ممکن است شما بار ها تا حالا عبارت واژینوپلاستی را شنیده باشید و برایتان سوال پیش آمده باشد که این عبارت یعنی چه؟ این عبارت به هر اقدامی که برای تنگ کردن ناحیه واژن استفاده می شود می شود اطلاق می‌شود. امروزه افراد زیادی به دلیل مشکلات مختلفی که ممکن است باعث گشاد شدن واژن آن ‌ها شده باشد اقدام به انجام این عمل می کنند. دلایل مختلف و متنوعی مانند بالا رفتن سن، زایمان‌های طبیعی متعدد و پشت سر هم، تغییراتی همچون کاهش وزن زیاد می‌تواند باعث بروز گشادی واژن شود و مشکلات مختلف و متنوعی مانند کاهش لذت جنسی و همچنین بی ‌اختیاری ادرار را به‌وجود بیاورند. پس افرادی که دچار این عارضه هستند باید هرچه سریع‌ تر اقدام تنگ کردن ناحیه واژن خودشان نمایند. در وضعیتی که واژن دچار شل شدگی می‌شود، عضلات دیواره واژن کنترل و استحکام خود را از دست می‌دهند و در نتیجه ناحیه داخلی واژن بزرگ ‌تر می‌شود و مشکلاتی را درپی خواهد داشت که آن‌ ها را برای شما نام بردیم. ممکن است شما نیز این سوال برایتان پیش آمده باشد که آیا کاندیدای انجام این عمل واژینوپلاستی هستید و یا خیر و برای این‌ که متوجه این موضوع شوید و یا اگر قصد انجام این عمل را دارید با ما همراه شوید تا در ادامه بیشتر در رابطه با این عمل و ویژگی ‌های آن و اقدامات قبل و بعد آن برای شما صحبت نماییم. در خواندن این مقاله دقت زیادی نمایید تا نکته ای را جا نندازید.

چه کسانی کاندیدای انجام عمل واژینوپلاستی هستند؟

به طور کل بانوانی که دچار شل شدگی ناحیه واژن شده‌اند کاندید انجام این عمل هستند. فرقی نمی‌کند به چه علت و به چه دلیل هر فردی که دچار شل شدگی ناحیه واژن شده باشد یا تغییر شکل ‌هایی در واژن او ایجاد شده باشد یا همچنین جراحت‌ ها و کشیدگی در این ناحیه برای او به وجود آمده باشد می تواند از عمل واژینوپلاستی استفاده نمایند. توجه نمایید که عمل واژینوپلاستی جز عمل‌ های زیبایی قرار دارد و به منظور زیباتر شدن انجام می‌شود. پس از زایمان ‌های طبیعی و همچنین در سنین میان ‌سالی ممکن است بافت اطراف واژن شل شود و دیواره واژن استحکام خود را از دست بدهد. این موضوع می‌تواند تاثیر منفی زیادی روی زندگی جنسی طرفین و زوجین بگذرد پس شما با انجام عمل واژینوپلاستی و تنگ کردن واژن می توانید به زندگی عادی خودتان برگردید و این عمل باعث افزایش اعتماد به‌ نفس شما می‌شود و همچنین حس عاطفی و جنسی شما را نیز نسبت به همسرتان بیشتر می‌کند. توجه داشته باشید که این عمل تنها مخصوص افرادی که دچار عارضه و یا مشکلی شده‌اند نیست و هر فرد سالمی که خواستار زیباتر شدن ناحیه واژن خود می باشد می تواند از عمل واژینوپلاستی استفاده نماید. پس حتی افرادی که دچار آسیب‌ های واژن نیز نشده‌اند می‌توانند این عمل را انجام دهند و از مزایای آن لذت ببرند.

اقدامات قبل از واژینوپلاستی

درست مانند بقیه عمل ‌ها، برای انجام عمل واژینوپلاستی نیز شما باید اقداماتی را انجام دهید و مراقبت ‌هایی را بر روی زندگی خودتان داشته باشید. بانوانی که قصد این عمل را انجام دهند نباید از آخرین تست پاپ اسمیر آن‌ ها بیشتر از یک‌ سال گذشته باشد و اگر چنین باشد آن‌ها باید حتما قبل از عمل این تست را انجام دهند و دیگر آزمایش های خونی را نیز در کنار انجام این تست انجام دهند. همچنین بانوانی که قصد انجام این عمل را دارند باید از حدود یک ماه قبل مصرف هرگونه دخانیات و مواد مخدر را قطع نمایند، در صورتی که انواع مختلف دارو های هورمونی را مصرف می‌نمایند باید حدود دو هفته قبل از عمل واژینوپلاستی استفاده از هرگونه داروی هورمونی را به بعد موکول نمایند، در صورتی‌که افرادی که قصد انجام این عمل را دارند دارای عفونت های واژینال هستند حتماً باید قبل از انجام این عمل تمام عفونت‌ ها و مشکلات و بیماری ‌های خودشان را درمان نمایند تا در طول عمل و بعد از عمل مشکلاتی برای آن‌ها پیش نیاید همچنین درصورتی ‌که شما هر گونه دارویی دائمی را استفاده می‌کنید باید تماماً لیست این دارو ها را در اختیار جراح خودتان قرار دهید تا در صورت لزوم این دارو ها جایگزین شوند و یا قطع شوند.

عمل واژینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

به‌طور کل این عمل می‌تواند حدود دو ساعت طول بکشد. و معمولاً جراحان برای انجام این عمل لبه ‌های واژن را به یکدیگر نزدیک می‌کنند و یا هر گونه گوشت اضافی و شل را از دور ناحیه واژن برمی‌دارند. همچنین در صورت نیاز، جراح پلاستیک می تواند از ترکیب این دو روش یعنی هم بسته تر کردن ناحیه واژن و هم برداشتن گوشت ‌های اضافی استفاده کند. پس از انجام این عمل فرد دارای واژن تنگ خواهد بود که می‌تواند از مشکلاتی که برای او قبلاً پیش آمده بود دوری نماید و می تواند از رابطه جنسی خود لذت بیشتری ببرد و همچنین طرف او نیز دارای لذت بیشتری خواهد بود‌. در طی این عمل جراحی می‌کوشند که برش ‌ها و بخیه‌ ها را در ناحیه‌ های دور از دید قرار دهند. همچنین جالب است بدانید که این بیماری تحت بیهوشی کامل و یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. برش های این جراحی نیز توسط چاقوی جراحی و یا لیزر انجام می‌شود که استفاده از این دو روش تفاوت‌های اندکی با هم دارند. برای مثال برش‌هایی که با لیزر انجام میشوند معمولاً زودتر از برش هایی که با چاقو انجام می شوند بهبود پیدا می‌کند. اما توجه نمایید که ظاهر و نتیجه نهایی عمل واژینوپلاستی در در هر دو روش یکسان می‌باشد و بسته به سلیقه و خواسته شما از هر ابزاری که نیاز باشد برای انجام این عمل برای شما استفاده می شود.

دوران بهبودی پس از انجام این عمل چقدر می باشد؟

بهبودی شما پس از انجام عمل واژینوپلاستی بسیار آسان می باشد. پس از انجام این عمل بیمار حدود چند ساعت در بیمارستان نگه داشته می‌شود و اگر مشکل خاصی در رابطه با حال عمومی بیمار وجود نداشته باشد این بیماری می‌تواند مرخص شود. برای کم کردن درد ها و ناراحتی ‌های او پزشکان جراح دارو های مختلفی را مانند مسکن‌ ها برای او تجویز می‌کنند. عوارضی مانند کبودی واژن پس از عمل کاملاً طبیعی می باشد و شما نباید در این رابطه حساسیت به خرج دهید. تا حدود یک الی دو هفته این کبودی‌ ها روی بدن شما باقی خواهد ماند. همچنین باید توجه نمایید که تا شش هفته نباید به هیچ عنوان هیچ ‌گونه رابطه جنسی برقرار نمایید و یا از تامپون ها استفاده کنید‌. همچنین پس از یک هفته شما می‌توانید به انجام فعالیت‌ های روزانه خود که سبک هستند باز گردید و پس از سه هفته شما کاملاً بهبود خواهید یافت و هیچ گونه مشکلی نخواهید داشت. توجه نمایید که اگر شما این عمل‌ جراحی را همراه و عمل‌های جراحی دیگر مانند لابیاپلاستی انجام شود دوره بهبودی شما طولانی‌تر خواهد بود و مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید تا شما بتوانید به فعالیت ‌های روزانه خودتان بازگردید. همچنین پزشکان هر هفته پس از انجام این عمل شما را چک خواهند کرد تا در صورت وجود هرگونه مشکل آن را حل نمایند. همچنین برخی جراحان برای بهبود سریع ‌تر و بهتر به بیماران ورزش هایی را توصیه می‌کنند تا عضلات تازه‌ ی واژن را تقویت نمایند و آن‌ ها را سفت تر کنند. همچنین جالب است بدانید که برای کم کردن هزینه‌ ها و کم کردن عوارض شما می توانید از عمل ‌های تنگ کردن واژن بدون عمل جراحی استفاده نمایید و به صورت سرپایی این عضلات خود را تنگ نمایید.

آیا انجام عمل واژینوپلاستی خطرناک است؟

این عمل نیز درست مانند عمل ‌های دیگر عوارض خاص خود را دارد و عوارضی مانند عفونت ‌ها خون‌ریزی ‌ها و لخته های خونی پس از انجام این عمل کاملاً طبیعی می باشد. همچنین توجه نمایید که عوارض شدید پس از عمل این عمل جراحی بسیار کم و نادر می باشد و نیازی نیست که شما ترسی را به دل خودتان راه دهید. همچنین پس از انجام این جراحی زخم کوچکی روی بدن شما ایجاد خواهد شد که پس از گذشت زمانی که این زخم ها نیز از بین می‌روند و شما کاملاً بهبود خواهید یافت. اگر بخواهیم به طور خلاصه وار به شما بگوییم عمل واژینوپلاستی جزء جراحی ‌هایی که دسته‌بندی می‌شود که بسیار کم ‌خطر هستند و هیچ‌گونه خطری را برای بیماران ندارند.