مردم به دلایل مختلفی پوستشان را پاکسازی می کنند. برخی می خواهند از شر جوش های سر سیاه مزاحم شان خلاص شوند و برخی دیگر به دنبال رژیم های ضد-پیری هستند. در حالی که برخی فقط می خواهند ریلکس شوند و به خودشان برسند.

تمام این ها دلایل مناسبی برای پاکسازی پوست هستند. اما پاکسازی پوست به خوی خود می تواند گاهاً غیر قابل درک باشد. تاثیر بخور بر پوست چیست؟ چرا مردم مرتب کرم به پوست خود می مالند و سپس تمیزش می کنند؟ چرا باید به طور مداوم پوست را پاکسازی کرد؟

پاکسازی پوست یک رسیدگی چندگانه اساسی بوده که یکی از بهترین راه ها برای مراقبت از پوست تان است. پاکسازی، پوست را تمیز می کند، می تراشد، به آن قوت می دهد، و با آبرسانی و پاکیزه کردن پوست تان، به شما کمک می کند که جوان تر به نظر برسید. همچنین به شما بهترین راه مراقبت از پوست را ارائه می دهد. پاکسازی پوست اگر بخش ثابتی از برنامه مراقبت از پوست تان باشد، بهترین تاثیر را خواهد داشت.

بهترین کاری که برای پاکسازی پوست تان می توانید انجام دهید، یافتن یک متخصص زیبایی که تمرین مخصوص مراقبت از پوست دیده باشد، با تجربه، با سواد ،ریزبین، حساس، و با اشتیاق باشد است. به لحاظ قانونی فردی که متخصص آرایش باشد هم می تواند پاکسازی را انجام دهد اما تخصص این افراد مرتبط با مو است؛ بنابراین شاید بهترین گزینه موجود نباشند. امروزه طرفداران متخصصانی که هم در ماساژ و هم در پاکسازی پوست تخصص دارند هم روز به روز میان مردم در حال افزایش است.

پاکسازی پوست، بعد از ماساژ پر طرفدارترین خدمات زیبایی غیر-جراحی می باشد.

مراحل پاکسازی پوست

مشاوره

پاکسازی پوست همیشه باید با مشاوره شروع شود. نخست باید یک فرم که شامل سوالاتی درباره نگرانی های پوستی، رژیم، میزان آب مصرفی در طول روز، دارو هایی که مصرف می کنید، و محصولات پوستی ای که استفاده می کنید است، را پر کنید. رتین آ و دیگر دارو ها می توانند روی پوست تاثیر داشته باشند، بنابراین مهم است که متخصص تان در اطلاع دارو هایی که استفاده می کنید باشند. اما معمولاً متخصصان به سادگی تنها راجع به نگرانی های پوستی و وضعیت مصرف رتین آ از شما سوال خواهند کرد.

 

  آمادگی

در اکثر مواقع، متخصصات بند هایی به شما می دهند که دور بدن و زیربغل های تان را می گیرد و سپس با چسب بسته می شود. متخصص اتاق را ترک می کند تا با آسودگی بند ها را به تن کنید. بعضی از افراد تمام لباس هایشان را برای پوشیدن بند ها در می آورند، برخی دیگر شلوارشان را در نمی آورند،‌ برخی دیگر لباس زیرشان را در نمی آورند. در برخی مراکز از شما می خواهند تمام لباس هایتان را دربیاورید و زیر ملاحفه بروید. متخصص تان پروتکل های آماده سازی را به شما توضیح خواهد داد.

تمیزکاری

در این مرحله، متخصص مو هایتان را در یک حوله یا هدبند جمع می کند تا محصولاتی که قرار است برای پوست تان استفاده کند به مو هایتان نمالد. اولین قدم برای تمیزکاری، استفاده از پد هایی از جنس کتان است، دستمال زیبایی و یا اسفنج است. بیشتر متخصصان حرفه ای پاکسازی پوست، دو بار صورت تان را تمیز می کنند.

بررسی پوست و تمیزکاری

بنا بر این که آرایش داشته باشید یا نه، متخصص ممکن از نخست زیر یک لامپ پر نور پوست تان را بررسی کند. شاید هم چشمان تان را با یک پارچه بپوشاند و از یک ذره بین لامپ دار برای بررسی پوست تان استفاده کند. در این مرحله او دارد نوع پوست تان (خشک، چرب، ترکیبی، حساس و یا معمولی) و وضعیت پوست تان (آکنه، جوش های سر سیاه و سر سفید، علائم پیری، آفتاب سوختگی، کم آبی و…) را تشخیص می دهد. در این صورت او می تواند از مواد مناسب برای پوست تان استفاده کرده، با شما درباره آن ها مشورت کند، و محصولات مراقبتی یا راهکار هایی را به شما پیشنهاد کند.

بُخور

در بیشتر پاکسازی ها از یک دستگاه بخور استفاده می شود که یک رشته باریک بخار گرم را مستقیم به صورت تان می زند. این فرآیند آرامبخش است و به نرم شدن جوش سر سیاه و سر سفید کمک می کند، تا راحت تر خارج شوند. اگر پوست خیلی خیلی حساسی داشته باشید ممکن است متخصص صلاح بداند که از بخور استفاده نکند.

تراشیدن

تراشیدن پوست معمولاً با مواد شیمیایی و یا با استفاده از ابزار صورت می گیرد. تراش مکانیکی یک بافت زبر دارد که با کشیدن آن روی پوست، سلول های مرده سطح پوست از آن جدا می شوند. این روش معمولاً حین مرحله بخور انجام می شود. در تراش شیمیایی از آنزیم ها و اسید هایی استفاده می شود که اتصال میان لایه زیرین پوست و سلول های مرده را قطع می کند. می توان حین مرحله بخور هم یک تراشکاری نرم و آرام با آنزیم ها می تواند انجام شود. استفاده از مواد شیمیایی قوی تر که بر اساس سنگینی دسته بندی می شوند، می توانند به عنوان یک درمان جدا و یا بخشی از پاکسازی انجام شوند.

استخراج

در این مرحله در صورت تمایل، جوش های سر سیاه و سر سفید تخلیه می شوند. تحمل درد مردم در استخراج جوش ها متفاوت است. این مرحله می تواند آزاردهنده باشد، مخصوصاً برای پوست های نازک. اگر استخراج به شکل نامناسبی اجرا شود می تواند منجر به پارگی مویرگ ها و یا تغییر رنگ پوست بشود.

ماساژ صورت

حرکات مرسومی چون حرکات دَوَرانی روی صورت انجام می شود تا هم به شما آرام دهد و هم پوست و عضلات صورت تان را تحریک کند.

ماسک صورت

یک ماسک بر اساس جنس پوست و وضعیت آن برایتان گذاشته می شود. در این مرحله متخصص باید در اتاق بماند و به شما ماساژ سر و یا خدمت دیگری ارائه کند. اگر اتاق را ترک کردند و گفتند می خواهند بگذارند “راحت” باشید، دیگر به آنجا بر نگردید!

مراقبت آخر

در این مرحله متخصص به پوست تان تونر، سرم، مرطوب کننده و یا ضد آفتاب (اگر روز باشد) می زند.

 

توصیه های مراقبت از پوست در خانه

متخصص به شما می گوید که چه محصولاتی برای پوست تان مناسب تر هستند. برخی ممکن است به خاطر پیشنهاد محصولات مختلف توسط متخصص حس بدی بهشان دست بدهد؛ اما این بخشی از کار متخصص است.