آیا شما هم همیشه احساس گرسنگی می‌کنید؟ این امر می‌تواند ناشی از عوامل متعددی باشد که کلینیک زیبایی رخ‌آرا در این مقاله به این موضوع می‌پردازد.

تغذیه

1- تغذیه

حتماً شما هم به شیرینی نه نمی‌گویید و همیشه چیزهای خوشمزه‌ای مثل نوشیدنی‌های شیرین، آب‌نبات، دونات، نوتلا و … هستند که ذهن شما را مشغول می‌کنند! حتماً می‌دانید که این خوراکی‌ها انرژی پایداری تولید نمی‌کنند و به همین دلیل سریعاً گرسنه می‌شوید. انتخاب‌های بهتری که دارید: هر چیز فیبردار، مغز دانه‌ها، میوه‌ها، سبزیجات، آجیل، آووکادو، خوراکی‌های کم پروتئین مثل تخم‌مرغ، لوبیا و مرغ سوخاری.

اضطراب و نگرانی

2- اضطراب و نگرانی

زمانی که گرسنه می‌شوید بدن با تولید هورمون آدرنالین احساس گرسنگی را برطرف می‌کند. اما اگر نگرانی و اضطراب‌تان مدت زمان زیادی طول بکشد، بدن شروع به تولید بیشتر هورمون دیگری به نام کورتیزول می‌کند و سطح آن را در بدن بالا می‌برد. این هورمون باعث می‌شود که بخواهید هر چیزی را که می‌بینید بخورید! هنگامی که استرس و تشویش شما از بین رفت سطح کورتیزول پایین آمده و اشتهایتان هم به حالت عادی باز می‌گردد.

تشنگی

3- تشنگی

گاهی اوقات احساس گرسنگی در واقع به دلیل تشنگی و نیاز به خوردن آب است! پس بهتر است اول کمی آب بنوشید. هنوز هم گرسنه‌اید؟ با این کار می‌فهمید که واقعاً گرسنه هستید یا خیر. چون ابتدا مقداری آب میل کردید احتمال پُر خوری هم کاهش پیدا می‌کند.

بالا رفتن قند خون

4- بالا رفتن قند خون

شیرینی‌جات یا کربوهیدرات‌های نشاسته‌دار مثل دونات، کلوچه یا حتی نوشابه و لیموناد، به یکباره قند زیادی را وارد سیستم بدن می‌کنند. بنابراین بدن شروع به آزاد کردن هورمون انسولین می‌کند. این هورمون به سلول‌ها کمک می‌کند تا قند را به عنوان سوخت مصرف کرده و یا آن را برای مصارف بعدی ذخیره کنند. اما این حجم زیاد قند باعث می‌شود که بدن بیش از آنچه که نیاز است انسولین تولید کند. در نتیجه این امر باعث می‌شود که قند خون بسیار پایین آمده و احساس گرسنگی کنید.

دیابت

5- دیابت

احساس گرسنگی می‌تواند به معنی این باشد که بدن‌تان مشکل انرژی دارد. ممکن است دلیل احساس گرسنگی شما این باشد که بدن فکر می‌کند به سوخت بیشتری نیاز دارد. اما مشکل اصلی این است که بدن در تبدیل غذا به سوخت مشکل دارد. پلی فاژیا (Polyphagia) اصطلاحی است که دکترها برای گرسنگی شدید استفاده می‌کنند و این می‌تواند یکی از علائم دیابت باشد. کاهش وزن، ادرار زیاد و احساس خستگی مفرط نیز از علائم دیابت هستند. در صورت مشاهده این علائم به دکتر مراجعه کنید.

کاهش قند خون

6- کاهش قند خون

دکترها به آن هیپوگلیسمی می‌گویند؛ یعنی سوخت یا گلوکز کافی در خون شما وجود ندارد و این باعث می‌شود که احساس خستگی، ضعف و سرگیجه کنید. ممکن است اگر بیش از چند ساعت غذا نخورید قند خون کاهش پیدا کند. دکتر در صورت مشاهده علائم کاهش قند خون به شما توصیه می‌کند که بر روی آن نظارت داشته و در صورت پایین بودنش کربوهیدرات بخورید. بهتر است کمی بیشتر بخورید یا داروهای خود را طوری تنظیم کنید که از بروز این مشکل جلوگیری شود.

بارداری

7- بارداری

برخی خانم‌ها در چند هفته اول بارداری خیلی نسبت به خوردن حساس شده و حالت تهوع دارند، اما برخی دیگر اشتهای بیشتری پیدا کرده و همیشه احساس گرسنگی دارند. ممکن است در دوره بارداری تمایل به برخی غذاهای جدید بیشتر شده و حتی فکر کردن به غذاهایی که زمانی دوست داشتید برایتان سخت باشد. اگر فکر می‌کنید که ممکن است دلیل گرسنگی‌هایتان بارداری باشد، با خرید یک بیبی چک از داروخانه می‌توانید از این مسئله مطمئن شوید. در صورت صحت این امر بهتر است که جهت تایید قطعی به دکتر مراجعه نمایید.

سریع غذا خوردن

8- سریع غذا خوردن

هنگامی که سریع غذا می‌خورید، بدن فرصت این را پیدا نمی‌کند که به شما اعلام سیری کند. آهسته غذا خوردن رضایت‌بخش‌تر است درنتیجه کمتر می‌خورید. این نکات به تمرکز شما در غذا خوردن کمک می‌کنند: لقمه‌های کوچک‌تری بردارید، غذا را به خوبی بجوید، از غذای خود لذت ببرید و سعی کنید پیش از سیری کامل دست از غذا بکشید.

شاخص سیری

9- شاخص سیری

غذاهایی که شاخص سیری آن‌ها بیشتر است، بهتر گرسنگی شما را برطرف می‌کنند. در واقع غذاهایی که سیرکننده هستند، گرسنگی را به طور کامل برطرف کرده و باعث می‌شوند تا در وعده بعدی خود کمتر بخورید. برای مثال سیب زمینی پخته بیشتر از سیب زمینی سرخ کرده شما را سیر می‌کند.

دیدن یا بوییدن غذاهای خوشمزه

10- دیدن یا بوییدن غذاهای خوشمزه

ممکن است تبلیغی از یک بستنی ببینید یا در حین گذر از کنار مغازه شیرینی فروشی محل‌تان بوی شیرینی‌های تازه پخته شده به مشامتان برسد. همین برای تشویق شما به خوردن کافیست، چه گرسنه باشید و چه نباشید. سعی کنید که این عوامل را شناسایی کرده و نسبت به آن‌ها آگاه شوید، آنگاه برای خوردن یا نخوردن تصمیم بگیرید.

برانگیخته شدن احساسات

11- برانگیخته شدن احساسات

بسیاری افراد زمانی که ناراحت، کسل و افسرده هستند به خوردن روی می‌آورند. مودتان پیش از خوردن غذا چیست؟ حتماً به مود خود توجه کنید. اگر واقعاً گرسنه نیستید، سعی کنید کاری انجام دهید که از آن لذت می‌برید. اگر پس از بررسی احساسات خود متوجه شدید که اغلب دچار خشم، استرس و افسردگی هستید، به یک مشاوره مراجعه کنید.

پرکاری تیروئید

12- پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید می‌تواند شما را خسته، عصبی و بداخلاق کند، به علاوه اینکه همیشه احساس گرسنگی خواهید داشت. در صورت مشاهده هرگونه علائم پرکاری تیروئید به دکتر مراجعه نمایید. این مشکل معمولاً با مصرف دارو یا جراحی درمان می‌شود.

مصرف دارو

13- مصرف دارو

برخی داروها بر روی اشتهای شما تاثیر می‌گذارند. داروهای افسردگی و داروهایی که برای اختلالات خُلقی استفاده می‌شوند، برخی از انواع آنتی‌هیستامین‌ها، کورتیکواستروئیدها و داروهای ضد روان‌پریشی اشتها را زیاد می‌کنند. اگر پس از مصرف داروهایی خاص احساس گرسنگی می‌کنید این موضوع را با دکتر خود در میان بگذارید؛ اما به طور سرخود مصرف دارو را قطع نکنید.

عدم خواب کافی

14- عدم خواب کافی

این موضوع می‌تواند تعادل هورمون‌های گرسنگی (لپتین و گرلین) را بر هم زده و باعث پرخوری شما شود. عدم خواب کافی باعث می‌شود که جهت رفع نیازهای بدنی خود به میان وعده‌هایی که کالری و چربی بیشتری دارند روی بیاورید.