کاشت موی سر برای افرادی که دچار ریزش مو یا طاسی هستند درمانی کارآمد محسوب می‌شود؛ همچنین مطالعات اخیر کاربرد این عمل برای درمان اِسکارهای ناشی از جراحات یا جای شکستگی را نیز تایید کرده‌اند. برای مثال ممکن است یک فرد 60 ساله که اخیراً توموری را از سرش در آورده‌اند بتواند اِسکارهای ناشی از این عمل و آسیب‌هایی که به پوست سر وارد آمده را با عمل کاشت مو بپوشاند. در این مقاله کاشت مو جای شکستگی با روش FUE را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

FUE روشی حداقل تهاجمی است که اِسکاری کوچک در ناحیه برداشت مو ایجاد می‌کند

در یکی از آزمایشات به دلیل هِمودینامیک نامشخص کاشت مو، ابتدا 100 تار مو کاشته شد تا موفقیت‌آمیز بودن این عمل مورد تایید قرار بگیرد. پس از این آزمایش 1330 گرافت مو در ناحیه مورد نظر کاشته شد که نتایج مطلوبی را در پی داشت. این آزمایش مشخص کرد که می‌توان با دقت کافی به هِمودینامیک ناحیه کاشت مو می‌توان عملی موفقیت‌آمیز را انتظار داشت. FUE روشی حداقل تهاجمی است که اِسکاری کوچک در ناحیه برداشت مو ایجاد می‌کند بنابراین درمانی مفید برای انواع ریزش مو محسوب می‌شود.

کاشت موی سر برای افرادی که دچار ریزش مو یا طاسی هستند

معمولاً شکستگی سر و جراحاتی از این دست باعث به وجود آمدن اِسکارهایی می‌شود که مانع رشد مجدد موها می‌شوند و یا باعث می‌شوند که موهای اطراف اِسکار دچار ریزش شوند. ممکن است بروز عفونت‌های باکتریایی یا بیماری‌های بافت پیوندی نیز این مسئله را تشدید کنند. کاشت مو در جای شکستگی عملی نسبتاً تهاجمی محسوب می‌شود زیرا باید بخش بزرگی از پوست برداشته شده و یا از گسترش دهنده بافت استفاده کرد. از سوی دیگر کاشت مو در نواحی طاس سر عملی حداقل تهاجمی است چون تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

در حال حاضر کاشت مو سر عمدتاً برای افرادی که دچار طاسی و ریزش مو هستند انجام می‌شود. می‌توان این عمل را با دو تکنیک پیوند واحد فولیکولار (FUT) و استخراج واحد فولیکولار (FUE) انجام داد. روش FUT معمولاً باعث به وجود آمدن اِسکار در ناحیه اکسیپیتال می‌شود زیرا در این عمل نواری از پوست سر برداشته شده و ناحیه مورد نظر بخیه می‌گردد. گرافت برداشته شده از سر باید به وسیله واحد فولیکولار به صورت تکه تکه در بیاید. در مقابل در روش FUE چندین واحد فولیکولار از 0.85 الی 1 میلی‌متر با استفاده از پانچ استخراج برداشته شده و سپس این واحدهای فولیکولار در ناحیه مورد نظر کاشته می‌شوند، که هر دوی این دو مرحله حداقل تهاجمی می‌باشند. پانچ کردن پوست در این روش معمولاً اِسکارهایی نقطه‌ای را بر جای می‌گذارد اما اگر موها به اندازه کافی بلند باشند این اِسکارهای ریز به طور کامل پوشیده خواهند شد.

تجربه به ما نشان داده که کاشت مو جای شکستگی با روش FUE موثرتر و موفق‌تر است

تجربه به ما نشان داده که کاشت مو جای شکستگی با روش FUE موثرتر و موفق‌تر است.

درمان جای شکستگی مشکلات و موانع بسیاری را بر سر راه دارد زیرا ایجاد برش در ناحیه اِسکار ناشی از شکستگی باعث ایجاد تنش در این ناحیه می‌گردد، همچنین ممکن است به برداشت بخش زیادی از پوست سر نیاز باشد. اگر موهای از بین رفته در ناحیه اِسکار زیاد باشند ناچاراً باید از گسترش دهنده بافت استفاده کرد. این عمل نیاز به بیهوشی عمومی دارد.  ممکن است استفاده از گسترش دهنده بافت باعث ایجاد اِسکاری بزرگتر و بدشکل‌تر شود. بنابراین کاشت مو در جای شکستگی عملی معقول‌تر به نظر می‌رسد که نیاز به بستری نداشته و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. یکی دیگر از مزایای کاشت مو این است که داوطلب خودش می‌تواند جهت کاشت موها را انتخاب کند.

کاشت موی سر درمانی موثر برای طاسی و ریزش مو محسوب می‌شود. معمولاً در کاشت مو برای آقایان، موها از ناحیه شقیقه و اکسیپیتال برداشته می‌شوند چون موهای این ناحیه در معرض دی هیدروتستوسترون قرار ندارند. کاشت مو با روش FUT معمولاً باعث بروز اِسکار در ناحیه اکسیپیتال (پشت سر) می‌شود. در این روش پوست برداشته شده از ناحیه پشت سر باید به واحدهای فولیکولار کوچک‌تر تقسیم شود. اما در روش FUE برای برداشت واحدهای فولیکولار از ناحیه پشت سر از پانچ‌های 0.85 الی 1 میلی‌متری استفاده می‌شود. این روش هم باعث به وجود آمدن اِسکارهای نقطه‌ای کوچکی می‌شود که در صورت بلند بودن موها کاملاً پوشیده خواهند شد.

کاشت مو در جای شکستگی

کارآمدی کاشت مو در جای شکستگی اثبات شده است اما بدیهی است که در مقایسه با کاشت مو در پوست طبیعی کارآمدی کمتری خواهد داشت و دلیل آن هم جریان ضعیف خون در ناحیه جای شکستگی می‌باشد. مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که به دلیل مشکلات جریان خون در ناحیه شکستگی نباید بیش از 30 تار مو در هر سانتی‌متر مربع کاشته شود. ما این روش را امتحان کردیم. ابتدا گرافت‌های مو را تهیه کرده و کافی بودن جریان خون در ناحیه مورد نظر را مورد بررسی قرار دادیم، نهایتاً پس از کاشت مو به این شیوه توانستیم به نتایج مطلوبی دست پیدا کنیم. داوطلب هم از نتایج به دست آمده کاملاً راضی بود. اگر بخواهید که ضخامت موها بیشتر باشد باید تعداد گرافت‌های کاشته شده در هر سانتی‌متر مربع باید کمتر از 30 گرافت باشد، همچنین باید کاشت مو را دوباره کمی بیش از یک سال بعد انجام دهد تا بافت‌های اِسکار و رگ‌های خونی بهبودی لازم را پیدا کنند.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

توجه به جریان خون در ناحیه‌ای که قرار است گرافت‌های مو کاشته شوند بسیار مهم است و باعث می‌شود که بتوان نتایج خوبی را کسب کرد. اِسکارهایی که در اثر روش FUE به وجود می‌آیند نامحسوس‌تر هستند که این خود یکی از مزیت‌های این روش به حساب می‌آید.