بسیاری از آقایان دوست دارند که ریش‌هایی ضخیم و پُر پشت داشته باشند. البته که برخی از آقایان از فاقد چنین ریش‌هایی هستند و به همین دلیل هم عمل‌هایی مانند کاشت ریش یا سبیل محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. کاشت ریش کاری را انجام می‌دهد که ژنتیک یا عوامل دیگر نمی‌توانند آن را به انجام برسانند. در این روش معمولاً موها از ناحیه سَر یا محل‌هایی که ریش‌ها رشد خوبی دارند، برداشته شده و در صورت و نواحی کم پشت کاشته می‌شوند.

تکنولوژی‌های مربوط به کاشت ریش هر روزه در حال پیشرفت هستند، به طوری که می‌توانید دقیقاً به همان نوع ریشی که مطلوب‌تان می‌باشد دست پیدا کنید. اما آیا داوطلب خوبی برای کاشت ریش هستید؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد و عوامل این مشکل و راه‌حل‌های مختلف آن را بررسی خواهیم کرد.

چرا ضخامت ریش‌هایم کم است؟

چرا ضخامت ریش‌هایم کم است؟

اگر ریش‌هایی تکه‌ای دارید، باید بدانید که بسیاری افراد این مشکل را دارند و برای درمان آن اقدامی نمی‌کنند، که این خیلی بد است. خب، علت کم پشت بودن یا ضخیم نبودن ریش‌ها چیست؟ ابتدا باید بدانید عواملی که باعث بروز این عارضه می‌شوند در اختیار شما نیست و نباید خودتان را در این زمینه سرزنش کنید. در ادامه به برخی راهکارها می‌پردازیم.

ژنتیک

1- ژنتیک

اگر والدین‌تان قد بلند باشند به احتمال زیاد شما هم قد بلند هستید. همین امر در مورد ریش هم صدق می‌کند. اگر پدر و پدربزرگتان ریش‌هایی ضخیم و پُرپشت داشته‌اند پس حتماً شما هم همینطور خواهید بود. ژنتیک بسیاری از ویژگی‌های ما از رنگ مو تا عملکردهای ذهنی را مشخص می‌کند.

باید بدانید که نمی‌توانیم کار زیادی در مورد ژنتیک انجام دهیم. نمی‌توان مشکلات ژنتیکی را با خوردن یک قرص حل کرد. حال اگر با ریش‌هایتان مشکل دارید و می‌دانید که این عارضه ارثی است، نا امید نباشید و این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

مردهایی که تستوسترون کمتری دارند ریش‌هایشان به سختی رشد می‌کند

2- هورمون‌ها

هورمون‌ها هم یکی از عواملی هستند که جزء مظنون‌های اصلی مشکلات مربوط به ریش‌ها تلقی می‌شوند. یکی از دلایل این مشکل در برخی افراد این است که جریان خون در ناحیه گونه‌ها ضعیف‌تر از دیگر نواحی صورت است. این امر بسیار مهم است چون باعث می‌شود تا مواد مغذی و هورمون‌های رشد کمتری به ناحیه گونه برسد.

مردهایی که تستوسترون کمتری دارند ریش‌هایشان به سختی رشد می‌کند که البته مشکل همیشه این نیست.

این امر ما را به سمت هورمون تستوسترون و دی‌هیدرو تستوسترون (DHT) هدایت می‌کند. تستوسترون همان هورمونی است که باعث بلوغ، مردی و رشد ریش‌ها می‌شود. مردهایی که تستوسترون کمتری دارند ریش‌هایشان به سختی رشد می‌کند که البته مشکل همیشه این نیست.

فولیکول‌های ریش همانطور که تستوسترون را بکار می‌گیرند همچنین DHT هم تولید می‌کنند که در واقع برادر بزرگتر و قوی‌تر تستوسترون می‌باشد. DHT تاثیر زیادی بر روی ویژگی‌های مردانه دارد.

اگر به اندازه کافی ردوکتاز 5 آلفا نداشته باشید، رشد ریش‌هایتان محدود خواهد شد.

فولیکول‌های مو به چیزی به نام ردوکتاز 5 آلفا نیاز دارند تا بتوانند تستوسترون و DHT را بکار گیرند. اگر به اندازه کافی ردوکتاز 5 آلفا نداشته باشید، رشد ریش‌هایتان محدود خواهد شد. البته مقادیر زیاد DHT نیز باعث طاسی می‌شود. خبر خوب این است که امروزه بازدارنده‌های ردوکتاز 5 آلفا وجود دارند.

آلوپسی

3- آلوپسی

اکثر آقایان به این عارضه دچار نمی‌شوند. این عارضه باعث طاسی نقطه‌ای در نواحی مختلف بدن از جمله ریش‌ها می‌شود. البته این عارضه کاملاً قابل درمان است و حتی ممکن است خود به خود خوب شود.

4- شیوه زندگی

همواره توصیه می‌شود که خوب بخوابید، خوب غذا بخورید و خوب ورزش کنید و سعی کنید تا خیلی نگران مسائل نباشید. همه این عوامل بر روی سلامت عمومی شما از جمله سلامتی ریش‌های شما تاثیر دارند.

تا آنجایی که به رژیم غذایی مربوط می‌شود، مواد مغذی مثل بیوتین و نیاسین می‌توانند به رشد ریش‌ها کمک کنند، بنابراین غذاهایی مانند تخم‌مرغ، آووکادو، شیر، ماهی، تخمه آفتابگردان و … باید بخشی از رژیم غذایی شما باشند. درست است که نمی‌توانید ژنتیک خود را تغییر دهید اما می‌توانید با در پیش گرفتن یک رژیم غذایی سالم باعث رشد بهتر ریش‌های خود شوید.

چرا باید کاشت ریش را انجام دهم؟

چرا باید کاشت ریش را انجام دهم؟

با توجه به اینکه کاشت ریش عملی جدید محسوب می‌شود و شاید تعداد کمی از آقایان آن را انجام داده باشند، اما نتایج به دست آمده از آن مطلوب و طبیعی بوده است.

1- می‌توانید به ریش دلخواه خود دست پیدا کنید

یکی از زیبایی‌های عمل کاشت مو ریش این است که می‌توانید استایل ریش‌های خود را انتخاب کنید. در واقع تنها کاری که باید بکنید این است که به متخصص خود بگویید ریش‌ها را در کجا و به چه اندازه بکارد. می‌توانید استایل ریش‌های خود را مثل استایل موهای خود انتخاب کنید.

آقایانی که ریش زیبا و خوبی دارند برای خانم‌ها جذاب‌تر هستند

2- آقایانی که ریش زیبا و خوبی دارند برای خانم‌ها جذاب‌تر هستند

اگر احساس می‌کنید که با گذاشتن ریش برای جنس مخالف جذاب‌تر می‌شوید پس این فرصت را از دست ندهید. این امر برای بسیاری از آقایان صادق است و نمی‌توان گفت که شایعه است. چندین مطالعه نشان می‌دهند که آقایانی که ریش دارند برای خانم‌ها جذاب‌تر هستند.

بر اساس مطالعه‌‍ای که در سال 2013 انجام شده، خانم‌ها اظهار داشتند آقایانی که ته‌ریش دارند برایشان جذاب‌ترند و هر چه ریش بیشتر باشد حس مردانگی بیشتر به آن‌ها منتقل می‌شود. به علاوه آقایانی که در این مطالعه شرکت کرده بودند اذعان داشتند که آقایان با ریش، حس مردانگی بیشتری را منتقل می‌کنند.

این مطالعه نشان داده آقایانی که ته‌ریش دارند از لحاظ جنسی نیز برای خانم‌ها جذاب‌تر هستند. آقایانی که ریش‌ کامل داشتند نمره‌های بالاتری را در زمینه قابلیت فرزند پروری کسب کردند.

 • ریش قدرت را القاء می‌کند

مطالعات نشان می‌دهد آقایانی که ریش دارند قوی‌تر از دیگر آقایان به نظر می‌رسند و حس امنیت را القاء می‌کنند.

 • ریش ذکاوت و هوش را القاء می‌کند

به انسان‌های مشهوری که ریش داشتند مثل انیشتین، ارنست همینگوی، لئو تولستوی و بسیاری از این دست نگاه کنید. هیچ‌کس نمی‌تواند انکار کند که این‌ها انسان‌هایی باهوش بودند.

 • ریش میزان حساسیت را متعادل می‌کند

همه افرادی که ریش دارند انسان‌های سرسخت و قاطعی نیستند. بسیاری از آن‌ها حساس هستند و به خوبی ترکیبی از این دو را حفظ کرده‌اند. خانم‌ها آقایانی که کمی قاطعیت دارند و همچنین حساس و رمانتیک هستند را دوست دارند.

 • ریش اعتماد به نفس را بالا می‌برد

ریش نه تنها باعث می‌شود که برای اطرافیان با اعتماد به نفس به نظر برسید بلکه واقعاً اعتماد به نفس را در شما بالا می‌برد. این القای حس مردانگی و اعتماد به نفس باعث می‌شود که توجه بیشتری را جلب کرده و حس امنیت بیشتری را به اطرافیان و جنس مخالف بدهید. همچنین خودتان هم اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنید.

 • کاشت مو صورت و خط ریش درد کمی دارد

ممکن است اینطور به نظر برسد که برداشت مو از نواحی دیگر بدن و کاشت آن در صورت عملی دردناک است. گرچه حقیقت این است که این عمل کاملاً بدون درد است. برش‌هایی که بر روی صورت ایجاد می‌شوند بسیار ریز بوده و درد آن‌ها چیزی شبیه به نیشگونی کوچک است، که ممکن است اصلاً این درد را هم حس نکنید.

 • کاشت مو صورت فقط مختص ریش‌ها نیست

می‌توان مو را در نواحی دیگر صورت مثل ابروها و خط ریش هم کاشت. همچنین می‌توان کاشت مو را در هر ناحیه‌ای از بدن که بخواهید انجام داد.

 • دوره نقاهت این درمان بسیار کوتاه است

دوره نقاهت کاشت مو ریش مثل گذشته طولانی نیست. ممکن است پس از این درمان ناحیه مورد نظر تا چند روز دچار کمی قرمزی یا ورم باشد، اما با هیچ عارضه جدی مواجه نخواهید شد.

ممکن است نیاز باشد تا برای انجام این عمل یک روز کامل را اختصاص دهید. ممکن است عمل کاشت ریش یا خط ریش چیزی حدود 5 ساعت (یا بیشتر) طول بکشد که در اکثر موارد نیازی به انجام دوباره این عمل نخواهید داشت.

 • می‌توانید ریش‌های خود را به طور طبیعی شیو کرده و مدل دهید

گرافت‌های مویی که در این عمل در صورت کاشته می‌شوند دائمی هستند. این یعنی پس از کاشت ریش می‌توانید به طور طبیعی ریش‌های خود را شیو کرده و مدل دهید.

برخی از معایب کاشت ریش

3- برخی از معایب کاشت ریش

آقایان می‌توانند با کاشت موی صورت و ریش به ظاهر دلخواه خود دست پیدا کنند. همانطور که مطالعات نشان داده‌اند داشتن ریش اعتماد به نفس را افزایش داده و باعث می‌شود که برای خانم‌ها جذاب‌تر به نظر برسید. اما باید واقف باشید که این عمل مثل هر عمل دیگری معایبی هم دارد:

 • کاشت ریش عملی گران است

کاشت مو صورت، کاشت ریش و کاشت خط ریش می‌تواند بودجه شما را به چالش بکشد. برخی آقایان پس از فهمیدن هزینه این درمان پا پس می‌کشند. درست است که از مزایای این درمان بهره‌مند می‌شوید و به ریش‌هایی پُر پشت دست پیدا می‌کنید اما باید بدانید که هزینه آن اصلاً ارزان نیست. پس بهتر است تا در جلسه مشاوره با دکتر در مورد کلیه هزینه‌های این درمان صحبت کنید.

 • موهای نواحی دیگر بدن خود را قربانی می‌کنید

در بسیاری از موارد موهایی که برای کاشت در صورت استفاده می‌شوند از ناحیه پشت سر برداشته می‌شوند چون موهای این ناحیه بسیار به موهایی که در گونه‌ها یا چانه رشد می‌کنند شباهت دارند. به هر حال موها باید از ناحیه‌ای برداشته شوند اما نگران نباشید چون ناحیه خالی شده از مو قابل رویت نخواهد بود.

 • موهای کاشته شده تا سه هفته بعد از کاشت می‌ریزند!

یکی از عوارض جانبی کاشت مو ریش، ریزش موها یا ریش‌ها است. اما اصلاً نترسید، جای نگرانی نیست، این عارضه موقتی است و موها یا ریش‌ها در طول مدتی که دکتر مشخص کرده دوباره شروع به رشد می‌کنند. به عبارت دیگر ریزش موقت ریش‌ها بخشی از فرآیند درمان است.

قیمت کاشت ریش

قیمت کاشت ریش

همانطور که قبلاً گفته شد کاشت ریش عملی ارزان نیست. اما اگر هزینه این درمان را با دیگر عمل‌های زیبایی مقایسه کنیم شاید آنچنان هم گران نباشد. اما اگر داشتن ریش‌هایی زیبا، بدون نقص و کامل برایتان مهم است و قیمت آن در درجه دوم قرار دارد، باید بدانید که این درمان قطعاً ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

برخی کلینیک‌ها هزینه درمان را بر اساس گرافت‌های مو حساب می‌کنند.

ممکن است هزینه این درمان در کلینیک‌های مختلف کمی تفاوت داشته باشد اما سعی کنید کلینیکی معتبر و متخصصی مجرب را انتخاب کنید. برخی کلینیک‌ها هزینه درمان را بر اساس گرافت‌های مو حساب می‌کنند، بنابراین هرچه تعداد گرافت‌های استخراج شده و کاشته شده بیشتر باشد هزینه درمان هم بالاتر می‌رود. برخی کلینیک‌ها هم هزینه را به طور جلسه‌ای حساب می‌کنند. به هر صورت باید در جلسه مشاوره اطلاعات کاملی را در زمینه هزینه‌های خود به دست آورید. در آخر اینکه پرداخت هزینه بیشتر و انجام یک عمل با کیفیت بسیار بهتر و معقولانه‌تر از پرداخت هزینه کم و انجام عمل بی‌کیفیتی است که بعداً از آن پشیمان شوید.

اصول اولیه کاشت ریش، کاشت مو صورت و کاشت خط ریش

اصول اولیه کاشت ریش، کاشت مو صورت و کاشت خط ریش

تا حالا در مورد موارد مختلفی پیرامون کاشت مو ریش صحبت کردیم و حالا می‌خواهیم تا کمی در جزئیات این درمان دقیق‌تر شویم.

1- کاشت ریش چیست؟

البته افراد بیشتر از اینکه بخواهند بدانند این عمل چیست می‌خواهند بدانند که این عمل چگونه انجام می‌شود. اصول اولیه کاشت مو ریش از این قرار است:

 • موهایی که برای کاشت در صورت استفاده می‌شوند عمدتاً از ناحیه سَر برداشته می‌شوند. معمولاً از موهای ناحیه پشت سر و زیر چانه استفاده می‌شود. ساختار و ضخامت موهای سر کمی متفاوت است ریش‌ها است، بنابراین ممکن است تطبیق آن‌ها کمی سخت باشد.
 • دکتر ابتدا فولیکول‌های مو را از ناحیه‌ای سر یا زیر چانه برداشته و سپس آن‌ها را در نواحی که ریش یا سبیل ریزش دارند می‌کارد.
 • میانگین گرافت‌هایی که در طول یک عمل کاشت مو ریش استفاده می‌شوند چیزی بین 4000 الی 7000 است، گرچه که عموماً دستیابی به ریش‌هایی کامل با کاشت 2500 گرافت مو امکان‌پذیر است.
 • برخی از متخصصان از گرافت‌هایی که حاوی دو عدد مو هستند استفاده می‌کنند تا بتوانند ظاهری طبیعی‌تر ایجاد کنند.
 • متخصص باید موها را در زاویه‌ای مطابق با زاویه رشد ریش‌های طبیعی فرد بکارد.

انواع کاشت ریش

2- انواع کاشت ریش

دو نوع عمده کاشت ریش عبارتند از: استخراج واحد فولیکولار (FUE) و پیوند واحد فولیکولار (FUT). دکتر در هر دوی این روش‌ها موها را از نواحی دیگر بدن برداشته و در صورت می‌کارد.

در روش FUE گرافت‌های مو به صورت تک به تک برداشته شده و به صورت دسته‌ای در ناحیه مورد نظر کاشته می‌شوند. این عمل اِسکار‌هایی بسیار ریز، دایره‌ای و سفید رنگ را بر جای می‌گذارد. دکتر معمولاً می‌تواند یک فولیکول از هر پنج فولیکول برداشت شده را بکارد، اما باید بدانید که نتیجه این عمل به متخصص و به کیفیت انجام آن بستگی دارد. FUE متداول‌ترین روش برای کاشت موی صورت می‌باشد.

در روش FUT نواری از بافت سر تحت فرآیندی میکروسکوپی جدا می‌شود. پس از آن دکتر ناحیه مورد نظر را بخیه زده و در نهایت اِسکاری ظریف بر جای می‌ماند.

برای اینکه به جمع‌بندی بهتری برسیم بگذارید تا برخی از مزایا و معایب این دو روش را با یکدیگر مقایسه کنیم.

 • یکی از مزایای روش FUE این است که مثل روشFUT اِسکار خطی بر جای نمی‌گذارد و فرآیند بهبودی آن سریع‌تر طی می‌شود. این امر مزیت بزرگی محسوب می‌شود چون افراد فوراً پس از عمل می‌توانند به کارهای روزمره خود باز گردند.
 • همانطور که گفته شد روش FUE اِسکارهای ریز سفیدی را بر جای می‌گذارد که به سختی می‌توان آن‌ها را دید. درست است که اسکارهای ناشی از روش FUE منطقه وسیعتری را تشکیل می‌دهند اما از اسکارهای روش FUT بسیار نامحسوس‌تر هستند.
 • میزان راحتی روش FUE بیشتر از روش FUT است. روش FUE درد و ناراحتی کمتری را برای فرد ایجاد می‌کند.
 • در روش FUT میزان بیشتری مو برداشته می‌شود بنابراین ممکن است دستیابی به ریش‌هایی پُرتر و کامل‌تر آسان‌تر باشد.
 • در روش FUT می‌توان تعداد گرافت‌های بیشتری را استخراج کرد.

عمل کاشت ریش

3- عمل کاشت ریش

ما قبلاً هم در مورد کاشت ریش توضیحاتی را داده‌ایم اما متقاضیان این عمل سوالات بسیاری در این زمینه دارند. برای مثال در مورد برداشت موها از ناحیه پشت سر و کاشت آن در صورت صحبت کردیم و گفتیم که چون ساختار موهای پشت سر شبیه به ساختار ریش در برخی نواحی صورت است از موهای این ناحیه استفاده می‌کنیم. کاشت مو به روش FUE عملی نسبتاً سریع است. در اکثر موارد این عمل بیش از 5 ساعت طول نمی‌کشد.

در مواردی بسیار نادر عمل کاشت مو ریش موفقیت‌آمیز نبوده و باید یک جلسه دیگر این عمل را انجام داد. حالا نگاهی دقیق‌تر به قبل و بعد و فرآیند این درمان خواهیم داشت.

پیش از عمل کاشت ریش

پیش از عمل کاشت ریش

داوطلب باید پیش از انجام این عمل نکاتی را رعایت کند. مثلاً از 10 روز پیش از عمل باید مصرف داروهایی مثل آسپیرین را متوقف سازد. همچنین 3 روز پیش از عمل باید از مصرف الکل و داروهای ضد التهاب اجتناب نمایید.

در روز عمل باید از خوردن نوشیدنی‌های کافئین‌دار اجتناب کنید.

خوردن روزانه یک عدد قرص ویتامین C از یک هفته پیش از عمل کاشت ریش بسیار در فرآیند بهبودی و تسریع دوره نقاهت تاثیر دارد. در روز عمل باید از خوردن نوشیدنی‌های کافئین‌دار اجتناب کنید چراکه این کار باعث تشدید خونریزی و ایجاد حساسیت نسبت به برخی داروها می‌شود.

پس از عمل کاشت ریش

پس از عمل کاشت ریش

پس از این عمل تا 5 روز نواحی که کاشت مو ریش در آن‌ها صورت گرفته پوسته پوسته می‌شوند. اگر فرآیند پوسته پوسته شدن بیش از یک هفته طول کشید این موضوع را با دکتر خود درمیان بگذارید. برخی متخصصان توصیه می‌کنند که تا پوسته‌ها کاملاً از بین نرفته‌اند صورت خود را نشویید.

پس از این عمل برایتان آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود تا از بروز عفونت در ناحیه برداشت مو جلوگیری شود. همچنین ممکن است دکتر پماد آنتی‌بیوتیک برایتان تجویز کند که باید آن را تا 5 روز بر روی ناحیه برداشت مو بمالید. اگر موهای کاشته شده دو الی سه هفته پس از عمل شروع به ریزش کردند اصلاً نگران نشوید. این بخشی از فرآیند طبیعی درمان است؛ اما باید 3 ماه پس از عمل شاهد بهبود میزان ریش‌ها و ضخامت آن‌ها باشید.

کاشت موی صورت، کاشت ریش و خط ریش عوارض جانبی خفیفی دارند که عبارتند از:

 • کبودی کم
 • ورم
 • حساس شدن ناحیه برداشت و کاشت مو
 • رشد نامطلوب موها
 • قرمزی

معمولاً علائم قابل مشاهده این عمل پس از یک هفته فروکش می‌کنند و داوطلبان می‌توانند یک هفته الی 10 روز پس از عمل ریش‌های خود را شِیو کنند. تا 5 روز پس از عمل کاشت ریش باید ناحیه تحت درمان را خشک نگاه دارید. دوره نقاهت کاشت مو ریش عمدتاً بدون دردسر است و درد خاصی را در طول این دوره نخواهید داشت.

بسیاری افراد نگران طبیعی شدن نتایج و ریش‌های کاشته شده هستند. اگر عمل کاشت ریش را در کلینیکی معتبر و تحت نظر متخصصی ماهر و با تجربه انجام دهید مطمئین باشید که به نتایجی طبیعی دست پیدا خواهید کرد. بنابراین تحقیق در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

کاشت مو و کاشت ریش چه تفاوتی دارند؟

کاشت مو و کاشت ریش چه تفاوتی دارند؟

این سوال بسیار از ما پرسیده می‌شود، در حالیکه این دو عمل تفاوت چندانی ندارند. یکی از تفاوت‌های مهم این است که موهای ناحیه پشت سر و موهای صورت (ریش) کمی از لحاظ ساختاری و جنس با یکدیگر فرق می‌کنند. موهای ریش و سبیل برخی افراد شامل واحدهای تک مویی است. رشد ریش‌ها در دوران بلوغ آغاز می‌شود و قدرت خود را از اندروژن (هورمون جنسی مردانه) می‌گیرند، تراکم ریش‌ها به مرور زمان و تقریباً طی 20 سال افزایش می‌یابد.

میزان رشد ریش‌ها و تراکم آن‌ها در نژادهای مختلف متفاوت است.

در عین حال افزایش اندروژن می‌تواند باعث ریزش مو و طاسی گردد. فولیکول‌های موی ناحیه سر در برخی آقایان نسبت به هورمون‌های مشخصی حساس‌تر هستند. همچنین لازم به ذکر است که میزان رشد ریش‌ها و تراکم آن‌ها در نژادهای مختلف متفاوت است. برای مثال هندی‌ها و مردهای اهل کشورهای خاور میانه ریش‌هایی متراکم‌تر دارند. این در حالیست که نژاد هند و اروپایی و آفریقایی‌ها نسبت به نژاد آسیایی ریش‌هایی متراکم‌تر دارند.

اما به طور کلی تراکم موهای صورت و ریش‌ها بیشتر از موهای ناحیه سَر است. گرچه که موی صورت (ریش) شباهت‌های بسیاری با موی سر دارد.

فرآیند عمل کاشت ریش

فرآیند عمل کاشت ریش

به طور کلی اصول اولیه کاشت مو و کاشت ریش یکسان هستند، اما برنامه‌ریزی انجام این دو عمل تفاوت‌هایی دارد. دکتر زمانی که می‌خواهد گرافت‌های مورد نیاز برای کاشت ریش را تخمین بزند باید تمامی صورت را به خوبی بررسی و معاینه کند.

برداشت گرافت‌های مو از ناحیه پشت سر در هر دو عمل یکسان است و معمولاً هم از روش FUE برای این کار استفاده می‌شود. اما بیشترین تفاوت در نحوه توزیع گرافت‌ها و نحوه کاشت در ناحیه مورد نظر است.

یکی از جنبه‌های مثبت کاشت مو و کاشت ریش این است که نتایج حاصل از این دو درمان دائمی هستند.

در برخی موارد از موهای ناحیه زیر چانه هم برداشت می‌شود اما عمدتاً برداشت مو از ناحیه پشت سر انجام می‌گیرد. در فرآیند کاشت موی سر ممکن است دکتر موهایی را از نواحی دیگر بدن مثل موهای سینه بردارد. تفاوت بزرگی که کاشت مو و کاشت ریش دارند این است که دکتر برای کاشت ریش، برش‌های بسیار کوچکتری را در نواحی صورت ایجاد می‌کند. یکی از جنبه‌های مثبت کاشت مو و کاشت ریش این است که نتایج حاصل از این دو درمان دائمی هستند. به عبارت دیگر پس از کاشت ریش دیگر نیازی نیست که نگران ریزش مجدد آن‌ها باشید.

تفاوت کاشت FUE به روش دستی و روش ماشینی

تفاوت کاشت FUE به روش دستی و روش ماشینی

پیشرفت تکنولوژی در زمینه کاشت مو و ریش طی سال‌های گذشته باعث شده تا بتوان از دستگاه‌ها و ماشین‌های اتوماتیک برای انجام روش FUE استفاده کرد. این دستگاه‌ها قادر هستند که به سرعت پوست سر را سوراخ کرده و واحد‌های فولیکولار را از آن استخراج کنند.

استفاده از ماشین‌های اتوماتیک برای کاشت مو مدت زمان این درمان را بسیار کاهش می‌دهد اما ایراداتی هم دارد. برای مثال این دستگاه‌ها فاقد حس لامسه‌ای هستند که دکتر از آن بهره می‌برد. حس لامسه باعث می‌شود تا بتوان نوع بافت و مقاوت آن را حس کرد. دکتر با استفاده از حس لامسه خود می‌تواند عملی موفق‌تر انجام داده و نتایج بهتری را کسب کند. اما در روش ماشینی نتیجه قربانی سرعت می‌شود. همچنین این دستگاه‌ها هنگام استخراج فولیکول‌های مو آسیب بیشتری به آن‌ها وارد می‌کنند و باعث ایجاد زخم‌های بزرگتر می‌گردند.

نتیجه عمل کاشت ریش

نتیجه

کاشت ریش درمانی اثبات شده برای دستیابی به ریش‌هایی کامل و بدون نقص است. درست است که این تنها راه مقابله با ریزش ریش یا بهبود نرخ رشد آن نیست اما قطعاً راه حلی دائمی است که محبوبیت آن روز به روز بیشتر می‌گردد. بسیار مهم است که عمل کاشت ریش را در کلینیکی معتبر و تحت نظر متخصصی ماهر و با تجربه انجام دهید. به طور کلی کاشت ریش گامی بزرگ است و عملی گران محسوب می‌شود، بنابراین سعی کنید پیش از انجام آن اطلاعات کاملی را در این زمینه کسب نمایید.