یا لوسیونی را پیشنهاد می‌دهد که مناسب نوع پوست شما باشد.

بهبودی و نتایج
میکرودرم ابریژن یک روش درمان سریع است که می‌تواند به راحتی در مطب پزشک صورت بگیرد. ممکن است پوست پس از انجام این درمان صورتی رنگ شود اما این حالت معمولاً پس از چند ساعت از بین می‌رود. پس از انجام درمان بلافاصله می‌توانید از لوازم آرایشی استفاده کنید و هر گونه نشانه‌های آشکار درمان را بپوشانید. امروزه بهبودی و نتایج میکرودرم ابریژن مطلوب‌ترین در میان همه روش‌های غیرتهاجمی دیگر به شمار می‌رود.

سوالات متداول
مهم است پیش از آنکه تحت درمان هر کدام از روش‌های موجود قرار بگیرید از همه جنبه‌های روش درمانی خود مطلع شوید. بیماران می‌توانند با کسب اطلاعات بیشتر تصمیمات بهتری را در مورد روش‌های محافظت از پوست خود گرفته و از درمان‌هایی که احتمالاً سودی ندارند اجتناب کنند. بیمارانی که به میکرودرم ابریژن علاقه‌مند هستند معمولاً سوال‌ها و نگرانی‌های خاصی را در مورد این روند درمانی دارند. در زیر ما برخی از این سوالات را پاسخ داده‌ایم.

میانگین هزینه این درمان چقدر است؟
هزینه درمان‌های میکرودرم ابریژن به چند عامل بستگی دارد؛ تجربه و صلاحیت فردی که این درمان را انجام می‌دهد و مکان مطب پزشک. هزینه‌های میکرودرم ابریژن به طور میانگین از 200 هزار تومان الی 700 هزار تومان می‌باشد.

این درمان برای چه کسانی مفید است؟
گرچه که میکرودرم ابریژن روندی بی‌خطر است اما بهترین گزینه برای همه نیست. ممکن است این روش برای برخی از انواع پوست یا شرایط خاص پوستی تاثیر منفی داشته باشد. حتی ممکن است میکرودرم ابریژن برای برخی از بیماران منجر به ایجاد زخم شود. این روش برای بیمارانی که به رزاشیای شدید، آکنه فعال یا درماتیت مبتلا هستند توصیه نمی‌شود. برای بیمارانی که نمی‌توانند از میکرودرم ابریژن بهره ببرند روندهای درمانی دیگری مانند ترموگرافی، فوتوفِیشیال و احیای پلاسمای پوست می‌تواند نتایجی عالی و بدون آسیب در بر داشته باشد.

مدت زمان هر جلسه میکرودرم ابریژن چقدر است؟
درمان میکرودرم ابریژن معمولاً بین 30 الی 60 دقیقه طول می‌کشد. بیماران باید پس از یک جلسه درمان بهبود رنگ چهره خود را مشاهده کنند، اما نتایج نهایی تنها پس از چندین جلسه که چندین هفته به طول می‌انجامد حاصل می‌شود.

آیا میکرودرم ابریژن دردناک است؟
نه. زیرا در این روند درمانی از کریستال‌های اکسید آلومینیوم استفاده شده که به آرامی لایه‌های پوست را برمی‌دارند؛ میکرودرم ابریژن نباید دردناک باشد یا موجب ناراحتی‌های طولانی مدت برای بیمار شود. گرچه که این درمان موجب ایجاد حس گرما بر روی سطح پوست شده که اکثر بیماران آن را مثبت تلقی کرده‌اند.

 باید انتظار چه نتایجی از این روند درمانی داشته باشم؟
نتایج میکرودرم ابریژن فوراً نمایان می‌شود. فقط یک جلسه میکرودرم ابریژن می‌تواند رنگ پوست و سلامت آن را بهبود ببخشد. صورت باید پس از درمان ظاهری تازه و بافتی نرم و هموار داشته باشد. گرچه زمانی که بیمار تعداد جلسات بیشتری در فاصله زمانی 2 تا 3 هفته تحت درمان قرار بگیرد، سیستم میکرودرم ابریژن تاثیرگذارتر خواهد بود.

آیا میکرودرم ابریژن بی خطر است؟
بله، یکی از مزایای مهم میکرودرم ابریژن بی خطری آن است. این یک روش درمانی غیر تهاجمی است که خطرات بسیار کمی دارد. اگر روند این درمان توسط یک متخصص خوب صورت پذیرد، بدون تاثیر بر روی لایه‌های عمیق‌تر پوست بر روی رنگ و بافت پوست تاثیر می‌گذارد.

آیا میکرودرم ابریژن فقط باید توسط پزشک صورت پذیرد؟
لزوماً اینطور نیست. میکرودرم ابریژن می‌تواند توسط آرایشگر یا پرستار دارای مجوز، متخصص زیبایی یا جراح پلاستیک انجام شود. گرچه که پزشک تشخیص درست‌تری داشته و برای رفع مشکلات پوستی، مراقبت از پوست و تشخیص مناسب بودن میکرودرم ابریژن برای پوست شما اصلح‌ است.

آیا میکرودرم ابریژن زخم‌های آکنه را از بین می‌برد؟
میکرودرم ابریژن می‌تواند زخم‌های آکنه سطحی و خفیف را بهبود بخشد، اما این روش برای درمان زخم‌های عمیق‌تر یا کلویدهایی که توسط آکنه شدید به وجود آمده مناسب نیست. درمان‌هایی مختص این آسیب‌های شدید وجود دارد که یکی از بهترین آن‌ها لایه‌برداری شیمیایی آکنه است.

عوارض جانبی این روش چیست؟
عوارض جانبی طبیعی مربوط به میکرودرم ابریژن افزایش حساسیت پوست و خطر آفتاب‌سوختگی است. گرچه که این عوارض جانبی معمولاً ملایم و مختصر است. خطرات میکرودرم ابریژن بسیار کم است، اما اگر روند درمان به خوبی انجام نشود احتمال بروز عفونت وجود دارد.

آیا سیستم‌های خانگی برای انجام این درمان مناسب هستند؟
اخیراً با افزایش محبوبیت میکرودرم ابریژن سیستم‌های خانگی متعددی در دسترس مصرف کنندگان قرار گرفته است. می‌توان این کیت‌ها را از داروخانه‌ها تهیه کرد. برخی از این کیت‌ها دارای یک اعمال‌کننده مکانیکی یا باطری‌خور کوچک هستند و برخی دیگر فقط حاوی شیشه‌ای از محصولات هستند که با دست اعمال می‌شود.
از آنجایی که این روش تقریباً ملایم است، استفاده از سیستم‌های خانگی میکرودرم ابریژن بی خطر بوده و می‌توانند موجب بهبودهای قابل توجهی در سلامت و ظاهر پوست شوند. گرچه مصرف‌کنندگان باید بدانند که ممکن است نتایج سیستم‌های خانگی به خوبی نتایج درمان‌هایی که توسط متخصص یا پزشک و با استفاده از سیستم‌های حرفه‌ای میکرودرم ابریژن صورت می‌گیرد، نباشد. علاوه بر این مصرف‌کنندگان باید بدانند که استفاده بیش از حد از درم ابریژن می‌تواند به پوست صدمه بزند و به همین دلیل باید دستورالعمل‌های پکیج را دقیقاً رعایت کند.

آیا می‌توانم پس از هر جلسه درمانی به زندگی عادی خود بازگردم؟
بله؛ میکرودرم ابریژن به عنوان یک درمان سریع و سرپایی شناخته می‌شود زیرا روند آن بسیار کوتاه بوده و عوارض جانبی قابل توجهی ندارد. پوست شما پس از یک جلسه درمانی میکرودرم ابریژن تازه و با طراوت به نظر رسیده و البته کمی دارای سرخی خواهد بود.