اگر شما مبتلا به نقاط برآمده و جوش روی پوست خود هستید و اقدامات درمانی تخصصی پوست بر کیفیت پوست شما تأثیری نداشته است، روش درمانی میکرودرم ابریژن می‌تواند تغییرات چشمگیری در جوانسازی پوست شما ایجاد کرده و به شما کمک کند تا ظاهری سالم‌تر و جوان‌تر پیدا کنید. این فرایند دو نوع دارد: درم ابریژن و میکرودرم ابریژن
وقتی که نگران مشکلات زیبایی، جای جوش یا چین و چروک‌های روی صورت خود هستید، سؤالات بسیاری در مورد انواع روش‌های قابل اجرا که می‌تواند این جوش‌ها را برطرف کرده و باعث لطافت پوست شما شود برای شما پیش می‌آید. میکرودرم ابریژن و درم ابریژن به نظر مشابه هم هستند ولی می‌توانند نتایجی کاملاً متفاوت داشته باشند. دانستن معنای هر کدام، چگونگی انجام آنها، دوران نقاهت و بهبودی و نتایج منتظره به شما کمک می‌کند تا روشی که مناسب شرایط شما است را انتخاب کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نتایج حاصل از درم ابریژن و میکرودرم ابریژن می‌توانید با متخصصین ما در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا مشورت کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت جهت درمان میکرودرم در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با شماره‌های ۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰ – ۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰ تماس حاصل فرمایید.

درم ابریژن و میکرودرم ابریژن
در درم ابریژن متخصص پوست یا جراح پلاستیک با استفاده از ابزاری پوست شما را می‌ساید. این روش موجب می‌شود تا یک لایه پوستی جدید و نرم‌تر جایگزین پوست فعلی شود.
در میکرودرم ابریژن از کریستال‌های ریزی استفاده می‌شود که بر روی سطح پوست اسپری می‌شوند. این روش برای مشکلاتی مانند کدری پوست، لک‌ها و پیری پوست استفاده می‌شود.

چه زمانی از درم ابریژن و میکرودرم ابریژن استفاده می‌شود؟
درم ابریژن روشی است که برای بهبود زخم‌های آکنه، آبله و اثر جراحات سوانح یا بیماری استفاده می‌شود. این روش در درمان مشکلات پوستی و لک‌های مادرزادی، خال یا جراحات حاصل از سوختگی موثر نیست.
درم ابریژن برای افرادی که عموماً پوست سالمی دارند بی‌خطر است. درم ابریژن برای افرادی که پوست تیره‌ای دارند می‌تواند منجر به ایجاد جراحت یا رنگ‌پریدگی پوست شود.
میکرودرم ابریژن بر روی همه انواع پوست‌ها و رنگ پوست‌ها عمل می‌کند و تغییراتی بسیار ظریف را ایجاد می‌کند که نه رنگ پوست را تغییر داده و نه اثر جوش‌ها را تغییر می‌دهد. این روش برای مشکلات عمیقی مانند اثر جوش‌ها، جای کشیدگی، چین و چروک‌ها یا زخم‌های آکنه عمیق تاثیرگذار نیست. میکرودرم ابریژن دوره نقاهت کمتری نسبت به درم ابریژن دارد. در این روش پوست به طور موقت سرخ می‌شود اما پس از 24 ساعت بهبود می‌یابد. در این روش نیازی به جراحی و بی‌حسی نیست و می‌تواند برای افرادی که نمی‌خواهند دوره نقاهت طولانی مدتی طی کنند کمک‌کننده باشد.

پیش از درم ابریژن و میکرودرم ابریژن
در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا باید با متخصصان این امر مشاوره کنید. در جلسه مشاوره درم ابریژن راجع به اهداف، خطرات روند درمان، مزایا و نوع بی‌حسی صحبت خواهد شد. همچنین دستورالعمل‌هایی را برای پیش و پس از درم ابریژن دریافت خواهید کرد و یا حتی ممکن است عکس‌هایی پیش از درمان از شما گرفته شود که بتوانید آن‌ها را با نتایج پس از درمان مقایسه کنید. روند مشاوره در میکرودرم ابریژن نیز تقریباً به همین منوال است، اما کمتر راجع به بی‌حسی و خطرات صحبت خواهد شد زیرا روندی ساده‌تر است.

درم ابریژن و میکرودرم ابریژن چگونه کار می‌کنند؟
درم ابریژن در مطب پزشک انجام می‌شود. ممکن است پیش از شروع روند داروهایی را برای ریلکس شدن به شما بدهند. سطح پوست شما کاملاً تمیز شده و داروهای بی‌حسی موضعی را به شما می‌دهند تا بتوانند ناحیه مورد نظر را تحت درمان قرار دهند.
دکتر از یک ابزار سریع که دارای چرخ یا بُرسی ساینده است برای برداشتن لایه بیرونی پوست و بهبود هرگونه بی‌نظمی در سطح پوست استفاده می‌کند.
در میکرودرم ابریژن کریستال‌های ریزی بر روی سطح پوست اسپری می‌شود تا به آرامی لایه بیرونی پوست را بردارد. این تکنیک دارای خشونت کمتری نسبت به درم ابریژن است، پس نیازی به داروهای بی‌حسی نخواهید داشت. این روند اساساً تراشیدن و جوان‌سازی پوست است که باعث می‌شود پوست نرم‌تر و شفاف‌تر شود.

چه اتفاقی پس از درم ابریژن و میکرودرم ابریژن می‌افتد؟
پس از روند درم ابریژن به شدت سوزش بُرس را تا چند روز بر روی پوست خود احساس می‌کنید. پزشک‌تان می‌تواند داروهایی را برایتان تجویز کند تا هرگونه احساس ناراحتی را کاهش دهد. بهبودی معمولاً بین 7 الی 10 روز حاصل می‌شود.
پوست جدیدتان که ابتدا صورتی به نظر می‌رسد به تدریج رنگ طبیعی خود را باز می‌یابد. در اکثر موارد این رنگ صورتی بین 6 الی 8 هفته محو می‌شود. به محض اینکه پوستتان بهبودی کامل یافت می‌توانید از لوازم آرایشی استفاده کنید.
به طور کلی اکثر افراد می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را 7 الی 14 روز پس از درم ابریژن از سر بگیرند. باید تا چند هفته از نور خورشید اجتناب کنید تا رنگ صورتی پوست از بین برود. زمانی که خارج از منزل هستید باید از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بیشتر و یک کلاه لبه‌دار بزرگ استفاده کنید.
پس از میکرودرم ابریژن پوست شما صورتی شده و تا حدود 24 ساعت در سطح پوست خود احساس خشکی و سفتی می‌کنید (مثل آفتاب‌سوختگی و بادسوختگی). از مرطوب کننده استفاده کنید. نباید برخی از لوازم آرایشی را حداقل تا 24 ساعت پس از این روند بر روی پوست خود اعمال کنید.

آیا درم ابریژن و میکرودرم ابریژن عوارض جانبی دارند؟
عوارض جانبی درم ابریژن :

  • تغییرات نامساعد رنگ پوست (موقت یا دائمی)
  • ایجاد زخم
  • ورم
  • عفونت
  • تیره شدن رنگ پوست (که معمولاً موقتی است اما ممکن است دائمی نیز باشد)؛ این عارضه به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید در روز‌ها و ماه‌های پس از درمان است.
  • عوارض جانبی میکرودرم ابریژن :
  • رسیدن سوزش کریستال‌ها به چشم به دلیل عدم محافظت

مراقبت‌های پس از درم ابریژن و میکرودرم ابریژن
درم ابریژن: پس از درمان یک جلسه پیگیری روند درمان را با پزشک خود خواهید داشت. تا ۴۸ ساعت پس از درمان نباید نوشیدنی‌های الکلی مصرف نمایید. تا یک هفته بعد نباید آسپرین یا هر محصولی که حاوی آسپرین یا ایبوپروفن است استفاده کنید. سیگار نکشید.
میکرودرم ابریژن: از مرطوب کننده‌ و ضدآفتاب استفاده کنید. باید تا چند روز از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب اجتناب نمایید.