عقب‌نشینی موی شقیقه یکی از انواع ریزش موی پیشرفته است که معمولاً با کم پُشت شدن موها در کناره‌های پیشانی آغاز شده و نهایتاً منجربه طاسی کامل سر می‌گردد. بنابراین این علائم هشدارهایی جدی می‌باشند. ریزش موهای ناحیه شقیقه و عقب‌نشینی موها عارضه‌ای است که بسیاری افراد در طول زندگی خود با آن مواجه می‌شوند. عقب‌نشینی شقیقه با عنوان آلوپسی آندروژنیک هم شناخته می‌شود. دو تا از علل عمده این عارضه ژنتیک و زمان است. درست است که بسیاری افرادی در زندگی خود با ریزش مو و طاسی مواجه می‌شوند اما اگر از لحاظ ژنتیکی هم مستعد باشید، روند ابتلا به این عارضه سریع‌تر خواهد بود.

فرض کنید که در دهه دوم زندگی خود به سر می‌برید و بر اساس طبقه‌بندی نوروود دچار ریزش موی درجه 2 می‌باشید؛ به عبارت دیگر با متداول‌ترین سناریوی ریزش مو یعنی ریزش مو شقیقه‌ها مواجه هستید. خب، آیا کاشت مو شقیقه‌ها در این سن عملی مناسب برای شماست؟ بهتر است بدانید که بسیاری از خانم‌ها هم از ریزش موهای ناحیه شقیقه و عقب رفتن موها در این ناحیه رنج می‌برند.

کاشت مو شقیقه

درست است که ریزش موی افراد مختلف با هم متفاوت است اما می‌توانیم تعمیم‌های کمی را در این زمینه انجام دهیم. اگر در دوران نوجوانی و یا دهه دوم زندگی خود به سر می‌برید احتمال ابتلا به ریزش مو شقیقه و عقب رفتن موها در این ناحیه وجود دارد، که این عارضه به مرور زمان شدیدتر شده و اثرات خود را نشان می‌دهد. اگر در چنین روندی قرار داشته باشید کاشت مو شقیقه‌ها چندان موفقیت‌آمیز نخواهد بود یا نتایج به دست آمده کوتاه مدت است.

الگوی ریزش مو به مرور زمان باعث کچلی فرق سر می‌شود و تا جایی ادامه پیدا می‌کند که فقط موهای ناحیه پشت سر و کناره‌ها باقی می‌مانند.

یکی از دلایل این امر آن است که هر چقدر هم فولیکول‌های کاشته شده قوی باشند اما به مرور زمان تحت تاثیر الگوسی طاسی قرار گرفته و دچار ریزش خواهند شد. طی 5 سال موهای کاشته شده در شقیقه‌ها نازک شده و ظاهری غیرطبیعی را به وجود خواهند آورد. این الگوی ریزش مو به مرور زمان باعث کچلی فرق سر می‌شود و تا جایی ادامه پیدا می‌کند که فقط موهای ناحیه پشت سر و کناره‌ها باقی می‌مانند. بدترین سناریو این است که موهای ناحیه شقیقه باقی بمانند و اطراف آن‌ها کاملاً کچل شود. مسلماً این نتیجه برای هیچ کس خوشایند نیست و ممکن است کلینیک‌های غیر معتبر به دلیل نگاه تجاری که به این درمان دارند، عمل کاشت مو شقیقه را برایتان انجام دهند و در صورتی که داوطلب خوبی برای این درمان نباشید به نتایج مطلوبی دست پیدا نخواهید کرد.

عمل کاشت مو شقیقه

خب افرادی که دچار این مشکل هستند و در سنین جوانی خود به سر می‌برند باید چه کنند؟ خوشبختانه درمان‌های غیرجراحی زیادی برای درمان این عارضه وجود دارد. داروهایی مثل روگین و پروپشیا تاثیر زیادی بر روی کُند کردن روند ریزش مو و یا حتی متوقف کردن آن دارند.

حالا فرض کنید که مردی 50 ساله با عقب‌نشینی شقیقه‌ها هستید. اولین نکته اینکه این عارضه در چنین سنینی بسیار رایج است و اکثر آقایان در این سنین به آن مبتلا می‌باشند. احتمال ابتلا به ریزش مو درجه 7 بر اساس طبقه‌بندی نوروود طی ده سال آینده بسیار بعید به نظر می‌رسد. ریزش مو در این سنین بسیار آهسته و تدریجی خواهد بود در نتیجه ممکن است کاندیدای خوبی برای عمل کاشت مو شقیقه باشید. با استفاده از تکنیک FUE (استخراج واحد فولیکولار) می‌توان فواصل بین فولیکول‌ها را با دقت زیاد و به صورت هنرمندانه‌ای پر کرد.

عقب‌نشینی شقیقه‌ها

در هر صورت بهترین کار این است که ابتدا کلینیکی معتبر پیدا کنید و جلسه مشاوره‌ای را با دکتری متخصص و با تجربه داشته باشید. دکتر در طول این جلسه موهای شما را بررسی کرده و بهترین گزینه‌های درمانی را به شما معرفی خواهد کرد. بسیار مهم است که بدانید الگوهای ریزش و رشد موی افراد با یکدیگر متفاوت است. بنابراین اگر سن‌تان به حدی کم باشد که نتوان الگوی دقیق ریزش موی شما را مشخص کرد بهتر است که عمل کاشت مو شقیقه را انجام ندهید.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

در صورتی که دکتر تشخیص دهد کاندیدای خوبی برای این درمان هستید، فرآیند درمان را برایتان توضیح داده و روز درمان را مشخص می‌کند. پس از اینکه بر سر مقدمات اولیه توافق شد، فرآیند درمان آغاز می‌شود و دکتر کاشت مو شقیقه را برایتان انجام خواهد داد. دکتر باید کاشت مو را در زاویه طبیعی خواب موها انجام دهد تا نتایج درمان طبیعی شود.