شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که افرادی که موهای نازک و کم پشتی دارند می‌توانند عمل کاشت مو را انجام دهند یا خیر. طبیعتاً موهای نازک و کم پشت به اندازه موهای ضخیم و پُر پشت ایده‌آل نیستند، بنابراین اگر فردی موهایی نازک دارد، ممکن است به تعداد جلسات بیشتری از کاشت مو نیاز داشته باشد، تا طی این جلسات بتوان تعداد گرافت‌های بیشتری را استخراج کرد.

عدم برنامه‌ریزی درست و انجام عمل کاشت مو کم پشت برای افرادی که داوطلبان خوبی نیستند هم باعث کسب نتایج نامطلوب خواهد شد.

اگر موهایی کم پشت و نازک دارید هنوز هم می‌توانید عمل کاشت مو کم پشت را بدون هیچ مشکلی انجام دهید. البته میزان تراکم موهای ناحیه اهدء و شُلی پوست سر از عواملی هستند که در نتیجه درمان بسیار موثر می‌باشند. بسیاری از افرادی که برای انجام عمل‌های کاشت مو به ما مراجعه می‌کنند در واقع قصد دارند که نتایج به دست آمده از عمل‌های کاشت مو که در کلینیک‌های دیگر انجام داده‌اند را بهبود ببخشند. دلیل کسب نتایج نامطلوب برای برخی  افراد این است که دکتری که کاشت موی آن‌ها را انجام داده از متدهای قدیمی استفاده کرده است. عدم برنامه‌ریزی درست و انجام عمل کاشت مو کم پشت برای افرادی که داوطلبان خوبی نیستند هم باعث کسب نتایج نامطلوب خواهد شد. متاسفانه بسیاری از این خطاها و مشکلات امروزه هم وجود دارند.

گرچه که انجام یک عمل کاشت موی بد می‌تواند بر روی کیفیت زندگی فرد تاثیر بگذارد، اما با پیشرفت‌هایی که امروزه در زمینه کاشت مو رخ داده می‌توان بدترین نتایج کسب شده از این عمل را بهبود بخشید. تکنیک‌هایی که طی ده سال اخیر به وجود آمده‌اند به خوبی می‌توانند مشکلات ناشی از عمل کاشت مو کم پشت را رفع کنند.

تکنیک استتار (پوشاندن)

تکنیک استتار (پوشاندن)

در این تکنیک واحدهای فولیکولار کوچک یا میکروگرافت‌ها در جلوی گرافت‌های بزرگتر کاشته می‌شوند تا آن‌ها را بپوشانند یا با هموارتر کردن و طبیعی‌تر کردن خط موها ظاهر موها را بهبود ببخشند. زمانی بود که برای پوشاندن گرافت‌هایی که ظاهر خوبی نداشتند از تکنیک استتار استفاده می‌شد. اما مشکل اینجاست که اگر گرافت‌های بزرگتر خیلی به خط جلوی مو نزدیک باشند، یا اگر در ناحیه فرق سر کاشته شده باشند و یا در جهت نامناسب کاشته شده باشند با تکنیک استتار نمی‌توان مشکل را رفع کرد. تکنیک استتار نمی‌تواند خط مویی که موقعیت آن در پیشانی بسیار پایین است را اصلاح کند.

اضافه کردن گرافت‌های بیشتر به ناحیه‌ای که ابتدا به خوبی اصلاح نشده باعث می‌شود که مشکل دو چندان شده و ظاهر موها غیر طبیعی‌تر شود.

تکنیک برداشتن پلاگ

تکنیک برداشتن پلاگ

برای اینکه بتوان تکنیک استتار را کارآمدتر کرد نیاز به استفاده از تکنیکی تهاجمی‌تر است تا بتوان گرافت‌های غیرطبیعی را برداشته و آن‌ها را دوباره توزیع کرد. در این فرآیند که به آن برداشتن پلاگ یا قطع گرافت می‌گویند، گرافت‌هایی که مشکل دارند با دقت برداشته شده و به واحدهای فولیکولار تکی تقسیم می‌شوند، سپس دوباره در محل درست و با زاویه و جهت درست کاشته می‌شوند. نواحی که گرافت‌های بزرگ از آن‌ها برداشته شده بخیه می‌شوند.

علاوه بر امکان استفاده مجدد از موها، مزیت دیگر این تکنیک این است که پس از برداشته شدن گرافت‌ها بافت اِسکاری که در لایه‌های زیرین قرار دارد هم برداشته می‌شود. بنابراین معمولاً ظاهر کلی پوست هم بهبود می‌یابد. زمانی که گرافت‌ها خیلی کوچک و فراوان هستند اما در جهت و زاویه اشتباهی کاشته شده‌اند تکنیک قطع گرافت کارآمد نخواهد بود. در این موارد استفاده از تکنیک برداشتن مو با لیزر مناسب‌تر خواهد بود، مخصوصاً اگر پوست کاملاً طبیعی باشد.

تکنیک ترکیبی

تکنیک ترکیبی

در واقع نباید برداشتن گرافت‌های بزرگ را برای همه افراد انجام داد. در واقع اگر این گرافت‌ها به خوبی توزیع شده و در جهت درستی قرار گرفته‌اند، ممکن است با کاشت واحدهای فولیکولار اضافه در اطراف آن‌ها بتوان به ظاهر مطلوبی دست پیدا کرد. از سوی دیگر اگر نیاز به برداشت گرافت‌های زیادی باشد فرآیند برداشت گرافت و دوباره کاشتن آن‌ها چندین جلسه طول می‌کشد. این کار نیازمند مهارت و تجربه‌ای زیاد است زیرا باید بتوان تعادل خوبی را میان تکنیک قطع گرافت و تکنیک استتار برقرار کرد. به ترکیب این دو تکنیک، تکنیک ترکیبی می‌گویند.

زمانی که گرافت‌های بزرگ دوباره کاشته شدند، دکتر موهای بیشتری را از ناحیه اهداء برداشته و با استفاده از تکنیک FUT یا FUE در ناحیه مورد نظر می‌کارد. گرافت‌هایی که با استفاده از این تکنیک‌ها استخراج شده، معمولاً در ناحیه خط موها یا نواحی که دارای موهای کم پشت هستند کاشته می‌شوند. گرافت‌هایی که استخراج شده‌اند همان روز دوباره در سر کاشته می‌شوند.

درمان اِسکارها

درمان اِسکارها

جدیدترین پیشرفت در زمینه کاشت و ترمیم مو تکنیک استخراج واحد فولیکولار (FUE) است. با استفاده از این تکنیک، اِسکار ناحیه اهداء (ناحیه‌ای که موها از آنجا برداشته می‌شوند) کاملاً پوشیده می‌گردد. در این تکنیک گرافت‌های مو از اطراف خط اِسکار برداشته شده و درست بر روی آن کاشته می‌شوند.

FUE معمولاً برای افرادی استفاده می‌شود که خط اِسکاری طبیعی دارند اما می‌خواهند موهای پشت و کناره سرشان کوتاه باشد. در این موارد گرافت‌هایی که مستقیماً استخراج شده‌اند می‌توانند خط اِسکار را بپوشانند.

برداشتن مو با لیزر

برداشتن مو با لیزر

این روش زمانی کارآمد است که گرافت‌های کاشته شده کوچک بوده و در جهت یا محل اشتباه کاشته شده باشند، برای مثال ممکن است گرافت‌ها پایین‌تر از حد معمول خود در پیشانی کاشته شده باشند. برای اینکه برداشتن مو با لیزر مفید باشد، باید پوست زیر موها طبیعی بوده تا زمانی که موها برداشته می‌شوند اثر کمی از جراحی اولیه باقی بماند. از معایب برداشتن مو با لیزر این است که این درمان باید چندین جلسه و در طی چند ماه انجام شود، دیگر اینکه نمی‌توان موهای برداشته شده با لیزر را دوباره استفاده کرد.

از آنجایی که برداشت مو با لیزر با فوتوترمولیز کار می‌کند و با استفاده از طول موجی مشخص از لیزر رنگدانه‌های مو را مورد هدف قرار می‌دهد، به کار بردن آن محدود به افرادی می‌شود که دارای موهای خیلی روشن هستند. استفاده از این روش برای افرادی که دارای پوستی تیره هستند موجب تغییر رنگ پوست خواهد شد. اگر رنگ پوست و موها تیره باشد رنگدانه‌های پوست هم بخشی از انرژی لیزر را جذب خود می‌کنند.

لیزر دیود پالسی برای پوست‌های روشن و متوسط و لیزر اندیاگ (Nd:YAG) برای پوست‌های تیره مناسب است.

لیزرهای گوناگونی وجود دارد و هر کدام برای پوست‌ها و موهای متفاوتی مناسب هستند. به همین دلیل بسیار مهم است که دکتری را انتخاب کنید که بتواند لیزر درستی را برایتان انتخاب نماید. بهترین لیزر برای افرادی که دارای پوست روشن هستند لیزر الکساندریت است. لیزر دیود پالسی برای پوست‌های روشن و متوسط و لیزر اندیاگ (Nd:YAG) برای پوست‌های تیره مناسب است اما می‌توان برای انواع پوست‌های دیگر هم از آن استفاده کرد.

میکروپیگمانتاسیون (SMP)

میکروپیگمانتاسیون (SMP)

این روش در واقع تتوی دائمی بر روی سر است، یعنی با حک کردن تتوهای نقطه‌ای بر روی سر در واقع ظاهر موها پُرتر نشان داده می‌شود. نقطه‌هایی که بر روی سر تتو می‌شوند شکلی شبیه به موهای کوتاه ایجاد می‌کنند. این تکنیک باعث می‌شود تا کنتراست بین پوست سر و رنگ مو کاهش یابد.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

می‌توان از SMP برای رفع مشکلات مختلفی استفاده کرد: بهبود ظاهر الگوی طاسی، آلوپسی ناشی از اِسکار و آلوپسی آره‌اتا. در صورتی که نتایج حاصل از کاشت مو نامطلوب باشد می‌توان از این درمان برای بهبود نتایج استفاده کرد. این عمل باید توسط دکتری با تجربه انجام شود.