پارافین تراپی در بسیاری از مراکز زیبایی به عنوان یک روش جدید معرفی می شود. ولی با نگاهی به تاریخچه استفاده از این ماده می توان متوجه شد که از زمان امپراتوری روم باستان از این مورد استفاده می شده است. امروزه نیز طرفداران بسیاری دارد. از پارافین تراپی  برای تسکین درد مفاصل، بهبود خونرسانی به صورت موضعی، بهداشت پوست صورت، و از بین بردن تیره گی پوست استفاده میشود.

دلیل محبوب بودن پارافین تراپی

این روش به دلیل استفاده از ماده ای که نه رنگ دارد و نه بو و نه مزه و معمولا هم ایجاد تحریک و حساسیت در پوست نمی کند مورد توجه قرار گرفته است. پارافین در واقع هیدروکربن اشباع شده است که خاصیت جذب و نگهداری گرما را دارد.
انواع پارافین تراپی

انواع پارافین تراپی

خواص پارافین تراپی به دو قسمت خواص زیبایی و خواص درمانی تقسیم می شود:

خواص زیبایی پارافین تراپی

برداشت لایه های بالایی و مرده پوست و تحریک پوست برای تازه تر شدن، چرب شدن پوست و در نتیجه کاهش خشکی و پوسته پوسته شدن پوست و ممانعت از ترک خوردن پوست، نرمی پوست و رفع تیره گی پوست در قسمت های مختلف بدن، کاهش روند پیر شدن مرگ زودرس سلول  های پوست و در نتیجه جوان ماندن پوست.

خواص درمانی پارافین تراپی

ریلکس کردن و شلی عضلات به طوری که از پارافین در ماساژ هم استفاده میشود. کاهش استرس و اضطراب و احساس آرامش در هنگام انجام این روش، پارافین به دلیل خاصیت جذب گرما و نگهداری آن در هر قسمتی از بدن که استفاده می شود باعث افزایش خونرسانی به آن قسمت و گشادی عروق می شود. استفاده  از پارافین تراپی در مفصل های بدن بویژه مفصل هایی که درد مزمن دارند بسیار موثر می باشد. التیام در عضلانی بیماری هایی مانند: آرتروز، فیبرومیالژی، بورسیت. کاهش التهاب در مفاصلی  که دچار آب آوردگی  شده اند. به علت حرارتی که ایجاد می کند در اگزما پوست و از بین بردن برخی بیماری های قارچی پوست موثر می باشد. این روش در روند  درمان و بهبود بعضی از بیماری های پوستی نیز موثر می باشد مانند: پسوریازیس.
چه افرادی نباید پارافین درمانی بکنند

چه افرادی نباید پارافین تراپی بکنند

این روش یکی از کم عوارض ترین راه های درمان و بهداشت پوست می باشد. همین کم عوارض بودن باعث افزایش رغبت افراد به انجام آن شده اند. ولی با همه این تفاسیر افراد ذیل بهتر است که از روش پارافین تراپی استفاده نکنند:

افراد دارای اختلال در خون

افرادی که گردش خون و فشار خون پایین دارند و یا عضله قلب آنها ضعیف است. و به طور کلی چون این روش باعث تغییر سرعت و میزان خونرسانی می شود. افرادی که دچار اختلال در فشار خون هستند بهتر است که با احتیاط بیشتری به سمت این روش بروند. افرادی که سکته مغزی کرده و یا به هر دلیل دچار بی حسی در دست و پا یا اندام های انتهایی هستند بهتر است که از این روش درمانی استفاده نکنند.

افراد دارای قند

افراد دارای قند خون نباید از این روش استفاده کنند. چون پارافین تراپی باعث افزایش خونرسانی موضعی شده و در افراد دیابتی ممکن است باعث خونریزی و پارگی مویرگی شود بهتر است که انجام ندهند. چون التیام زخم و انعقاد خون در افراد دیابتی بسیار به سختی صورت می پذیرد.

جوش

افرادی که دارای جوش در صورت و هر قسمتی از بدن هستند، بهتر از قبل از انجام این عمل منتظر بمانند تا جوش بهبود یابد. تا زمان عدم بهبودی جوش از انجام این عمل ممانعت کنند.

وجود داشتن زخم التیام  نیافته در پوست

در صورت وجود هرگونه زخمی در پوست که هنوز التیام نیافته یا به عبارتی زخم باز است نباید به هیچ وجه از این مورد استفاده بکنیم. چون ممکن است باعث کند شدن روند بهبودی زخم و یا حتی بدتر شدن وضعیت و خونریزی شود.

داشتن حساسیت به مواد شیمیایی به ویژه پارافین

چون پارافین یکی مشتقات نفت می باشد ایجاد حساسیت در برخی از افراد دور از انتظار نیست. پس افرادی که دارای پوستی حساس نسبت به مواد شیمیایی هستند باید در این مورد با احتیاط بیشتری رفتار بکنند.
روش انجام پارافین تراپی

روش انجام پارافین تراپی

این روش ها با محل انجام آن متفاوت می باشد. البته پارافین تراپی  را می توان در منزل هم انجام داد ولی افرادی که آموزش این کار را دیده اند بهتر می توانند شما را برای این منظور کمک کنند.

پارافین تراپی صورت

بهتر است این مورد و تمام مواردی از این دست در خانه انجام نشود. چنان چه در خانه هم می توان در صورت داشتن مهارت کافی این عمل را انجام داد. برای این کار باید پارافین را به دمای مناسب برسانید و سپس با کرم های مخصوص مرطوب کننده پوست را ماساژ دهید تا منافذ پوست باز شود. لازم به ذکر است که قبل از انجام این عملیات باید پوست کاملا شسته و تمیز شود. در این روش از پارافین گرم استفاده می شود. این عمل باعث لایه برداری در پوست صورت به صورت عمیق و باز شدن منافذ صورت و تنفس بهتر و کم رنگ شدن لکه های پوستی می شود.

 پارافین تراپی دست

برای این منظور هم از پارافین گرم استفاده می شود. پارافین را به دمای مورد نظر رسانده و دست را به صورت کامل داخل پارافین می کنیم. سپس تمام خواص پارافین در لایه های پوست تاثیرگذار خواهد بود.

پارافین تراپی پا

یکی از متداول ترین درمان برای درمان خشکی و ترک پاشنه پا است. چون در این عمل باید از پارافین در حال جوش استفاده کنیم برای جلوگیری از آسیب پا پوششی از نایلون بر روی آن می کشیم سپس پا را داخل پارافین می کنیم. بعد از این عمل بهتر است پا را با کرم های مخصوص مرطوب کننده ماساژ دهیم.

پارافین تراپی زانو

همانطور که گفته شد پارافین برای درمان دردهای مزمن مفاصل بسیار موثر است. برای این منظور هم از پارافین  گرم استفاده می شود. و با حفظ گرما و حرارت در محل مفصل به صورت موضعی بسیار تاثیر گذار است.