پلاکت‌ها اجسام کروی یا بیضوی شکل کوچکی هستند که از قطعه قطعه شدن سیتوپلاسم سلول‌های بزرگی به نام مگاکاریوسیت در مغز استخوان حاصل می‌شوند و بعد از آن به هیچ رده سلولی دیگری تمایز نمی‌یابند و به لحاظ اینکه فاقد هسته هستند جز تشکیلات غیرسلولی به حساب می‌آیند و سلول نامیده نمی‌شوند. درمان توسط پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) اغلب خبرساز بوده زیرا درمان مورد علاقه ورزشکاران برای کمک به بهبودی آسیب‌ها است. برخی از دکترها از تزریق PRP برای اهداف مختلفی استفاده می‌کنند، از کمک به رشد مو گرفته تا کمک به بهبود بافت‌های نرم.  مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه پی آر پی PRP می‌باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پی آر پی صورت یا رزرو نوبت در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰تماس حاصل فرمایید.

گرچه هنوز مطالعات تحقیقی وجود ندارد که کارآمدی PRP را برای موارد ذکر شده قطعاً تایید کند. در این مقاله به PRP و هزینه‌های آن نگاهی خواهیم داشت.

حقایقی در مورد PRP

  • دکترها از PRP برای بیشتر کردن تاثیر درمان و کاهش التهاب استفاده می‌کنند.
  • دکتری که تزریق PRP را انجام می‌دهد ابتدا نمونه خونی را از بیمار تحت درمان می‌گیرد.
  • طبق گزارشات مجله Scientific American محدوده هزینه‌های تزریق PRP چیزی بین 500 تا 2000 دلار است.
  • عوارض جانبی این درمان می‌تواند شامل حالت تهوع خفیف، بیهوشی و سرگیجه باشد.

روند درمان در PRP چگونه است؟
پلاکت‌ها سلول‌های خونی هستند که چندین وظیفه را در بدن به عهده دارند.
یکی از این وظایف لخته کردن خون هنگام جراحت است و از خونریزی بیش از حد جلوگیری می‌کند. یکی دیگر از وظایف آن نگاه داشتن پروتئین در خون است که به بهبودی جراحات کمک می‌کند.
محققان فرضیه‌ای را مطرح کرده‌‍اند که می‌گوید با تزریق PRP در نواحی التهابی و بافت‌های آسیب‌دیده زخم‌ها به دلیل تجمع بالای پلاکت‌ها زودتر بهبود می‌یابند.
یک نمونه خون کوچک از فرد تحت درمان گرفته شده و در یک سانتری‌فیوژ گذاشته می‌شود که با سرعتی بالا می‌چرخد. این فرآیند پلاکت‌ها را از دیگر اجزاء خون جدا می‌سازد. سپس این پلاکت‌های جدا شده به ناحیه‌ای که تحت درمان است تزریق می‌شوند.
دکترها می‌گویند چون این تزریق تجمع زیادی از پلاکت‌ها را وارد خون می‌کند که 5 تا 10 برابر بیشتر از حالت عادی پلاکت‌های خون است، پس موجب تسریع شفا یافتن و بهبودی محل مورد نظر می‌شود.

مزایای این روش چیست؟
برخی از نمونه‌هایی که در آن‌ها از PRP برای درمان استفاده شده بدین ترتیب‌اند:

رشد مو
دکترها از تزریق PRP برای کاهش التهابی استفاده می‌کنند که می‌تواند منجر به ریزش مو شود.

درمان بافت
دکترها ابتدا از PRP برای کمک به بهبود درمان افرادی که جراحی فک یا پلاستیک داشتند استفاده می‌کردند. نمونه‌هایی از بافت‌هایی که PRP در آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد چنین است:

  • تاندون‌ها
  • رباط‌ها
  • عضلات

بهبودی کامل رباط‌ها زمان‌بر و دشوار است، که این باعث می‌شود تا PRP گزینه‌ای جذاب برای افرادی باشد که آسیب‌هایی را در این ناحیه دارند.

کاهش التهاب
دکترها از PRP برای کاهش التهاب ناشی از استئوآرتریت استفاده می‌کنند. این التهاب باعث می‌شود تا مفاصل دردناک و سفت شوند.

استفاده‌های دیگر
مطالعات تحقیقاتی که در مورد PRP صورت گرفته است چنین است:

  • یکی از این مطالعات مقاله‌ای است که در سال 2015 در مجله Stem Cells Translational Medicine چاپ شده و نشان می‌دهد افرادی که تحت درمان PRP قرار گرفته‌اند نسبت به افرادی که تحت این درمان نبوده‌اند، رشد موی بیشتر و تراکم موی بیشتری داشته‌اند. گرچه که این تحقیق تاثیر درمان بر روی 20 را مورد مطالعه قرار داده بود، بنابراین مطالعه‌ای با مقیاس کوچک بوده است.
  • یک مقاله دیگر که در سال 2013 در American Journal of Sports Medicine چاپ شده، نشان داده که تزریق PRP در کاهش درد استئوآرتریت موثرتر از تزریق سالین عمل کرده‌ است. این تحقیق نیز بر روی نمونه کوچکی از 78 نفر انجام شده است.
  • مقاله‌ای که در سال 2014 دوباره در American Journal of Sports Medicine منتشر شده نشان می‌دهد که تزریق PRP نشانه‌های آسیب زانویی تاندونیت پاتلای مزمن را کاهش داده است. این محققان از 28 ورزشکار در این تحقیق استفاده کرده‌اند.

پزشکان سعی دارند تا از PRP برای درمان استخوان‌های شکسته نیز استفاده کنند، اما هیچ تحقیقی تاثیر آن را در این محدوده بیان نکرده است.

هزینه‌های PRP چقدر است؟
هزینه‌های انجام درمان PRP چیزی بین 500 تا 2000 دلار گزارش شده است.
هزینه این درمان به دلیل عدم وجود شواهد و مدارک کافی برای اثبات تاثیر آن در بهبودی بیمار، معمولاً توسط بیمه پوشش داده نمی‌شود.
هزینه‌ها همچنین می‌توانند بسته به مکان، امکانات و تخصص پزشکی که درمان را انجام می‌دهد متفاوت باشند. تزریقات متعدد برای یک شخص اغلب در فاصله‌های 2 تا 3 ماه انجام می‌شود.
برخی از ورزشکاران مشهور از PRP برای بهبود زخم‌های خود استفاده کرده‌اند. برای مثال گلف‌باز مشهور تایگر وودز، تاکاشی سِیتو بازیکن معروف بیسبال و فوتبالست‌هایی نظیر هاینز وارد و تروی پُلامالو.

عوارض جانبی
از آنجایی که تزریق PRP شامل استفاده از پلاکت‌های خون خود شخص می‌باشد، معمولاً با هیچ واکنش ناسازگاری مواجه نمی‌شویم. گرچه ممکن است فرد سوزش، درد و خونریزی را در محل تزریق تجربه کند.
معمولاً اکثر افراد پس از انجام تزریق PRP می‌توانند به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهند. میانگین زمان انجام این درمان از دریافت نمونه خون تا تزریق در حدود نیم ساعت به طول می‌انجامد.

جمع‌بندی
درحالیکه PRP درمانی امیدوارکننده برای افرادی است که آسیب‌های بافتی یا ریزش مور را تجربه کرده‌اند، اما هنوز به مطالعاتی با مقیاس بزرگ نیاز است تا بتوان تاثیر این درمان را به طور قطع ثابت کرد.
پزشکان می‌توانند با انجام مطالعات بزرگتر یک دوز مشخص یا روند تزریق روتین که بهترین عملکرد را در درمان جراحات یا دیگر موقعیت‌ها دارد، مشخص و تصویب کنند. مطالعات بیشتر می‌تواند به پزشکان کمک کنند تا نشانه‌هایی را برای مستثنی کردن افراد از انجام تزریق PRP معین کنند.
تزریقPRP  تا آن زمان به عنوان درمانی بحث‌برانگیز شناخته خواهد شد که تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد و مردم باید هزینه‌های آن را از جیب خود پرداخت کنند.