امروزه با وجود تکنیک‌های جدیدتری مثل میکرو گرافتینگ واحد فولیکولار، پیوند واحد فولیکولار (FUT) و استخراج واحد فولیکولار (FUE) نتایج عمل کاشت مو کاملاً طبیعی و پایدار خواهند بود. کاشت مو در ایران یکی از عمل‌هایی است که طی سال‌های اخیر با استقبال زیادی مواجه شده است. در این عمل بخشی از فولیکول‌های مو که در برابر هورمون دی‌هیدروتستوسترون (DHT) مقاوم هستند از ناحیه اهداء (پشت یا کنار سر) برداشته شده و در نواحی که دچار طاسی هستند کاشته می‌شوند. می‌توان این عمل را بین دوقلوهای همسان که دارای آرایش ژنتیکی یکسان هستند هم انجام داد.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

به طور کلی متخصصان معتقدند که انجام عمل کاشت مو بین دو فرد مختلف موفقیت‌آمیز نخواهد بود مگر اینکه فرد برای باقی عمر خود از داروهای خاصی استفاده کند. گرچه که عوارض استفاده از این داروها بیشتر از مزایای عمل کاشت مو خواهد بود. امروزه دانشمندان به دنبال راهکارهایی جهت انجام کاشت مو بین دو فرد متفاوت هستند.

کاشت مو ایران

معمولاً آقایانی که دچار الگوی طاسی مردانه می‌شوند موهای کنار و پشت سرشان همچنان وجود دارد و تحت تاثیر هورمون DHT قرار نگرفته است، به همین دلیل در این درمان از موهای این نواحی برای پُر کردن نواحی طاس سر استفاده می‌شود. موهای این نواحی از لحاظ ژنتیکی طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که در بدترین موارد ابتلا به الگوی طاسی مردانه هم رشد خود را ادامه می‌دهند.

البته ممکن است آقایانی که دچار ریزش موی پراکنده هستند فاقد این موها باشند. این نوع ریزش مو در خانم‌ها متداول است و موهای نواحی مختلف سر از جمله پشت و کنار سر را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. کاشت مو برای این افراد تضمینی ندارد و ممکن است موهای کاشته شده دوباره بریزند چون موهای این افراد ذاتاً ناپایدار بوده و نسبت به DHT حساس هستند.

در این مقاله سعی کرده‌ایم تا شما را با فرآیند کاشت مو در ایران آشنا کنیم و جنبه‌های مختلف آن را بررسی کنیم.

موهای چه کسی در سر من کاشته می‌شود؟!

موهای چه کسی در سر من کاشته می‌شود؟!

در این عمل بر خلاف عمل‌های پیوند عضو نمی‌توان از موهای فرد دیگری استفاده کرد و باید از موهای ناحیه اهدای خودتان (موهای پشت یا کنار سر) استفاده نمود. اگر فولیکول‌های مو از سر فرد دیگری برداشته شده و در سر شما کاشته شود بدن آن‌ها را پس می‌زند (به استثناء دوقلوهای همسان)، مگر اینکه داروهای ضد خودایمنی را استفاده کنید.

ناحیه اهداء کجاست؟

الگوی طاسی مردانه و الگوی طاسی زنانه هر دو شامل واژه الگو هستند؛ به این دلیل که ریزش موها از الگوی خاصی تبعیت می‌کند. در آقایان معمولاً موهای نواحی جلوی سر، روی سر و تاج سر ریخته و موهای نواحی کنار و پشت سر باقی می‌مانند. به این موهای باقیمانده در نواحی پشت یا کنار سر “ناحیه اهداء” می‌گویند. فولیکول‌های موی این نواحی معمولاً کمتر تحت تاثیر هورمون DHT قرار گرفته و نسبت به آن مقاوم‌تر هستند.

موهای برداشته شده در کجا قرار می‌گیرند؟

موهای برداشته شده در کجا قرار می‌گیرند؟

پس از اینکه فولیکول‌ها از ناحیه اهداء استخراج شدند درون بُرش‌هایی که دکتر در سر ایجاد کرده کاشته می‌شوند. به فولیکول‌های برداشته شده و بافت و پوست اطراف آن‌ها، گرافت می‌گویند و هر گرافت شامل یک یا دو فولیکول مو است.

عامل تراکم موها چقدر در موفقیت کاشت مو موثر است؟

تراکم مو شامل تعداد موهای قرار گرفته در هر سانتی‌متر مربع می‌باشد. یکی از عوامل مهم شلی و انعطاف‌پذیری پوست سر می‌باشد. اگر تراکم موها و انعطاف پوست سر بالا باشد، می‌توان گرافت‌های بیشتری را در سر کاشت و عمل بهتری انجام داد.

تاثیر جنس موها در کاشت مو

تاثیر جنس موها در کاشت مو

اگر موها ضخیم باشند می‌توان با کاشت تعداد گرافت‌های کمتری پوشش بهتری در نواحی طاس سر ایجاد کرد. موهایی که نازک هستند پیاز کمتری دارند و می‌توانند ظاهری طبیعی ایجاد کنند اما پوشش کمتری خواهند داشت. می‌توان از موهای فِر و مجعد نتایج بهتری کسب کرد زیرا این نوع موها نسبت به موهای صاف می‌توانند سطح بیشتری از سر را پوشش دهند. موهای فِر حالت خود را به خوبی حفظ می‌کنند و ظاهر بهتری به وجود می‌آورند.

آیا رنگ پوست و مو در نتایج کاشت مو موثرند؟

هرچه زنگ موها به رنگ پوست نزدیکتر باشد، پوشش موها بهتر به نظر می‌رسد. نژاد آفریقایی موهایی تیره و فِر دارند بنابراین کمترین تضاد بین رنگ پوست و مو در این نژاد وجود دارد، که این باعث می‌شود تا نتایج کاشت مو در آن‌ها مطلوب‌تر باشد.

بالعکس کاشت مو برای افرادی که پوستی روشن و موهایی تیره دارند سخت‌تر بوده و نیاز به مهارت بالایی دارد، چون تضاد رنگ پوست و مو در این افراد بالاست.

ملاحظات دیگر کاشت مو در ایران

ملاحظات دیگر

دکتر زمانی که در حال طراحی فرآیند درمان شماست باید الگوی ریزش موی شما در آینده و پتانسیل سرعت ریزش مو را نیز مد نظر قرار دهد. طراحی خط موها بسیار حائز اهمیت است. شکل خط موها در افراد مختلف متفاوت است. دکتر نواحی مورد نظر برای کاشت مو را بر اساس طراحی که انجام داده مشخص می‌کند. ممکن است نیاز باشد تا در طول زندگی خود چندین بار عمل کاشت مو را انجام دهید.

کاشت مو باید در کدام بخش‌های سر انجام شود؟

کاشت مو ابتدا در ناحیه جلو و روی سر انجام می‌شود زیرا این نواحی بیشترین تاثیر را بر روی ظاهر شما دارند. معمولاً تاج سر آخرین ناحیه‌ای است که کاشت مو در آن انجام می‌شود (مگر اینکه فقط این ناحیه دچار طاسی باشد).

به چند جلسه درمانی نیاز خواهم داشت؟

به چند جلسه درمانی نیاز خواهم داشت؟

تعداد جلسات درمانی به وسعت ریزش موی شما بستگی دارد. سرعت ریزش مو، وضعیت موهای ناحیه اهداء و دیگر ملاحظات پزشکی و زیبایی تعیین کننده تعداد جلسات این درمان خواهند بود. آقایان معمولاً می‌توانند با یک یا دو جلسه درمانی به نتایج مطلوبی دست پیدا کنند.

در هر جلسه هزاران واحد فولیکولار که هر کدام دارای 1 الی 4 تار مو هستند کاشته می‌شوند. خانم‌ها برای اینکه بتوانند به تراکم موی بهتری دست پیدا کنند به جلسات درمانی بیشتری نیاز دارند. هر کدام از این جلسات می‌تواند چیزی بین 5 الی 10 ساعت طول بکشد. در صورت نیاز می‌توان جلسات درمانی را برای آینده تعیین نمود.

جلسه مشاوره کاشت مو

دکتر در طی جلسه مشاوره سر شما را کاملاً معاینه کرده و سوابق پزشکی‌تان را مورد بررسی قرار می‌دهد. معاینه سر با استفاده از ابزاری به نام تراکم‌سنج مو (hair densitometer) انجام می‌پذیرد که تراکم موهای شما را محاسبه کرده و دکتر می‌تواند توسط آن تعداد موهای موجود در واحدهای فولیکولار را تخمین بزند، همچنین دکتر با این معاینه می‌تواند الگوی ریزش موی شما را مشخص کند.

دکتر باید طرح اولیه درمان را ارائه کرده و زمانبندی آن را مشخص کند.

با استفاده از این ابزار می‌توان موهای نازک و ضخیم را مقایسه کرد و میزان کوچک شدن فولیکول‌های مو، کم شدن ضخامت موها و طول موها را اندازه‌گیری کرد. دکتر باید طرح اولیه درمان را ارائه کرده و زمانبندی آن را مشخص کند. همچنین دکتر در طول جلسه مشاوره باید فرآیند درمان را کاملاً برایتان توضیح داده، خطرات آن را بیان کرده و اتفاقاتی که طی ماه‌های آینده در انتظار شماست را بازگو نماید.