بررسی اجمالی

با بالا رفتن سن ماهیچه‌های صورت ضعیف‌تر شده، تولید کلاژن در پوست کاهش یافته و چین و چروک‌ها پدیدار می‌شوند؛ طبیعتاً صورت چربی‌های زیرپوستی و زیرساخت‌های استخوانی خود را از دست می‌دهد. به مرور زمان ساختارهای پشتیبان صورت که کانتورهای طبیعی صورت را شکل می‌دهند نیز تحلیل می‌روند. در نتیجه پوست صورت شُل شده، خطوط و چین و چروک‌ها شکل گرفته، حجم صورت کاهش پیدا کرده و ساختار استخوانی صورت آشکارتر می‌شود. به علاوه عضلات صورت نزدیکتر به سطح پوست کار می‌کنند بنابراین خط خنده، خط اخم، خطوط پنجه‌کلاغی و… برجسته‌تر می‌شوند. با از دست رفتن حجم صورت پوست نیز کمی آویزان می‌شود. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، وراثت و شیوه زندگی عوامل دیگری هستند که بر روی این تغییرات اثر می‌گذارند. بسیاری افراد از بروز چین و چروک‌ها ناراحت می‌شوند و سعی می‌کنند تا با پیگیری روندهای درمانی زیبایی مانند تزریق ژل یا تزریق فیلر آن‌ها را کاهش داده و یا از بین ببرند.
کلینیک زیبایی رخ آرا در این مقاله به طور مُفصل به این موضوع پرداخته است.

تعریف کلی تزریق ژل

تعریف کلی تزریق ژل

فیلرها دارویی در روند درمانی پیری پوست به شمار می‌روند. گرچه که پیری یک روند کلی است اما فرآیند پیری در همه نواحی صورت به طور یکنواخت اتفاق نمی‌افتد. چربی زیر پوست صورت یک لایه واحد و یکسان نیست بلکه دارای لایه‌های متفاوتی است. سرعت پیری لایه‌های مختلف در یک فرد متفاوت است. بنابراین اصلاح پیری صورت نیازمند اصلاح تک تک این لایه‌ها به صورت جداگانه است.
فیلر یا پرکننده‌های پوستی (dermal fillers) شامل ژل‌های تزریقی و چربی می‌باشند. این مواد در داخل پوست تزریق شده و موجب افزایش حجم و بنابراین صاف کردن چین و چروک‌ها، برجسته‌سازی لب‌ها و کاهش عمق فرورفتگی‌های صورت می‌شوند. در بعضی موارد اثر آنها شبیه لیفت صورت است ولی بدون جراحی و با هزینه کمتر. البته این درمان‌ها دائمی نیستند و نیازمند تکرار می‌باشند. بعضی فیلرها همراه با درمان‌های جوانسازی دیگر صورت مثل تزریق بوتاکس استفاده می‌شوند. جراح شما با ارزیابی نیازهای شما یک یا چند درمان مورد نیاز شما را توصیه خواهد کرد. فیلرهای چین و چروک می‌توانند به عنوان حجم‌دهنده استفاده شوند و برای پُر کردن و لیفت کردن گونه‌ها، چانه، شقیقه، خطوط فک و ضخیم کردن لب‌ها استفاده شود. تزریق ژل یا تزریق فیلر با نصف هزینه‌های فِیس‌لیفت به شما ظاهری جوان‌تر می‌دهند. روند درمان تزریق ژل یا تزریق فیلر سریع و آسان است و اکثرا حفره‌ها، خطوط اخم و لبخند و چین و چروک‌ها را در کمتر از ۳۰ دقیقه پر کرده و نتایج آن نیز از ۴ ماه تا بیش از یک سال ماندگاری دارد. هر فیلر یا پرکننده‌ای برای هر نوع چین و چروک مناسب نیست؛ کم‌ترین خطرات و بهترین نتایج در اثر استفاده از مناسب‌ترین نوع ژل به بهترین وجه است؛ به همین دلیل است که این درمان حتماً باید توسط پزشک متخصص یا جراح پلاستیک معتبر انجام شود.

شناخت وضعیت تاییدیه فیلرها

تاییدیه ژل یا فیلر

فیلرها به عنوان یک وسیله پزشکی شناخته می‌شوند بنابراین بررسی کیفیت آن‌ها توسط نهادهای رسمی مختلف در سر تا سر دنیا انجام می‌شود. این تاییدیه‌ها اعتبار، سلامت و بی‌خطری محصولات را مشخص می‌کنند. در صورت داشتن گواهی از نهادهای رسمی مختص هر کشور، بازاریابی این محصولات نیز آسان‌تر خواهد بود. نشان (Conformité Européenne (CE در اروپا به منزله رعایت استانداردهای لازم توسط محصول است. در ایالات متحده آمریکا داشتن تاییدیه از وزارت غذا و داروی آمریکا (FDA) الزامی است. تاییدیه FDA برای انواع فیلر به طور گسترده توسط کشور‌های غیراروپایی پذیرفته شده است و می‌توان آن را از طریق وب‌سایت رسمی FDA استعلام نمود.
هزینه در کشور ما مسئله‌ای عمده است و این راه را برای استفاده از مواد استاندارد جهت انجام درمان مورد نظر بیمار هموار ساخته است. ممکن است داده‌های کنترل‌شده برای طول عمر مواد فیلر که توسط شرکت تولید کننده منتشر شده همیشه در دسترس نباشند. هم این موضوع و هم امکان تفاوت نتایج فردی باید برای بیمار توضیح داده شوند. ممکن است همیشه نتوان از فیلرهایی که دارای تاییدیه FDA هستند استفاده کرد. با توجه به این واقعیت‌ها توزیع‌کننده باید اطلاعات کامل در مورد فیلرها و وضعیت تاییدیه آن‌ها را در اختیار خریدار قرار دهد تا او از کیفیت مواد فیلر اطمینان خاطر پیدا کند. به علاوه هر کشوری سیستم تاییدیه خود را دارد و این باید در نظر گرفته شود.
FDA توصیه می‌کند که اگر در طول جلسه درمانی یا پس از آن علائمی مانند درد غیرعادی، تغییرات بینایی، سفید شدن پوست محدوده تزریق، یا هر نشانه دیگری از آسیب‌دیدگی داشتید (مانند مشکل در صحبت کردن، بی‌حسی یا ضعف در صورت، بازوها یا پاها، مشکل در راه رفتن، پژمرده شدن صورت، سر درد شدید یا سرگیجه) فوراً به پزشک مراجعه کنید. متاسفانه یک تزریق اشتباه می‌تواند باعث ورود فیلر به جریان خون شده و موجب نابینایی، آسیب یا مرگ بافت شود. پس اگر بعد از تزریق ژل هر کدام از این علائم را داشتید فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

کاندیدای مناسب تزریق ژل یا تزریق فیلر

کاندیدای مناسب تزریق ژل یا تزریق فیلر

به طور معمول کاندیدای مناسب تزریق ژل یا تزریق فیلر با توجه به هدف این روش می‌تواند طیف سنی گسترده‌ای از تمامی افرادی که نشانه‌های اولیه پیری در پوست آنان نمایان شده، را شامل شود. تزریق ژل یا تزریق فیلر چه برای افرادی که برای برجسته کردن اجزای صورت خود به دنبال راهی هستند؛ چه افرادی که با نمایان شدن علائم پیری، به فکر کاهش آثار پیری و چین و چروک می‌افتند کاربرد دارد. بهترین روش برای تعیین این مساله که آیا شما کاندیدای مناسبی برای تزریق ژل یا تزریق فیلر هستید؛ این است که با متخصصان ما در کلینیک پوست و موی رخ آرا مشورت کنید.

نکات قبل از تزریق ژل

نکات قبل از تزریق ژل

اگر تزریق ژل به درستی انجام بگیرد در مقابل آینه به خود لبخند خواهید زد و لذت خواهید برد اما اگر تزریق ژل درست انجام نشود از چهره خود رضایت نداشته و ممکن است دچار افسردگی شوید. تصور کنید به دلیل اینکه متخصص، ژل را در منطقه درستی تزریق نکرده ظاهری غیرمتعارف و ترسناک پیدا کنید! تزریق ژل یا به عنوان روشی مستقل به کار رفته (که غیرجراحی است) و یا ممکن است در ترکیبی با یک جراحی زیبایی دیگر به کار رود که هدف از این کار دستیابی به نتایجی دقیق‌تر در جوان‌سازی پوست است.
فیلرها به وسیله سوزن یا کانولا در نواحی مختلف صورت و در لایه‌های مختلف پوست تزریق می‌شوند. فیلرهای پوستی حجم دهندگانی (محلول‌های مایعی) هستند که از طریق تزریق‌های کوچک به درمیس (پوست) وارد می‌شوند؛ پس فهم آناتومی صورت بسیار مهم است. سختی تزریق به آناتومی صورت هر فرد بستگی دارد. متخصص تزریق ژل معمولاً از سوزن‌های بسیار ریز یا میکرو کانولاها جهت تزریق فیلر موقت به پوست استفاده می‌کند. متخصص باید بتواند تشخیص دهد که شریان‌ها و رگ‌های خونی شما دقیقا در کجا هستند (که در افراد مختلف متفاوت است) و این همیشه کار ساده‌ای نیست.

متخصص تزریق ژل معمولاً از سوزن‌های بسیار ریز یا میکرو کانولاها جهت تزریق فیلر موقت به پوست استفاده می‌کند. متخصص باید بتواند تشخیص دهد که شریان‌ها و رگ‌های خونی شما دقیقا در کجا هستند و این همیشه کار ساده‌ای نیست.

اگر ژل تزریقی وارد شریان‌ها و رگ‌های خونی شما شود می‌تواند آسیب‌هایی جدی را به بار بیاورد و ممکن است برخی از عوارض آن کشنده باشند. بنابراین باید اهمیت انتخاب یک متخصص با تجربه، ماهر و دارای صلاحیت را درک کرده و از خطرات و ریسک‌های تزریق ژل نیز آگاه شوید. انتخاب استراتژی تزریق صحیح توسط متخصص که شامل نوع فیلر، حجم مورد استفاده آن، نحوه تزریق و محل تزریق می‌باشد؛ جهت دستیابی به نتایجی خوب بسیار اهمیت دارد. اگر مطالب ما را مطالعه کرده باشید حتماً تا حالا متوجه شده‌اید که همه برندهای فیلر مثل هم نیستند. به علاوه استراتژی‌های زیادی جهت تزریق ژل و میزان آن وجود دارند. تنوع زیادی در برندهای فیلر و کیفیت برندها وجود دارد و در خود هر برند هم فیلرهای متفاوتی برای کاربری‌های متفاوت تولید می‌شوند، مثلاً از فیلرهای نرم‌تر برای لب‌ و از فیلرهای سفت‌تر برای چانه یا گونه استفاده می‌شود. کیفیت برندهای تولید فیلر بسیار متفاوت است. همچنین ژل‌ها و فیلرهای تقلبی در بازار زیاد شده‌اند که با عنوان “فیلرهای ارزان” تبلیغ می‌شوند و افراد غیرمتخصص آن‌ها را تزریق می‌کنند. به علاوه فیلرهای پوستی اغلب کیفیت‌هایی منحصر به فرد دارند و هر کدام برای مصارف و کاربردهای خاص خود تولید شده‌اند. پس همیشه باید از متخصص خود بپرسید که از چه نوع برند فیلری استفاده می‌کند و کیفیتش چگونه است. دقت داشته باشید که فیلر مورد استفاده حتماً برندی مشهور و قابل اطمینان باشد.

ماندگاری تزریق ژل

ماندگاری تزریق ژل

اگر قصد دارید با تزریق ژل چین و چروک‌های صورت خود را کاهش داده و حجم صورت را بازیابی کنید، حتماً می‌خواهید بدانید که تزریق ژل چقدر ماندگاری دارد. تزریق‌های اولیه فیلرهای پوستی بر اساس نیازهای افراد مختلف متفاوت است؛ یعنی محل تزریق، نوع فیلر و تعداد دفعات تزریق به فرد بستگی دارد. هنگامی که نتایج دلخواه‌تان به دست آمد، باید پس از بازه‌های زمانی مشخصی برای تزریق مجدد ژل مراجعه نمایید زیرا ژل تزریق شده به مرور زمان از بین می‌روند. عوامل بسیاری بر روی مدت زمان دوام و طول عمر ژل تزریقی اثر می‌گذارد؛ مثل برند و نوع ژل، میزان دوز تزریق شده، نواحی تحت درمان و میزان سرعت جذب ژل و فیلرها در بدن فرد از جمله فاکتورهای مهمی می‌باشد که در ماندگاری فیلرهای تزریقی نقش عمده‌ای دارد. معمولا برای تزریق ژل بر روی صورت از ژل تولید شده از هیالورونیک اسید استفاده می‌شود، زیرا این ماده به صورت طبیعی در بدن وجود دارد. تزریق هیالورونیک اسید سبب کاهش و برطرف نمودن چین و چروک و خطوط پوست و همچنین آبرسانی و شادابی نواحی مورد درمان می‌شود، اما تاثیرات و حاصل به دست آمده از آن با گذشت زمان و به تدریج محو و از بین خواهد رفت چون بدن بیمار به صورت طبیعی و با مرور زمان، اسید هیالورونیک تزریقی را به صورت کامل جذب و تجزیه می‌نماید.

انواع ژل یا فیلر تزریقی

انواع ژل یا فیلر تزریقی

با توجه به قسمت‌هایی که شخص می‌خواهد جهت جوان‌سازی پوست خود ژل یا فیلر تزریق کند و همچنین طول عمر و ماندگاری ژل متخصص می‌تواند ژل‌های متفاوتی را برای وی در نظر بگیرد. ژل‌ یا فیلر با توجه به بودجه بیمار و نیاز وی برای او در نظر گرفته می‌شود.

فیلرهای اسید هیالورونیک

فیلرهای اسید هیالورونیک

محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌‍‌ترین فیلرها، فیلرهای اسید هیالورونیک هستند. انواع این ماده به شکل‌های مختلفی عمل می‌کنند و نتایج مختلفی را نیز در بر دارند. عوارض جانبی این ماده نادر است اما می‌تواند شامل التهاب، ورم و کبودی در محل تزریق باشد. همچنین ممکن است پرکننده تبدیل به برآمدگی‌های کوچک در زیر پوست شود. این مشکلی است که اغلب به مرور زمان بهبود می‌یابد. مدت زمان پایداری نتایج از چند ماه تا یک الی دو سال است. برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است تزریقات مکرر به تحریک تولید کلاژن طبیعی بدن کمک کند، در نتیجه تعداد چین و چروک‌ها کاهش می‌یابد. همچنین شواهدی وجود دارد که می‌گوید برای دستیابی به ظاهری مطلوب به مرور به پرکننده‌های کمتری نیاز خواهد بود.
پرکننده‌های اسید هیالورونیک شامل موارد ذیل می‌شوند:

 • Belotero Balance
 • HylaForm
 • Juvederm
 • Prevelle Silk
 • Restylane

فیلرهای ترکیبی

فیلرهای ترکیبی

این دسته کوچک‌تر از فیلرها شامل موادی است که به صورت آزمایشگاهی تولید شده و هیچ ارتباطی با مواد تولیدی طبیعی توسط پوست ندارد.
همه پرکننده‌های این گروه عوارض جانبی مشابهی مانند التهاب، ورم یا کبودی در محل تزریق دارند. دیگر عوارض جانبی برآمدگی‌ها و غده‌هایی است که در زیر پوست به وجود می‌آید و از بین بردن آن‌ها در برخی موارد نیازمند انجام جراحی است.
مزایای این مواد دوام بیشتر آن‌هاست و حداقل یکی از آن‌ها دارای نتایج نیمه‌پایداری در پر کردن چین و چروک‌هاست. به یاد داشته باشید محصولاتی که دارای دوام و پایداری بیشتر هستند عوارض جانبی بیشتری نیز دارند و هنگامی که به درستی از آن‌ها استفاده نشود ممکن است موجب آسیب‌های جدی شوند.
پرکننده‌های ترکیبی شامل موارد زیرب هستند:

 • Bellafill
 • Radiesse
 • Sculptra
 • Silicone

فیلرهای کلاژنی

فیلرهای کلاژنی

دانشمندان اولین فیلرهای چین و چروک را از شکل تصفیه شده کلاژن استخراج شده از گاوها ساختند. گرچه که این ماده به خوبی عمل کرد و کاملاً طبیعی به نظر می‌رسید اما نتایج آن دارای پایداری خوبی نبودند. تاثیر اکثر تزریقات کلاژن پس از گذشت یک ماه از درمان شروع به از بین رفتن می‌کرد. چون این پرکننده‌ها از منبع حیوانی تهیه می‌شوند نرخ واکنش آلرژیک نسبت به آن‌ها نیز بالاتر است و پیش از انجام درمان اصلی نیازمند انجام تست آلرژی می‌باشند.
راه‌های جدید فراوری کلاژن به کمتر شدن خطرات آن کمک کرده است. به علاوه اینکه اشکال جدید کلاژن ترکیبی تزریق آن را برای طیف وسیعی از افراد بی‌خطرتر و مفیدتر کرده است. گرچه که نتایج آن نسبت به دیگر پرکننده‌های چین و چروک دارای پایداری کمتری است اما بسیاری معتقدند که ظاهری طبیعی‌تر دارند.
عوارض جانبی تزریق کلاژن شامل خطر واکنش آلرژیک (بیشتر برای آن‌هایی که هنوز از منابع گاوی استفاده می‌کنند)، کبودی و التهاب در محل تزریق است. تزریق‌های کلاژن شامل موارد زیر می‌شود :

 • Cosmoderm
 • Evolence
 • Fibrel
 • Zyderm
 • Zyplast

فیلرهای اتولوگ

فیلرهای اتولوگ

چربی متداول‌ترین ماده‌ای است که در این دسته استفاده می‌شود. چربی خودتان با جراحی از محل‌هایی مانند ران، باسن یا شکم برداشته شده و به محل مورد نظر تزریق می‌شود. در اینجا دو روند درمانی وجود دارد (یکی برداشتن چربی از بدن و دیگری تزریق آن به زیر پوست). هر دو این روندها در یک جلسه انجام می‌شود. انجام مراحلی مانند تصفیه چربی در آزمایشگاه می‌تواند هزینه‌بر و زمان‌بر باشد. نتایج این روش نیمه پایدار است، گرچه لازم است تا چندین جلسه این تزریقات انجام پذیرد.
تزریق پلاسمای غنی شده از پلاکت (وَمپایِر لیفت) نوع دیگری از پرکننده‌ها و حجم‌دهنده‌های اتولوگ است. خون از بازوها گرفته شده و سپس به صورت تزریق می‌شود. تاثیر این روش بین ۱۲ تا ۱۸ ماه دوام دارد. خطرات این روش مشابه روش‌های دیگر است، یعنی شامل کبودی، التهاب و ورم در محل تزریق می‌باشد. در این تزریقات نیازی به تاییدیه FDA نیست، چون پرکننده‌ها از بدن خود شما گرفته می‌شوند.

معروف‌ترین برند تزریق ژل

معروف‌ترین برند تزریق ژل

با بالا رفتن سن پوست آب خود را از دست داده و فیبرهای کُلاژن و الاستین ساختار خود را از دست می‌دهند، بنابراین حجم پوست کاهش یافته و چین و چروک‌ها بر روی صورت شکل می‌گیرند.البته پیری پوست به دلیل تغییرات هورمونی نیز اتفاق می‌افتد. کاهش تولید هورمون استروژن می‌تواند باعث کاهش کلاژن شده و نهایتاً منجربه خشکی پوست، فقدان انعطاف‌پذیری و به وجود آمدن چین و چروک بر روی پوست می‌شود. برندهای مختلفی برای درمان چین و چروک‌های متوسط و عمیق، حجم دادن به صورت و جوان‌سازی پوست وجود دارد که هم اکنون به بررسی دقیق هر کدام از آنها می‌پردازیم.

تزریق ژل هایومکس

تزریق ژل هایومکس

هایومکس یک فیلر اسید هیالورونیک است که تکنولوژی آن توسط دانشمندانی از کشورهای مختلف توسعه داده شده است. ایمنی و اثربخشی دو هدف اصلی ژل هایومکس است. پیوندهای ایجاد شده در ژل هایومکس با استفاده از تکنولوژی منحصر به فرد ایجاد شده و محصولی که تولید می‌شود در واقع یک ژل اسید هیالورونیک مستحکم، با ثبات و تک فاز است. محصولات هایومکس ژل‌های اسید هیالورونیک تک فازی با پیوند خالص می‌باشند. اصلاح چین و چروک‌ها با ژل هایومکس نتایجی هموارتر، یکپارچه‌تر و مطلوب‌تر را به ارمغان خواهد آورد. شکست پیوندهای ژل تک فازی اجماعاً اتفاق می‌افتد و زمانی که ژل جذب پوست شد هیچ اثری از آن در پوست باقی نمی‌ماند. پس دیگر نیازی نیست که دکتر چین و چروک‌ها را بیش از حد اصلاح کند، در صورتی که ژل‌های اسید هیالورونیک دو فازی نیاز به این کار دارند. اصلاح چین و چروک‌ها با ژل هایومکس نتایجی هموارتر، یکپارچه‌تر و مطلوب‌تر را به ارمغان خواهد آورد، در نتیجه میزان رضایت دکتر و بیمار از تزریق ژل هایومکس بیشتر خواهد بود.

تزریق ژل تئوسیال

تزریق ژل تئوسیال

ژل تئوسیال فیلر اسید هیالورونیک ساخت کشور سوئیس می‌باشد. ژل تئوسیال دارای غلظت‌های مختلف و خواص منحصر به فرد خود هستند و هر کدام برای ناحیه خاصی از صورت استفاده می‌شوند. با تزریق ژل سوئیسی می‌توان خطوط و چین و چروک‌های ظریف و شدید صورت را برطرف کرده و صورت را کانتور کرد. استفاده از این تکنولوژی خاص در ساخت فیلرهای تئوسیال باعث شده تا ژل‌هایی تولید شوند که به دلیل خلوص زیاد خواص طبیعی مولکول‌های اسید هیالورونیک را دارند. تزریق ژل تئوسیال درمانی مناسب برای نواحی متحرک صورت می‌باشد. اگر می‌خواهید در مورد تزریق ژل در کلینیک پوست و مو رخ آرا بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

تزریق ژل ژوویدرم

تزریق ژل ژوویدرم

ژل ژوویدرم یکی از محصولات مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است که از هیالورونیک اسید ساخته می‌شود. ژوویدرم فیلری جدید و شگفت‌انگیز است که علاوه بر تاثیر شگرف خود، نسبت به فیلرهای دیگر ماندگاری بیشتری دارد. اسید هیالورونیک ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن انسان یافت می‌شود. چون اسید هیالورونیک موجود در ژل ژوویدرم به وسیله بیوسنتز در آزمایشگاه ساخته می‌شود لازم نیست که داوطلب پیش از تزریق ژل ژوویدرم تست آلرژی بدهد. این درمان برای همه نواحی صورت شامل چین و چروک‌های اطراف بینی و دهان و پیشانی مناسب است. با این درمان می‌توان صورت را کانتور کرده و ظاهر اِسکارها را بهبود بخشید. می‌توان از تزریق ژل ژوویدرم برای افزایش سایز و شکل لب‌ها استفاده کرد. همه این نواحی پس از تزریق ژل ژوویدرم ظاهری بهتر پیدا خواهند کرد.

تزریق ژل رستیلن

تزریق ژل رستیلن

رستیلن (Restylane) نوعی فیلر ساخته شده از اسید هیالورونیک است که برای هموار کردن و کاهش چین و چروک‌ها و برجسته‌سازی گونه‌ها و لب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تزریق ژل رستیلن اغلب برای گونه‌ها، لب‌ها، خط خنده و اطراف دهان انجام می‌شود. تزریق ژل رستیلن فرآیندی غیرجراحی را در اختیار شما قرار می‌دهند که به واسطه آن‌ها می‌توانید جوان‌سازی پوست خود را لمس کنید و از شر این خطوط ریز که باعث بالا رفتن سن شما می‌شوند خلاص شوید.

تزریق ژل پرفکتا

تزریق ژل پرفکتا

تزریق ژل پرفکتا یک فیلر اسید هیالورونیک ساخت کشور فرانسه است که به منظور درمان چین و چروک‌های صورت، کانتور کردن صورت و بازیابی حجم آن ساخته شده است. نتایج تزریق ژل پرفکتا کاملاً طبیعی است و فوراً قابل مشاهده خواهد بود. ژل پرفکتا ۱۰ سال است که در بازار فیلرها حضور مداوم و موفق دارد. تا به حال بیش از ۳٫۵ میلیون سرنگ از این ژل در سر تا سر جهان فروخته شده است و عوارض جانبی که گزارش شده بسیار کم بوده‌اند. ژل پرفکتا به عنوان یکی از ایمن‌ترین فیلرها در بازار شناخته می‌شود. این ژل در ۷۰ کشور دنیا به فروش می‌رسد و هزاران دکتر و داوطلب به آن اطمینان دارند. همه محصولات پرفکتا دارای نشان CE بوده و دارای استاندارد جهانی می‌باشند. این ژل با تمام استانداردهای ایمنی وزارت‌های بهداشت مطابقت دارد.

تزریق ژل رستیلن

تزریق ژل الانسه

الانسه یک فیلر غیر اسید هیالورونیک است. با تزریق ژل الانسه می‌توان پوست را جوان‌تر کرده و حجم از دست رفته آن را بازیابی کرد. ماده اصلی تشکیل دهنده ژل الانسه میکروسفرهای پُلی کاپرولاکتون (PCL) است؛ این ماده یک پلیمر پزشکی نرم و قابل جذب است. تکه‌های PCL در ژلی ساخته شده از کربوکسی متیل سلولز (CMC) معلق هستند. هنگامی که ژل الانسه به پوست تزریق می‌شود، طی یک فرآیند دو مرحله‌ای روند پیری پوست را برعکس می‌کند.
۱- ژل CMC پوست را لیفت کرده و نتایجی فوری را در جوانسازی پوست در پی خواهد داشت. گرچه که خود این ژل فقط ۱۲ هفته ماندگاری دارد اما تاثیر آن بر روی پوست بلند مدت است.
۲- همزمان میکروسفرهای PCL پوست را برای تولید کلاژن بیشتر تحریک می‌کنند. تحریک تولید کلاژن طی ۱۲ هفته به اوج خود می‌رسد و نتایج نهایی مشهود خواهد شد.
بر خلاف فیلرهای اسید هیالورونیک که به وسیله خاصیت ژل مانند خود پوست را لیفت می‌کند، عملکرد ژل الانسه به وسیله تحریک فرآیند تولید کلاژن در پوست است. نتایج این درمان ۲ الی ۴ سال ماندگاری دارد.

تزریق ژل رادیس

تزریق ژل رادیس

رادیس یک فیلر پوستی است که جهت درمان‌های زیبایی به نواحی مشخصی از صورت و دست‌ها تزریق می‌شود. تزریق ژل رادیس باعث تشدید تولید طبیعی کلاژن در بدن شده و چین و چروک‌ها را پر می‌کند. هدف از تزریق این ژل درمان خطوط و چین و چروک‌های اطراف دهان و بینی و حجم دادن به قسمت‌هایی است که حجم خود را از دست داده‌اند. از ژل رادیس برای پر کردن حجم پشت دست نیز استفاده می‌شود. اکثر افرادی که تزریق ژل رادیس را انجام می‌دهند بین ۳۵ تا ۶۰ سال می‌باشند.

تزریق ژل رِووفیل

تزریق ژل رِووفیل

ژل رِووفیل (Revofil Ultra) فیلری است که برای درمان خطوط و چین و چروک‌های متوسط و شدید و کانتور کردن و حجم‌دهی صورت طراحی شده است. نتایج تزریق ژل رِووفیل به طور میانگین ۱۲ ماه ماندگاری دارد، که البته این مدت زمان به عواملی نظیر نوع پوست، شدت چین و چروک‌ها، نوع تزریق و حجم تزریق بستگی دارد. پس از این مدت باید جهت تزریق مجدد ژل رووفیل به دکتر مراجعه نمایید. این فیلر عمدتاً به لایه‌های عمیق پوست تزریق شده و می‌توان مشکلات نواحی مانند پیشانی، تیغه بینی، خطوط میان بینی و لب (خطوط نازولبیال)، خطوط ماریونت، گونه، فک و چانه را به وسیله آن درمان کرد.

تزریق ژل نورامیس

تزریق ژل نورامیس

ژل نورامیس یکی از بهترین محصولات برای درمان چین و چروک‌های متوسط و عمیق، حجم دادن به صورت و جوان‌سازی پوست می‌باشد. محصولات نورامیس توسط لابراتوار Medytox تولید می‌شوند. این لابراتوار در واقع تولید کننده سم بوتولینوم نوع A یا نورانوکس (Neuronox) می‌باشد که بر اساس تکنولوژیSHAPE ساخته می‌شود. فرآیند تولید این محصول منحصر به فرد است و در دو مرحله پیوندسازی و تصفیه انجام می‌شود.

تزریق ژل کلاژن

تزریق ژل کلاژن به پوست حجم داده و ظاهر آن را هموارتر می‌کند. چهارچوب کلاژن در پوست‌‌های جوان دست نخورده باقی مانده و پوست مرطوب و انعطاف‌پذیر باقی می‌ماند. تغییر حالات چهره و قرار گرفتن هر روزه در معرض عوامل محیطی بر روی پوست تاثیر می‌گذارند. اما ساختار پشتیبان به مرور زمان ضعیف شده و پوست قابلیت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد. پوست با کم شدن پشتیبانی کلاژن یکپارچگی و همواری خود را از دست می‌دهد. هر زمانی که می‌خندید، اخم می‌کنید و یا چشمان خود را حرکت می‌دهید در واقع دارید بر روی کُلاژن پوست فشار وارد می‌کنید. تاثیر این حالات چهره به مرور زمان باعث به وجود آمدن خطوط صورت می‌شود. تزریق ژل کلاژن باعث احیای کلاژن طبیعی پوست و نهایتاً پُر شدن خطوط و چین و چروک‌ها می‌شود. با احیای ساختار پشتیبان پوست، زیبایی طبیعی آن افزایش می‌یابد. تزریق ژل کلاژن حتماً باید توسط یک پزشک متخصص و با تجربه انجام شود.

تزریق ژل پلاسما

تزریق ژل پلاسما (فیلرهای PRP)

این ژل از خون بدن بیمار استخراج شده و برای از بین بردن چین و چروک‌های پوست در طی یک جلسه به مناطق مورد نظر تزریق می‌شود. ژل پلاسما نه ‌تنها چین و چروک‌های ظریف و کوچک را از بین می‌برد بلکه می‌تواند برای درمان مناطق وسیع‌تری از پوست استفاده شود. تزریق ژل پلاسمای تولید شده از خون بدن داوطلب، چین و چروک‌های صورت، گردن و دست‌ها را به‌طور کامل از بین می‌برد. از تزریق ژل پلاسما می‌توان برای لیفت کردن، جوان‌سازی و رفع افتادگی مناطق مختلفی از پوست از جمله صورت، گردن و دست‌ها استفاده کرد. لیفتینگ صورت با استفاده از تزریق ژل پلاسما از لحاظ ساختار و رنگ، مشابه سلول‌های چربی است اما برای درمان پوست عملکردی دقیق‌تر دارد. این فیلر ژل مانند از خون خود داوطلب تهیه می‌شود .بنابراین متریال این فیلر کاملاً اتولوگ و طبیعی است. در واقع متریال ژل مانند نهایی از بدن خود داوطلب تهیه شده است بنابراین کاملاً طبیعی است و دارای سلول‌های بنیادی CD34 می‌باشد. زمانی که ژل پلاسما به صورت تزریق می‌شود به آن حجم داده و در طولانی مدت باعث حفظ فاکتورهای رشد در بافت‌‌های زیرین پوست می‌گردد. از آنجایی که فیلرهای پلاسما کاملاً طبیعی هستند و خطرات بسیار کمتری دارند، روز به روز محبوب‌تر می‌شوند.

نواحی تزریق ژل

تزریق ژل لب

تزریق ژل لب

بسیاری از افراد برای حجیم‌سازی لب‌های خود از تکنیک تزریق ژل لب یا تزریق فیلر لب استفاده می‌نمایند. این روش بسیار اثربخش و مفید بوده و زیبایی چهره را دو چندان می‌کند. رایج‌ترین راه برای برجسته کردن لب‌ها استفاده از تزریق ژل است. این عمل زیبایی روشی تقریباً غیرتهاجمی با دوره نقاهتی بسیار کوتاه است که با تزریق یک یا چند بار به لب انجام می‌شود.

تزریق ژل گونه

تزریق ژل گونه

برجستگی استخوان‌های گونه به طور قابل توجهی به زیبایی طبیعی صورت ما می‌‌افزاید. بسیاری از افراد برجستگی استخوان‌‌های گونه را می‌پسندند، زیرا آن را نشانه‌ای از زیبایی می‌دانند. افزایش سن و کاهش وزن می‌تواند باعث از دست دادن ظاهر زیبا و جوان گونه‌های شما شده و ظاهر شما را لاغر و خسته نشان دهد. اما تزریق ژل به گونه‌ها (گونه‌گذاری) می‌تواند حجم از دست رفته را به صورت شما بازگردانده و باعث از بین رفتن خطوط و چین و چروک‌ها و جوانسازی صورت می‌شود، برجستگی استخوان گونه را افزایش دهد و خطوط کنتور صورت و تقارن آن را بهبود بخشد.

تزریق ژل خط اخم

تزریق ژل خط اخم

به خطوط عمودی که بین دو ابروی شما وجود دارند، خط اخم گفته می‌شود. یکی از دلایل ایجاد خط اخم بین دو ابرو، روند طبیعی پیرشدن پوست است؛ با بالارفتن سن، لایه‌ی داخلی پوست، به نام درمیس، نازک می‌شود و تکثیر سلولی در آن کاهش می‌یابد و از طرف دیگرالاستین و بافت‌های زیر پوست شل می‌شوند و درنتیجه پوست، قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. در بسیاری از بیماران وجود خط اخم چهره فرد را عبوس می‌کند و اثر ناخوشایندی روی اطرافیان می‌گذارد. می‌توان با استفاده از تزریق ژل یا تزریق فیلر تا حد بسیار زیادی خط اخم را کاهش داد و آن را پر کرد.

تزریق ژل خط خنده

تزریق ژل خط خنده

خط خنده شامل خطوط میان بینی و لب و خطوط ماریونت می‌شود. همه این خطوط و چین و چروک‌ها را با هم خط خنده یا خط لبخند می‌گویند. خطوط میان بینی و لب (خطوط نازولبیال) خطوط و چین و چروک‌های ظریفی هستند که از گوشه‌های بینی تا قسمت بیرونی لب‌ها امتداد می‌یابند. خطوط ماریونت، خطوط ظریفی هستند که از قسمت بیرونی دهان تا خط فک و دو طرف چانه امتداد پیدا می‌کنند.از اولین و قدیمی‌ترین کاربردهای تزریق ژل یا تزریق فیلر رفع خط لبخند می‌باشد که توصیه می‌شود آن را کم کرد اما از بین نبرد که مرز طبیعی بین دهان و گونه از بین نرود. درمان این ناحیه بسیار مناسب و موثر است. تزریق ژل خط خنده تمامی چین و چروک‌های این نواحی را بهبود بخشیده و ظاهری جوان‌تر به صورت می‌دهد. نتایج تزریق ژل خط خنده چیزی بین ۶ ماه الی ۱ سال ماندگاری دارد.

تزریق ژل شقیقه

تزریق ژل شقیقه

شقیقه یکی از نواحی است که معمولاً در جوان‌سازی صورت از آن غفلت می‌شود. می‌توان گودی شقیقه‌ها را با تزریق ژل درمان کرد. گودی شقیقه باعث می‌شود که صورت لاغر و استخوانی به نظر برسد. شقیقه یکی از اولین نواحی است که کاهش وزن بر روی آن تاثیر می‌گذارد و حجم خود را از دست می‌دهد. می‌توان از فیلرهای مختلفی برای تزریق ژل به شقیقه استفاده کرد که متداول‌ترین آن‌ها فیلرهای اسید هیالورونیک هستند.

تزریق ژل زیر ابرو

تزریق ژل زیر ابرو

تزریق ژل زیر ابرو باعث پشتیبانی از بافت‌های زیرین پوست شده و همین امر موجب بالاتر رفتن ابروها می‌شود. تزریق ژل زیر ابرو به نرم شدن لبه گرد و استخوانی کاسه چشم نیز کمک می‌کند، در نتیجه این ناحیه هم هموارتر شده و ظاهری جوان‌تر پیدا می‌کند. همچنین می‌توان برای کاهش افتادگی پلک‌های بالا، تزریق ژل را در قسمت میانی پلک بالا یا ابروها انجام داد. معمولاً پلک‌های بالا ابتدا از نیمه بیرونی دچار افتادگی می‌شوند و همین امر باعث می‌شود که نیمه میانی پلک‌های بالا نسبتاً خالی مانده و حالت مقعر پیدا کنند. تزریق ژل در ناحیه میانی پلک بالا باعث ایجاد تعادل در آن شده، در نتیجه افتادگی پلک‌ها هم کمتر مشهود خواهد بود.

تزریق ژل زیر چشم

تزریق ژل زیر چشم

با بالا رفتن سن، چربی‌های موجود در پلک بالایی و پایینی فرد به مرور کاهش می‌یابد. این روند موجب می‌شود تا دور چشم سیاه و تورفته شده، پلک‌های بالا و پایین بیشتر به یکدیگر نزدیک شده و چشم بسته‌تر به نظر آید. همچنین کاهش چربی در بالای ابرو، شقیقه و پیشانی نیز موجب پیرتر به نظر آمدن افراد خواهد شد. با پُر کردن نواحی زیر چشم با تزریق ژل، تغییرات چشم‌گیری در جوانسازی چهره‌ی افراد ایجاد می‌شود. تزریق ژل همراه با دیگر روش‌های درمانی می‌تواند برای رفع تیرگی بیش از حد رنگدانه‌های پوست اطراف چشم موثر بوده و نتیجه‌ای مطلوب ایجاد کند. با توجه به وضعیت بیمار، دکتر می‌تواند درمان‌های مختلفی از قبیل کرم سفیدکننده، لیزر درمانی را در ترکیب با تزریق ژل تجویز کند.

تزریق ژل فک

تزریق ژل فک

خط فک یکی از نواحی صورت است که بسیاری از افراد به دنبال تقویت و بهبودی زیبایی آن هستند. داشتن یک خط فک مشخص و واضح، صورت شما را بسیار زیباتر می‌کند. اگر خط فک شما دچار ضعف باشد دیگر ویژگی‌های چهره را هم خراب می‌کند. با تزریق ژل فک می‌توان صورت و خط فک را کانتور و زاویه‌سازی کرد. تزریق ژل می‌تواند حجم قسمت میانی صورت را بازیابی کند که در این صورت قسمت پایین صورت هم لیفت شده و ظاهر بهتری پیدا خواهد کرد. همچنین می‌توان با تزریق مستقیم ژل در چانه و خط فک این نواحی را کانتور کرد. این درمان غیرجراحی بوده و با کانتور کردن باعث جدا شدن فک از گردن می‌شود.

تزریق ژل غبغب

تزریق ژل غبغب

انباشته شدن بافت چربی در زیر چانه عاملی است که باعث به وجود آمدن غبغب می‌شود. امروزه با استفاده از درمان‌های جدیدی مثل تزریق ژل می‌توان این مشکل را به راحتی رفع کرد. تزریق ژل یک روش درمانی است که برای درمان و کاهش غبغب مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است. عوارض جانبی این درمان بسیار کم و میزان موفقیت و تاثیرگذاری آن بسیار زیاد است.

تزریق ژل گردن

تزریق ژل گردن

تغییرات پوست گردن و ضعف عضلات آن منجر به تغییری عمده می‌شوند: به وجود آمدن خطوط عمودی و خطوط افقی در گردن. فیلرهایی مثل اسید هیالورونیک معمولاً برای درمان چین و چروک‌ها استفاده می‌شوند و نحوه عملکرد آن‌ها برای پُر کردن شیارها و خطوط گردن هم تقریباً یکسان است. پوست و بافت نرم در ناحیه گردن بسیار نازک‌تر هستند و وجود عضلات گردن باعث شده تا فضای کمی برای تزریق ژل گردن وجود داشته باشد. به همین دلیل باید از مقادیر کم فیلر، سرنگ‌های بسیار کوچک و تکنیک‌های اصلاح شده برای تزریق ژل استفاده کرد. یکی از بهترین درمان‌ها برای خطوط و چین و چروک‌های گردن تزریق ژل گردن است. با استفاده از این درمان می‌توان خطوط این ناحیه را پُر کرده و ظاهر گردن را جوان‌تر کرد. فیلرهایی مانند رستیلن و بِلوترو برای درمان این خطوط مناسب هستند و نتایج آن‌ها از چند ماه تا ۱ سال ماندگاری دارد.

پس از تزریق ژل یا تزریق فیلر چه اتفاقاتی می‌افتد؟

پس از تزریق ژل یا تزریق فیلر چه اتفاقاتی می‌افتد؟

کبودی: کبودی خفیف در اطراف محل تزریق که معمولاً پس از ۲ یا ۳ روز از بین می‌رود و با کمی آرایش می‌توان آن را پوشاند.
ورم در محل تزریق: ایجاد ورم معمولاً خفیف است و پس از ۴۸ الی ۷۲ ساعت فروکش خواهد کرد.
بی‌حسی محل تزریق یا دیگر قسمت‌های صورت: فیلرها معمولاً دارای کمی ماده بی‌حسی موضعی هستند که ممکن است موجب بی‌حسی در محل تزریق شود. احساس طبیعی صورت معمولاً پس از ۲ الی ۳ ساعت باز می‌گردد.
قرمزی پوست: این عارضه معمولاً به دلیل تزریقات، ماساژ شدید و واکنش اندک پوست رخ می‌دهد و برطرف شدن آن می‌تواند بین چند ساعت الی ۲ یا ۳ روز به طول بیانجامد.

عوارض جانبی تزریق ژل یا فیلر

عوارض جانبی تزریق ژل یا فیلر

معمولاً عوارض جانبی ناشی از تزریق فیلرهای پوستی بسیار کم بوده و مدت زمان بروز آن‌ها کوتاه است. گرچه که جهت محدود ساختن امکان بروز عوارض جدی مهم است که متخصص تزریق ژل درک درستی از آناتومی صورت و محل‌های تزریق ژل، خواص فیلرهای مختلف و درمان عوارض جانبی داشته باشد. در اینجا چند نمونه از عوارض جانبی که احتمال بروز آن‌ها پس از تزریق ژل یا فیلر وجود دارد ذکر شده است.
امکان بروز واکنش‌های آلرژیک (حساسیت بالا) پس از تزریق فیلر وجود دارد چون فیلرهای پوستی موادی خارجی محسوب می‌شوند. واکنش‌های آلرژیک شامل قرمزی، ورم (ادما)، درد و حساسیت می‌باشد. گاهی اوقات مدتی طول می‌کشد تا واکنش‌های آلرژیک رخ دهند و ممکن است گاهی به صورت غده‌ها یا دانه‌های دردناک بروز یابند. گاهی اوقات تزریق فیلر موجب بروز عوارض کلی در بدن (عوارض سیستمیک) می‌شود، مانند شوک آنافیلاکسی (بیش‌دفاعی که فشار خون بسیار پایین، ورم شدید، فقدان هوشیاری و حتی مرگ از پیامدهای آن هستند). واکنش‌های آلرژیک خفیف را می‌توان با داروهای متداول موجود در بازار مانند ایبوپروفن یا استامینوفن، آنتی‌هیستامین و کمپرس یخ درمان کرد. شوک آنافیلاکسی در ICU و با اقدامات احیاء کننده و استفاده از داروی فشار خون جهت افزایش فشار درمان می‌شود.
هر زمان که پوست آسیبی ببیند یا سوزنی وارد آن شود پاتوژن‌هایی مانند باکتری می‌توانند وارد بدن شده و باعث بروز عفونت شوند. عفونت منجربه به وجود آمدن قرمزی پوست، التهاب، درد و … می‌شود. اغلب عفونت‌های ناشی از تزریق فیلر را می‌توان با آنتی‌بیوتیک درمان کرد. عفونت‌های شدیدتری که باعث به وجود آمدن دمل‌های چرکی می‌شوند را باید با جراحی درمان کرد.
غده‌ها و دمل‌ها که معمولاً ناشی از عفونت، واکنش‌های آلرژیک، واکنش‌های سیستم ایمنی بدن یا تزریق بیش از حد ژل هستند. درمان این غده‌ها و دمل‌ها نیازمند مهارت کافیست و بسته به علت به وجود آمدن آن‌ها می‌باشد. درمان‌های متداول شامل ماساژ، کمپرس، هیالورونیداز، آنتی‌بیوتیک، استروئید، لیزر و عوامل شیمی‌درمانی مانند ۵-فلوروراسیل و آلوپورینول می‌باشند.
هنگامی که فیلر به صورت تصادفی به یکی از رگ‌های خونی تزریق می‌شود و در نتیجه انسداد شریان رخ می‌دهد. انسداد شریان در اثر تزریق فیلر منجربه درد شدید و تغییر رنگ پوست می‌شود. انسداد شریان زمانی بسیار خطرناک خواهد بود که فیلر پوستی به سرخرگ تزریق شود. انسداد سرخرگ موجب تخریب بافت، نکروز پوست (مرگ پوست) و ایسکمی یا کاهش گردش خون می‌شود. ممکن است گاهی تزریق فیلر پوستی به رگ‌های خونی دور چشم منجر به انسداد شریان‌های شبکیه چشم شده و نهایتاً باعث نابینایی شود. البته احتمال وقوع این عارضه بسیار کم است. انسداد شریان‌ها به وسیله فیلرهای پوستی یک موقعیت اورژانسی محسوب شده و نیازمند تشخیص و درمان فوری است. درمان‌هایی که برای انسداد شریان وجود دارند بسته به نوع فیلر، محل تزریق آن و چگونگی عفونت متفاوت می‌باشند. درمان‌هایی که برای این عارضه وجود دارند شامل ماساژ، داروهای ضد انعقاد خون، تزریق سرم، تزریق هیالورونیداز و ترومبولیز می‌باشند.

پاک کردن ژل تزریق شده

پاک کردن ژل تزریق شده

هیالورونیداز که با عنوان هیالورونان هم شناخته می‌شود آنزیمی است که کارش شکست ساختار اسید هیالورونیک است، اسید هیالورونیک یک ماده قندی است که در بافت‌های پیوندی وجود دارد. هیالورونیداز ویسکوزیته (چسبناکی) این ماده قندی را کاهش داده و نفوذپذیری آن به بافت را افزایش می‌دهد. هیالورونیداز بسیار در حل کردن فیلرهایی که با اسید هیالورونیک ساخته شده‌اند موثر است و تحت برندهایی با نام هیداز (Hydase)، هیلنکس (Hylenex) و ویتراز (Vitrase) تولید می‌شود.
زمانی که هیالورونیداز در محل مورد نظر تزریق می‌شود با سرعت بالا ساختار اسید هیالورونیک را در هم می‌شکند، در نتیجه دیگر نیازی نیست که تا ماه‌ها چهره‌ای را داشته باشید که مطلوب‌تان نیست. نیازی نیست که پس از تزریق ژل برای تزریق هیالورونیداز مدت زمان خاصی را صبر کنید بلکه می‌توان هیالورونیداز را بلافاصله پس از تزریق فیلر حاوی اسید هیالورونیک تزریق کرد.

به حداقل رساندن خطرات و افزایش نتایج تزریق ژل

به حداقل رساندن خطرات و افزایش نتایج تزریق ژل

امروزه تزریق ژل چین و چروک در دسته بی‌خطرترین روش‌های درمانی زیبایی قرار می‌گیرند. اما چیزهایی هست که می‌توانید برای اطمینان از امن بودن روش درمانی خود انجام دهید:

 • نگذارید تا قیمت‌ها راهنمای شما باشند. هرگز با صورت خود چنین معامله خطرناکی نکنید.
 • همه روند درمانی باید در یک محیط پزشکی و با وسایل استریل انجام شود. صرفنظر از اینکه چه کسی این کار را انجام می‌دهد، درمان‌هایی که در خانه، هتل‌، اسپا و … انجام می‌شود در محیط پزشکی نیستند.
 • فیلرهای چین و چروک را از محلی خارج از مطب دکتر تهیه نکنید. از ماهیت ماده‌ای که به شما تزریق می‌شود مطلع شوید، از دکتر خود بپرسید که آیا این فیلر دارای تاییدیه FDA بوده و آیا مستقیماً از سازنده تهیه شده یا خیر. اگر درمان‌گری این اطلاعات را در اختیار شما قرار نداد، اجازه ندهید تا درمان را بر روی شما انجام دهد.
 • برای حفاظت از پرکننده و جلوگیری از تغییرات التهابی رنگدانه که ممکن است در اثر تزریق سوزن‌ها به وجود بیاید باید به صورت روزانه از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.