عمل چشم گربه ای یا کانتوپلاستی نوعی جراحی برای اشخاصی است که دارای پلک های آویزان یا ناهموار هستند. این یک روش تخصصی است که فقط توسط یک جراح  oculoplasticکه از مهارت بالا و تجربه قابل توجهی در اقدامات زیبایی چشم دارد، قابل انجام است. از عمل چشم گربه ای برای کمک به اصلاح حالت افتادگی در گوشه خارجی پلک یا ایجاد شیب رو به بالا در این قسمت از چشم استفاده می شود که به چشم حالت خاصی می دهد. هدف از عمل چشم گربه ای بهبود شکل پلک ها، تقویت آن ها و پیدا کردن ظاهری جوان تر و شاداب تر است و از عمل های زیبایی محسوب می شود که اساساً شکل چشم را تغییر می دهد.

عمل چشم گربه ای چگونه انجام می شود؟

عمل چشم گربه ای چگونه انجام می شود؟

عمل چشم گربه ای در گوشه خارجی چشم که به آن کانتوس گفته می شود و در بخشی که پلک های بالا و پایین به هم می رسند، انجام می شود که از نظر پزشکی آن را کانتوس جانبی می نامند. برای اکثر افراد، این نقطه تقاطع باید دقیقاً بالاتر از کانال داخلی باشد که محل اتصال پلک های پایین و بالا یعنی نزدیک بینی ما است. به طور معمول این عمل منجر به یک شیب کانتال مثبت یا مایل به سمت بالا می شود چشم به شکل بادام حالت می گیرد.

از عمل چشم گربه ای برای اصلاح شیب های کانتالتی که منفی یا خنثی هستند و افتادگی پلک ها را به همراه دارد، استفاده می شود و برای افرادی مناسب است که ظاهر پلک های خود را دوست ندارند.

این روش بین بیماران متفاوت است، اما هدف کلی آن است که تاندون تحتانی کانال را برش دهند و سپس آن را جابجا یا سفت کنند. معمولا برای دسترسی به این تاندون، در گوشه خارجی پلک برشی ایجاد می کنند. حال تاندون به منظور هدایت پلک ها به سمت بالا، به موقعیت جدید خود کشیده می شود و سپس با استفاده از بخیه دوباره بهم متصل می شوند. فقط یک جراح چشم متبحر می تواند برای ایجاد برش در چین و چروک طبیعی پلک بسیار با مهارت عمل کند تا جای زخم بعد از جراحی Canthoplasty به حداقل برسد.

برای افتادگی پلک ها روش دیگری علاوه بر عمل چشم گربه ای  با نام کانتوپکسی وجود دارد که مناسب افتادگی جزئی است که باعث تغییر شکل چشم نمی شود. به طور معمول هر دو روش با توجه به اینکه آیا شما تحت درمان های دیگری قرار می گیرید، بین 1 تا 2 ساعت به طول می انجامد و از یک محافظ برای پوشاندن و محافظت از چشم استفاده می شود.

چرا افراد عمل چشم گربه ای را انتخاب می کنند؟

چرا افراد عمل چشم گربه ای را انتخاب می کنند؟

با بالا رفتن سن، پوست های اطراف چشم به طور طبیعی خاصیت ارتجاعی خودشان را از دست می دهد که باعث افتادگی پلک های تحتانی یا اکتروپیون می شود و دلیل آن شل شدن تاندون ها است که ظاهر ناخوشایندی ایجاد می کنند. است. همین طور مسئله افزایش سن با پف های زیر چشم همراه است که باعث خسته یا غمگین به نظر رسیدن افراد می شود.

عوامل دیگری به غیر از روند پیری وجود دارد که می تواند باعث افتادگی پلک ها شود، برای مثال قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب بدون محافظت از پوست با استفاده از کرم های مربوطه، انتخاب سبک زندگی مانند سیگار کشیدن یا مصرف بیش از حد الکل، شرایط ارثی و ضربه چشم از دیگر موارد است.

در کنار جنبه های زیبایی عمل چشم گربه ای، برخی از بیماران برای اصلاح جراحی پیشینی که برای چشم خود انجام داده اند و باعث افتادگی پلک آن ها شده است نیز انجام می شود. در این مواقع عمل چشم گربه ای به عنوان روشی برای اصلاح مجدد به کار برده می شود. باید گفت تعداد کمی از بیماران مایلند که عمل کانتوپلاستی را برای رسیدن به ظاهر بادام شکل تر چشم ها انجام دهند.

رهنمود های پس از عمل چشم گربه ای

رهنمود های پس از عمل چشم گربه ای

پس از جراحی کانتوپلاستی، درد، کبودی و تورم بسیار شایع است که باید بعد از 10 روز فروکش کند. در این برهه زمانی سر را بالا نگه داشته و تا جایی که می توانید استراحت کنید،  باید به مدت یک هفته از ورزش کردن، مالیدن چشم ها یا آرایش خودداری کنید. برخی افراد پس از جراحی در بینایی خود دچار مشکل می شوند که به صورت موقتی بوده و بدون مداخله پزشکی برمی گردد.

توصیه ای که پس از عمل چشم گربه ای به بیماران می شود این است که فشار های چشم را تا حد ممکن کاهش دهند، برای مثال مطالعه، تماشای تلویزیون، پرهیز از خیره شدن به تلفن و استفاده نکردن از لنز های تماسی که تا چند هفته باید کم شود. به طور معمول بهبودی کامل بعد از کانتوپلاستی بین 2 تا 4 هفته به طول می انجامد و در این مدت رعایت و پیگیری دستورالعمل های پس از جراحی بسیار مهم است. مراجعه به پزشکان حاذق، این اطمینان را به شما می دهد که جای زخم کمتر دیده و توسط چین طبیعی پنهان شود.