مقاله حاضر تحقیقی است در زمینه امکانات و احتمالات در پزشکی ترمیمی. یکی از شگفت‌انگیزترین پیشرفت‌ها در زمینه درمان ریزش مو و طاسی کشف کاشت مو به روش تکثیر سلول‌های بنیادی است. در این روش از سلول‌های استخراج شده از مغر استخوان برای ترمیم موها استفاده می‌شود. ممکن است موهای شما به دلایل ژنتیکی ریزش داشته و یا نازک شوند، اما با استفاده از این درمان می‌توانید برنامه ژنتیک خود را تغییر دهید و به موهایی پُر پشت و ضخیم دست پیدا کنید.

سلول بنیادی چیست؟

سلول بنیادی چیست؟

سلول‌های بنیادی، سلول‌هایی پیش‌رونده هستند که منشاء اصلی همه سلول‌های دیگر در بدن انسان می‌باشند. سلول‌های بنیادی در خط مقدم تکامل رشته سلول درمانی قرار دارند. دانشمندان همواره در حال یافتن روش‌هایی جدید برای اعمال سلول‌های بنیادی هستند. این سلول‌ها می‌توانند باعث تکثیر و بازتولید انواع سلول‌های دیگر شوند.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

یکی از مدرن‌ترین روش‌های درمان ریزش مو و طاسی، استفاده از سلول‌های بنیادی است. در این درمان از عوامل ارگانیسم خود فرد مثلاً سلول‌های بنیادی موجود در چربی بدن فرد استفاده می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که این عوامل انرژی حیاتی پوست سر را افزایش می‌دهند و فرآیند پیری فولیکول‌های مو را کُندتر می‌کنند، در عین حال باعث تازه شدن سلول‌ها می‌گردند.

چرا سلول‌های مغز استخوان بهترین سلول‌ها برای این درمان هستند؟

چرا سلول‌های مغز استخوان بهترین سلول‌ها برای این درمان هستند؟

سلول‌های خون در مغز استخوان ساخته می‌شوند. ثابت شده سلول‌هایی که از این ناحیه استخراج می‌شوند می‌توانند در درمان بسیار موثر باشند زیرا قابلیت این را دارند که در فرآیند احیاء به انواع سلول‌های دیگر تبدیل شوند. یکی از علل مهم ریزش مو کاهش جریان خون در فولیکول‌های مو است که این معمولاً به دلیل عوامل ژنتیکی، سن، التهاب یا واکنش سیستم خودایمنی بدن اتفاق می‌افتد.

ممکن است ژنتیک شما به نحوی باشد که دچار الگوی طاسی مردانه شوید یا موها به اندازه‌ای نازک شوند که بر روی ظاهر و اعتماد به نفستان تاثیر زیادی بگذارند. سلول‌های بنیادی عمدتاً در مغز استخوان یا بافت‌های چربی متمرکز هستند. می‌توان این سلول‌ها را استخراج و تصفیه کرده و سپس به سر تزریق کرد تا باعث رشد بهتر موها شوند. اگر این درمان با PRP ترکیب شود نتایج چشمگیری را به دنبال خواهد داشت.

دلایل ریزش مو

دلایل ریزش مو

ریزش مو به عنوان یکی از عوامل طبیعی بالا رفتن سن پذیرفته شده است. البته عوامل زیر در تشدید ریزش مو موثر هستند:

  • تمایل ژنتیکی به ریزش مو
  • محیط زندگی و قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی
  • اثرات هورمونی
  • تغذیه
  • بیماری‌های مرتبط با ریزش مو
  • مشکلات خود ایمنی مانند عفونت، کمبود آهن یا مشکلات متابولیک

مراحل کاشت مو به روش تکثیر سلول بنیادی

مراحل کاشت مو به روش تکثیر سلول بنیادی

جمع‌آوری: در این مرحله بخشی از چربی بدن استخراج می‌شود این کار سریع و راحت انجام می‌گردد و نیاز به هیچگونه بی‌هوشی ندارد. بیمار در این مرحله درد خاصی را احساس نخواهد کرد.

انتقال: چربی در آزمایشگاه تجزیه شده و سلول‌های بنیادی که تحت شرایط سخت رشد می‌کنند از آن جدا می‌شوند. سپس مقادیر مشخصی پروتئین بر روی سلول‌های بنیادی اعمال می‌شود، این بخشی ضروری از فرآیند است.

تزریق: در این مرحله سلول‌های بنیادی در بخش‌هایی از سر تزریق می‌شوند که این کار باعث رشد فولیکول‌های مو و تولید موهای جدید می‌شود. جهت دستیابی به نتایج مطلوب نیازی به تزریق سلول‌های بنیادی در چند جلسه نیست. کاشت مو به روش تکثیر بهترین درمان برای افرادی است که نمی‌خواهند عمل کاشت مو را انجام دهند.

نتایج درمان

نتایج درمان

پس از انجام کاشت مو به روش تکثیر سلول‌های بنیادی، ریزش مو تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و موها ضخیم‌تر و سالم‌تر می‌شوند. در این روش ابتدا چربی‌های شکم با اعمال بی‌حسی موضعی و استفاده از یک کانولا (لیپوساکشن) از بدن برداشته می‌شوند. سپس چربی‌های برداشته شده به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند تا سلول‌های بنیادی از آن‌ها استخراج گردند.

سپس سلول‌های بنیادی در نواحی از سر که دچار ریزش مو یا طاسی هستند تزریق می‌شوند. از آنجایی که هیچ دارویی در این روش استفاده نمی‌شود کاملاً بدون ضرر است و چون تزریق توسط سوزن‌های بسیار ظریفی صورت می‌گیرد فرآیند تزریق بدون درد خواهد بود. البته کاشت مو به روش تکثیر هنوز در مرحله تجربی است و هنوز باید اطلاعات بیشتری درباره تاثیر آن کسب کرد.

مزایای کلیدی کاشت مو به روش تکثیر

مزایای کلیدی کاشت مو به روش تکثیر

یکی از مهمترین مزایای این روش این است که برای تقویت و پُر کردن نواحی کم پشت مو فقط کافیست که سلول‌های بنیادی مزانشیمی را بر روی تعداد کمی از فولیکول‌های مو اعمال کنیم. از دیگر مزایای کاشت مو به روش تکثیر این است که نتایج آن دائمی است.

همچنین این درمان دیدگاه جدیدی را در زمینه کاشت مو به وجود آورده است و می‌توان از این تکنیک برای افرادی استفاده کرد که موهایشان در بخش‌های مختلف سر رشد کافی ندارند. آنطور که تحقیقات نشان می‌دهند کاشت مو به روش تکثیر سلول‌های بنیادی در آینده جایگزین خوبی برای عمل کاشت مو خواهد بود.

آیا می‌توان از کاشت مو به روش تکثیر برای موارد شدید ریزش مو استفاده کرد؟

آیا می‌توان از کاشت مو به روش تکثیر برای موارد شدید ریزش مو استفاده کرد؟

طبق نظر متخصصان می‌توان از این درمان برای افرادی که در سنین کم دچار ریزش مو شده‌اند یا دچار نوع خاصی از طاسی یا ریزش مو پیشرفته هستند نیز استفاده کرد. در نهایت می‌توان از این درمان برای افرادی استفاده کرد که کاندیداهای خوبی برای عمل کاشت مو تحت بی‌حسی موضعی نیستند.

عمل کاشت مو به روش تکثیر چقدر طول می‌کشد؟

عمل کاشت مو به روش تکثیر چقدر طول می‌کشد؟

این عمل چیزی بین 3 الی 4 ساعت طول می‌کشد. این درمان شامل سه مرحله استخراج، جداسازی و تزریق به سر می‌باشد. فرآیند استخراج حدود یک ساعت طول می‌کشد. پس از آن فرآیند جداسازی سلول‌های بنیادی صورت می‌گیرد که داوطلب طی این مدت می‌تواند استراحت کند. تزریق سلول‌های بنیادی به سر چیزی حدود 30 دقیقه طول می‌کشد.

آیا می‌توان تزریق سلول‌های بنیادی را همراه با درمان‌های دیگر انجام داد؟

آیا می‌توان تزریق سلول‌های بنیادی را همراه با درمان‌های دیگر انجام داد؟

بله. می‌توان این درمان را در کنار عمل کاشت مو، مصرف داروهای خوراکی (Propecia®)، فوم‌های موضعی (Rogaine®)، PRP (تزریق پلاسمای غنی از پلاکت) و لیزر درمانی سطح پایین (LLLT) انجام داد.

آیا کاشت مو به روش تکثیر دوره نقاهت دارد؟

با توجه به اینکه این درمان حداقل تهاجمی است اما باید فردی را همراه خود داشته باشید تا پس از درمان شما را تا خانه همراهی کند. در این درمان از بی‌حسی موضعی و مُسَکن‌های خوراکی استفاده می‌شود که رانندگی در این وضعیت برای بیمار ممنوع می‌‍باشد. اکثر افراد می‌توانند همان روز درمان به فعالیت‌های عادی خود باز گردند.