پاکسازی پوست

در طول شبانه‌روز، صورت شما تحت تاثیر عوامل بیرونی قرار می‌‏گیرد. تمیز کردن پوست، باعث می‌شود که گرد و غبار، آرایش روزانه و سلول‌‏های مرده از صورتتان پاک شود و کمک می‌‏کند که پوست‌تان بتواند تنفس کند و زنده و سالم بماند. بنابراین، تمیز کردن پوست باید یک عادت روزانه باشد. فراموش نکنید که شب‌‏ قبل از خواب و همچنین صبح‌‏ بعد از خواب صورتتان را تمیز کنید تا چهره شما برای مدت زمان طولانی‌‏، جوان و سالم باقی بماند.

مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا برای شما عزیزان مجموعه‌ای از پاک‌کننده‌ها و ماسک‌های صورت طبیعی که به آسانی آماده می‌شوند و از پوست شما محافظت می‌کنند را در این مقاله معرفی کرده.

پاک‌کننده‌‏ طبیعی با شیر و عسل (برای تمام پوست‌‏ها)

یک قاشق سوپ‌خوری عسل + 1 فنجان آب معدنی جوشیده + 1 فنجان شیر نیمه‌جوشیده مخلوط کنید. صورت‌تان را قبل از خواب با این محلول پاک کنید.

پاک‌کننده طبیعی برای پوست‌‏های چرب با سبوس گندم

یک قاشق سبوس گندم + دو قاشق چایخوری عسل، به دو قاشق آب گرم اضافه کرده و مخلوط کنید. فورا آن را بر روی پوست صورت بمالید و سپس صورتتان را با آب ولرم بشویید. به منظور جلوگیری از سوزش پوست، ترجیحا آن را بیش از یک یا دو بار در هفته استفاده نکنید.

ماسک‌‏های صورت

برای داشتن چهره‌‏ سالم و درخشنده و کم شدن علائم پیری پوست، یک‌‏بار در هفته از ماسک‌‏های صورت استفاده کنید.

ماسک تخم‌‏مرغ :

یک قاشق چایخوری روغن زیتون + یک زرده تخم‌‏مرغ به‌‏ خوبی مخلوط و استفاده کنید. آن‌‏را به مدت ۱۵دقیقه روی پوست صورت‌تان نگه داشته و سپس با آب گرم بشویید. برای کامل شدن این ترکیب یک قاشق چایخوری عسل را نیز به آن اضافه کنید.

ماسک آبرسانی به پوست :

۲ قاشق سوپخوری عسل + دو قاشق سوپخوری شیر را مخلوط کرده و آن‌‏را بر روی صورت و گردن خود پخش کنید و پس از ده دقیقه با آب گرم بشویید.

ماسک ضد چروک و ضد سرما خوردگی :

برگ‌‏های کاهو را شسته با پارچه‌‏ای خشک کنید و ۵ دقیقه آن‌‏ها را در روغن زیتون داغ شده قرار دهید و سپس روی صورتتان قرار دهید. سپس صورتتان را آب گرم شسته و با حوله خشک کنید.

ماسک مخصوص پوست چرب :

یک قاشق سوپخوری خاک‌‏رس را با یک زرده تخم‌‏مرغ و یک قاشق سوپخوری آووکادوی خمیر شده مخلوط کنید. آن را بر روی گردن و صورت خود بمالید و از تماس آن با چشم‌‏ها خودداری کنید. پس از ۱۰ دقیقه با آب ولرم بشویید. خاک رس، چربی‌‏های اضافی را برداشته و آن‌‏ها را پاک می‌‏کند. در‌‏حالی‌‏که آووکادو و زرده تخم‌‏مرغ پوست را آبرسانی و تغذیه می‌‏کنند.

ماسک مخصوص پوست خشک :

یک قاشق سوپخوری عسل + یک زرده تخم‌‏مرغ + یک قاشق چایخوری روغن بادام + یک قاشق سوپخوری ماست را باهم مخلوط کنید و بر روی صورتتان بمالید و از تماس با چشم‌‏ها خودداری کنید. پس از ده دقیقه صورتتان را بشویید. عسل محرک پوست می‌‏باشد. تخم‌‏مرغ و روغن بادام داخل پوست نفوذ کرده و آبرسانی می‌‏کنند. ماست پوست را صاف کرده و منافذ آن‌‏را می‌‏بندد.

ماسک برای پوست‌‏های حساس :

یک عدد موز + یک فنجان جوی جوشانده شده در شیر + یک عدد تخم‌‏مرغ + یک قاشق سوپخوری عسل را مخلوط کنید. به سمت گردش عقربه‌‏های ساعت بر روی پوست ماساژ دهید و بگذارید ۱۵ دقیقه روی پوستتان بماند سپس با آب ولرم بشویید. جوی جوشانده شده، سرشار از ویتامین بوده و مواد معدنی صورت‌تان را تسکین می‌‏بخشد. موز دارای ویتامین A بوده و تخم‌‏مرغ دارای لیسیتین است و عسل pH طبیعی پوست را حفظ می‌کند.