ترمیم آسیب‌های ساختاری پوست با روش تحریک مکانیکال را میکرونیدلینگ می‌گویند. این کار بافت تغییردیده و آسیب‌یافته را بازسازی می‌نماید. هدف درمان میکرونیدلینگ بهبود عملکرد و ظاهر پوست و همچنین جوانسازی پوست است. چند میلیون میکروکانال در درم و اپیدرم با بهره‌گیری از سوزن‌های بسیار ریز طی فرایند میکرونیدلینگ ایجاد می‌شوند. در خصوص میکرونیدلینگ موارد زیادی وجود دارد که باید بدانید .مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه میکرونیدلینگ می‌باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص میکرونیدلینگ یا رزرو نوبت در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا می‌توانید با شماره‌های۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰ – ۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰ تماس حاصل فرمایید.

میکرونیدلینگ چیست؟
فرآیندی است که شامل سوراخ کردن منافذ پوست توسط سوزن می‌شود. ممکن است فکر کنید این روشی جدید در زیبایی پوست است اما در واقع از 50 سال گذشته وجود داشته و در حال تکامل است. طرفداران میکرونیدلینگ می‌گویند که این درمان شامل همه چیز از برطرف کردن چین و چروک، لک و افتادگی پوست گرفته تا مشکلاتی مانند جای زخم، خراش‌ها و چربی زیر پوست می‌باشد – گرچه که هنوز نتایج به دست آمده در مورد آخر مشکوک است، پس خیلی هم امیدوار نباشید.
در سال 2009 ، 37 بیمار در فرآیند میکرونیدلینگ تحت درمان قرار گرفتند تا زخم‌های کم عمق صورتشان ترمیم شود. (مانند زخم‌ها و خراش‌های دوره نوجوانی، جای آبله و …). پس از چند دوره درمان حرفه‌ای بیش از 80% از بیماران شاهد کاهش جای زخم‌های خود بوده و این درمان را ” عالی ” ارزیابی کردند. امروز قصد داریم تا میکرونیدلینگ و درمارولینگ را مورد بررسی قرار دهیم تا بفهمیم دقیقاً چه چیزهایی در این فرآیند دخیل بوده و چه کاری برای پوست انجام می‌دهند.

میکرونیدلینگ و درمارولین

مزایای میکرونیدلینگ چیست؟
میکرونیدلینگ که آن را درمان القائی کلاژن (CIT – Collagen Induction Therapy) نیز می‌نامند شامل ابزاری به نام دِرماپِن (dermapen) با سوزن‌های ریزی در انتهایش است که حفره‌ها و نقاط کوچکی را در لایه‌های بالایی پوست می‌سازد. یک روش دیگر میکرونیدلینگ از درمارولری استفاده می‌کند که شبیه یک غلتک مینیاتوری با تعداد بسیاری از سوزن‌های ریز است که با ملایمت در جهت‌های مختلف بر روی سطح پوست حرکت می‌کند تا همان اثر را ایجاد کند.
این فرآیند دو هدف دارد :
۱- حفره‌های کوچکی که توسط سوزن‌ها ایجاد می‌شود میکرو کانال‌ها (کانال‌های بسیار کوچکی) را می‌سازد که موجب می‌شود محصولات محافظت از پوست مانند سرم‌های قوی در لایه‌های عمیق پوست نفوذ کرده و جذب شوند تا نتایج بهتری حاصل شود.
۲- این حفره‌های کوچک مانند جراحت‌های بسیار ریزی عمل می‌کنند که باعث می‌شود پوست در حالت التیام‌بخشی قرار گرفته و کُلاژن و اِلاستین تولید کند. این فرآیند موجب فربه شدن پوست شده و خطوط چهره، چین و چروک‌ها، زخم‌ها و منافذ را بهبود می‌بخشد.
ممکن است فکر کنید که این فرآیند از لحاظ درد مانند تتو کردن صورت باشد. در حالیکه به نظر می‌رسد باید یک رنج دیگر را برای زیبایی خود متحمل شویم، همه اتفاق نظر دارند که این فرآیند کاملاً بدون درد است. حتی کیم کارداشیان نیز نمونه‌ای از میکرونیدلینگ را انجام داده و از هشتگ the vampire facial (صورت خوناشام) استفاده کرده است. این فرآیند شامل استفاده حرفه‌ای از درماپن برای تزریق پلاسما به صورت بیمار است که در نتیجه باعث رشد فوق‌العاده کلاژن و الاستین می‌شود. هم کیم کارداشیان و هم بار رفائلی (مدل و بازیگر) روش بحث‌برانگیزی از میکرونیدلینگ را انجام داده و نتایج تزریق پلاسما را در اینستاگرام خود پست کرده‌اند. نگران نباشید روش عادی میکرونیدلینگ و درمارولینگ شامل تزریق خون نیست و نتایج “خون‌آشامی” کمتری دارد!

این فرآیند به چه ترتیبی پیش می‌رود؟
ابتدا متخصص پوست یک کرم بیحس‌کننده را بر روی پوست بیمار می‌زند. سپس درمارولر را به آرامی بر روی سطح پوست و در جهت‌های مختلف حرکت می‌دهد یا از درماپن برای قسمت‌هایی از پوست استفاده می‌کند تا حفره‌هایی کوچک را در سطح پوست ایجاد کند.
همه این فرآیند 20 الی 30 دقیقه طول می‌کشد و در حالیکه شامل سوزن زدن بر روی پوست شما می‌شود (که فکر آن موهای بدن آدم را سیخ می‌کند) اما از قرار معلوم کاملاً بدون درد است. به دلیل تحریک پوست تا چند روز شاهد التهاب آن خواهید بود اما به محض شروع التیام و بهبود به سرعت فروکش می‌کند و در نتیجه درخشش و نرم شدن پوست خود را خواهید دید. برای دریافت نتایج تاثیرگذار و ایجاد مداوم کلاژن و الاستین به بیش از یک جلسه درمان نیاز دارید. کِلِر گراس متخصص زیبایی شناسی چنین توضیح می‌دهد که: “نتایج تجمعی است، درست مانند تمرین در باشگاه. شما در حال تخریب پوست خود نیستید بلکه می‌خواهید آن را دوباره بسازید”.

آیا میکرونیدلینگ یا درمارولینگ خطراتی به دنبال دارد؟

 • عفونت
  یکی از مواقعی که اکیداً نباید از میکرونیدلینگ استفاده کنید زمانی است که جوش‌‍های فعال بر روی سطح پوست وجود دارند زیرا این کار باعث ایجاد عفونت می‌شود. از اعمال میکرونیدلینگ بر روی سطوح آسیب‌دیده پوست اجتناب کنید یا پیش از ادامه فرآیند صبر کنید تا جوش‌ها از بین بروند.
 • واکنش پوست
  کارشناسان معتقدند که نباید این فرآیند را بر روی پوستی که متورم است یا دارای رزاشیا و اگزما است انجام داد.
  از آنجایی که میکرونیدلینگ می‌تواند موجب شود پوست شما محصولات حفاظتی پوست را بهتر و عمیق‌تر جذب کند، ممکن است نسبت به ترکیبات مختلف حساس بوده و سوزش داشته باشد.
  همچنین باید نسبت به استفاده از محصولاتی که فرمول‌بندی آن‌ها مخصوص میکرونیدلینگ نیست محتاط باشید.
  دانشمندان دانشگاه یوتا در یک مطالعه موردی در مرکز امراض پوست جاما، 3 خانم‌ را گزارش کرده‌اند که پوست آن‌ها در واکنش به استفاده از سرم ویتامین C با میکرونیدلینگ دچار خارش، جوش و زخم شده است.
  ایده خوبیست که هنگام استفاده از هر کدام از محصولات میکرونیدلینگ و پیش از اعمال آن بر روی نواحی بزرگ پوست، یک تست منطقه‌ای انجام دهید یعنی بر روی ناحیه‌ای کوچک از پوست خود آن را اعمال کرده و 24 ساعت صبر کنید تا مطمئن شوید که پوستتان واکنش بدی نشان نمی‌دهد. اگر پوست حساسی دارید حتماً این کار را انجام دهید.

میکرونیدلینگ در مطب و میکرونیدلینگ در خانه
زمانی که میکرونیدلینگ را در مطب متخصص پوست انجام می‌دهید، سوزن‌هایی که آن‌ها استفاده می‌کنند کمی بلندتر هستند (بیش از 1 میلیمتر) و بنابراین می‌توانند در لایه‌های عمیق‌تری از پوست نفوذ کرده و این برای درمان‌های پیچیده‌تر مانند زخم‌ها یا علائم کشیدگی پوست بهتر است. از آنجایی که شواهد علمی زیادی برای تاثیرات درمارولینگ در خانه وجود ندارد، هنوز اتفاق نظر خاصی بر روی اینکه آیا این کار در خانه خوب، امن و تاثیرگذار است وجود ندارد.
سوزن نسخه‌ای که شما در خانه از آن استفاده می‌کنید کوچکتر از 1 میلیمتر است بنابراین نمی‌توانند به لایه‌ای عمیق پوست نفوذ کنند. هدف استفاده از این نوع سوزن‌ها بیشتر تحریک پوست برای کاهش چین و چروک، درخشش پوست و ممکن ساختن نفوذ محصولات پوستی به لایه‌های عمیق‌تر است. خبر خوب این است که سوزن‌های کوچکتری که برای درمارولینگ در خانه استفاده می‌کنید آسیبی به پوست وارد نمی‌کنند بنابراین نیازی به استفاده از کرم بیحس کننده نیست. خبر بد این است که نتایجی که می‌گیرید به خوبی نتایجی نیست که در مطب یک متخصص پوست می‌گیرید. همچنین اگر سوزن‌ها کج، کُند یا به خوبی نگهداری نشده باشند خطر عفونت یا آسیب به پوست وجود دارد که می‌تواند باعث به جای ماندن اثر زخم بر روی پوستتان شود.