طی سال‌های اخیر کاشت مو لیزری با استقبال و محبوبیت زیادی مواجه شده است. لیزردرمانی روشی است که هم بیمار و هم دکتر علاقه زیادی به آن دارند اما گاهی اوقات بیش از ارزش واقعی‌اش از آن توقع می‌رود. مثلاً لیزر CO2 در درمان‌های مختلفی نظیر پاک کردن تتو مورد استفاده قرار می‌گیرد اما مشکل اینجاست که اِسکاری به مراتب بدتر از خود تتو بر جای می‌گذارد. امروزه لیزر پالسی با قابلیت جذب رنگدانه جای لیزر CO2 را گرفته است (لیزرهایی مانند اِندیاگ، روبی و الکساندریت). این لیزر بر اساس فوتوترمولیز انتخابی انتخابی کار می‌کند که در درمان ضایعات پوستی بسیار کارآمد است.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

امروزه از لیزرهای CO2 سوپر و اولترا پالسی برای عمل کاشت مو استفاده می‌شود. گرچه پیش از اینکه در مورد استفاده از لیزر در کاشت مو صحبت کنیم بهتر است راجع به منطق و دلیلی که در پشت این درمان وجود دارد به شما اطلاعات دهیم. در این مقاله جنبه‌های مختلف کاشت مو لیزری را مورد بررسی قرار داده و در مورد آخرین پیشرفت‌های این تکنولوژی صحبت خواهیم کرد.

کاشت مو لیزری چیست؟

کاشت مو لیزری چیست؟

ابتدا باید مشخص کنیم که منظور از این عبارت چیست. در حال حاضر نقش اصلی لیزرها در فرآیند کاشت مو ایجاد حفره‌ها یا شکاف‌هایی در سر است که گرافت‌های مو در آن‌ها کاشته می‌شوند. استفاده از لیزر در کنار عوامل دیگر باعث می‌شود که عملی موفقیت‌آمیز داشته باشیم. از لیزرها در دیگر مراحل کاشت مو نظیر برداشت مو و جداسازی گرافت‌ها نیز استفاده می‌شود. اما عملکرد اصلی لیزر ایجاد شکاف در ناحیه مورد نظر برای کاشت مو است.

آیا کاشت مو لیزری بدون درد است؟

آیا کاشت مو لیزری بدون درد است؟

این ادعا که کاشت مو لیزری عملی بدون درد است کمی گمراه کننده می‌باشد. لیزرهایی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند لیزرهای CO2 سوپر یا اولترا پالسی می‌باشند. برخلاف لیزرهایی که با فوتوترمولیز انتخابی کار می‌کنند، این لیزرها با تبخیر بافت درون آن حفره ایجاد می‌کنند.

چون پالس این لیزرها بسیار کوتاه است گرمای زیاد یا جراحتی به بافت‌های اطراف وارد نمی‌شود. با این وجود بافتی که لیزر بر روی آن متمرکز است تخریب می‌شود. به همین دلیل کاشت مو لیزری با درد همراه خواهد بود به همین دلیل دکتر پیش از شروع عمل نواحی تحت درمان را تحت بی‌حسی موضعی قرار می‌دهد تا بیمار دردی را احساس نکند.

آیا کاشت مو لیزری عملی بدون خونریزی است؟

آیا کاشت مو لیزری عملی بدون خونریزی است؟

یکی دیگر از مسائلی که در مورد کاشت مو لیزری بیان می‌شود این است که این عمل تقریباً بدون خونریزی است. اما در حقیقت وظیفه لیزر این است که خونرسانی به فولیکول‌های مو را بیشتر کند نه کمتر! هر کاری که باعث شود اکسیژن بهتری به فولیکول‌های مو برسد موجب سرزنده شدن آن‌ها می‌گردد. نتایج اولیه نشان می‌دهد که در برخی موارد کاشت مو به روش‌های مرسوم موفقیت‌آمیزتر از کاشت مو لیزری بوده است. برخی متخصصان اذعان دارند که ایجاد برش در سر با استفاده از لیزر باعث می‌شود که آسیب‌های حرارتی غیر قابل قبولی به بافت وارد آید. اگر فاصله بین محل‌های لیزر کمتر از 1 یا 2 میلیمتر باشد احتمال اینکه با مشکل مواجه شویم وجود دارد.

بسیار مهم است که در جلسات درمانی طولانی حتماً تاثیرات لیزر بر روی انعقاد خون و گرافت‌ها را با دقت اندازه‌گیری کنیم.

هنگامی که از تکنیک‌های میکرو گرافتینگ گسترده استفاده می‌کنیم معمولاً فاصله بین گرافت‌ها در همین محدوده‌ها است و انباشتگی آسیب‌های حرارتی در طول یک جلسه درمانی طولانی مدت می‌تواند خطرناک باشد. بنابراین بسیار مهم است که در جلسات درمانی طولانی حتماً تاثیرات لیزر بر روی انعقاد خون و گرافت‌ها را با دقت اندازه‌گیری کنیم. بدون شک بهینه کردن عملکرد لیزر امکان‌پذیر است. متمرکز شدن در این جهت معقول به نظر می‌رسد، چراکه این کار باعث کاهش جراحات حرارتی شده و همچنان از مزایای سرعت و ایجاد شکاف‌های یکسان هم برخوردار خواهیم بود.

مشکل هموستاز

مشکل هموستاز

با استفاده از لیزر CO2 می‌توان قابلیت دید بهتری در هنگام عمل کاشت مو داشت اما استفاده از تکنولوژی bi-manual بر روی پوست و اعمال درست اپینفرین می‌تواند منجربه هموستاز شود. این باعث می‌شود تا قابلیت دید در هنگام ایجاد شکاف در سر بیشتر شده و کارگذاشتن گرافت‌ها هیچ اختلالی در خونرسانی به وجود نیاورد.

تکنیک‌های جراحی با استفاده از تیغ‌های فولادی هم نقصان‌هایی دارد و در صورتی که دکتر ماهر نباشد باعث بد فرم شدن شکاف‌ها می‌گردد. این کار در خونرسانی به ناحیه کاشت مو اختلال ایجاد کرده و اگر کاشت موها خیلی نزدیک هم انجام شود احتمال سالم ماندن گرافت‌ها کاهش خواهد یافت. ممکن است لیزر باعث انسداد عروق میکرو شود. بر اساس تجربه‌هایی که از تکنیک‌های قدیمی کسب شده میدانیم که حفظ مجراهای عروق در ناحیه کاشت مو بسیار حائز اهمیت است و نباید این امر را در کاشت مو لیزری نادیده گرفت.

یکپارچگی بافت‌های پیوندی

یکپارچگی بافت‌های پیوندی

یکی از مشکلاتی که درمان با لیزر دارد تخریب فیبرهای کلاژن و الاستین موجود در پوست است. تاثیر لیزر بر روی بافت تحت درمان باعث کاهش انعطاف‌پذیری پوست می‌گردد و این موضوع باعث می‌شود تا فولیکول‌های کاشته شده در حفره‌های ایجاد شده توسط لیزر استحکام کمتری داشته و تمایل به ریزش داشته باشند. یکی سوالات بدیهی این است که آیا گرافت‌های کاشته شده در سر به اندازه کافی استحکام دارند و ایمن هستند که رشد خوبی داشته باشند. برخی مطالعات نشان می‌دهند که نکروز ناشی از کاشت مو لیزری بیشتر از کاشت مو متداول (با استفاده از تیغ جراحی) می‌باشد.

بر اساس یکی از جدیدترین روش‌های جراحی کاشت مو می‌توان حفره‌هایی 1 الی 1.3 میلیمتری ایجاد کرد.

حفظ شدن انعطاف پوست در روش‌های مرسوم باعث می‌شود تا واحدهای فولیکولار کوچک به خوبی در جای خود قرار گرفته و کاملاً ایمن باشند. با روش‌های مرسوم می‌توان فولیکول‌های مو را در فاصله نزدیک هم قرار داده، از به وجود آمدن فاصله مرده و شکل‌گیری هماتوم جلوگیری کرده و فرآیند بهبودی را تسهیل کرد. بر اساس یکی از جدیدترین روش‌های جراحی کاشت مو می‌توان حفره‌هایی 1 الی 1.3 میلیمتری ایجاد کرده و درون هر کدام از آن‌ها 4 تار مو قرار داد. استحکام گرافت‌های کاشته شده در سر باعث می‌شود که فرد بتواند روز پس از عمل کاشت مو به آرامی موهای خود را بشوید. به علاوه بهبود سریع باعث می‌شود تا پوسته پوسته شدن ناحیه تحت درمان ظرف 24 ساعت فروکش کند. زمانی که فرآیند بهبودی تکمیل شد هیچ اثری از اِسکار بر جای نمی‌ماند.

کاشت مو لیزری: تکنولوژی جدید برای تکنیکی قدیمی

کاشت مو لیزری: تکنولوژی جدید برای تکنیکی قدیمی

مزیت عمده‌ای که کاشت موی لیزری نسبت به روش‌های مرسوم و قدیمی دارد این است که می‌توان با لیزر حفره‌ها و شکاف‌هایی به مراتب طبیعی‌تر و بهتر ایجاد کرد. در تکنیک‌های قدیمی که گرافت‌ها آناتومیک نیستند، برش‌های ایجاد شده بسیار بزرگتر از حد لازم هستند، در نتیجه فرآیند بهبودی بیشتر طول می‌کشد. در کاشت فولیکولار نیازی به ایجاد شکاف‌های بزرگ نیست. با شناسایی گروه‌های طبیعی موی داوطلب می‌توان ایمپلنت‌ها را از بافت اضافه جدا کرده و آن‌ها را تبدیل به واحدهای فولیکولار کوچک کرد که می‌توان آن‌ها را در حفره‌هایی بسیار کوچک جا داده و بدین ترتیب مشکل بزرگی شکاف‌ها و فشردگی گرافت‌ها برطرف می‌شود.

مسیر تحقیقات لیزری

مسیر تحقیقات لیزری

آینده تکنولوژی لیزر به مسیری هدایت می‌شود که در آن لیزر می‌تواند گروه‌های فولیکولار را تشخیص دهد. در آینده لیزر می‌تواند بافت میان واحدهای فولیکولار را جدا کرده و حجم پوست را در ناحیه کاشت کاهش دهد، این در حالیست که همزمان می‌تواند تعداد موهای کاشته شده را به حداکثر برساند و دسته‌ها و گروه‌هایی طبیعی از موها به وجود بیاورد.

در حال حاضر استفاده از لیزر به نواحی از سر محدود می‌شود که خالی از مو هستند زیرا اشعه لیزر می‌تواند به فولیکول‌های مجاور آسیب وارد کند. با لیزر نمی‌توان ناحیه‌ای را که یک بار تحت درمان قرار گرفته دوباره درمان کرد، مگر اینکه فاصله بین گرافت‌ها زیاد باشد. در مقابل در تکنیک‌های مرسوم که از تیغ‌های ظریف جراحی استفاده می‌شود هیچ آسیبی به فولیکول‌های مجاور وارد نشده و در صورت آسیب وارد شدن به فولیکول‌ها می‌توانند حیات خود را حفظ کنند و دوباره از مرکز خود رشد نمایند. تحقیقات حال حاضر در زمینه تکنولوژی لیزر بر روی تولید اِسکنری متمرکز شده که می‌تواند با سرعت زیاد حفره‌هایی یکسان را با الگوهای مختلف ایجاد نماید. لیزری ارزشمند است که بتوان موهای موجود را شناسایی کرده و شکاف‌هایی را در فواصل موجود بین موها ایجاد کند؛ اما این تکنولوژی هنوز به وجود نیامده است. البته با پیشرفت‌های سریعی که در علم رخ می‌دهد دستیابی به این تکنولوژی چندان دور از دسترس نیست.