کاشت مو چه با روش FUT و چه با روش FUE یک فرآیند درمانی بسیار مهم است. پس از این عمل باید مراقبت‌های لازم را به عمل آورید تا گرافت‌های کاشته شده به خوبی رشد کرده و سلامت عمومی‌تان حفظ شود. پس از کاشت مو باید تا مدتی از ورزش کردن و انجام فعالیت‌های سنگین اجتناب کنید. خب احتمالاً می‌پرسید که چه مدت پس از عمل کاشت مو می‌توان ورزش کرد؟

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

توصیه می‌شود که حداقل تا ده روز پس از عمل کاشت مو از انجام فعالیت‌های سنگین اجتناب کنید. پس از 4 روز می‌توانید فعالیت‌های سبک مثل راه رفتن را انجام دهید، اما بهتر است که همواره بر اساس توصیه‌های دکتر خود پیش بروید.

در هر دو روش FUE (استخراج واحد فولیکولار) و FUT (پیوند واحد فولیکولار) بخشی از موهای ناحیه اهداء (پشت سر) برداشته شده و در نواحی طاس سر کاشته می‌شود. برش‌های کوچکی در ناحیه کاشت مو ایجاد می‌شوند و گرافت‌های موی برداشته شده داخل این برش‌ها قرار می‌گیرند.

فعالیت‌های سنگین و کاشت مو

گرافت‌های کاشته شده در سر در روزها و هفته‌های اول بسیار حساس و شکننده هستند و باید از آن‌ها به خوبی مراقبت کرد تا در جای خود مانده و پوست سر بهبودی کامل پیدا کند. فعالیت‌های سنگین به چند دلیل تهدیدی جدی برای گرافت‌ها محسوب می‌شوند:

  • فشار خون: بالا رفتن ضربان قلب در اثر فعالیت‌های سنگین باعث بالا رفتن فشار خون شده و ممکن است منجربه خونریزی در ناحیه کاشت مو شود. همچنین این امر می‌تواند باعث جابجایی و بیرون آمدن گرافت‌ها در ناحیه اهداء شود.
  • عرق کردن: پوست سر پس از کاشت مو بسیار حساس می‌شود و فعالیت‌هایی مثل سونا، دویدن و … که باعث بالا رفتن ضربان قلب و تعریق می‌شوند باعث سوزش پوست سر شده و به گرافت‌های جدید مو آسیب می‌رسانند.
  • تمرینات کششی: برخی از تمرینات ورزشی که باعث کشش عضلات پشت گردن می‌شوند باعث وارد آمدن فشار به اِسکار ناشی از کاشت مو به روش FUT می‌گردند. جهت بهبودی کامل اِسکار باید تا دو هفته پس از کاشت مو به روش FUT از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین خودداری کنید. همچنین باید تا چند ماه از انجام ورزش‌های کششی شدید اجتناب نمایید.

البته ورزش کردن در طولانی مدت برای سلامت عمومی شما و فولیکول‌های کاشته شده مفید خواهد بود. اما در کوتاه مدت بهتر است تا ورزش کردن و رفتن به باشگاه را متوقف کنید.

چه مدت پس از کاشت مو می‌توانم ورزش را شروع کنم؟

چه مدت پس از کاشت مو می‌توانم ورزش را شروع کنم؟

شرایط افراد با یکدیگر متفاوت است و دستورالعمل‌هایی که دکتر پس از درمان می‌دهد هم بسته به شرایط افراد فرق می‌کند. بنابراین زمانی می‌توانید ورزش کردن را از سر بگیرید که پیش از آن تاییدیه‌اش را از دکتر خود دریافت کرده باشید. با این حال ما در این بخش یک برنامه کلی جهت ورزش کردن پس از عمل کاشت مو را ارائه می‌دهیم:

1 الی 3 روز پس از کاشت مو : نباید هیچ ورزشی انجام دهید

در طول روزهای اولیه پس از عمل کاشت مو باید تا جای ممکن از انجام هرگونه فعالیت فیزیکی اجتناب کنید که این شامل کار کردن و پیاده‌روی غیر ضروری می‌باشد. این بازه زمانی بسیار برای گرافت‌های موی کاشته شده در سر حساس است و در طول این مدت نباید به گرافت‌ها دست بزنید. توصیه می‌کنیم که در طول این مدت از خم شدن اجتناب کرده و سعی کنید سر خود را همواره صاف نگاه دارید تا ورم کاهش پیدا کند. دکتر پس از عمل تمامی دستوالعمل‌های لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد.

4 الی 9 روز پس از کاشت مو : فعالیت بسیار ملایم

4 الی 9 روز پس از کاشت مو : فعالیت بسیار ملایم

در این بازه زمانی می‌توانید برخی از فعالیت‌های سبک و ملایم مثل پیاده‌روی را انجام دهید، اما باید از دویدن و فعالیت‌هایی که باعث بالا رفتن ضربان قلب، تعریق و بالا رفتن فشار خون می‌شود اجتناب کنید. اگر در طول این مدت متوجه افزایش ورم یا سوزش شدید باید فعالیت‌های خود را تا چند قطع کنید.

10 روز به بعد : ورزش و تمرینات بدنی

10 روز به بعد : ورزش و تمرینات بدنی

در این بازه زمانی پوست سرتان باید فاقد پوسته‌های زخم و ورم باشد. در اکثر موارد افراد می‌توانند در این بازه زمانی ورزش کرده و تمرینات بدنی داشته باشند. البته اگر عمل FUT را انجام داده باشید باید تا 6 الی 8 هفته از انجام حرکاتی که باعث کشش ناحیه پشت گردن می‌شود اجتناب کنید. بخیه‌های ناحیه اهداء پس از 10 الی 14 روز کشیده می‌شوند.

2 ماه پس از کاشت مو : انجام ورزش‌های سنگین

2 ماه پس از کاشت مو : انجام ورزش‌های سنگین

در اکثر موارد در این بازه زمانی می‌توانید همه نوع فعالیت سنگین مثل وزنه زدن را انجام دهید. این توصیه‌ها عمومی است و بهتر است تا در این موارد ابتدا با دکتر خود مشورت کنید. ما اطلاعات کاملی را درباره هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌های پس از این عمل در اختیار شما قرار خواهیم داد.

سوالات متداول درباره دوره نقاهت کاشت مو

سوالات متداول درباره دوره نقاهت کاشت مو

چه مدت طول می‌کشد تا کاشت مو به روش FUT یا FUE بهبود یابد؟

پوست سر شما باید 10 روز پس از عمل FUT یا FUE کاملاً بهبود یافته و فاقد هر گونه پوسته زخم باشد. معمولاً موهای کاشته شده پس از 4 ماه شروع به رشد می‌کنند و طی 10 الی 15 ماه ضخیم‌تر می‌شوند.

چه مدت پس از کاشت مو می‌توانم به سر کار خود باز گردم؟

اکثر افراد پس از 10 روز می‌توانند به سر کار خود باز گردند. برخی افراد دوست دارند پیش از این موعد به سر کار بروند و در صورتی که با پوسته‌های موجود در سر خود و قرمزی سر مشکلی نداشته باشند، می‌توانند این کار را انجام دهند.

آیا پس از کاشت مو می‌توانم کلاه بگذارم؟

توصیه می‌کنیم که از گذاشتن کلاه در 5 روز اولیه پس از عمل اجتناب کنید چون گرافت‌ها هنوز شکننده هستند. 6 روز پس از عمل گرافت‌ها ایمن شده و می‌توانید از کلاه استفاده کنید. اگر می‌خواهید که گرافت‌های خود را پس از عمل فوراً بپوشانید ما با نواری مخصوص این کار را برایتان انجام می‌دهیم. در 5 روز اولیه دوره نقاهت می‌توانید از این ترفند برای پوشاندن گرافت‌ها استفاده نمایید.

آیا پس از کاشت مو می‌توانم شنا کنم؟

توصیه می‌کنیم که برای 10 روز از شنا کردن بپرهیزید. آب حاوی مواد شیمیایی و باکتری‌های مضر است و باید تا زمان کامل شدن فرآیند بهبودی از آن اجتناب کرد.

عمل کاشت مو باید به شیوه‌ای انجام شود که بتوانید برای سال‌های زیادی از مزایای آن بهره‌مند شوید. پس از انجام این عمل همواره می‌توانید جهت گرفتن توصیه‌ها و پشتیبانی با ما در تماس باشید.