بسیاری افراد با کاشت مو می‌توانند به موهایی پُرتر و ظاهری مطلوب‌تر دست پیدا کنند. اگر کم پشت شدن موهایتان یا کچلی باعث رنجش شما شده است با کاشت مو طبیعی می‌توانید به اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. اما بهتر است که پیش از انجام این عمل جلسه مشاوره‌ای را با دکتر داشته باشید. اگر می‌خواهید بیشتر درباره کاشت مو و جوانب مختلف آن بدانید با این مقاله از مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا همراه باشید.

کاشت مو یک عمل جراحی است که در آن از جابجایی موهای خودتان برای پُر کردن نواحی کم مو یا بدون مو استفاده می‌کنند. دکتر معمولاً موها را از ناحیه پشت سر یا کنار سر به جلو یا بالای سر انتقال می‌دهد. دکترها از دهه 50 در آمریکا این عمل را انجام می‌دهند اما تکنیک‌های انجام آن در سال‌های اخیر بسیار تغییر کرده است.

فرآیند کاشت مو معمولاً در کلینیک و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. دکتر ابتدا پوست سر را تمیز کرده و دارویی را جهت بی‌حس کردن ناحیه پشت سر تزریق می‌کند. تکنیک‌های مختلفی برای کاشت مو وجود دارد؛ برای مثال ممکن است دکتر از تکنیک جراحی نوار واحد فولیکولار (FUSS) یا استخراج واحد فولیکولار (FUE) استفاده کند.

تعداد و نوع گرافت به نوع مو، کیفیت مو، رنگ مو و وسعت ناحیه مورد نظر برای کاشت مو طبیعی بستگی دارد.

دکتر با روش FUSS می‌تواند نواری به طول 15 الی 25 سانتی‌متر را از پشت سر شما بردارد. او این تکه را برداشته، سپس زخم ایجاد شده را می‌بندد. این ناحیه به سرعت توسط موهای اطراف پوشانده می‌شود. سپس تیم جراحی ناحیه جدا شده از پوست سر را به 500 الی 2000 گرافت بسیار کوچک تقسیم می‌کنند که هر کدام از این گرافت‌ها دارای یک یا چند تار مو می‌باشد. تعداد و نوع گرافت به نوع مو، کیفیت مو، رنگ مو و وسعت ناحیه مورد نظر برای کاشت مو طبیعی بستگی دارد.

کاشت مو طبیعی

در روش کاشت مو FUE، تیم جراحی ابتدا پشت سر شما را شِیو می‌کند. سپس دکتر فولیکول‌های مو را تک به تک از آنجا برمی‌دارد. این ناحیه با به جا ماندن نقاط کوچکی بهبود می‌یابد و موهای اطراف آن را پوشش می‌دهند.

از این مرحله به بعد نحوه انجام هر دوی این روش‌ها یکسان هستند. پس از اینکه گرافت‌ها آماده شد، دکتر ناحیه مورد نظر برای کاشت مو را تمیز و بی‌حس می‌کند. سپس با استفاده از تیغ جراحی یا سوزنی مخصوص شکاف یا حفره‌ای را در آن ناحیه ایجاد می‌کند؛ آنگاه هر کدام از گرافت‌ها را در یکی از این شکاف‌ها یا حفره‌ها قرار می‌دهد. احتمالاً دکتر برای کاشت گرافت‌ها از دیگر اعضای تیم جراحی کمک می‌گیرد.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

دو نوع گرافت مو وجود دارد: مینی گرافت و میکروگرافت. در روش مینی گرافت هر گرافت شامل 4 الی 10 تار مو  می‌باشد و در روش میکروگرافت هر گرافت شامل 1 الی 2 تار مو می‌باشد که این موضوع به میزان پوشش مورد نیاز هم بستگی دارد.

دلیل عمده ریزش مو مربوط به الگوی طاسی یا الگوی ریزش مو است که به ژنتیک هر فرد وابسته است.

فرآیند کاشت مو تهران بسته به وسعت ناحیه مورد نظر چیزی بین 4 الی 8 ساعت طول می‌کشد. اگر پس از این عمل باز هم ریزش مو داشتید یا تصمیم داشتید که موهایی ضخیم‌تر داشته باشید باید دوباره این درمان را انجام دهید. دلیل عمده ریزش مو مربوط به الگوی طاسی یا الگوی ریزش مو است که به ژنتیک هر فرد وابسته است. برخی از عوامل دیگری که بر روی ریزش مو تاثیر می‌گذارند عبارتند از:

 • تغذیه
 • استرس
 • بیماری
 • عدم تعادل هورمونی
 • مصرف برخی داروها

کاندیدای کاشت مو

کاندیدای کاشت مو

کاشت مو می‌تواند ظاهر و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. کاندیداهای این درمان عبارتند از:

 • آقایانی که دارای الگوی طاسی مردانه هستند
 • خانم‌هایی که موهایی نازک و کم پشت دارند
 • افرادی که بخشی از موهای خود را به دلیل سوختگی یا جراحت پوست سر از دست داده‌اند.

کاشت مو درمان خوبی برای افراد زیر نیست:

 • خانم‌هایی که دچار الگوی گسترده ریزش مو در تمام سر خود هستند
 • افرادی که موی کافی برای برداشتن ندارند
 • افرادی که پس از جراحی یا جراحت دچار اِسکار کلوئید (اِسکارهای فیبروز و ضخیم) می‌شوند
 • افرادی که ریزش موهایشان به دلیل مصرف داروهایی مانند داروهای شیمی‌درمانی است

نحوه کاشت مو

نحوه کاشت مو

پس از اینکه پوست سر کاملاً تمیز شد، دکتر داروی بی‌حسی موضعی را در ناحیه تحت درمان تزریق می‌کند. دو تکنیک عمده‌ای که برای کسب فولیکول‌های مو جهت کاشت انجام می‌شود شامل FUT و FUE می‌باشد.

کاشت یونیت فولیکولار (FUT):

1- دکتر با استفاده از چاقوی جراحی تکه‌ای نوار مانند از پوست پشت سر را بریده که این برش معمولاً چند سانتی‌متر طول دارد.

2- زخم بخیه زده می‌شود.

3- دکتر قسمت برداشته شده از پوست سر را با استفاده از ذره‌بینی مخصوص و یک تیغ جراحی تیز به قطعات کوچکی تقسیم می‌کند. کاشت این قطعات (گرافت‌ها) به رشد طبیعی مو کمک خواهد کرد.

در روش استخراج واحد فولیکولار (FUE)، فولیکول‌های مو به وسیله ایجاد صدها تا هزاران سوراخ بسیار ریز مستقیماً از پشت سر برداشته می‌شوند.

1- دکتر به وسیله تیغ جراحی یا سوزن حفره‌هایی ریز را در ناحیه پوست سر ایجاد می‌کند تا موها در این حفره‌ها کاشته شوند.

2- دکتر طی یک جلسه می‌تواند صدها تا هزاران تار مو بکارد.

3- پس از عمل کاشت مو طبیعی، ناحیه تحت درمان پانسمان می‌شود.

یک جلسه کاشت مو می‌تواند 4 ساعت یا بیشتر طول بکشد. بخیه‌ها 10 روز پس از جراحی کشیده می‌شوند. ممکن است جهت دستیابی به نتایج مطلوب به 3 یا 4 جلسه درمانی نیاز داشته باشید. فاصله زمانی بین جلسات چند ماه می‌باشد تا نتایج هر جلسه درمانی به خوبی مشهود شده و بهبودی لازم کسب شود.

دوره نقاهت کاشت مو

دوره نقاهت کاشت مو

ممکن است پس از جراحی پوست سر و جمجمه شما خیلی حساس شود. ممکن است تا چند روز نیاز به مصرف مُسَکن داشته باشید. ممکن است دکتر از شما بخواهد تا به مدت یک یا دو روز بانداژی را بر روی ناحیه تحت درمان ببندید. همچنین ممکن است برایتان آنتی‌بیوتیک یا داروهای ضد التهاب تجویز شود که باید تا چند روز آن‌ها را مصرف کنید. اکثر افراد می‌توانند 2 الی 5 روز پس از عمل به سر کار خود باز گردند.

در 2 الی 3 هفته اول پس از جراحی، موهای کاشته شده می‌ریزند اما پس از چند ماه باید متوجه رشد موهای جدید شوید. اکثر افراد پس از 6 الی 9 ماه 60% رشد موی جدید خواهند داشت. برخی دکترها برای رشد بیشتر موها پس از کاشت مو، ماینوکسیدیل (Rogaine) تجویز می‌کنند، اما میزان تاثیرگذاری آن دقیقاً مشخص نیست.

عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو

خونریزی و عفونت بخشی از خطرات این عمل است. همچنین احتمال به وجود آمدن اِسکار و غیرطبیعی شدن موهای جدید هم وجود دارد. برخی افراد زمانی که موهای جدید شروع به رشد می‌کنند دچار التهاب یا عفونت فولیکول‌های مو (فولیکولیت) می‌شوند. مصرف آنتی‌بیوتیک و استفاده از کمپرس سرد می‌تواند این مشکلات را برطرف کند. همچنین ممکن است در ناحیه‌ای که موهای جدید در حال رشد هستند ناگهان بخشی از موهای اصلی شما دچار ریزش شوند که به آن شوک ریزش مو می‌گویند، اما باید بدانید که این عارضه در اغلب موارد دائمی نیست. عوارض کاشت مو که عمدتاً مختصر و موقت هم هستند عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • ورم
 • کبودی دور چشم
 • کبره بستن نواحی از پوست سر که مو از آن‌ها برداشته یا کاشته شده
 • بی‌حسی ناحیه تحت درمان
 • خارش
 • التهاب یا عفونت فولیکول‌های مو (فولیکولیت)
 • شوک ریزش مو یا ریزش ناگهانی موها
 • رشد غیر طبیعی و نامطلوب موها

کاشت مو در بلند مدت

کاشت مو در بلند مدت

معمولاً افرادی که کاشت مو تهران را انجام می‌دهند شاهد رشد دوباره موها در نواحی مورد نظر خود هستند. میزان تراکم موها به عوامل زیر بستگی دارد:

 • شُلی یا سفتی پوست سر
 • تراکم فولیکول‌های مو در ناحیه تحت درمان
 • ضخامت و کیفیت موها
 • حالت و جنس موها

اگر داروهایی مثل ماینوکسیدیل یا فیناستراید را مصرف نکنید و یا لیزر درمانی سطح پایینی را انجام دهید، ممکن است در نواحی درمان نشده دچار ریزش مو شوید. حتماً در مورد انتظارات و خواسته‌های خود، نتایج، عوارض، خطرات و روند بهبودی کاشت مو با دکتر خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که این درمان برایتان مناسب است.