یکی از متداول‌ترین اختلالات ژنتیکی مخصوصاً در آقایان الگوی طاسی مردانه است که با عنوان آلوپسی آندروژنیک شناخته می‌شود. این اختلال بر روی مردان با سنین، سوابق پزشکی، نژادها و قومیت‌های مختلف تاثیر می‌گذارد. ثابت شده که حدود یک سوم آقایان در چهل سالگی خود دارای علائم طاسی بوده و یا کاملاً طاس هستند.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

احتمالاً فکر می‌کنید که این آمار شوکه کننده است، اما نگران نباشید. راه‌های زیادی برای مبارزه با الگوی طاسی مردانه و حتی آمادگی برای مواجهه با آن وجود دارد. کاشت مو یکی از راه‌هایی است که در درمان آلوپسی آندروژنیک موثر بوده است. این اختلال ژنتیکی برای برخی افراد اهمیت چندانی ندارد اما افرادی که به آن مبتلا هستند یا سوابق ژنتیکی خانوادگی‌شان این احتمال را می‌دهد، این موضوع برایشان نگران‌کننده است. ریزش موها یا طاسی می‌تواند باعث تضعیف اعتماد به نفس، رفتارهای نامعقول یا حتی در برخی موارد نادر باعث افسردگی شود. آگاهی از بهترین گزینه‌های درمانی می‌تواند برای درمان این مشکل کمک زیادی کند.

ریزش مو ژنتیکی

ریزش مو ژنتیکی

طاسی در آقایان می‌تواند عوامل مختلفی داشته باشد. کشف این عوامل نیاز به رعایت باید و نبایدهایی دارد! برای اینکه بتوانید ریشه مشکل را بیابید باید به عقب باز گردید و وضعیت را بررسی کنید. یکی از پیشرفته‌ترین تکنیک‌ها برای حل مشکل ریزش مو ژن‌درمانی است. ژن‌درمانی فرآیندی است که طی آن ژن سلول‌های موجود تغییر داده شده و در نتیجه عملکرد سلول دگرگون خواهد شد. این درمان هنوز در اول راه خود است و تنها چند نمونه اخیر آن موثر بوده است. اما کاشت مو ژنتیکی یکی از روش‌هایی است که قطعاً در آینده توسعه زیادی پیدا می‌کند.

ژن‌درمانی نیازمند فهمیدن این است که چگونه یک مشکل یا بیماری ارثی در سطح مولکول DNA رخ می‌دهد. پس از این مرحله به سمت درمان مشکل حرکت می‌کنیم. در کاشت مو به روش ژنتیکی فولیکول‌های مویی که دارای سلول‌های حساس به DHT هستند می‌توانند به فولیکول‌هایی با سلول‌های مقاوم در برابر DHT تبدیل شوند، در نتیجه می‌توانند قادر خواهد بود که برای مدت طولانی موهای جدید برویانند. کاشت مو ژنتیکی شامل چند مرحله سخت می‌باشد.

اولین گام شناخت این است که کدامیک از ده هزار ژن موجود بر روی نوار DNA دارای ویژگی‌هایی است که باید تغییر داده شود. در دومین گام مشخص می‌شود که ژن‌های مورد هدف باید چگونه تغییر یابند تا بتوانند پروتئین‌های متفاوتی تولید کنند. گام سوم قرار دادن سلول‌های مورد هدف در عضو زنده بدن است، سلول‌های جدید و بهبود یافته باید جایگزین سلول‌های قدیمی شوند.

شناسایی ژن

شناسایی ژن

پیدا کردن ژن‌هایی که دچار مشکل هستند کار ساده‌ای نیست. علیرغم پیشرفت‌های زیادی که طی سال‌های اخیر در زمینه نقشه‌برداری ژن‌ها صورت گرفته، هنوز راه بسیاری داریم تا بتوانیم بفهمیم که این ژن‌ها دقیقاً چه کاری انجام می‌دهند. قطعاً در حال حاضر درک کامل و دقیقی از اینکه ژن‌ها چه تاثیری بر روی رشد موها می‌گذارند و یا کدام ژن‌ها عامل ریزش موی ژنتیکی هستند، نداریم. به احتمال زیاد چندین ژن مسئول ساختن پروتئین‌هایی هستند که باعث می‌شوند برخی فولیکول‌های مو نسبت به DHT حساس باشند.

برخی از سلول‌های فولیکول مو دارای ویژگی مقاومت در برابر DHT هستند.

احتمالاً مطالعات آینده شامل مقایسه ژن‌ها و پروتئین‌هایی است که در فولیکول‌های مختلف تولید می‌کنند. بر اساس بررسی‌هایی که بر روی یکی از افراد مبتلا به آلوپسی آندروژنیک صورت گرفته برخی از سلول‌های فولیکول مو دارای ویژگی مقاومت در برابر DHT هستند (فولیکول‌های موجود در ناحیه پشت سر)، این در حالیست که دیگر فولیکول‌های مو در همان فرد در برابر DHT حساس بودند (مثلاً فولیکول‌های موجود در خط مو). این دو نوع فولیکول دارای DNA یکسان هستند اما بیانگر ویژگی‌های متفاوتی می‌باشند. بنابراین مشخص کردن ژن‌هایی که باعث ریزش مو هستند کار ساده‌ای نیست. حتی پس از اینکه ژن‌ها شناسایی شدند باید دید که چگونه می‌توان آن‌ها را تغییر داد تا بتوانند پروتئین‌های مقاوم در برابر DHT تولید کنند. البته دانشمندان پیشرفت‌های زیادی در زمینه شناسایی ژن‌ها داشته‌اند.

اصلاح ژن‌ها

اصلاح ژن‌ها

بر اساس مطالعه‌ای که در سال 1998 در مجله “Science” چاپ شده، محققان توانسته‌اند ژنی را که مسئول نوعی نادر از طاسی ژنتیکی است را شناسایی کنند. نام این ژن آتریچیا است که در یک خانواده پاکستانی مشاهده شده است. این ژن باعث می‌شود تا موها رشد کافی نداشته و پس از ریزش هیچگاه دوباره رشد نکنند. افرادی که دارای این ژن بودند پس از تولد موهای خود را کاملاً از دست می‌دادند. این ژن در کروموزوم 8p21 یافت شده و اولین نمونه تک ژنی ناقص است که به عنوان عاملی برای ریزش مو تشخیص داده شده است. این یکی از اولین گام‌ها در تعیین ژن‌هایی است که بر روی ریزش مو تاثیر دارند.

در همان سال در مجله‌ای آمریکایی با نام “ژنتیک انسان”، محققان اعلام کردند که خانواده‌ای ایرلندی را یافته‌اند که دارای آتریچیای مادرزادی بودند و پس از تولد موهای آن‌ها ریخته و دیگر دوباره رشد نکرده است. تجزیه و تحلیل‌های ژنتیکی نشان داد که عامل این ریزش مو یک ژن جهش یافته بوده است. البته این جهش ژنتیکی با جهش ژنتیکی آن خانواده پاکستانی متفاوت بود.

رشد گسترده فولیکول‌های جدید مو

در نوامبر سال 1998 مقاله‌ای در مجله ” Cell” چاپ شد که محققان در آن اذعان داشتند توانسته‌اند با مهندسی ژنتیک باعث تشکیل فولیکول موی جدید در موش شوند. این موش‌ها توانسته بودند تا فرمی ثابت از یک پروتئین به نام بتا-کاتنین را تولید کنند. بتا کاتنین یک پروتئین چندکاره است که سیگنال‌های مختلفی از عملکردهای سلولی را ارسال می‌کند، اما پس از تولید در یک سلول فوراً تخریب شده و از بین می‌رود. محققان ژن‌هایی از موش را که حاوی دستورالعمل‌هایی برای ساخت پروتئین بتا کاتنین بود را تغییر دادند. این کار باعث شد تا این پروتئین مقاوم‌تر شده و دیرتر از بین برود. این تغییر باعث انباشتگی بتا کاتنین و در نهایت باعث رشد گسترده فولیکول‌های جدید مو شد. در نهایت موش‌ها به دلیل تولید بیش از حد بتا کاتنین دچار تومور فولیکول مو شدند.

مجله تحقیقات بالینی در اُکتبر سال 1999 مطالعه‌ای را چاپ کرد که محققان در آن تلاش کرده بودند تا فولیکول‌هایی که در فاز استراحت هستند را دوباره فعال کنند. آن‌ها این کار را با قرار دادن سلول‌ها در معرض مقدار زیادی پروتئین تولید شده توسط ژن “سونیک هِدگِهوگ”، انجام دادند.

مقالات ارائه شده توسط این سه گروه از محققان در زمینه ژنتیک، پیچیدگی فهم علت ریزش موی ارثی و اصلاح مشکل در سطح مولکولی را مشخص می‌کند. محققان در تحقیق اول ژنی را شناسایی کردند که تغییر آن از دو راه مختلف باعث ریزش کامل موها می‌شد. در تحقیق دوم سعی شد تا ژن به نحوی تغییر داده شود که بتواند پروتئینی متفاوت تولید نماید و در نهایت باعث تولید انبوه فولیکول‌های مو گردد. تحقیق سوم نشان داد که بیشتر قرار گرفتن در معرض پروتئین طبیعی می‌تواند باعث شود تا فولیکول‌های مو از فاز استراحت وارد فاز رشد و فعالیت شوند. در حالیکه همه این ژن‌ها و پروتئین‌های مربوط به آن‌ها نقشی مهم را برای فولیکول‌های مو بازی می‌کنند، همچنین بر روی سلول‌ها و سیستم‌های دیگر بدن هم تاثیر می‌گذارند. علم ژنتیک، علمی بسیار پیچیده است.

اما فرض کنید که در آینده بتوان درک کاملی از ژن‌ها و پروتئین‌های مربوط به آن‌ها که بر روی ریزش موی ارثی تاثیر می‌گذارند کسب کرد. همچنین فرض کنید که بتوانیم نحوه تغییر ژن‌ها را به طور دقیق مشخص کنیم و بدون ایجاد هیچگونه عوارض جانبی پروتئین‌ها را در برابر DHT مقاوم نماییم. بدون شک این‌ها دستاوردهایی بزرگ خواهند بود.

تغییر ژن‌ها در سلول‌ها و اُرگان‌های زنده

تغییر ژن‌ها در سلول‌ها و اُرگان‌های زنده

سومین چالش ژن درمانی رساندن ژن‌های جدید و بهبود یافته به سلول‌های مورد هدف است. سپس باید کاری کرد تا آن سلول‌ها از ژن‌های جدید برای تولید پروتئین‌های جدید استفاده کنند. اصلاح سلول‌های مورد هدف در ژن‌درمانی بسیار حائز اهمیت است. اگر سلول‌های بالغ تغییر داده شوند، مزایا و اثرات ژن درمانی پس از فرسوده شدن آن سلول‌ها و جایگزین شدن سلول‌های جدیدی که دارای همان DNA قبلی هستند از بین خواهد رفت. برای اینکه به نتایجی بلند مدت دست پیدا کنیم باید سلول‌های بنیادی را مورد هدف قرار داد. اگر این عمل با موفقیت انجام پذیرد، سلول‌های بنیادی تغییر یافته دوباره سلول‌هایی همانند خود تولید می‌کنند، در نتیجه این تغییرات سلولی از بین نخواهد رفت و می‌توان به نتایج دلخواه خود دست پیدا کرد.

یکی از متداول‌ترین راه‌ها برای رساندن ژن‌های تغییر داده شده به سلول‌های هدف استفاده از ویروس‌های فلج است. ویروس‌ها در خارج از محیط آزمایشگاهی موجوداتی زنده هستند که با جایگزینی DNA سلول‌های خود در DNA سلول بدن انسان باعث آلودگی سلول‌ها و ایجاد بیماری می‌گردند. پس از عفونی شدن سلول توسط ویروس، سلول شروع به تولید پروتئین‌هایی می‌کند که DNA ویروس به او دستور ساختش را می‌دهد و این امر باعث بروز بیماری‌های مختلفی می‌شود. حال دانشمندان برای القای DNA مورد نظر خود از مکانیزم عفونت ویروسی استفاده می‌کنند.

کاشت مو ژنتیکی

آن‌ها برای این کار ابتدا DNA ویروس را فلج می‌کنند تا نتواند خود را تکثیر کرده یا اثراتی مخرب بر جای بگذارد. اما با این حال ویروس هنوز قادر خواهد بود تا DNA جدید را به سلول‌های هدف برساند. ژن‌های مورد نظر با DNA ویروس پیوند برقرار می‌کنند، سپس ویروس‌ها DNA جدید را وارد سلول‌های هدف می‌نمایند. می‌توان ویروس‌ها را مستقیماً در محلی تزریق کرد که سلول‌های بنیادی حضور دارند، یا می‌توان سلول‌های بنیادی را در آزمایشگاه کشت کرد و آن‌ها را توسط ویروس‌هایی که حاوی DNA جدید هستند تغییر داد، سپس سلول‌های بنیادی تغییر یافته را در عضو مورد نظر جایگزین نمود.

هنوز مسائل زیادی در ژن درمانی و کاشت مو به روش ژنتیکی وجود دارند که نیاز به اصلاح دارند. شناسایی ژن‌ها، چگونگی تغییر آن‌ها تا بتوانند پروتئین مورد نظر را تولید کنند، چگونگی تزریق مستقیم ویروس‌ها که موجب واکنش سیستم ایمنی بدن نشوند، تغییر DNA تعداد کافی از سلول‌های هدف و چگونگی وادار کردن سلول‌ها به بیان ویژگی‌هایی که از جانب ژن‌ها به آن‌ها دیکته می‌شود، همگی چالش‌هایی هستند که در این درمان وجود دارند و هنوز نیاز به تکامل دارند. خوشبختانه علم هر روز در حال پیشرفت در این زمینه است.

تست ژنتیک برای الگوی طاسی مردانه

تست ژنتیک برای الگوی طاسی مردانه

با انجام تست ژنتیک می‌توانید بفهمید که در یک بازه زمانی مشخص چقدر ریزش مو داشته‌اید و پیوند بین طاسی و ژن‌های خود را دریابید. با انجام این تست می‌توانید بفهمید که آیا الگوی طاسی مردانه شما دلایل ژنتیکی دارد یا خیر. این تست حقیقتاً دقیق و صحیح است و روش‌های انجام این آزمایش و نتایج آن به سرعت در حال توسعه و پیشرفت می‌باشد. در نتیجه با تستی کاملاً دقیق و درست مواجه هستید.

فرآیند نمونه‌برداری برای تست DNA بسیار ساده است. دکتر با قرار دادن چوب‌پنبه‌ای در دهان نمونه‌ را برمی‌دارد. پس از اینکه DNA شما مشخص شد، نتایج آزمایش برای گروهی از متخصصان ژنتیک ارسال می‌شود. متخصصان اساساً در بررسی‌های خود به دنبال دو چیز هستند، آن‌ها می‌خواهند بدانند:

1- آیا فرد دارای ژن دریافت کننده آندروژن می‌باشد یا خیر، زیرا ثابت شده که این ژن عامل اصلی طاسی ژنتیکی در آقایان است.

2- آیا اختلاف یا تغییر ژنتیکی در کروموزوم 20 وجود دارد یا خیر. 95% آقایانی که دچار طاسی ژنتیکی هستند دارای تغییراتی پنهان در این کروموزوم می‌باشند.

با کمی تحقیق و بررسی خواهید فهمید که عارضه الگوی طاسی مردانه قابل مدیریت بوده و در برخی موارد می‌توان آن را درمان کرد.

زمانی که نتایج تست مشخص شد، جواب آن برای دکتر و بیمار ایمیل می‌شود. دکتر جواب آزمایش را بررسی کرده و توضیحات لازم را به شما ارائه می‌دهد. اگر مشخص شد که طاسی شما به دلیل آلوپسی آندروژنیک است، دکتر می‌تواند به شما کمک کند تا با انجام اقداماتی پیشگیرانه جلوی آسیب‌های این اختلال ژنتیکی را بگیرید. با کمی تحقیق و بررسی خواهید فهمید که عارضه الگوی طاسی مردانه قابل مدیریت بوده و در برخی موارد می‌توان آن را درمان کرد. بسیار مهم است که دکتر پس از مشخص شدن جواب تست DNA، معاینات و آزمایش‌های دیگری را بر روی شما انجام دهد.

نتایج کاشت مو به روش ژنتیکی

نتایج کاشت مو به روش ژنتیکی

نتایج این درمان چندین هفته پس از انجام عمل کاشت مو ژنتیکی نمایان خواهد شد. در طول این دوره ممکن است موهایی که تازه رشد می‌کنند ریزش داشته باشند که این امری طبیعی است و زمینه را برای رشد دوباره موهای جدید فراهم می‌کند. برخی افراد باید برای دستیابی به نتایج دلخواه خود چندین جلسه این درمان را انجام دهند.