آخرین پیشرفت در تحقیقات سلول‌های بنیادی نشان می‌دهد که این درمان تاثیر بسیار زیادی در رشد موها دارد، بنابراین می‌توان از آن برای درمان ریزش مو و طاسی استفاده کرد. همچنین خانم‌ها و آقایانی که موهایشان کم پُشت و نازک شده می‌توانند از مزایای این درمان بهره ببرند.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

زمانی که رشد موها با بالا رفتن سن کُندتر می‌شود، بسیاری افراد احساس افسردگی و کمبود اعتماد به نفس کرده و به طور کلی دیگر خوشحال نیستند. یک چشم‌انداز بلند مدت‌تر این وضعیت را بدتر می‌کند، به همین دلیل است که کاشت مو به روش سلولهای بنیادی در طی سال‌های اخیر با استقبال زیادی مواجه شده است.

رفع مشکل ریزش مو

رفع مشکل ریزش مو

دکترها و متخصصان تا به امروز نتوانستند کاری کنند ریزش مو به صورت دائم متوقف شود. تعداد معدودی از درمان‌ها هستند که نتایجی طبیعی در بر دارند. برای مثال دهه‌هاست که کلاه‌گیس وارد بازار شده اما با وجود توسعه‌های امروزی همچنان غیرطبیعی به نظر می‌رسد (مخصوصاً برای آقایانی که طاس هستند).

راهکارهای دیگر مثل داروها و محصولات ترمیم مو (Rogaine و …) نسبتاً عملکرد خوبی دارند. اما مشکلشان این است که مدتی پس از متوقف کردن مصرف داروها، ریزش موها دوباره شروع شده و به حالت اولیه خود باز می‌گردد. این یعنی نتایج این درمان هم بلند مدت نیست. همچنین برخی مطالعات نشان می‌دهند که ممکن است این درمان برای کودکان خطرناک باشد.

سلول‌های بنیادی در واقع سلول‌های اصلی بدن هستند که انواع بافت‌ها را تشکیل می‌دهند.

اما در کاشت مو سلول بنیادی این مشکلات وجود ندارد. این درمان مشکل عجیب و غریب بودن کلاه‌گیس و عدم پایداری نتایج داروها را ندارد. سلول‌های بنیادی در واقع سلول‌های اصلی بدن هستند که انواع بافت‌ها را تشکیل می‌دهند و حالا متخصصان و دانشمندان با تکیه به این دانش توانسته‌اند تا حدی بر مشکل ریزش مو و طاسی فائق آیند. برای اینکه بتوانید تصمیمی قاطع در زمینه کاشت مو سلول بنیادی بگیرید باید اطلاعات کاملی در این زمینه کسب کنید.

نحوه رشد موی انسان

نحوه رشد موی انسان

فولیکول‌های مو عامل رشد موها در بدن و سر هستند. مو رشد خود را از ریشه یا فولیکول آغاز می‌کند. در برخی نقاط بدن وقتی طول مو به حد مشخصی می‌رسد رشدش متوقف می‌شود مثلاً موهای پا یا سینه، البته این موضوع برای موهای سر صدق نمی‌کند. موهای روی سر خانم‌ها و آقایان و ریش‌های آقایان به طور نامحدود رشد می‌کنند، البته ممکن است رشد موهای این نواحی به مرور زمان کُندتر شود.

مو برای رشد خود به چندین ترکیب نیاز دارد که عبارتند از:

  • سلول‌های پروتئین
  • خونرسانی به ریشه که اکسیژن، تغذیه و روغن را برای مو فراهم می‌کند و باعث می‌شود موها شفاف، نرم و انعطاف‌پذیر شده و از مواد شیمیایی که باعث رشد مو می‌شود (عوامل رشد) محافظت شود.
  • فولیکول‌های مولد

اگر این ترکیبات موجود نباشند، موها نازک شده و رشدشان کُند و در نهایت متوقف می‌شود.

علت ریزش مو چیست؟

علت ریزش مو چیست؟

ریزش موها زمانی اتفاق می‌افتد که فولیکول‌های مو دیگر سیگنال‌های شیمیایی که باعث رشد موهای جدید می‌شوند را دریافت نمی‌کنند. زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، فولیکول‌ها کوچک شده و در نهایت بسته می‌شوند، در نتیجه دیگر موهای جدید نمی‌توانند رشد کنند. حتی اگر موها رشد خود را ادامه دهند، نازک و کُرک مانند شده و بافتی ضعیف پیدا می‌کنند. در برخی موارد مشکلاتی نظیر آلوپسی آندروژنیک باعث ریزش غیر طبیعی موها می‌شوند. این مانند مشکلات ژنتیکی دیگر (مثل طاسی) از علل عمده ریزش مو هستند. مصرف برخی داروها، تغییرات هورمونی یا استعداد ژنتیکی از دیگر عوامل ریزش مو هستند.

مشکل طاسی یا نازک و کم پشت شدن موها این است که شما با فولیکول‌هایی غیر قابل تغییر متولد می‌شوید. با توجه به اینکه میزان فولیکول‌های مو بسیار زیاد است (حدود 5 میلیون عدد در تمام بدن و 500.000 عدد بر روی سر) اما هنوز هم در برابر تعداد فولیکول‌هایی که به مرور زمان می‌میرند کافی نیست. شما هر روز 50 الی 100 تار مو از دست می‌دهید، بنابراین اگر برنامه‌ای برای جلوگیری از ریزش موهای خود نداشته باشید به زودی موهایتان نازک و کم‌پُشت می‌شوند. این تعداد ریزش مو در سال چیزی حدود 4000 تار مو می‌شود که ممکن است جایگزینی نداشته باشند.

چه چیزی باعث رشد موهای جدید می‌شود؟

چه چیزی باعث رشد موهای جدید می‌شود؟

درست است موهایی که نازک شده‌اند بدون کمک دوباره رشد نمی‌کنند اما در حال حاضر چندین راهکار برای بازتولید موها وجود دارد. همانطور هم که قبلاً گفته شد درمان‌های موجود طبیعتاً شیمیایی یا جراحی هستند.

گرچه که پزشکی ترمیمی دیدگاهی بسیار بهتر است. زمانی که بدن نمی‌تواند خود را ترمیم کند این رویکرد به آن کمک می‌کند تا این کار را انجام دهد. با جایگزین کردن فولیکول‌های زنده به جای فولیکول‌های مرده و اضافه کردن عوامل رشد به ناحیه سر می‌توان فرآیند رشد موها را تقویت کرده و با ریزش مو مبارزه کرد. ایجاست که کاشت مو به روش سلول‌های بنیادی وارد صحنه می‌شود.

چگونه می‌توان با کمک سلول‌های بنیادی ریزش موها را درمان کرد؟

چگونه می‌توان با کمک سلول‌های بنیادی ریزش موها را درمان کرد؟

برای اینکه بفهمیم چگونه می‌توان با سلول‌های بنیادی ریزش مو را درمان کرد ابتدا باید خود سلول‌های بنیادی را بشناسیم. اساساً یک سلول بنیادی سلولی است که قابلیت تقسیم‌های متعدد را دارد (در برخی موارد می‌توانند به تعداد نامحدود تقسیم شوند). سلول‌های بنیادی همچنین می‌توانند سلول‌های جدیدی تولید کنند که بدن به خودی خود نمی‌توانند آن‌ها را تولید کنند. این شامل سلول‌های عصبی، سلول‌های قلب، سلول‌های بالغ خونی و بسیاری سلول‌های دیگر می‌شود. زمانی که رشد فولیکول‌های مرده یا آسیب دیده مو متوقف می‌شود، بدن دیگر فولیکول‌های جدید را جایگزین آن‌ها نمی‌کند.

کاشت مو به روش سلولهای بنیادی چیست؟

کاشت مو به روش سلولهای بنیادی چیست؟

این درمان بسیار مشابه روش‌های قدیمی و مرسوم درمان با سلول‌های بنیادی است. در این روش به جای اینکه بخشی از موهای سر برداشته شده و در ناحیه‌ای دیگر کاشته شود، سلول‌های بنیادی در نواحی که دچار ریزش هستند تزریق می‌شوند. در این روش بخشی از پوست سر به عنوان نمونه برداشته شده و فولیکول‌های مو از روی آن جدا می‌شوند. سپس فولیکول‌های برداشته شده بازتولید شده و در نواحی که دچار ریزش مو هستند کاشته می‌شوند. این کار باعث می‌شود تا موهای نواحی که دچار ریزش هستند دوباره رشد کرده و قلمه بزنند.

در این درمان از سلول‌های بنیادی چه کسی استفاده می‌شود؟

در این درمان از سلول‌های بنیادی چه کسی استفاده می‌شود؟

در برخی موارد مثلاً در پزشکی ترمیمی، بسیار خطرناک است که از سلول‌های بنیادی خود فرد استفاده شود. دلیل این امر آنست که برای تشخیص و درمان بیماری‌هایی مثل سرطان یا بیماری‌های مُسری نیاز به این سلول‌های بنیادی می‌باشد. البته که ریزش مو یک فرآیند طبیعی است نه یک بیماری کشنده و در این درمان استفاده از بافت‌های بدن خود فرد برای استخراج سلول‌های بنیادی خیلی ایمن‌تر است.

به علاوه این کار خطر حمله سلول‌های تزریق شده (که از بدن فرد دیگری گرفته شده) به بدن فرد دریافت کننده را از بین می‌برد، باید بدانید که این مشکل می‌تواند عوارضی جدی و حتی مرگ را در پی داشته باشد. کاملاً مشخص است که سلول‌های خود فرد به بدن او حمله نمی‌کنند (مگر اینکه فرد دچار اختلالات خود ایمنی باشد). به همین دلیل برداشتن سلول‌های بنیادی از بدن خود فرد ایمن‌تر و موثرتر خواهد بود.

سلول‌های بنیادی از کجا استخراج می‌شوند؟

سلول‌های بنیادی از کجا استخراج می‌شوند؟

ممکن است سلول‌های بنیادی از نواحی مختلف بدن فرد گرفته شوند. برخی از این نواحی عبارتند از:

  • چربی (که سلول‌های بنیادی گرفته شده از چربی نامیده می‌شوند)
  • مغز استخوان (سلول‌های بنیادی مزانشیمی)
  • خون (هماتوپاتی – سلول‌های بنیادی خون‌ساز)

دانشمندان می‌توانند سلول‌های بنیادی را در آزمایشگاه کشت کرده و محدوده‌ای گسترده از انواع سلول‌های دیگر را تولید کنند. با این کار می‌توان با بیماری‌هایی نظیر سرطان و آسیب‌های جدی که به بدن وارد شده مقابله کرد. در کاشت مو به روش سلولهای بنیادی ممکن است دکتر برای جمع‌آوری و جداسازی سلول‌های بنیادی، عمل بیوپسی (بافت‌برداری) از فولیکول‌های مو را انجام دهد.

فرآیند کاشت مو به روش سلولهای بنیادی

فرآیند کاشت مو به روش سلولهای بنیادی

” کوئن هو ” یکی از محققانی است که از سال 1996 تحقیقاتی بنیادی را در زمینه کاشت مو سلول بنیادی انجام داده است. مطالعات او نشان داده که بخش‌های مختلف فولیکول مو حاوی سلول‌های بنیادی است که باعث رشد مو می‌شوند. این مطالعات اساس و بنیان تکنیک‌های موجود برای کاشت مو به روش سلولهای بنیادی را تشکیل داده‌اند. بر اساس اظهارات دانشمندان و متخصصان این درمان بدون درد و موثر است. مراحل این درمان عبارتند از:

1- گرفتن خون یا برداشتن چربی از بدن فرد

2- جداسازی سلول‌های بنیادی از نمونه

3- برداشتن بخشی از فولیکول مو

4- تکثیر فولیکول‌های مو در آزمایشگاه

5- تزریق سلول‌های بنیادی در فولیکول‌های موجود در سر جهت افزایش رشد موها

6- قرار دادن فولیکول‌های جدید در نواحی که دچار طاسی هستند و تزریق سلول‌های بنیادی جهت افزایش رشد آن‌ها

تزریق سلول‌های بنیادی و عمل کاشت مو نسبتاً بدون درد هستند. اکثر افراد با یک بار انجام دادن این درمان‌ها به نتایج دلخواه خود دست پیدا می‌کنند و نیازی به تکرار دوباره درمان نخواهد بود.

دوره نقاهت و عوارض کاشت مو سلول بنیادی

دوره نقاهت و عوارض کاشت مو سلول بنیادی

این درمان دوره نقاهت ندارد. ممکن است فرد پس از درمان کمی درد داشته باشد که این درد ظرف یک هفته از بین خواهد رفت. اگر فرد عمل کاشت مو را انجام داده باشد در ناحیه اهداء (ناحیه برداشت موها) دچار اِسکار خواهد شد. در یک هفته اول پس از درمان باید از انجام فعالیت‌های سنگین اجتناب کنید.

در مورد عوارض این درمان اطلاعات کمی در دسترس است. اما در این درمان مثل هر فرآیند طبی دیگر احتمال خونریزی و عفونت زیاد است. همچنین ممکن است هنگام نمونه‌برداری رشته‌های عصبی یا شریان‌ها آسیب ببینند. این عوارض در مورد لیپوساکشن که می‌‌تواند بخشی از فرآیند درمان باشد صدق می‌کند.

نرخ موفقیت و هزینه کاشت مو به روش سلولهای بنیادی

نرخ موفقیت و هزینه کاشت مو به روش سلولهای بنیادی

نرخ موفقیت این درمان می‌‌تواند بسته به نوع عمل و افراد مختلف متفاوت باشد. اما بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2017 منتشر شده، محققان ایتالیایی اذعان داشتند که 23 هفته پس از این درمان تراکم موها 29% افزایش داشته است.

این محققان روشی را برای جداسازی سلول‌های بنیادی از بدن توسعه داده‌اند. در این روش پس از بافت‌برداری از فولیکول‌های مو از یک سانتریفیوژ برای جداسازی سلول‌های بنیادی استفاده می‌شود. این محققان نشان می‌دهند که تزریق سلول‌های بنیادی می‌تواند تراکم مو را در افرادی که دچار مشکل آلوپسی آندروژنیک (AGA) هستند افزایش دهد.

هزینه کاشت مو به روش سلولهای بنیادی

هزینه کاشت مو به روش سلولهای بنیادی نیز متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. هزینه نهایی این درمان به نوع طاسی یا ریزش موی فرد و وسعت ناحیه تحت درمان بستگی دارد.

ممکن است فرد جهت دستیابی به نتایج بهینه نهایی مجبور به انجام 2 الی 6 جلسه درمانی باشد. حتی اگر فردی بخواهد که تعداد جلسات زیادی این درمان را انجام دهد، هیچ تضمینی برای موفقیت آمیز بودن آن و کسب نتایج دلخواه وجود ندارد. با این وجود اگر فرد انتظاراتی واقع‌بینانه داشته باشد، از نتایج به دست آمده راضی خواهد بود.

از آنجایی که در این درمان از سلول‌های بنیادی بدن خود فرد استفاده می‌شود احتمال بروز واکنش آلرژیک یا عفونت کم خواهد بود. گرچه که نرخ موفقیت کاشت مو سلول بنیادی بالاست، اما همچنان تحقیقات در این زمینه ادامه دارند. اگر قصد انجام این درمان را دارید باید کلینیکی معتبر و دکتری ماهر و با تجربه را انتخاب کنید و سعی کنید پیش از انجام درمان اطلاعات کافی در این زمینه را کسب نمایید.

کاشت مو به روش تکثیر سلول بنیادی

کاشت مو به روش تکثیر سلول بنیادی

شرکت Replicel یکی از شرکت‌های بیوتِک است که در زمینه درمان ریزش مو فعالیت می‌کند. این شرکت توانسته با استفاده از سلول‌های بنیادی بدن خود افراد و بکار گرفتن سلول‌های DSC (Dermal Sheath Cup) یکی از متداول‌ترین انواع ریزش مو با نام آلوپسی آندروژنیک (الگوی طاسی مردانه) را درمان کند.

محصولی که شرکت Replicel برای این درمان خود ارائه می‌دهد RCH-01 نام دارد. فاز دوم آزمایش‌های این شرکت بر روی 160 مرد در حال توسعه است. در این آزمایش سلول‌های DSC از بافت‌ برداشته شده از پشت سر بیمار جدا خواهند شد. سپس این سلول‌ها در آزمایشگاه تکثیر شده و در نواحی که دچار طاسی یا ریزش مو هستند تزریق می‌شوند. پس از درمان، بیمار برای مدت 39 ماه تحت نظر خواهد بود تا حجم مو، تراکم مو، ضخامت مو و دیگر پارامترها مورد ارزیابی و بررسی قرار بگیرند.

کاشت مو سلول بنیادی چقدر تاثیرگذار است؟

کاشت مو سلول بنیادی چقدر تاثیرگذار است؟

درحالی که این درمان در مراحل اولیه خود به سر می‌برد اما نتایج اولیه آن امیدوار کننده است. سلول‌‍های بنیادی نه تنها به بازیابی موها کمک می‌کنند بلکه به دلیل قابلیت تقسیم و تکثیری که دارند از ریزش موهای بیشتر در آینده جلوگیری خواهند کرد. با وجود اینکه در حال حاضر چندین نتیجه قطعی در زمینه این درمان وجود دارد اما در حال حاضر بیش از 4900 آزمایش بالینی در حال انجام است تا تاثیرات کاشت مو به روش سلول بنیادی کاملاً مشخص شود. این مطالعات برای اطمینان از کیفیت نتایج، از روش‌های تایید شده استفاده می‌کنند تا محققان در آینده بتوانند بر اساس یافته‌های گذشته، فرآیند این درمان را بهبود و توسعه ببخشند.