طی چند سال اخیر، بسیاری از ورزشکاران برای درمان بسیاری از مشکلات و آسیب‌دیدگی‌های خود مانند کشیدگی رباط‌های زانو یا آسیب‌های مزمن تاندونی، از روش پی آر پی (PRP) استفاده کرده‌اند. این گونه آسیب‌ها به طور معمول با روش‌هایی مانند تجویز دارو، فیزیوتراپی یا حتی جراحی درمان می‌شدند. بسیاری از ورزشکاران با نشان دادن تاثیرات مثبت درمان با پی آر پی (PRP) و بازگشت بسیار سریع‌تر به فعالیت ورزشی خود، اثر بخشی این روش را به اثبات رسانده و به آن اعتبار بخشیده‌اند. متخصصین ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رخ آرا با استفاده از روش نوین و غیرتهاجمی تزریق پی آر پی (PRP) در درمان مشکلات و دردهای مفصلی همچون آرتروز زانو، شانه، آسیب‌های تاندونی و غیره به شما بیماران عزیز کمک خواهند کرد. ما همچنین به بیماران انجام حرکات و تمرینات اصلاحی را به وسیله متد ems یا ورزش الکتریکی مدتی پس از بهبودی محل تزریق توصیه می‌کنیم.  کلینیک تخصصی پوست و موی رخ‌آرا با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه پی آر پی (PRP) می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پی آر پی (PRP) یا رزرو نوبت در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰تماس حاصل فرمایید.

 

پی آر پی (PRP) یا پلاکت غنی از پلاسما چیست؟

هرچند خون یک ماده‌ی مایع (یا همان پلاسما) است، اما دارای ذرات جامدی نیز می‌باشد (گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید  و پلاکت). پلاکت‌ها به جهت اهمیت کلیدی که در لخته شدن خون دارند، شناخته شده هستند. اما پلاکت‌ها دارای صدها نوع پروتئین مختلف هستند که در اصطلاح به این پروتئین‌ها فاکتور‌های رشد گفته می‌شود. این فاکتورهای رشد، نقش اساسی در بازسازی بافت‌های بدن و بهبودی آسیب دیدگی‌ها دارند. پی آر پی (PRP) در واقع پلاسمایی است که دارای تعداد بسیار زیادی از ذرات پلاکت می‌باشد. میزان پلاکت موجود در پی آر پی (PRP) از میزان موجود در خون در حالت عادی، بسیار بیشتر است. غلظت پلاکت موجود در پلاسمای غنی شده می‌تواند تا ۵ برابر بیشتر از حالت عادی باشد.

 

مزایای پی آر پی (PRP)چیست؟

روش پی آر پی (PRP) یک روش موفقیت آمیز است که به کارگیری آن روز به روز رو به افزایش است و اثر بخشی آن بر ترمیم آسیب‌ها و بافت‌های نرم به اثبات رسیده است. اصلی‌ترین مزیت پی آر پی (PRP) این است که می‌توان به کمک آن لزوم انجام جراحی و یا گذراندن دوره‌ی ریکاوری بسیار طولانی مدت را برطرف کرد. این روش را می‌توان برای افردی که کاندید انجام جراحی نیستند نیز مورد استفاده قرار داد.

پی آر پی (PRP) یک روش کم تهاجمی است که کمترین میزان خطرات و عوارض احتمالی را دارد. در این روش از سلول‌های طبیعی خود بدن و پروسه‌ی بیولوژیکی بدن برای ترمیم بافت‌ها استفاده می‌شود. ریکاوری با پی آر پی (PRP) اغلب بسیار سریع‌تر از روش‌های جراحی است.

از انجایی که از خون خود شما استفاده می‌شود، احتمال انتقال عوامل عفونی به بدن شما و ریسک بروز واکنش آلرژیک وجود ندرد.

 

عملکرد پی آر پی (PRP) به چه شکل است؟

هرچند به درستی مشخص نیست که پی آر پی (PRP) چگونه در بدن عمل می‌کند، اما مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که افزایش فاکتورهای رشد (که در پی آر پی (PRP) موجود هستند) در ناحیه آسیب دیده، به روند بهبودی آسیب دیدگی  سرعت می‌بخشد. از روش پی آر پی (PRP) به دو شیوه‌ی مختلف برای تسریع روند بهبودی استفاده می‌شود:

پی آر پی (PRP) را می‌توان در ناحیه آسیب دیده تزریق کرد. برای مثال التهاب تاندون آشیل آسیبی است که در افراد دونده و تنیس بازان مشاهده می‌شود. در این موارد محل اتصال تاندون به استخوان پاشنه پا، ملتهب، دردناک و متورم می‌شود. در این موارد ترکیبی از پی آر پی (PRP) و داروی بیحس‌کننده‌ی موضعی در این محل تزریق می‌شود. بعد از تزریق پی آر پی (PRP) ممکن است درد پاشنه برای یک تا دو هفته کمی شدیدتر شود، اما بعد از این مدت روند بهبودی بیمار آغاز خواهد شد. ممکن است چند هفته طول بکشد که بیمار نتایج مثبت این درمان را مشاهده کند.

در مواردی می‌توان از روش تزریق پی آر پی (PRP) برای تسریع روند بهبودی بعد از جراحی استفاده نمود. در برخی از جراحی‌ها مانند جراحی مربوط به پارگی کامل رباط متصل به پاشنه‌ی پا، می‌توان با تزریق پی آر پی (PRP) پس از جراحی، روند بهبودی رباط را سرعت بخشید. در این موارد، ماده پی آر پی (PRP) به روش مخصوصی تهیه می‌شود که بعد از تزریق دقیقا اطراف بافت آسیب دیده را احاطه کند.

 

چه نوع بیماری‌ و مشکلاتی با پی آر پی (PRP) درمان می‌شوند؟

در حال حاضر تحقیقات زیادی برای ارزیابی تاثیرات درمانی پی آر پی (PRP) در حال انجام هستند. نتایج این تحقیقات تاکنون قطعی و کامل نبوده‌اند، چرا که تاثیرات پی آر پی بر افراد مختلف، متفاوت است. عواملی که می‌توانند بر نتایج تزریق پی آر پی (PRP) موثر باشند عبارتند از:

  • ناحیه‌ای از بدن که تحت درمان قرار می‌گیرد.
  • سلامت کلی شخصی که تحت درمان قرار می‌گیرد.
  • نوع آسیب‌دیدگی و این که آسیب از نوع حاد (مانند آسیب ناشی از زمین خوردن) یا مزمن (آسیبی که به تدریج و با گذشت زمان ایجاد می‌شود) است.

 

آسیب‌های تاندونی مزمن

بنا به نتایج منتشر شده از تحقیقات انجام شده، روش پی آر پی بیش از همه در درمان آسیب‌های تاندونی مزمن و خصوصا عارضه‌یتنیس البو (آرنج تنیس بازان) موثر است. عارضه‌ی تنیس البو، یک آسیب بسیار شایع در تاندون‌های  قسمت بیرونی آرنج است.

استفاده از روش تزریق پی آر پی (PRP) برای درمان آسیب‌های تاندونی مزمن (مانند التهاب مزمن تاندون آشیل یا التهاب تاندون کشکک زانو در عارضه‌ی زانوی دوندگان) قطعا نتیجه بخش خواهد بود. با این حال، به سختی می‌توان گفت که روش پی آر پی (PRP) از سایر روش‌های درمانی معمول موثر‌تر است.

 

آسیب‌های حاد رباط‌ها و عضلات

بیشترین شهرت و محبوبیتی که روش پی آر پی (PRP) تاکنون داشته است به خاطر درمان آسیب‌دیدگی‌های حاد ورزشی مانند آسیب عضلات و رباط‌ها بوده است. تاکنون از روش پی آر پی (PRP) برای درمان آسیب‌دیدگی‌های شایع ورزشی مانند کشیدگی عضله‌ی همسترینگدر پشت ران پا و کشیدگی تاندون‌ها و رباط‌های زانو، در بسیاری از ورزشکاران استفاده شده است. با این وجود هیچ شواهد مشخصی برای اثبات تاثیرگذاری این روش بر بهبودی این گونه آسیب‌ها وجود ندارد.

 

آرتروز زانو

برخی تحقیقات اولیه بر روی تاثیرات تزریق پی آر پی (PRP) در درمان آرتروز زانو و  درد زانو ، در حال انجام هستند. هنوز بسیار زود است که تصمیم بگیریم که این روش درمانی آیا نسبت به درمان‌های موجود موثر‌تر هست یا خیر.

 

شکستگی‌ها

در مواردی جهت درمان برخی شکستگی‌ها که دچار مشکلات دیر جوش خوردن یا جوش نخوردن بوده‌اند، برای تسریع روند بهبودی بیمار از تزریق پی آر پی (PRP) به صورت محدود استفاده شده است. این روش تاکنون تاثیرات چندان چشمگیری نداشته است.

 

جراحی

به تازگی در حین انجام برخی از جراحی‌های خاص، از پی آر پی (PRP) برای کمک به روند بهبودی بافت‌ها استفاده می‌شود. اولین بار از این روش برای جراحی شانه و ترمیم تاندون‌های روتاتور کاف شانه که دچار پارگی شده‌ بودند، استفاده شد. اما تاکنون تاثیر استفاده از پی آر پی (PRP) در چنین جراحی‌هایی، بسیار کم یا درحد صفر بوده است. جراحی که برای ترمیم پارگی رباط‌های زانو، خصوصا رباط صلیبی قدامی، یکی دیگر ار مواردی است که در آن از تزریق پی آر پی (PRP) استفاده می‌شود. در این مورد نیز، تاثیرات تزریق پی آر پی (PRP) بسیار ناچیز بوده است.

 

مراحل درمان درد با پی آر پی (PRP) به چه شکل است؟

برای تهیه‌ی پی آر پی (PRP) ابتدا باید از بیمار خون گرفته شود. در ابتدا متخصص طب فیزیکی، مقداری از خون بیمار را با سرنگ می‌گیرد و سپس آن را در سانتریفیوژ قرار می‌دهد. در این دستگاه ذرات پلاکت از سایر قسمت‌های خون جدا می‌شود. سپس پلاکت غنی شده با خون باقی مانده ترکیب می‌شود.  سپس ماده در ناحیه آسیب دیده (مثلا مفصل زانو) تزریق خواهد شد. تزریقات پی آر پی (PRP) دارای فاکتورهای رشد هستند و موجب تحریک سلول‌ها برای بازسازی بافت آسیب دیده می‌شوند. تزریق این ماده همچنین موجب فروکش کردن التهاب و در نتیجه بهبود علائم ناشی از آسیب دیدگی می‌شود.

 

آیا انجام پی آر پی (PRP) برای درمان دردناک است؟

اغلب بیماران تا چند روز پس از انجام پی آر پی (PRP)کمی درد دارند. اما شدت این درد با گذشت زمان کمتر می‌شود و در نهایت کاملا بر طرف خواهد شد.

 

مدت زمان ریکاوری پی آر پی (PRP) چقدر است؟

از بیماران خواسته می‌شود که به مدت شش هفته بعد از پی آر پی (PRP) ؛ از انجام فعالیت شدید دوری کنند و استراحت داشته باشند و پس از آن نیز ۶ هفته فیزیوتراپی بگذرانند. طی این مدت بیمار می‌تواند ورزش کند اما باید از انجام فعالیت‌هایی که بر ناحیه آسیب دیده فشار می‌آورد، خودداری کند.

 

نتایج بعد از انجام پی آر پی (PRP) ظرف چه مدت آشکار می‌شود؟

بین ۲ تا ۶ هفته بعد از انجام درمان پی آر پی (PRP)، روند رو به بهبودی شما به تدریج آغاز می‌شود. در برخی از بیماران، روند بهبودی تا ۶ الی ۹ ماه بعد نیز همچنان ادامه دارد.