پی آر پی PRP مو و پوست روش نوینی است که توسط دانشمندان طراحی شده و توسعه یافته است که طی این مقاله به بحث پی آر پی مو می‌پردازیم. به دلیل تفاوت‌های زیاد موجود در علائم و علت‌های ریزش مو مردان و زنان، روش‌های درمان این مشکل نیز متفاوت می‌باشد. در این روش مقادیر کمی از خون خود بیمار گرفته می‌شود و سپس در یک سانترفیوژ با سرعت بالا چرخانده می‌شود که پلاکت خون (پلاکت خون ماده‌ی اصلی برای بهبود بدن پس از آسیب می‌باشد) و پروتئین‌هایی که فاکتور رشد سلولی در بدن هستند، از خون جدا می‌شوند. سپس PRP یا همان پلاسمای غنی از پلاکت و فاکتورهای رشد (که از خون جدا شده‌اند) از طرق مختلفی برای بهبود نتایج کاشت مو و درمان ریزش مو سکه ای به کار گرفته می‌شوند. کلینیک تخصصی پوست و موی رخ‌آرا با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه پی آر پی PRP مو می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پی آر پی PRP مو یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی پوست و موی رخ آرا می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰تماس حاصل فرمایید.

 

تزریق PRP پی آر پی به سر در محل کاشت مو، برای کاهش خونریزی و کبودی سر و سرعت بخشیدن به روند بهبودی پس از کاشت مو و کاهش احتمال ریزش مو بر اثر شوک به کار می‌رود. این تاثیرات باعث می‌شوند، بیمار ظرف مدت زمان کوتاه‌تری بعد از کاشت مو به نتایج و ظاهر بهتری دست یابد .پی آر پی مو جهت سرعت بخشیدن و افزایش دادن سرعت رشد موهای کاشته شده به کار می‌رود. بهبودی بهتر و سریع‌تر بخیه‌ها در ناحیه اهداکننده مو در پشت سر در روش FUT و همچنین جای پانچ مو در روش FIT به نظر می‌رسد تزریق و کاشت مو prp مخصوصا در این مورد بسیار موثر است. پی آر پی موی سر همچنین جهت کاهش و درمان قطعی ریزش مو کاربرد دارد .پی آر پی جهت تحریک و سرعت بخشیدن به رشد مو در ریزش موی سکه‌ای کاربرد دارد . علاوه بر این، تزریق PRP موی سر موجب ضخیم شدن موها و بیدار شدن موهایی می‌شود که در فاز استراحت قرار گرفته‌اند PRP پی آر پی نه تنها همراه با کاشت مو انجام می‌شود، بلکه به عنوان یک روش درمانی مستقل برای بهبودی علت ریزش مو در زنان و مردان به کار می‌رود. کاربرد این روش در مواردی است که ریزش موی شخص همچنان ادامه دارد و می‌تواند موجب کاهش روند ریزش مو‌ها شود.

 

پی آر پی مو چیست؟

PRPمخفف واژه‌ی platelet rich plasma و به معنای پلاسمای غنی از پلاکت می‌باشد. خون، علاوه بر سلول‌های سفید و قرمز دارای پلاکت نیز می‌باشد. پلاکت خون علاوه برفاکتورهای رشدِ بسیار غنی، دارای عناصر بهبوددهنده قوی نیز می‌باشد. فاکتورهای رشد موجود در پلاکت موجب شروع فرآیند بهبودی و بازیابی دوباره‌ی ساختار و استحکام بافت‌ها در بدن می‌شوند. با تقبل هزینه پی آر پی، در روش تزریق PRP پی آر پی، مقداری از خون بیمار گرفته می‌شود و با استفاده از دستگاه عمل‌آوری می‌شود. ماده به دست آمده، دارای غلظت بالاتری از پلاکت خونی و فاکتورهای رشد و بهبودی موجود در خون، می‌باشد. این ماده در پوست سر تزریق می‌شود تا موجب آغاز شدن فرآیند بازسازی و بهبودی شده، جریان خون در این ناحیه را افزایش دهد و موجب تحریک فولیکول‌های مو برای رشد مو شود.

 

آیا PRP یک روش درمانی جدید است؟

خیر؛ این روش سال‌هاست که در زمینه‌ی جراحی و به عنوان یک روش کمکی و مکمل برای بهبود جای زخم جراحی باز قلب، به کار می‌رود. اما استفاده از PRP پی آر پی برای رشد موهای سر روش نسبتا جدیدی است که درحال پیشرفت و تبدیل شدن به یک روش موثر و قطعی برای کمک به کاشت مو و همچنین روشی مستقل برای پیشگیری از ریزش مو است .عوارض پی آر پی مو بسیار ناچیز بوده و پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که به‌کارگیری این روش درمانی در برخی از نواحی بدن، به طور کلی دارای درصد پاسخگویی بسیار چشمگیری، در حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد می‌باشد. البته این آمار مربوط به چندین مطالعه مختلف می‌شود که در هر یک، جامعه‌ی آماری کوچکی مورد بررسی قرار گرفته است.

 

چگونه از روش PRP برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود؟

بر اساس آنچه که تیم متخصص ما در کلینیک پوست و موی رخ آرا، انجام می‌دهد و همچنین گزارشات به دست آمده از فعالیت همکاران‌مان در این زمینه، باید بگوییم که برای درمان ریزش مو با PRP پی آر پی، این روش با روش ACell ترکیب می‌شود. ACell یک محصول ماتریکسی احیا‌کننده است که از مثانه‌ی حیوانی به دست می‌آید (سلول‌های مثانه این قابلیت را دارند که در صورت آسیب دیدن دوباره احیا شوند) و برای استفاده‌ی درمانی آماده‌سازی شده و بنابراین کاملا غنی‌سازه شده و ایمن است.

برای درمان ریزش مو با PRP، ابتدا در نواحی از سر که موهای آن در حال ریزش هستند یا نازک و کم‌پشت شده‌اند، ماده‌ی بی‌حس کننده زده می‌شود و سپس ترکیب PRP و ACell در این نواحی تزریق می‌شود. سپس به بیمار توصیه می‌شود که این درمان را ۶ ماه بعد دوباره انجام دهد و پس از آن نیز سالی یک‌بار درمان را تکرار کند.

 

PRPچگونه نتایج کاشت مو را بهبود می‌دهد؟

تیم متخصص ما در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا، در هنگام انجام کاشت مو برای هر یک از بیماران، مزایای پی آر پی مو را برای بیمار مورد نظر بررسی می‌کنیم. در ابتدا ترکیب PRP/ACell در ناحیه‌ی اهدا‌کننده‌ی مو تزریق می‌شود تا موجب بهبودی سریع‌تر و کاهش جای زخم در این ناحیه شود. سپس، هر یک از گرافت‌های مو قبل از این که در سر کاشته شوند، داخل این ترکیب فروبرده می‌شوند و این کار موجب رشد بهتر موها، پس از کاشته شدن در سر، می‌شود. سپس این ترکیب در ناحیه‌ای که موها پیوند زده شده‌اند تزریق می‌شود تا علاوه بر تسریع روند بهبودی، موجب رشد بهتر گرافت‌های مو بشود. این روش خصوصا برای بهبودی جای زخم در افرادی که قبلا عمل کاشت مو (یا جراحی دیگری در ناحیه سر) انجام داده‌اند و همچنین برای رشد بهتر گرافت‌های مو در ناحیه تاج سر (که دارای درصد پایین‌تری از رشد مجدد موها می‌باشد) بسیار موثر است. نهایتا از ترکیب PRP/ACell برای درمان ریزش مو در مردان و زنان در سایر نواحی سر که کاشت مو در آن قسمت‌ها انجام نمی‌شود، استفاده می‌شود. در این حالت از تزریق PRP پی آر پی به عنوان یک روش مستقل برای درمان ریزش موی سر استفاده می‌شود.

 

اقدامات قبل و بعد از جلسه درمانی پی آر پی مو چیست؟

لازم است بیمار تا هفت روز قبل از جلسه‌ی درمانی و تا سه روز پس از آن، از خوردن داروهای ضدالتهاب خودداری کند. این توصیه هم شامل داروهای ضدالتهاب تجویزی می‌شود و هم داروهایی که بدون نسخه از داروخانه تهیه می‌کنید، مانند: ناپروکسن، آسپرین، استامینوفن، و داروهای نارکوتیک مانند کدئین (درصورتی که PRP همزمان با کاشت مو انجام می‌شود. بیمارانی که از داروهای رقیق‌کننده‌ی خون (Coumadin/warfarin/Plavix/Pradaxa) استفاده می‌کنند نمی‌توانند از روش PRP استفاده کنند. بلافاصله بعد از تزریق PRP پی آر پی بیمار می‌تواند مطب یا کلینیک را ترک کند.

 

درمان PRP پی آر پی مو چه مدت طول می‌کشد؟

کل جلسه‌ی درمان کاشت مو prp در حدود ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. بیشترین قسمت از این زمان صرف گرفتن خون و عمل‌آوری آن و تهیه‌ی PRP پی آر پی می‌شود. سپس بیمار دو هفته و ۶ هفته بعد از درمان مجددا ارزیابی می‌شود تا میزان بهبودی و نتایج اولیه‌ی به دست آمده از تزریق PRP بررسی شود.

 

درمانPRP  پی آر پی مو چگونه انجام می‌شود؟

با استفاده از یک سرنگ استریل، حدود ۸۰ سی‌سی از خون بیمار از یکی از ورید‌های او گرفته می‌شود و سپس این خون درون یک لوله آزمایشگاهی ریخته شده و سپس درون سانتریفیوژ قرار می‌گیرد. در حینی که ترکیب PRP پی آر پی درحال عمل‌آوری است، سر بیمار با استفاده از روش بلوک عصبی، بی‌حس می‌شود استفاده از بی‌حسی موضعی موجب اختلال در عملکرد  PRPپی آر پی می‌شود و به همین خاطر نمی‌توان از بی‌حسی موضعی در محل تزریق PRP استفاده کرد. تزریق PRP و ACell در نواحی مشخص شده روی سر چند دقیقه‌ای زمان می‌برد. برای فعال سازی PRP پی آر پی از یک غلتک مخصوص استفاده می‌شود که روی سطح آن صدها سوزن بسیار باریک و کوتاه وجود دارد و روی سر غلتانده می‌شود.

در صورتی که عمل پی آر پی به عنوان درمان مکمل کاشت مو انجام می‌شود، در ابتدای جلسه‌ی درمانی، خون بیمار گرفته می‌شود و پس از آماده‌سازی PRP پی آر پی، این ماده در نواحی که قرار است موها کاشته شوند و همچنین نواحی که ریزش مو دارند، تزریق می‌شود. در این حالت برای انجام کاشت مو، قطعا سر بیمار از قبل بی‌حس شده است.