کاشت مو یک عمل جراحی است که معمولاً با دو روش FUT (پیوند واحد فولیکولار) و FUE (استخراج واحد فولیکولار) انجام می‌شود. می‌توان برای پُر کردن موها از ترکیب این دو عمل در یک جلسه درمانی استفاده کرد. ما در این مقاله ترکیب این دو روش در یک جلسه را مورد بررسی قرار خواهیم داد و توضیح می‌دهیم که کاشت مو چگونه است.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

دکتر در جلسه مشاوره فرآیند درمان را به طور کامل برای داوطلب توضیح می‌دهد تا او بتواند تصمیمی قاطع و درست در این زمینه اتخاذ نماید. این عمل تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. ابتدا نواحی مورد نظر برای انجام FUE و سپس ناحیه مورد نظر برای FUT علامت‌گذاری می‌شوند. FUE با استفاده از یک پانچ 0.8 الی 1 میلیمتری انجام می‌شود. برای انجام این عمل ابتدا یک پماد آنتی‌بیوتیک در ناحیه اهداء (ناحیه برداشت مو) مالیده می‌شود. آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی برای 5 روز تجویز می‌شوند. هرگونه عوارض ناشی از این درمان قابل مدیریت است. آنگونه که نتایج نشان می‌دهد با ترکیب این دو روش می‌توان تعداد گرافت‌های برداشته شده و کاشته شده را افزایش داده و به نتایج رضایت‌بخشی دست پیدا کرد.

کاشت مو چگونه است؟

کاشت مو چگونه است؟

امروزه همه افراد انتظار دارند که با وجود تکنولوژی‌های مدرن بتوانند به نتایجی کاملاً طبیعی در کاشت مو دست پیدا کنند. متاسفانه موهای موجود در ناحیه اهداء محدود هستند و حدود 20 الی 25 درصد کل موهای سر را تشکیل می‌دهند. می‌توان حدود نیمی از موهای ناحیه اهداء (10 الی 12 درصد) را بدون ایجاد هیچ‌گونه تغییر قابل مشاهده‌ای برداشت. دو تکنیک عمده برای برداشتن موهای ناحیه اهداء وجود دارد. یکی از این تکنیک‌ها FUT (پیوند واحد فولیکولار) است که در آن بخشی نوار مانند از پوست ناحیه اهداء (پُشت یا کنار سر) که حاوی فولیکول‌های مو است برداشته می‌شود.

در یک جلسه درمانی هزاران عدد گرافت در برش‌های کوچکی که دکتر در ناحیه طاسی ایجاد کرده است قرار داده می‌شوند.

پس از این کار زخم ایجاد شده در سر بخیه می‌شود که نهایتاً اِسکاری در این ناحیه بر جای می‌ماند؛ در نتیجه اگر موها را خیلی کوتاه کنید این اِسکار قابل مشاهده خواهد بود. این نوار برداشته شده حاوی فولیکول‌های مو است که طی فرآیندی به گرافت‌هایی مجزا تقسیم می‌شوند که هر گرافت حاوی یک یا دو فولیکول خواهد بود. واحدهای فولیکولار حاوی غدد چربی، رشته‌های عصبی، ماهیچه‌های ریز و موهایی ظریف و ریز هستند که موهای ولوس نامیده می‌شوند. در یک جلسه درمانی هزاران عدد از این گرافت‌ها در برش‌های کوچکی که دکتر در ناحیه طاسی ایجاد کرده است قرار داده می‌شوند، به این قسمت “ناحیه گیرنده” می‌گویند. رشد موی این گرافت‌ها از الگویی کاملاً طبیعی پیروی می‌کند و همین امر باعث می‌شود که هیچ نشانه‌ای از عمل جراحی باقی نماند.

تکنیک دیگر برای برداشت مو FUE (استخراج واحد فولیکولار) نام دارد که معمولاً با استفاده از دستگاه‌ها یا ماشین‌هایی مخصوص انجام می‌شود. ابتدا موها شسته شده و ناحیه پشت و کناره سر (از گوش تا گوش) شِیو می‌شود. دکتر نواحی تحت درمان را بی‌حس می‌کند و سپس با استفاده از یک پانچ الکترونیک گرافت‌های مو را تک به تک استخراج می‌نماید. پوششی ضد عفونی کننده بر روی ناحیه اهداء قرار داده می‌شود که همان روز پس از عمل برداشته خواهد شد. سپس گرافت‌های مو با استفاده از یک پانچ الکترونیکی 0.9 میلیمتری استخراج شده و به گرافت‌هایی شامل یک، دو یا سه تار مو دسته‌بندی می‌شوند. پس از این مرحله گرافت‌های مو توسط تکنسین‌ها آماده کاشت می‌شوند.

پیش از اینکه عمل کاشت موها آغاز شود، خط موی جلوی سر مشخص می‌گردد.

فرآیند کاشت مو عموماً چیزی بین 1 الی 3 ساعت طول می‌کشد که این مدت زمان به تعداد گرافت‌هایی که باید استخراج شوند بستگی دارد. پیش از اینکه عمل کاشت موها آغاز شود، خط موی جلوی سر مشخص می‌گردد. سپس دکتر با استفاده از سوزنی ظریف شکاف‌هایی کوچک را در ناحیه مورد نظر ایجاد کرده و گرافت‌های مو را تک به تک در آن‌ها قرار می‌دهد. گرافت‌های مو به طور یکسان در این شکاف‌های ایجاد شده قرار می‌گیرند، دکتر طی این فرآیند سعی می‌کند تا گرافت‌ها را در جهت و زاویه طبیعی موهای سر و با تراکم مناسب بکارد. این فرآیند چیزی بین 1 الی 4 ساعت طول می‌کشد که این مدت زمان به تعداد گرافت‌هایی که باید کاشته شوند بستگی دارد.

صفر تا صد کاشت مو

در طی چند سال گذشته هر دو تکنیک به طور مجزا انجام می‌شدند، اما امروزه نیازهای داوطلبان باعث شده که برای کاهش مدت زمان دوره نقاهت بتوان این دو روش کاشت مو را با هم ترکیب کرده و به نتایجی بهینه دست پیدا کرد. بسیاری از متخصصان سعی در ترکیب این دو روش دارند اما هنوز مطالعه منسجمی که پشتوانه این روش ترکیبی باشد وجود ندارد.

تحقیقات ما در یک کلینیک خصوصی انجام شده است. تنها افرادی تحت بررسی قرار گرفته‌اند که ترکیب دو روش FUT و FUE را در یک جلسه انجام داده بودند. طی این مطالعه 54 داوطلبی که این کاشت مو ترکیبی را انجام داده بودند از ژانویه 2010 الی دسامبر 2015 تحت بررسی قرار گرفتند. میانگین سنی این افراد 34.2 سال بود. میانگین تعداد گرافت‌های استخراج شده 3180.8 بود. میانگین تعداد گرافت‌های استخراج شده با روش FUT 1763.5 بود. میانگین تعداد گرافت‌های استخراج شده با روش FUE 1417.3 بود. با این روش ترکیبی توانستیم برای اکثر افراد بیش از 2500 گرافت مو استخراج کنیم.

برای 57.4% افراد به دو جلسه درمانی، 33.3% افراد به یک جلسه درمانی، 7.4% افراد به سه جلسه درمانی و 1.9% افراد به چهار جلسه درمانی نیاز پیدا کردند. بیشترین الگوی طاسی موجود در افراد الگوی طاسی نوع 5 (V) بود (38.9%)، الگوی طاسی نوع 6 (VI) 29.6%، الگوی طاسی نوع 4 (IV) 18.5% و الگوی طاسی نوع 7 (VII) 13% بود. درصد عوارض ناشی از این کاشت مو ترکیبی نیز عبارتند از: درد 22.2%، ناراحتی 11.2% و تعویق در بهبودی زخم ناشی از روش FUT برای 3 بیمار اتفاق افتاد.