پی آر پی صورت در درمان مشکلات پوستی نظیر چین و چروک ناشی از افزایش سن، چین و چروک‌های دینامیک، سیاهی و چروک زیر چشم، لک‌های پوستی(هایپر پیگمنتیشن) اسکار آکنه و اسکار زخم‌های ناشی از بریدگی، سوختگی، خطوط اخم یا خنده استفاده می‌شود.
کلینیک تخصصی پوست و موی رخ‌آرا با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه پی آر پی PRP می‌باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پی آر پی صورت یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی پوست و موی رخ آرا می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰تماس حاصل فرمایید.

 

پی آر پی صورت چگونه انجام می‌شود؟

مصرف مسکن‌های ضدالتهابی غیر استروئیدی بویژه آسپرین و پیروکسیکام موجب اختلال در عملکرد پلاکت‌ها می‌شود و از یک هفته قبل می‌بایست قطع شوند. مکمل‌های امگا ۳ و ۶ و سیر نیز بهتر است قبل از پی آر پی مصرف نشوند چرا که ممکن است در کیفیت پی آر پی اثر نامطلوبی بگذارند. برای انجام پی آر پی ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از تزریق با ژل بی‌حسی (Lidocain-p, EMLA) موضع درمان بی‌حس می‌شود. سپس ۳۵ تا ۴۰ میلی‌لیتر خون گرفته شده سپس این خون با مواد ضدانعقاد (سیترات سدیم تزریقی) مخلوط می‌شود.

تزریق پی آر پی بصورت داخل پوستی می‌باشد(intradermal)  و در هر تزریق ۱/۲۰ میلی لیتر با نیدل شماره ۲۷ تا ۳۰ بصورت مماس با پوست در چین و چروک‌های پوست، اطراف چشم و کل صورت به شعاع یک سانتی متر بطور سطحی انجام می‌شود تا یک پاپول بر روی پوست ایجاد شود. به منظور یکدست شدن نتیجه درمان کل صورت انجام می‌شود ولی استثنائا می‌توان تیرگی و پف دور چشم را بطور مجزا انجام داد که حدود یک سی سی برای هر چشم تزریق می‌شود. برای جوانسازی پوست فاصله جلسات پی آر پی ماهی یکبار (۳ تا ۶ هفته یکبار ) انجام می‌شود و تعداد جلسات ۲ تا ۳ بار می‌باشد. جلسات یادآور در صورت پاسخ مناسب ۱۲ ماه بعد از آخرین جلسه انجام می‌شود (سالی یکبار).

 

مراقبت‌های بعد از پی آر پی صورت چیست؟

استفاده از کمپرس سرد بعد از تزریق پی آر پی ممنوع است چرا که پلاکت‌ها به سرما حساس هستند و در درجه حرارت ۱۸ درجه از بین می‌روند. مصرف داروهای مسکن از خانواده ضدالتهاب‌های غیراستروئیدی در ۳ روز بعد از پی آر پی توصیه نمی‌شود و داروی استامینوفن کدئین و یا ترامادول مناسب‌تر می‌باشد. ۲۴ ساعت بعد از تزریق پی آر پی دوش گرفتن و استحمام انجام نشود و بعد از آن تا سه روز با آب ولرم دوش گرفته شود. در مواردی که تزریق اطراف چشم انجام شده باشد استفاده از عینک دودی توصیه می‌شود.

 

موارد منع پی آر پی صورت چیست؟

موارد منع مطلق انجام پی آر پی عبارتند از:

  • عفونت‌های موضعی و عمومی
  • بارداری و شیردهی
  • کاهش تعداد پلاکت‌ها به کمتر از ۵۰۰۰۰ در میکرو لیتر
  • سندرم اختلال عملکرد پلاکتی
  • بافت کلوئید

موارد منع نسبی انجام پی ارپی عبارتند از:

  • مصرف سنگین دخانیات( بیشتر از ۳۰ نخ سیگار در روز)
  • تب و بیماری‌های حاد
  • کاهش تعداد شمارش پلاکتی به کمتر از ۱۰۰۰۰۰ در میکرو لیتر
  • سابقه تزریق کورتیکواستروئیدها در موضع در یک ماه اخیر و یا مصرف کورتیکواستروئید سیستمیک در دو هفته اخیر
  • سابقه سرطان بویژه انواع هماتولوژیک و انواع غیر هماتولوژیک که متاستاز داده باشند و شیمی درمانی ضد متاستاز انجام شده باشد و هرگونه ضایعه مشکوک پوستی

 

عوارض پی آر پی صورت چیست؟

از آنجا که در روش پی آر پی PRP به غیر از پلاکت خون از هیچ ماده خارجی استفاده نمی‌شود، ایمن‌ترین روش درمانی در دنیا شناخته شده است. به علت اینکه در پی آر پی PRP از تحریک فیبروبلاست‌ها استفاده می‌شود بدیهی است که اثرات درمانی آن به تدریج ظاهر گشته و اولین تغییرات مثبت را بعد از دو تا سه هفته از اولین درمان مشاهده می‌شود. البته نتیجه مطلوب در پایان ماه دوم تا سوم حاصل خواهد شد. بدلیل وجود گلبول‌های سفید در پی آرپی احتمال عفونت در روش پی آر پی تقریبا صفر است و با توجه به اینکه مواد پی آرپی از بدن خود فرد حاصل می‌شود آلرژی و حساسیت ایجاد نمی‌شود. ممکن است در بعضی از نقاط نزدیک چشم کبودی‌های کوچکی بعد از تزریق ایجاد شود که سطحی است و یکی دو روز بعد بر طرف می‌شود.

 

قیمت پی آر پی صورت چقدر است؟

قیمت پی آر پی در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا  بر اساس نوع کیت استفاده شده و موضع تحت درمان متفاوت می‌باشد. بعنوان مثال قیمت پی آر پی موی سر و صورت بطور همزمان، احتیاج به تعداد کیت بیشتری داشته و هزینه نهایی بیشتر از قیمت پی آر پی مو به تنهایی می‌شود و همین طور قیمت پی آر پی برای تیرگی دور چشم از هزینه پی آر پی صورت کمتر می‌شود. بطور روتین جوانسازی با پی آر پی برای تمام صورت انجام می‌شود که به منظور یکدست شدن پوست صورت می‌باشد و پی آر پی دور چشم یک استثنا است و می‌توان این ناحیه را بطور مجزا پی آر پی کرد که هزینه آن بالطبع کمتر از پی آر پی کل صورت می‌شود.