بعضی از افراد ممکن است جای زخم روی صورتشان مانده باشد و از زیبایی چهره آن ها کاسته باشد. یکی از راه های از بین بردن آن ها جراحی پلاستیک می باشد که بسیار پر هزینه است. راه دیگر برای از بین بردن جای جوش و زخم روش پانچ صورت می باشد که یک عمل سرپایی به حساب می آید. روش پانچ برای جای زخم، جوش و آکنه هایی که فرورفتگی ایجاد کرده اند بسیار موثر است.

انواع پانچ صورت

پانچ صورت با گرفتینگ

انتخاب نوع روش درمانی برای اسکار و جای جوش بستگی به شدت آن ها دارد در شرایطی که جوش عمیق است پزشک روش پانچ صورت را با گرفتینگ درما توصیه می کند. در این روش پزشک با بی حسی موضعی با کاترهای مخصوص هر اسکار را می برد. بعد از آن یک گرفت پوستی از ناحیه پشت گوش برمی دارد و با آن ناحیه درمان شده را پوشش می دهد. این مراحل برای هر جای جوش جداگانه انجام می شود. این روش بسیار موفقیت آمیز است.

پانچ پایه

در صورتی که جای زخم و جوش شدید نباشند روش پانچ پایه از سوی پزشک پیشنهاد داده می شود. در این روش همان کارهای روش گرفتینگ درما انجام می شود ولی لایه گرفتینگ پوست انجام نمی شود و پزشک بعد از برش جای اسکار از یک چسب مخصوص بخیه روی قسمت تحت درمان استفاده می کند.

موارد استفاده از پانچ صورت

در چه مواردی از پانچ صورت استفاده می شود ؟

روش پانچ صورت را نمی توان برای تمام زخم ها و اسکارها و جای آکنه استفاده کرد اما طیف زیادی از این آسیب های پوستی هستند که با استفاده از روش پانچ می توان آن ها را ترمیم کرد. یکی از روش های بسیار امیدوار کننده برای آکنه های سرسخت به ویژه آن هایی که سف می باشند استفاده از پانچ صورت است.زخم های آکنه ای سفت نسبت به سایر زخم ها عمیق تر و باریک تر می باشند به همین دلیل درمان آن ها نیز سخت تر می باشد.

برای سایر نمونه های زخم نیز از روش پانچ استفاده می شود مانند جای زخم اسکار، جای زخم غلتکی و اسکارهای عمیق. علاوه بر این که این روش برای ترمیم اسکار استفاده می شود برای از بین بردن منافذ بزرگ و عمیق نیز از این روش استفاده کرد. علاوه بر این ها برای از بین بردن کیست های بدن، خال ها، علائم سرطان پوست و سایر آسیب های پوستی استفاده می شود. ابزار پانچ صورت اندازه و شکل های مختلفی دارد که باعث می شود برای ترمیم انواع آسیب ها بهترین نتیجه حاصل گردد.

مواردی که در آن ها نباید از پانچ صورت استفاده کنیم

در مواردی که بیمار خال های مشکوکی دارد و درباره آن ها با پزشک مشورت نکرده است نباید از پانچ صورت استفاده کنیم.

معایب پانچ صورت

به طور معمول به تنهایی اثر بخش نیست

این روش به تنهایی بهترین نتیجه را به دنبال نخواهد داشت و معمولا با روش هایی مانند لیزر و درمان های شیمیایی همراه می شود تا بهترین نتیجه را به دنبال داشته باشد. اگر پانچ صورت به تنهایی استفاده شود ممکن است زمان بسیار زیادی طول بکشد تا درمان صورت بگیرد و هزینه زیادی نیز باید صرف کرد.

جای زخم اضافی همراه دارد

معمولا در پانچ صورت اسکار باقی نمی ماند و اگر اثری از زخم بخواهد باقی بماند بسیار کم تر از جای زخم واقعی است و با آرایش کاملا پوشیده می شود و یا در صورت تمایل می توان آن را با لیزر کاملا از بین برد. اما در موارد کمی اثر پانچ برای همیشه باقی می ماند.

ممکن است افزایش رنگ پوست صورت یا Hyperpigmentation  به دنبال داشته باشد

زمانی که پزشک از قسمت دیگر بدن شما پوست برمی دارد مانند همان چیزی که در روش سنتی پانچ صورت دیده می شود احتمال آن وجود دارد که تن و رنگ پوست با هم همخوانی نداشته باشند.

مزایای روش پانچ صورت

مزایای روش پانچ صورت

در موارد شدید مورد استفاده قرار می گیرد

تحقیقات نشان داده است که روش پانچ صورت برای زخم های عمیق و باریک که درمان سخت تری دارند بسیار خوب عمل می کند و نتیجه بسیار خوبی را به همراه دارد.

بسیار موثر می باشد

روش های دیگر مانند لیزر و درمان های شیمیایی اسکارهای سطحی را از بین می برند و برای اسکارهای عمیق کارایی خوبی ندارند. اما پانچ صورت برای درمان های عمیق و سخت بسیار موثر می باشد این نکته نیز قابل ذکر است که رنگ پوست در میزان تاثیر روش پانچ نقش دارد.

ریکاوری کم خطر و آسان دارد

پانچ صورت یک روش جراحی کم خطر می باشد. عمل آن همراه با بی حسی می باشد و مرحله نقاهت و بهبودی این روش به آسانی و بدون درد می گذرد.

هزینه نسبتا مناسبی دارد

هزینه انجام روش پانچ با توجه به اسکارها و آکنه هایی که باید ترمیم شود متفاوت می باشد.