ژل آلیاکسین یک محصول دارویی قابل جذب مجدد (ژل استریل فیزیولوژیکی، اپیروژنی) است که به عنوان پرکننده برای اصلاح افتادگی پوست متوسط و عمیق استفاده میشود. اجزای اصلی آن اسید هیالورونیک طبیعی با منشا اورجینال و غیر حیوانی است که با تخمیر باکتری تولید میشود. از ژل آلیاکسین باید از طریق مکمل ریشه خارج سلولی و افزایش حجمی داخل پوستی، به منظور درمان فرورفتگیهای پوستی ناشی از چین و چروک و زخم، به بافت پوستی تزریق شود.
ژل آلیاکسین یک داروی پزشکی تزریقی است که برای بازیابی پوست طراحی شده است و حجم فیزیولوژیکی صورت را افزایش میدهد. ژل آلیاکسین برای درمان نقص در قسمت پایین و یک سوم میانی صورت برای دستیابی به اهدافی مثل بازسازی پوست، تعریف دوباره کانتور صورت و انعطاف پذیری پوست استفاده میشود. نتیجه درمان به نوع پوست و ماهیت نقص آن بستگی به عواملی نظیر میزان نقص در پوست مشخص میشود و با شناسایی نوه نقص نیز میتوان نتیجه استفاده از آن را بهبود بخشید.
مناطق مورد استفاده از ژل آلیاکسین

جهت استفاده از ژل آلیاکسین باید مواردی را در نظر بگیرید به طور معمول دستورالعمل برای استفاده این دارو به این شکل است که پزشک باید سابقه موردی و ارزیابی جامع از شرایط بیمار را انجام دهد تا عدم وجود موارد منع مصرف را تضمین کند. مناطق مورد درمان باید با توجه به معیارهای مربوط به خطوط و تقارن‌های پوست شناسایی و ارزیابی شوند. مناطقی که این ماده در آن استفاده می‌شود عبارتند از:

 • چین‌های نازولبیال
 • چین و چروک در اطراف دهان
 • اسکارهای صورت و آکنه
 • چین و چروک‌های گلابلا
 • چین و چروک روی پیشانی

مناطقی از صورت که نیاز به غنی سازی بافت صورت (گونه‌ها، چانه، استخوان‌های گونه) با افزایش حجمی موقتی از طریق رشد بافت‌های نرم دارد. نتیجه درمان به نوع پوست و ماهیت نقص آن بستگی دارد: هرچه نقص کمتر مشخص شود، نتیجه بهتر خواهد بود.

دستورالعمل‌های استفاده از ژل آلیاکسین

پزشک باید بیمار را از قبل از تزریق ژل آلیاکسین در مورد روش های مداخله، ماهیت آن، هشدارها، احتیاطات و نتایج احتمالی فردی، پاسخ‌های مختلف، مدت زمان تزریق ژل در پوست و احتمالاً مداخله اضافی برای نگهداری از پوست بعد از تزریق را به بیمار اطلاع دهد.

برای نتیجه مناسب و به دست آمدن بهبودی کافی، قبل استفاده از ژل آلیاکسین، ناحیه مداخله باید با محلول ضد عفونی کننده تمیز شود. سرنگ را از بسته حاوی محتوای ژل خارج کنید، قسمت بالایی آن را باز کنید و سوزن را به همراه محافظ آن به سرنگ متصل در آخر با یک سوزن استریل مطابق با استانداردهای Luer-Lock با اتصالات نرمال، که در بسته موجود است، تجویز می‌شود.

تزریق ژل باید مطابق با پوست در عمق متوسط یا عمیق انجام شود، اما با صلاحدید پزشک و به توجه به نوع اصلاح مورد نظر و روش کاشت عمق تزریق متفاوت است. در پایان روش توصیه می‌شود که ماساژ ظریف در ناحیه تحت درمان را انجام دهید تا امکان توزیع بهتر تزریق و پخش آن فراهم شود.

مقدار و نحوه مصرف ژل آلیاکسین

مقدار و نحوه مصرف ژل آلیاکسین

درجه بندی حجمی چاپ شده بر روی بسته و سرنگ ژل آلیاکسین دارای یک مقدار مشخص است، انتخاب دوز مصرفی برای هر مورد جدا از اختیار پزشک است.

فواصل تکرار درمان با ژل آلیاکسین به عوامل مختلفی از نظر فیزیولوژیکی بیمار (نوع پوست، متابولیسم فردی، آناتومی، سن) و سبک زندگی آنها بستگی دارد. عنصر دیگری که باید در نظر گرفته شود، مربوط به تکنیک‌های تزریق مورد استفاده است. برای حفظ نتایج بدست آمده توصیه می‌شود درمان را به صورت دوره‌‌ای و هر ۶-۱۲ ماه تکرار کنید.

موارد احتیاط استفاده از ژل آلیاکسین

در حین درمان با ژل آلیاکسین اقدامات معمول در مورد روش های پوستی باید در نظر گرفته شود چرا که خطرات رایج عفونت در این نوع درمان وجود دارد. ژل آلیاکسین نباید در بیماران و شرایط زیر استفاده شود:

 • فرآیندهای عفونی یا التهابی در نزدیکی ناحیه مداخله
 • حساسیت شناخته شده به کلوئیدها
 • آلرژی به اجزای سازنده ژل آلیاکسین
 • بیماری‌های سیستم ایمنی بدن
 • بیماری‌های جدی پاتولوژیک پوستی
 • مشکلات مربوط به درمان های انعقادی یا ضد انعقادی که در حال انجام است.
 • نزدیک به درمان بیمار برای جلوگیری از احتمال کبودی یا خونریزی در نواحی تزریق شده، باید از مصرف داروهای مربوط به سیالیت خون اکتون (آسپرین، NSAID، ویتامین E) جلوگیری کند.
 • ژل آلیاکسین ممکن است در مناطقی که تاندون، استخوان یا عضله وجود دارد، انجام نشود.
 • پس از درمان و تا زمان جذب کامل تورم و قرمزی، مناطق کاشته شده نباید در معرض گرمای بیش از حد (آفتاب، برنزه شدن اشعه ماورا UV بنفش یا لیزر) یا سرما شدید قرار بگیرند.
 • پس از استفاده، سوزن‌ها و سرنگ‌ها باید طبق روش‌های مشخص شده در زباله‌های بیمارستانی دفع شوند.

واکنش‌های نامطلوب، هشدارها و موارد منع مصرف ژل آلیاکسین

تزریق ژل آلیاکسین مانند هر تزریق دیگری که از راه پوست پوست انجام می‌شد، واکنش‌های نامطلوبی را به همراه دارد که در اینجا به انها اشاره می‌کنیم:

 • واکنش‌های التهابی (قرمزی، ادم و غیره) که گاهی اوقات همراه با خارش و درد در پوست قابل لمس است
 • هماتوم
 • سفت شدن یا گره در محل تزریق
 • تغییر رنگ پوست در هنگام تزریق

این واکنش‌ها معمولاً ظرف چند روز ناپدید می‌شوند. اگر آنها بیش از یک هفته ادامه داشته باشند، بیمار باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرد.

ژل آلیاکسین یک تزریق زیر جلدی است و نباید به داخل رگ‌های خونی تزریق شود. تا کنون هیچ گزارشی از مشکلات ناشی از دوزهای زیاد یا تداخل با داروهای دیگر در این دارو گزارش نشده است. البته نباید از این دارو در حین بارداری استفاده استفاده شود. این محصول باید در دمای بین ۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد ذخیره شود و یخ نزنید. همچنین در معرض حرارت قرار نگیرد.