آلوپسی یک بیماری مزمن پوستی است که باعث ریزش مو در بخشی از سر یا تمام آن می‌شود. ممکن است این بیماری باعث ریزش مو در دیگر نواحی بدن هم شود. فیزیوپاتوژن به راحتی قابل درک نیست، اما این مشکل باعث بروز التهاب می‌شود که عمدتاً ناشی از ترکیب ژنتیک و تاثیرات محیطی است. شایع‌ترین علت ریزش مو آلوپسی آندروژنیک (AGA) است که تقریباً 50 درصد آقایان 50 ساله و 20 درصد الی 50 درصد خانم‌های 50 ساله به آن مبتلا هستند. افرادی که دچار طاسی دائمی شده‌اند می‌توان از کاشت مو برای درمان این مشکل خود بهره ببرند. برای کاشت مو ابتدا بخشی از پوست ناحیه پشت یا کنار سر که دچار آلوپسی آندروژنیک نیست برداشته می‌شود. سپس واحد‌های فولیکولاری که حاوی 1 الی 4 فولیکول هستند تهیه شده و در نواحی که دچار طاسی است کاشته می‌شوند.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

دسته‌ای از افراد هستند که به دلیل به وجود آمدن اِسکار و مشکلات پوستی دچار ریزش مو می‌شوند. این مشکلات اغلب به طور طبیعی خودایمنی هستند و نام‌هایی مانند لیکن پلان، آلوپسی فیبروز و آلوپسی سیکاتریشیال مرکزی نام دارند. در برخی موارد افراد دچار آلوپسی سیکاتریشیال هستند که این مشکل شامل اختلالات پوستی مختلف می‌شود و نهایتاً منجربه تخریب فولیکول‌های مو می‌گردد. این مشکل می‌تواند علل مختلفی داشته باشد مثلاً آسیب خوردن به بافت سر، زخم، سوختگی، عوامل ارثی، التهاب و اختلالات عفونی. علل مختلف آلوپسی سیکاتریشیال به دو دسته پایدار و غیرپایدار تقسیم می‌شوند.

نوع غیر پایدار آن تمایل به پیشرفت داشته و امکان بروز مجدد آن پس از درمان نیز وجود دارد. این بیماری شامل ریزش مو به دلیل التهاب می‌باشد که به نام لیکن پلان (LPP) شناخته می‌شود. آلوپسی سیکاتریشیال می‌تواند بر روی پوست سر و بر روی ناحیه اهداء (که موها از آنجا برای کاشته شدن برداشته می‌شوند) تاثیر بگذارد.

چه زمانی می‌توان کاشت مو لیکن پلان را انجام داد؟

چه زمانی می‌توان کاشت مو لیکن پلان را انجام داد؟

کاشت مو لیکن پلان واجد شرایطی است که باید همه آن‌ها را دارا باشید. این شرایط عبارتند از:

1- داوطلب باید مصرف برخی داروها را متوقف کند

داوطلب باید از مصرف هرگونه داروی خوراکی، تزریقی یا موضعی اجتناب کند. البته در برخی موارد می‌توان کاشت مو لیکن پلان را برای افرادی که دارو مصرف می‌کنند و دارای شرایط بندهای 2، 3 و 4 می‌باشند انجام داد. البته این کار در موارد معدودی انجام می‌گیرد و به شرایط هر فرد بستگی دارد.

2- داوطلب نباید طی 12 ماه (24 ماه) گذشته علائم لیکن پلان (LPP) را گزارش کرده باشد

داوطلب نباید هیچ‌گونه سوزش، خارش یا دردی داشته باشد. باید به خاطر داشته باشید که فقدان علائم به معنای غیرفعال بودن بیماری نیست بلکه وجود داشتن علائم به معنای این است که به احتمال زیاد بیماری موثر است. بیشتر شدن سوزش و خارش به صورت دوره‌ای نشان‌دهنده این است که بیماری در حال توسعه است و فرد مورد نظر داوطلب خوبی برای عمل جراحی نمی‌باشد. فردی که داروی clobetasol مصرف می‌کند تا خارش پوست سر را کنترل کند احتمالاً دچار بیماری است که کاملاً غیرفعال نیست.

3- نباید هیچ شواهد بالینی از لیکن پلان فعال در 12 یا 24 ماه گذشته وجود داشته باشد

شواهد بالینی لیکن پلان در پوست سر شامل آریتمی فولیکولار و هایپرکراتوز فولیکولار می‌باشند. اگر فرد تا 48 ساعت موهای خود را شستشو نکند دکتر بهتر می‌تواند ارزیابی پوست سر را انجام دهد. ممکن است افرادی که دچار آلوپسی ناشی از اِسکار هستند، حتی در زمان غیرفعال بودن بیماری، پوست سرشان به طور مداوم قرمز باشد. بنابراین قرمزی پوست سر به تنهایی به معنای وجود بیماری نیست. گرچه که قرمزی پِری‌فولیکولار بیشتر نشان‌دهنده فعالیت بیماری است. بعلاوه تست کشش باید برای موهای آناژن کاملاً منفی بوده و برای موهای تِلوژن کمتر از 4 باشد. تست کشش مثبت برای موهای آناژن به معنای این است که آلوپسی ناشی از اِسکار فارغ از هر عامل دیگری فعال می‌باشد.

4- به طور کلی نباید هیچ شواهدی مبنی بر ریزش مو در 12 یا 24 ماه گذشته وجود داشته باشد

با توجه به درمان‌های پیشین ریزش مو و مصرف دارو نباید در دوره 24 ماهه قبل دچار ریزش بیشتر موها باشید. عکس‌هایی که دکتر هر 6 یا 12 ماه می‌گیرد نباید هیچ تغییری را در ریزش موها نشان دهند.

5- داوطلب باید موهای کافی در ناحیه اهداء داشته باشد

همه افرادی که دچار بیماری لیکن پلان هستند در ناحیه اهداء (پشت یا کنار سر) خود دارای موی کافی برای انجام عمل کاشت مو نیستند. حتی ممکن است افرادی که بیماری آن‌ها غیرفعال است هم با این مشکل مواجه باشند.

احتمال فعال شدن دوباره بیماری پس از کاشت مو

احتمال فعال شدن دوباره بیماری پس از کاشت مو

بسیار مهم است که بدانید احتمال فعال شدن بیماری لیکن پلان پس از عمل کاشت مو هم وجود دارد. احتمالات مختلف برای فعال شدن لیکن پلان در شرایط گوناگون:

  • فردی که پیش از انجام عمل کاشت مو دچار لیکن پلان فعال است تا 2 سال پس از کاشت مو به احتمال 90 الی 100 درصد دوباره دچار بیماری لیکن پلان خواهد شد.
  • فردی که پیش از انجام عمل کاشت مو دچار لیکن پلان نیمه فعال است تا 2 سال پس از کاشت مو به احتمال 70 الی 90 درصد دوباره دچار بیماری لیکن پلان خواهد شد.
  • فردی که پیش از انجام عمل کاشت مو با مصرف دارو لیکن پلان را غیرفعال کرده است تا 2 سال پس از کاشت مو به احتمال 50 الی 70 درصد دوباره دچار بیماری لیکن پلان خواهد شد.
  • فردی که یک سال پیش از عمل کاشت مو با مصرف دارو لیکن پلان را غیرفعال کرده است احتمال بازگشت این بیماری در او کم است و تا 2 سال پس از کاشت مو به احتمال 10 الی 25 درصد دوباره دچار بیماری لیکن پلان خواهد شد.
  • فردی که دو سال پیش از عمل کاشت مو با مصرف دارو لیکن پلان را غیرفعال کرده است احتمال بازگشت این بیماری در او بسیار کم است و چیزی حدود 10 درصد پس از 2 سال خواهد بود.

تفاوت کاشت مو لیکن پلان با دیگر روش‌ها چیست؟

تفاوت کاشت مو لیکن پلان با دیگر روش‌ها چیست؟

تفاوت انجام کاشت مو برای افرادی که دچار آلوپسی ناشی از اِسکار هستند با افرادی که ریزش موهایشان دلایل ژنتیکی دارد این است که احتمال دارد گرافت‌های کاشته شده در افراد مبتلا به آلوپسی ناشی از اِسکار از بین بروند. برای مثال در کاشت مو برای افرادی که ریزش موی ژنتیکی دارند می‌گوییم که گرافت‌های کاشته شده دائمی خواهند بود. اما در آلوپسی ناشی از اِسکار چنین نیست زیرا احتمال کمی وجود دارد که بیماری دوباره فعال شده و نتایج درمان را از بین ببرد؛ به همین دلیل داوطلب باید تحت نظارت باشد. اگر بخواهیم محتاطانه عمل کنیم باید سطوح اولیه درمان را برای افرادی که احتمال بازگشت بیماری در آن‌ها وجود دارد انجام دهیم.

اصول اولیه کاشت مو لیکن پلان عبارتند از:

اصول اولیه کاشت مو لیکن پلان عبارتند از:

1- برگزاری جلسات تست و معاینه در زمان مناسب

2- محدود کردن میزان اپینفرین

3- کاهش میزان برش گرافت‌ها جهت اطمینان از اینکه درصد قابل توجهی از سلول‌های بنیادی با سلامت کامل کاشته می‌شوند.

4- استفاده از مینوکسیدیل در برخی موارد جهت افزایش جریان خون

5- کاشت مو با تراکم 20 الی 30 تار مو در سانتی‌متر مربع

6- منع کردن داوطلب از مصرف داروهای خوراکی، تزریقی و موضعی. این امر بسته به شرایط بیمار، میزان ریزش موی او و شرایط سنی او متفاوت است. بهتر است که بیمار برای مدت طولانی مصرف داروها را قطع کرده باشد. گاهی اوقات لازم است تا مصرف دوره‌ای کورتیکواستروئید و دوز کمی از هیدروکسی کلروکین دوباره تجویز شود. لازم به ذکر است که 10 الی 25 درصد افرادی که دچار لیکن پلان غیرفعال هستند دوباره احتمال فعال شدن بیماری پس از درمان در آن‌ها وجود دارد بنابراین ما در درمان لیکن پلان پیش و پس از انجام عمل کاشت مو بسیار جدی هستیم.

کلام آخر

کلام آخر

کاشت مو لیکن پلان یا کاشت مو برای افرادی که دچار آلوپسی ناشی از اِسکار هستند یکی از چالش‌برانگیزترین درمان‌ها است. در صورتی که داوطلبی واجد شرایط این درمان باشد می‌توان تراکم موهای او را به خوبی بهبود بخشید. بهترین افراد برای انجام این درمان افرادی هستند که دو سال است بیماری لیکن پلان در آن‌ها غیرفعال است و هیچ علائمی از این بیماری در پوست سر آن‌ها دیده نمی‌شود و طی این مدت دچار ریزش مو نشده‌اند.