نام بیماری است که در مردان شایع است. این بیماری می‌تواند از زمان بلوغ  تا دوره میان‌سالی و پیری در مردان به وجود آید و همین باعث کم شدن اعتماد به نفس در آنان شود. گاهی وجود این عارضه ممکن است باعث جلوگیری از پیشرفت در زمینه ورزش مورد علاقه فرد شود مانند ورزش شنا؛ که نیاز است مردان هنگام ورزش کردن لباس خود را بیرون بیاورند. اگر فردی هنگام بلوغ دچار این عارضه شود؛ ممکن است از طرف همکلاسی‌های خود مورد آزار و اذیت قرار گیرد. امکان دارد  ژنیکوماستی در ایام بلوغ؛ خود به خود بهبود یابد و فرد نیازی به مصرف دارو و عمل جراحی نداشته باشد. هنگام به وجود آمدن این عارضه بافت سینه در مردان بزرگ و قسمت دور نوک سینه سفت می‌شود و برجستگی سینه به چشم می‌آید. بافت اضافی چربی در قسمت سینه بعضی مردان؛ سینه را از حد معمول بزرگتر می‌کند. وجود چربی بیشتر و بزرگ شدن سینه مردان را در اصطلاح علمی ژنیکوماستی می‌گویند.

انواع ژنیکوماستی

این عارضه انواع مختلفی دارد. گاهی بافت سینه بیمار بزرگ می‌شود اما دارای پوست اضافی نمی‌باشد و پوست انعطاف پذیری از خود نشان می‌دهد. در این صورت فرد باید برای کم کردن چربی موضعی با انجام سونوگرافی اقدام کند. در بعضی افراد بافت سینه بزرگ می‌شود اما دارای کمی پوست اضافی می‌باشد. در این صورت بیمار با مشورت پزشک ابتدا با انجام سونوگرافی بافت اضافی سینه را خارج کرده؛ سپس پزشک با برش دادن در اطراف تیره رنگ نوک سینه؛ مقداری از پوست اضافی سینه را خارج می‌کند و این امر باعث کوچک شدن اندازه سینه می‌شود. نوع دیگری از این بیماری در مردان چاقی می‌باشد که مقدار زیادی از وزن خود را کم کرده‌اند. در قسمت سینه این افراد مقدار بسیار بالایی پوست و چربی اضافی وجود دارد. در این مرحله برای برداشتن پوست اضافی سینه؛ پزشک متخصص پوست اضافی قسمت پایین سینه را برداشته و ناحیه تیره رنگ دور نوک سینه را از آخرین قسمت سینه به طرف بالا می‌آورد.

انجام دستورات بعد از عمل

بعد از عمل کوچک کردن سینه؛ فرد باید تحت مراقبت قرار بگیرد. صبح روز بعد از عمل؛ فرد باید به منظور جلوگیری از لخته شدن خون در پاها؛ با دستور پزشک خود؛ مقدار کمی پیاده روی کند. در مرحله نقاهت؛ برای جلوگیری از ورم سینه و کبودی آن؛ استفاده بیمار از گن فشرده ساز الزامی و حیاتی می‌باشد. بیمار باید به مدت پنج روز از انجام فعالیت خودداری کند و برای بهبودی کامل؛ بیمار موظف است به مدت یک ماه از فعالیت‌های سنگین کناره‌گیری کند. عمل جراحی ژنیکوماستی زمانی برای فرد به صورت پایدار می‌ماند که فرد رژیم غذایی مناسب را رعایت کرده و به طور مدام ورزش کند تا دچار اضافه وزن نگردد؛ زیرا ممکن است بافت سینه فرد دوباره بزرگ شود. انجام این عمل برای بار دوم برای فردی که دارای بافت بزرگ سینه شده است؛ امکان‌پذیر اما خطرناک می‌باشد. هزینه این عمل با تشخیص پزشک و روش برنامه درمانی آن مشخص می‌شود.

تاثیر گن فشرده سازی در درمان

انجام روش عمل دیگر همزمان با ژنیکوماستی

بسیاری از افراد که دچار این بیماری هستند به این فکر می‌کنند که آیا روش دیگری وجود دارد که بتوانند بافت سینه را کوچک کنند یا چربی‌های اضافی دور شکم خود را بردارند؟ برای کم شدن چربی موضعی اطراف شکم عمل جراحی وجود دارد که در علم پزشکی به آن لیپوساکشن می‌گویند. با این روش فرد می‌تواند چربی‌های شکم و دور کمر خود را جراحی کند. یک روش جراحی که فرد می‌تواند هم‌زمان با ژنیکوماستی این عمل را انجام دهد؛ جراحی زیبایی گوش می‌باشد که در علم پزشکی به آن؛ اتوپلاستی می‌گویند. از دیگر جراحی‌هایی که می‌توان همزمان با ژنیکوماستی انجام داد و امروزه در کشورمان به طور چشمگیری رو به افزایش است؛ جراحی بینی می‌باشد که به آن رینوپلاستی می‌گویند. اگر فردی همزمان دو عمل جراحی را با هم انجام دهد برای بهبودی نیاز به زمان مراقبت بیشتر و دوره درمان طولانی‌تری دارد.

ژنیکوماستی در دوران مختلف

گاهی بعد از متولد شدن نوزاد پسر؛ بافت سینه نوزاد متورم است. این عارضه به دلیل میزان استروژن مادر می‌باشد. تورم بافت سینه نوزاد دائمی نیست و معمولا سه هفته پس از تولد نوزاد؛ از بین رفته و به حالت عادی برمی‌گردد. بنابراین اگر نوزاد شما دارای این علائم می‌باشد؛ اصلا نگران نباشید. ممکن است این بیماری در دوران بلوغ فردی رخ دهد. این بیماری بر اثر تغییرات هورمونی در پسران است که در دوران بلوغ اتفاق می‌افتدد و بسیار شایع است. در اکثر موارد بزرگی بافت سینه در مدت زمان شش ماه تا دو سال بهبود می یابد و نیاز به درمان ندارد. این بیماری در بزرگسالان بسیار بیشتر از رده های دیگر سنی می‌باشد. به طور معمول مردان پنجاه تا شصت و نه سال؛ زیاد دچار این عارضه می‌شوند. به طوری‌که از هر چهار مرد یکی دچار این بیماری می‌شود. عوامل مختلفی باعث این عارضه در مردان می‌شود از جمله؛ استفاده از برخی داروهای ضد افسردگی؛ مواد مخدر؛ آنتی بیوتیک ها و ….

عوامل که مبتلا شدن فرد به ژنیکوماستی را افزایش می‌دهد

چند عامل وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد این بیماری شود. سن بلوغ می‌تواند یکی از آنها باشد. با بالا رفتن سن مردان ابتلا به این بیماری بسیار شایع می‌باشد. مردان باید ورزش مداوم داشته باشند و از رژیم غذایی خاصی پیروی کنند. افرادی هستند که برای زیاد کردن کارایی ورزشی خود و تقویت عضلات بدن از داروهایی استفاده می‌کنند که مصرف این داروها بسیار مضر است. برخی بیماریها مانند تومورهای هورمونی؛ بیماری کلیه و کبد بی‌تاثیر در به جود آمدن این عارضه نمی‌باشد. این عارضه تاثیر منفی زیادی بر جسم فرد بیمار نمی‌گذارد اما از نظر روحی و روانی می‌تواند بسیار مشکل ساز باشد. مصرف مواد مخدر؛ الکل؛ هروئین و ماری جوانا در افزایش ابتلا به این بیماری نقش مستقیمی دارد.

جراحی کوچک کردن سینه مردان درمانی موثر برای ژینکوماستی (بزرگ شدن سینه آقایان) می‌باشد. در این عمل جراحی زیبایی چربی اضافه و بافت غده‌ای سینه برداشته شده تا سینه‌ها تخت‌تر، سفت‌تر و مردانه‌تر شوند. سینه‌های برخی آقایان به دلایل ژنتیکی، مصرف بعضی داروها و یا دلایل نامعلوم دیگر رشد داشته و بزرگ می‌شود. تخمین زده شده که حدود 50% مردان در ایالات متحده در طول زندگی خود درجه‌ای از ژینکوماستی را تجربه می‌کنند. امکان ابتلا به ژینکوماستی در هر سنی وجود دارد و می‌توان با ایمنی کامل و بدون هیچ مشکلی عمل کوچک کردن سینه مردان را برای نوجوانان و افراد بالغ به طور یکسان انجام داد.

 

چرا باید عمل کوچک کردن سینه مردان را انجام داد؟

کاهش وزن می‌تواند به کوچک شدن سینه در برخی آقایان کمک کند اما گاهی اوقات بافت غده‌ای اضافه سینه باعث می‌شود که حتی افراد لاغر هم سینه‌هایی بزرگ داشته باشند. در حال حاضر عمل کوچک کردن سینه آقایان تنها عملی است که برای درمان ژینکوماستی موثر است و نتایجی دائمی را در پی دارد. اکثر آقایان پس از انجام این عمل دوباره اعتماد به نفس خود را به دست می‌آورند.

 

اگر از ظاهر سینه‌های خود ناراضی هستید و به همین دلیل نمی‌توانید برخی فعالیت‌ها را انجام دهید، عمل کاهش سینه مردان بهترین گزینه درمانی برای شماست. با انجام این عمل تحت نظر یک دکتر با تجربه می‌توانید با کمترین اِسکار (اثر زخم) فوراً به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید.

 درمان ژینکوماستی با لیپوساکشن

جراحان زیبایی امروزه قادر هستند که تعداد زیادی از افراد مبتلا به ژینکوماستی را با استفاده از لیپوساکشن درمان کنند. دلیل این امر پیشرفت‌هایی است که در تکنولوژی لیپوساکشن ایجاد شده است. در حال حاضر تکنیک‌های لیپوساکشن کمتر تهاجمی هستند. البته مهارت جراح هم بسیار مهم است پس باید حتماً دکتر متخصصی را پیدا کنید که در کوچک کردن سینه مردان با استفاده از لیپوساکشن مهارت و تجربه کافی را داشته باشد. درمان ژینکوماستی با لیپوساکشن می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی همراه با مُسَکن و یا تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. در این عمل برش‌‍هایی کوچک در اطراف هاله سینه و یا در زیر بغل ایجاد می‌شود. جراح از طریق این برش‌ها چربی اضافه یا بافت غده را برداشته و خطوط سینه را طوری شکل می‌دهد که متناسب با بدن بیمار باشد.
دوره نقاهت پس از لیپوساکشن راحت و قابل تحمل است. پس از انجام لیپوساکشن باید برای چند هفته گِن طبی مخصوصی را بپوشید تا ورم‌ها کاهش پیدا کرده و بافت تحت درمان پشتیبانی شود. پس از کوچک کردن سینه با لیپوساکشن باید تا سه هفته از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین اجتناب کنید. اکثر افراد می‌توانند پس از چند روز به سر کار خود باز گشته و فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرند. البته باید توجه داشت که سرعت درمان افراد مختلف با هم متفاوت است. دکتر برای دوره نقاهت دستورالعمل‌هایی را متناسب با هر فرد می‌‍دهد.

 

کوچک کردن سینه مردان با برداشت بافت

در مواردی که ژینکوماستی شدید است می‌توان با عمل جراحی به نتایجی مطلوب دست پیدا کرد. به علاوه افرادی که پوست اطراف سینه‌هایشان شُل شده و آویزان است می‌توانند از این روش بهره ببرند. با استفاده از برداشت بافت می‌توان میزان بیشتری از بافت غده سینه و پوست اضافه را برداشت در صورتی که این کار با لیپوساکشن مقدور نیست.
محل و طول برش‌ها به وسعت جراحی بستگی دارد اما برش‌ها معمولاً در اطراف نوک سینه و یا در محل چین سینه‌ها ایجاد می‌شوند. یک جراح ماهر و با تجربه برش‌ها را طوری ایجاد می‌کند که کمترین اِسکار به وجود بیاید. کوچک کردن سینه مردان با برداشت بافت معمولاً به صورت سرپایی انجام شده و نیاز به بستری در بیمارستان ندارد. این عمل می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شود. دوره نقاهت این عمل شبیه به لیپوساکشن است. بیمار پس از عمل درد و ورم خواهد داشت.

 

دوره نقاهت عمل کوچک کردن سینه مردان

پس از عمل جراحی ژینکوماستی شاهد بهبود فوری شکل و ظاهر سینه‌های خود خواهید بود. ممکن است تا چند روز پس از عمل درد داشته باشید که البته این درد بسیار کم است. ممکن است دکتر برایتان مُسَکن تجویز کند، اما استفاده از مسکن‌های بدون نسخه مانند تیلنول برای برخی افراد کافیست. به احتمال زیاد پس از عمل یک گِن طبی در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید در دوره نقاهت خود آن را بپوشید. این گن باعث راحتی شما شده و باعث بهبود بهتر سینه‌ها می‌شود.
در حالیکه فرآیند بهبودی هر شخصی منحصر به فرد است  اکثر افراد می‌توانند چند روز پس از عمل جراحی به سر کار خود باز گردند، البته این موضوع به نوع کار آن‌ها هم بستگی دارد. برخی آقایان پس از عمل کوچک کردن سینه دیگر ناحیه تحت درمان را حس نمی‌کنند اما این امر موقتی است. بی حسی سینه‌ها به تدریج پس از چند ماه بهبود یافته و به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

 

حفظ نتایج حاصل از عمل کوچک کردن سینه

نتایج حاصل از این عمل دائمی هستند و چربی اضافه، بافت غده‌ای اضافه و پوست اضافه برای همیشه از بین خواهند رفت. البته مهم است که پس از عمل یک شیوه زندگی سالم را در پیش بگیرید. افزایش وزن زیاد، مصرف استروئید یا برخی بیماری‌ها می‌توانند موجب وقوع دوباره ژینکوماستی شوند. مصرف داروهایی که بر روی میزان تستوسترون تاثیر می‌گذارند نیز می‌توانند نتایج را تغییر دهند. دکتر دستورالعمل‌های لازم را جهت حفظ نتایج عمل به شما خواهد داد.
اگر از ژینکوماستی رنج می‌برید انجام عمل کوچک کردن سینه مردان می‌تواند گزینه مناسبی برای درمان آن باشد. با انجام این عمل ظاهر مطلوب خود را کسب کرده و اعتماد به نفس پیدا می‌کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که جلسه مشاوره‌ای را با دکتر داشته باشید.

به بزرگ شدن و ورم بافت سینه در آقایان ژینکوماستی می‌گویند. این عارضه زمانی رخ می‌دهد که تعادل دو هورمون استروژن و تستوسترون در بدن بر هم می‌خورد. گرچه که سینه آقایان هیچ‌گاه به اندازه سینه خانم‌ها بزرگ نمی‌شود اما همه پسرها با مقدار کمی بافت سینه به دنیا می‌آیند. بدن پسرها هورمونی به نام تستوسترون تولید می‌کند که باعث رشد جنسی آن‌ها در دوره بلوغ می‌شود. اما بدن برخی آقایان کمی استروژن هم تولید می‌کند (استروژن هورمونی است که باعث رشد جنسی دخترها در دوره بلوغ می‌شود).

بدن مردان هورمونی به نام تستوسترون تولید می‌کند که باعث رشد جنسی آن‌ها در دوره بلوغ می‌شود.

زمانی که پسر به دوره بلوغ می‌رسد و یا بدن یک مرد بالغ تستوسترون کمتری تولید می‌کند، تعادل این دو هورمون بر هم می‌خورد. گاهی اوقات درصد استروژن تولید شده کمی بیشتر شده و باعث ورم بافت سینه و بزرگ شدن سینه آقایان می‌شود. حدود نیمی از پسران نوجوان و تقریباً دو سوم مردهای بالای 50 سال درجه‌ای از این عارضه را دارند.

علل ژینکوماستی

عوامل زیادی می‌توانند باعث عدم تعادل هورمون‌های استروژن و تستوسترون و در نهایت رشد سینه آقایان شوند، در بسیاری موارد علت دقیق این عارضه مشخص نیست. علاوه بر تغییرات بدن مانند بلوغ و بالا رفتن سن برخی عوامل که می‌توانند موجب ژینکوماستی شوند عبارتند از:

 • جراحت یا بیماری‌هایی که بر روی بیضه تاثیر گذاشته و باعث تولید تستوسترون می‌شوند.
 • مشکلات تیروئید، چون هورمون‌های این غده وظیفه رشد و توسعه جنسی را به عهده دارند.
 • برخی سرطان‌ها مانند سرطان ریه، غده هیپوفیز و غدد فوق کلیوی.
 • چاقی که می‌تواند موجب تولید استروژن بیشتر شود.
 • مصرف دارو برای بیماری‌های مختلف مانند بیماری‌های قلبی، سرطان، افسردگی و زخم معده.
 • مصرف داروهای غیر قانونی مانند استروئیدهای آنابولیک، ماری‌جوانا و هروئین.
 • نارسایی کلیه (زمانی که کلیه دیگر نمی‌تواند خون را تصفیه و پالایش کند).
 • بیماری کبد

برخی نوزادان پسر ممکن است به دلیل هورمون‌هایی که هنوز از مادر در بدنشان وجود دارد به طور موقت مبتلا به ژینکوماستی شوند.

علائم ژینکوماستی

اولین نشانه ژینکوماستی به وجود آمدن یک توده چربی در زیر نوک پستان است. این توده گاهی اوقات حساس و دردناک است. ممکن است از داشتن این علائم نگران شوید و فکر کنید که به سرطان مبتلا شده‌اید، این امکان در برخی آقایان وجود دارد اما وجود ژینکوماستی لزوماً به معنی داشتن سرطان نیست. ممکن است دکتر تست‌هایی را برای فهمیدن این موضوع انجام دهد. ممکن است میزان ورم سینه‌ها یکسان نباشد و یکی از سینه‌ها بزرگتر از دیگری شود.

تشخیص ژینکوماستی

اگر دکتر به وجود ژینکوماستی مشکوک باشد احتمالاً معایناتی را انجام می‌دهد تا مطمئن شود هیچگونه علائم سرطان مانند توده سخت، ترشح مایع یا مشکلات پوستی وجود ندارد. ممکن است دکتر سوالاتی را در مورد سوابق پزشکی‌تان از شما بپرسد، مثلا:

 • آیا تا به حال بیماری‌هایی مانند اوریون یا بیماری‌های کلیوی و کبدی داشته‌اید؟
 • تا به حال چه داروهایی (قانونی یا غیر قانونی) مصرف کرده‌اید؟

ممکن است از شما خواسته شود که آزمایشاتی را انجام دهید:

 • آزمایش خون و ادرار: علت انجام این آزمایشات شناخت مشکلاتی است که بر روی میزان هورمون‌های شما تاثیر می‌گذارند.
 • ماموگرافی یا بافت‌برداری: ممکن است دکتر از شما بخواهد تا از سینه‌ها عکسبرداری اشعه ایکس (ماموگرافی) انجام دهید. ممکن است از سینه‌ها بافت برداری شود تا علائم سرطان نیز مورد بررسی قرار بگیرند.

درمان ژینکوماستی

ژینکوماستی در اکثر افراد به صورت خود به خود درمان می‌شود. در صورت تشخیص ژینکوماستی ممکن است دکتر شما را به یک متخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم ارجاع دهد. کار این متخصص درمان مشکلات هورمونی است. نحوه درمان ژینکوماستی به عواملی مانند سن، وضعیت سلامتی، مدت زمان ابتلا به این عارضه و چگونگی پاسخ دادن بدن بیمار به داروها بستگی دارد.

اگر ژینکوماستی در دوران بلوغ اتفاق بیفتد معمولاً خود به خود از بین می‌رود. مدت زمان بهبود خود به خود ژینکوماستی چیزی بین 6 ماه الی 3 سال می‌باشد.

اگر مشخص شود که دلیل عدم تعادل هورمون‌ها بیماری دیگری است، پس ابتدا باید آن بیماری درمان شود. احتمالاً داروهایی جهت درمان عدم تعادل هورمون‌ها برایتان تجویز می‌شود. ممکن است در برخی موارد به جراحی‌هایی برای استخراج چربی اضافه سینه (لیپوساکشن) یا غدد سینه (ماستکتومی) نیاز باشد.

واکنش‌های احساسی

برخی مطالعات نشان داده‌اند که ژینکوماستی مخصوصاً در پسرانی که در دوران بلوغ هستند می‌تواند موجب افزایش اضطراب و افسردگی، کاهش اعتماد به نفس و اختلالات خوردن شود. در نتیجه ممکن است دکتر شما را به یک متخصص بهداشت روان ارجاع دهد.