آیا کاشت مو در محل سوختگی سر امکان پذیر است؟ این سوالی است که اکثر قربانیان سوختگی از پزشک خود می پرسند. درمان بیماران مبتلا به آلوپسی سوختگی یا ریزش مو اغلب می تواند هم برای جراح و هم برای بیمار یک چالش باشد. مانند سایر روش های ترمیمی که باید در چندین مرحله پس از سوختگی انجام شوند، کاشت مو در محل سوختگی سر نیز معمولاً یک فرایند چند مرحله ای است که اغلب به چندین جراحی نیاز دارد، زیرا پیوند در مناطق آسیب دیده به اندازه پوست سالم و بدون زخم قابل اطمینان نیست. همچنین، ممکن است لازم باشد، مناطق مختلفی که دچار ریزش مو  شده اند، به روش های جداگانه بررسی شوند.

کاشت مو در محل سوختگی سر یا ترمیم مو برای قربانیان سوختگی یک عمل جراحی است که شامل انتقال و پیوند موهای موجود به مناطق کم مو سر است. بسیاری از قربانیان سوختگی موهای سر خود را از دست می دهند و ممکن است برای بازیابی فولیکول های موی خود کاشت مو را در نظر بگیرند. اکثر جراحی ها برای ترمیم مو، جراحی های پیوند واحد فولیکولار (FUE) است که شامل برداشتن خوشه های کوچک مو از ناحیه اهدا کننده و قرار دادن آنها در ناحیه گیرنده (ناحیه طاس سر) است.

کاشت مو در محل سوختگی سر چگونه انجام میشود؟

کاشت مو در محل سوختگی سر چگونه انجام میشود؟

گزینه های جراحی برای کاشت مو در محل سوختگی سر به  ناحیه موی آسیب دیده و میزان  نقص آن بستگی دارند. درمان از طریق جراحی می تواند به دو روش FUE (استخراج واحد فولیکولیک) و FUT (پیوند واحد فولیکولار) انجام شود. هر دو روش برای کاشت مو یکسان هستند . درمان از طریق این روش ها ممکن است چندین سال طول بکشد، تا بیمار به نتیجه دلخواه برسد. در هر دو روش درمانی، فولیکول های مو از پوست سر گرفته می شوند، درست در ناحیه ای که رشد مو بیشتر است، زیرا بافت هایی که رشد مو را تحریک می کنند، در آنجا سالم هستند و بهتر می توانند به درمان صحیح ناحیه آسیب دیده کمک کنند. تعداد گرافت های مورد نیاز در درمان به بیمار بستگی دارد.

در ابتدا کاشت مو با تراکم کم انجام می شود تا فولیکول های مو زمان کافی برای  رشد داشته باشند. اگر درمان پس از چند سال موثر باشد، پزشکان تراکم موها را افزایش می دهند. برای شروع  کاشت مو در محل سوختگی سر، پزشک ابتدا بی حس کننده موضعی را به قسمت اهدا کننده پوست سر تزریق می کنند و هر مو را یک بار از آن ناحیه استخراج می نماید. سپس، بی حس کننده را به ناحیه گیرنده تزریق می کند و واحدهای فولیکولی را با میکرو سوزن وارد پوست سر می کند.

بعد از کاشت مو در محل سوختگی سر چه باید کرد؟

بعد از کاشت مو در محل سوختگی سر چه باید کرد؟

بعد از کاشت مو کاشت مو در محل سوختگی سر، مهم است که از خود مراقبت کنید تا روند بهبودی تسریع شود. در اینجا برخی از دستورالعمل های مراقبت های بعد از کاشت مو آورده شده است.

  • در صورت نیاز برای درد و ناراحتی از مسکن استفاده کنید.
  • بعد از کاشت ممکن است دچار سوزش و خارش در پوست سر خود شوید. از خاراندن پوست سر خود اجتناب کنید، زیرا این میتواند پوست سر را دچار خراش کرده و منجر به عفونت شود.
  • هفته اول دو بار در روز روی هر جای زخم کرم آنتی بیوتیک بزنید. این کرم به جلوگیری از عفونت کمک می کند.
  • دو روز پس از جراحی موهای خود را با یک شامپو متعادل بشویید. شستشو با شامپو پوست مرده را از بین می برد و پوسته های ایجاد شده در اطراف موهای پیوند شده را تمیز می کند.
  • در طول روند بهبودی پوست سر خود را در معرض آفتاب قرار ندهید. اگر مجبور هستید در معرض آفتاب باشید، حداقل سر خود را با کلاه بپوشانید.
  • حداقل تا یک ماه پس از جراحی سیگار کشیدن را متوقف کنید. اگر در طی روند بهبودی سیگار بکشید، این می تواند جریان خون را در پیازهای مو قطع کرده و از رشد موهای جدید جلوگیری کند.

چه افرادی کاندیدای کاشت مو در محل سوختگی سر هستند؟

چه افرادی کاندیدای کاشت مو در محل سوختگی سر هستند؟

همه بیماران دچار سوختگی کاندیداهای مناسبی برای جراحی ترمیم مو نیستند. افرادی  که موهای اهدا کننده کافی برای پوشاندن نقص های غیر مویی ندارند، بیماران مردی که خودشان طاسی با الگوی مردانه پیشرفته دارند یا سابقه خانوادگی قابل توجهی در ریزش مو دارند و افرادی که از شرایط پوستی التهابی رنج می برند، کاندیداهای خوبی برای کاشت مو در محل سوختگی سر نیستند. این افراد می توانند گزینه های غیر جراحی زیر را در نظر بگیرند:

  • رنگ های پوست سر، اسپری های رنگی، میکرو الیاف کراتین
  • خال کوبی، میکرو پیگمانتاسیون نیمه دائمی
  • کلاهگیس
  • پروتزمو

موارد ذکر شده می توانند به عنوان راه حل های موقتی مورد استفاده قرار گیرند و برای بسیاری از بیمارانی که از انجام اقدامات جراحی خسته شده اند، می توانند گزینه مناسبی باشند.