امروزه با پیشرفت علم بیولوژی و ابزارهای جدید و پیشرفته‌ای که در اختیار دانشمندان قرار دارد می‌توان فعالیت‌های شیمیایی بدن را مورد بررسی قرار داده و بر اساس یافته‌ها راه‌هایی جدید را برای درمان ریزش مو و طاسی یافت. در 5 الی 7 سال گذشته یافته‌های زیادی در مورد ریزش مو به دست آمده است. اما حالا سوال اینست که چطور می‌توان این یافته‌ها را به مرحله عمل رساند. جهش‌های این چنینی دهه‌ها زمان می‌برد.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

امروزه با پیشرفت علم می‌توان نواحی طاس سر را با کاشت مو یا ترمیم مو پُر کرد و همچنان هم گام‌های جدیدی در این عرصه برداشته می‌شود. اگر به اطراف خود نگاهی بیاندازید حتماً افراد زیادی را می‌بینید که با مشکل طاسی مواجه هستند، به همین دلیل هم بسیاری از محققان به دنبال توسعه راه‌ها و درمان‌های جدید برای رفع این مشکل هستند.

در مورد مو چه می‌دانید؟

در مورد مو چه می‌دانید؟

شاید موها یکی از بخش‌های معمولی بدن به نظر برسند اما زمانی که دقیق‌تر می‌شویم می‌بینیم فولیکول‌های مو یکی از جذاب‌ترین بخش‌های بدن به شمار می‌روند. یکی از ویژگی‌های جالب موها قابلیت احیاء و بازسازی خود است.

فولیکول‌های مو دقیقاً در زیر بالاترین لایه پوست قرار گرفته‌اند. موها در سر تا سر بدن به جز لب‌ها و کف دست و پا وجود دارند. مرکز فولیکول شامل پیاز مو است که سلول‌های ماتریسی در آن تبدیل به مو می‌شوند. کمی بالاتر از آن یک ویژگی اسرار آمیز به نام ” بالج ” وجود دارد که سلول‌های بنیادی فولیکول در آن وجود دارند. زمانی که این بالج‌ها مجموعه‌ای از سیگنال‌های شیمیایی را دریافت می‌کنند، سلول‌های جدید تقسیم می‌شوند. آن‌ها مثل سلول‌های معمولی (که هر دو نیمه به سلول‌های جدیدی تبدیل می‌شوند) تقسیم نمی‌شوند بلکه فقط یکی از نیمه‌های سلول‌های بنیادی مو توسعه می‌یابد و نیمه دیگر تبدیل به یک سلول بنیادی جدید می‌شود و برای بازتولید بعدی آماده می‌باشد.

کاشت مو

رشد موها در چند مرحله انجام می‌شود:

  • آناژن (Anagen): مرحله رشد مو. یک سیگنال ناشناخته به سلول‌های بنیادی می‌گوید که کار خود را انجام دهند. سپس بخش ثابت فولیکول (برآمدگی کوچک پوستی) سیگنالی را به سلول‌های ماتریسی مو ارسال می‌کند. این سلول‌ها به شکل وسیعی رشد کرده و دارای رنگدانه می‌شوند و ساقه جدیدی از مو را شکل می‌دهند. سلول‌های مو در 90% زمان‌ها در این مرحله هستند.
  • اکسوژن (Exogen): ساقه جدید مو ساقه قدیمی را هُل می‌دهد و ساقه مرده را از پوست بیرون می‌اندازد. موی قدیمی می‌ریزد.
  • اتمام آناژن (Anagen): موی جدید از سطح پوست بیرون زده و رشد خود را ادامه می‌دهد. ساقه مو کاملاً بالغ می‌شود.
  • کاتاژن (Catagen): دو سوم پایینی فولیکول مو از بین می‌رود. برآمدگی پوستی به فولیکول رها شده می‌چسبد.
  • تلوژن (Telogen): فولیکول پژمرده استراحت می‌کند. این فولیکول منتظر سیگنالی می‌ماند که به او می‌گوید فعالیت خود را دوباره آغاز کند.

ریزش موها بخشی از چرخه طبیعی رشد و جایگزینی موها است. فولیکول‌های مو بر اساس یک برنامه نامنظم این چرخه رشد و استراحت را طی می‌کنند. اما گاهی اوقات همه چیز به هم می‌ریزد.

مشکلات متداول ریزش مو : آلوپسی آندروژنیک

مشکلات متداول ریزش مو : آلوپسی آندروژنیک

زمانی که صحبت از ریزش مو می‌شود بسیاری از ما به مردان مُسن فکر می‌کنیم. به ریزش موی M شکل در آقایان که خط موها در آن عقب‌نشینی می‌کند، الگوی طاسی مردانه یا آلوپسی آندروژنیک می‌گویند که به دلیل یکی از محصولات جانبی تستوسترون یعنی DHT اتفاق می‌افتد.

چیزی که واضح است این است که مشکلات ریزش مو در آقایان و خانم‌ها شبیه هم است.

خانم‌های مُسن معمولاً مشکلات مشابهی دارند. مثلاً موهایشان نازک می‌شود که این لزوماً به دلیل هورمون‌های جنسی نیست. چیزی که واضح است این است که مشکلات ریزش مو در آقایان و خانم‌ها شبیه هم است. فولیکول‌های مو کوچکتر می‌شوند. مرحله رشد مو آناژن کوتاهتر می‌شود و مرحله استراحت موها (تلوژن) طولانی‌تر می‌گردد. در نتیجه موها کوتاه و نازک شده و بسیاری از فولیکول‌های فاقد ساقه مو می‌شوند.

چرا این الگوی ریزش مو فقط در جلو و روی سر رخ می‌دهد؟ چون فولیکول‌های حساس به هورمون DHT عمدتاً در این نواحی وجود دارند. اما فولیکول‌های موی موجود در کنار و پشت سر معمولاً در برابر هورمون DHT مقاوم بوده و به همین دلیل سالم باقی می‌مانند.

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم

ممکن است این نام کمی عجیب به نظر برسد اما معنی آن خیلی ساده است : افزایش ریزش موها. ممکن است موها همگی به یکباره وارد مرحله اکسوژن شوند که این امر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. خبر خوب این است که اگر ریزش موها به این دلیل اتفاق بیفتد، تقریباً همیشه پس از چند ماه موها دوباره رشد می‌کنند.

آلوپسی ناشی از شیمی درمانی

آلوپسی ناشی از شیمی درمانی

زمانی که سلول‌های سرطانی شروع به رشد گسترده خود می‌کنند می‌توان با شیمی‌درمانی سلول‌هایی که از کنترل خارج شده‌اند را از بین برد. متاسفانه فقط یک نوع سلول است که به طور طبیعی چنین رشدی دارد و آن هم سلول‌های ماتریس مو هستند.

شیمی‌درمانی باعث می‌شود که فولیکول‌های مو وارد مرحله کاتاژن شوند. در این حالت ساقه مو به خوبی رشد نمی‌کند بنابراین مو از بین می‌رود. خبر خوب این است که زمانی که شیمی‌درمانی تمام می‌شود، فولیکول‌ها دوباره بازتولید می‌شوند و موهای جدید رشد می‌کنند. خبر بد این است که شیمی‌درمانی در کوتاه مدت باعث ریزش همه موها می‌شود.

آلوپسی آره‌اتا

آلوپسی آره‌اتا

گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن فرد به سلول‌های در حال رشد پیاز مو حمله می‌کند. به این مشکل خود ایمنی “آلوپسی آره‌اتا” می‌گویند. درست مثل شیمی‌درمانی فولیکول‌های مو وارد فاز کاتاژن می‌شوند، در نتیجه موها به صورت تکه‌ای در نواحی مختلف سر دچار ریزش می‌شوند. گاهی اوقات سیستم ایمنی فقط به پیاز مو حمله می‌کند. در این مورد زمانی که سیستم ایمنی بدن تحت کنترل در آید، فولیکول‌های مو بازتولید می‌شوند. آلوپسی آره‌اتا با آلوپسی سیکاتریشیال مرتبط نیست. در آلوپسی سیکاتریشیال سیستم ایمنی بدن به سلول‌های بنیادی موجود در بالج فولیکول حمله می‌کند که این امر باعث ریزش موی دائمی می‌شود.

درمان‌های ریزش مو

درمان‌های ریزش مو

داروها

در حال حاضر بسیاری افراد می‌دانند که می‌توانند برای درمان ریزش مو از شامپوی مینوکسیدیل استفاده کنند. مینوکسیدیل (که در اصل همان Rogaine می‌باشد) یکی از راه‌های مقابله با آلوپسی آندروژنیک در خانم‌ها و آقایان است. عملکرد مینوکسیدیل هنوز کاملاً مشخص نیست و در مورد موثر بودن آن هم اختلاف‌نظرهایی هست. بهترین حالت استفاده مینوکسیدیل این است که روزی دو بار پوست سر را کاملاً با آن ماساژ دهید. این کار ریزش موها را کُندتر می‌کند و باعث رشد موهای جدید می‌گردد، البته متخصصان در مورد میزان تاثیر آن اختلاف نظر دارند.

حدود دو سوم آقایان با مصرف مینوکسیدیل به رشد موی قابل قبولی دست پیدا می‌کنند. این دارو قطعاً تاثیراتی را بر روی اکثر آقایان دارد. این دارو چیزی نیست که به درد یک فرد طاس بخورد، اما افرادی که دچار ریزش مو هستند می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. هدف این دارو حفظ موهای باقیمانده در سر است.

درمان ریزش مو با دارو

یکی از داروهای دیگری که برای ریزش مو مورد تایید قرار گرفته، “پروپسیا (فیناستراید)” است. این دارو فقط برای آقایان موثر است. این دارو باعث می‌شود که تستوسترون که هورمون جنسی آقایان است، نتواند محصول جانبی خود که DHT می‌باشد را تولید کند. DHT با ارسال سیگنال به فولیکول‌های حساس به هورمون باعث می‌شود که فاز رشد آن‌ها کوتاه‌تر و مرحله استراحت‌شان طولانی‌تر گردد. یکی از عوارض پروپسیا کاهش نیروی جنسی است اما این اثر معمولاً به مرور زمان از بین می‌رود.

در صورت مصرف پروپسیا یا هورمون درمانی باید توجه داشته باشید که دکتر کاملاً بر روی سطح هورمون‌های شما نظارت داشته باشد.

جایگزینی تستوسترون برای آقایان در حال فراگیر شدن است و این امر می‌تواند باعث ریزش بیشتر موها شود. ممکن است پروپسیا کمک کند اما این دارو مانع تجزیه تستوسترون شده و می‌تواند بر روی دوز هورمون درمانی در آقایان تاثیر بگذارد. در صورت مصرف پروپسیا یا هورمون درمانی باید توجه داشته باشید که دکتر کاملاً بر روی سطح هورمون‌های شما نظارت داشته باشد.

بسیاری از آقایان برای کسب بیشترین تاثیر هم از پروپسیا و هم از مینوکسیدیل استفاده می‌کنند. می‌توان این داروها را در کنار عمل کاشت مو یا ترمیم مو نیز مصرف کرد. اگر فرد می‌خواهد که از این داروها نتیجه بگیرد باید روزی دو بار روگائین و روزی یک بار قرص پروپسیا را مصرف کند، در غیر این صورت نباید به سمت مصرف این داروها برود. چرا؟ چون زمانیکه مصرف این داروها را متوقف کند دوباره ریزش موها آغاز شده و نتایج به دست آمده همگی بر باد خواهد رفت.

عمل کاشت مو

عمل کاشت مو

یکی از راه‌های مبارزه با ریزش مو، کاشت فولیکول‌های مو است. در این روش فولیکول‌های سالم مو از ناحیه اهداء (پشت یا کنار سر) برداشته شده و در نواحی طاس سر کاشته می‌شوند. این درمان در طول سال‌ها تکامل پیدا کرده است. در اواخر دهه 80 معمولاً از گرافت‌های بزرگ استفاده می‌شد که هر کدام حاوی 12 الی 20 تار مو بودند. نتایج حاصل از این روش بسیار مطلوب بود اما برخی آقایان با بالا رفتن سن بخشی از این موها را از دست داده و ظاهر موها نامطلوب و غیرطبیعی می‌شد که اصطلاحاً به آن “موی عروسکی” می‌گفتند.

امروزه با ابداع روش‌های جدید مانند استخراج واحد فولیکولار (FUE) و پیوند واحد فولیکولار (FUT) می‌توان به نتایجی بسیار طبیعی‌تر دست پیدا کرد. گرافت‌هایی که در این روش‌ها تهیه می‌شوند معمولاً حاوی 1 الی 4 تار مو می‌باشند. یکی دیگر از روش‌های مرسوم “کاهش پوست سر” است. در این روش پوست نواحی که دچار طاسی هستند برش داده شده و برداشته می‌شود و سپس پوست بخیه زده می‌شود. این امر باعث می‌شود که نواحی طاس سر کمتر شده و نواحی دارای مو به یکدیگر نزدیک‌تر شوند. این درمان باعث می‌شود که نواحی کمتری به کاشت مو یا ترمیم مو نیاز داشته باشند. اما در این روش اِسکاری بر جای می‌ماند که قابل مشاهده است و می‌توان با کاشت مو آن را پنهان کرد.

عمل کاشت مو

یکی از روش‌های مشابه “عمل فلاپ” است. در این روش بخشی از پوست سر که حاوی موهای زیادی است برداشته شده و در ناحیه جلوی سر قرار داده می‌شود. اما این عمل می‌تواند باعث ایجاد اِسکار، مرگ بافت و یا بخشی از پوست سر شود. نحوه عملکرد کاشت مو چگونه است؟ این موضوع به میزان موهای سالم هر فرد و میزان انتظارات او بستگی دارد.

داوطلبان کاشت مو یا ترمیم مو باید انتظاراتی واقع‌بینانه نسبت به این درمان داشته باشند.

بهترین کاندیدهای عمل کاشت مو افرادی هستند که چندین سال است موهای خود را از دست داده‌اند و مرحله ریزش مو را پشت سر گذاشته‌اند. داوطلبان کاشت مو یا ترمیم مو باید انتظاراتی واقع‌بینانه نسبت به این درمان داشته باشند. گرچه که اکثر متقاضیان عمل کاشت مو آقایان هستند اما این درمان می‌تواند برای خانم‌های هم نتایج خوبی را در بر داشته باشد.

آینده درمان‌های ریزش مو

آینده درمان‌های ریزش مو

زمانی که فولیکول‌های مو دیگر نمی‌توانند بازتولید خود را انجام دهند فرد دچار ریزش مو می‌شود. امروزه با دستکاری سلول‌های بنیادی مو سعی دارند تا بر روی فرآیند بازتولید و رشد موها تاثیر بگذارند.

برخی متخصصان فولیکول‌های مو را از سر استخراج کرده و با استفاده از سلول‌های پوستی آن‌ها را رشد می‌دهند. اگر رشد آن‌ها موفقیت‌آمیز باشد می‌توان آن‌ها را با سلول‌های پوستی بازترکیب کرد و باعث شکل‌گیری فولیکول‌های جدید شد. با این کار می‌توان تعداد فولیکول‌های مورد نیاز برای کاشت مو را افزایش داد. دستیابی به این تکنولوژی چندان دور از دسترس نیست و ممکن است طی 5 الی 10 سال آینده محقق شود.

آینده درمان‌های ریزش مو

یکی از شرکت‌های پیشرو در این زمینه شرکت Aderans در ژاپن است. یکی از درمان‌هایی که این شرکت به دنبال ارائه آن می‌باشد “کلونی مو” است. البته آنطور که از نام این روش بر می‌آید هدف این شرکت تولید یک ارگانیسم جدید نیست، بلکه هدف تکثیر آن است. در این روش سلول‌های بنیادی فولیکول مو (سلول‌هایی که توانایی تولید فولیکول جدید را دارند) گرفته شده و به عنوان بسته‌ای از ایمپلنت‌هایی که توانایی تحریک تولید فولیکول را دارند، ارائه می‌شوند.

یکی دیگر از درمان‌ها استفاده از ژن سونیک هجهوگ (sonic hedgehog) می‌باشد. شرکت Curis در حال تلاش برای استفاده از این ژن برای رشد موها است. ژن Sonic hedgehog می‌تواند فاز استراحت موها را به فاز رشد تغییر دهد. ما دقیقاً از نحوه نقش‌آفرینی این ژن اطلاع نداریم اما می‌دانیم که می‌تواند سایز و رشد فولیکول را کنترل کند. Sonic hedgehog فقط یکی از ژن‌هایی است که دانشمندان بر روی آن کار می‌کنند. به هر حال تکنولوژی‌های درمان ریزش مو روز به روز در حال پیشرفت هستند و در آینده‌ای نزدیک درمان‌هایی جدیدتر پا به این عرصه خواهند گذاشت.