بروز ورم بخشی قابل انتظار و طبیعی از فرآیند بهبودی پس از هر عمل جراحی و جراحی زیبایی است. ورم‌های پس از جراحی بسته به نوع عمل و سلامت عمومی بیمار عمدتاً پس از 6 ماه یا کمتر از بین می‌روند. پیروی از دستورالعمل‌های دکتر در دوره نقاهت مدت زمان دوره نقاهت را کاهش داده و ورم را به حداقل می‌رساند. بروز ورم پس از عمل جراحی اجتناب‌ناپذیر است زیرا پاسخ طبیعی بدن به جراحت یک فرآیند التهابی است که باعث بهبودی می‌شود. البته دانستن دلایل چاقی قبل از عمل لیپوماتیک می‌تواند به حفظ وزن‌تان برای بعد از عمل کمک رفئانی بکند. در این مقاله متخصصین مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا اکثر چیزهایی که پس از عمل جراحی پلاستیک با آن مواجه می‌شوید و کارهایی که می‌توانید برای تسریع بهبودی کنید آورده شده است.

بروز ورم بعد از عمل پروتز سینه

ورم ناشی از عمل پروتز سینه ملایم و متوسط است. نتایجی که پس از عمل می‌بینید نتایج نهایی نیست، ورم ناشی از عمل باعث می‌شود که سینه‌ها تا چند هفته یا چند ماه بسیار بزرگتر از چیزی که انتظار می‌رود به نظر برسند، پس از سپری شدن این مدت زمان است که ورم‌ها فروکش کرده و سینه‌ها فرم اصلی خود را باز می‌یابند.

عمل پروتز سینه، ورم و سفتی‌ای را در سینه‌ها خواهد داشت که پس از حداکثر پنج روز از بین می‌رود.

به علاوه ممکن است در سینه‌ها کمی احساس سفتی کنید، در صورتی که پروتزها در زیر ماهیچه‌های سینه قرار داده شده باشند این احساس سفتی بیشتر خواهد بود. ممکن است کمی فشار نیز احساس کنید.
ورم در روزهای اولیه پس از عمل حادتر است. این ورم سه الی پنج روز در بیشترین حالت خود قرار دارد و پس از آن شروع به فروکش کردن می‌کند. البته باقی ماندن ورم تا 3 ماه کاملاً طبیعی است. اگر ورم شدید شد فوراً با دکتر تماس بگیرید، مخصوصاً اگر ورم در کناره‌های سینه باشد چون این نشانه بروز عفونت است.

بروز ورم بعد از عمل کوچک کردن سینه

هنگامی که سایز سینه‌ها کاهش پیدا می‌کند ورم خیلی محسوس نیست اما به هر حال وجود دارد. ممکن است ورم به دلیل قدرت جاذبه به سمت پایین حرکت کند. مثلاً ممکن است در اطرف قفسه سینه و پاها کمی ورم به وجود بیاید. این امر طبیعی است و جای هیچ نگرانی نمی‌باشد. معمولاً ورم ظرف یک هفته به اوج خود می‌رسد اما پس از آن شروع به کم شدن می‌کند، البته بخشی از این ورم‌ها تا 4 ماه آینده باقی خواهند ماند. اگر ورم بسیار شدید شد (1.5 الی 2 کاپ) فوراً با دکتر تماس بگیرید.

بروز ورم بعد از عمل لیپوماتیک

ورم ناشی از جراحی لاغری برداشتن چربی‌های اضافه عارضه‌ای طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است. مدت زمان دوره نقاهت بعد از عمل لیپوماتیک لاغری به سلامتی عمومی بیمار، قابلیت ارتجاعی پوست و تکنیک‌های جراحی بستگی دارد. می‌توان با استفاده از کانولاهای کوچک‌تر  میزان آسیب‌های وارد به بافت را به حداقل رساند. همین عوامل به تنهایی باعث می‌شوند تا ورم پس از عمل تا حد قابل توجهی کاهش یابد.

رژیم غذایی و سطح فعالیت فیزیکی بیمار بر روی میزان ورم و مدت زمان دوره نقاهت تاثیر دارد.

استفاده از سیستم باز زهکشی زخم که در آن زخم‌های کوچک باز گذاشته می‌شوند نیز به کاهش ورم کمک می‌کند. اگر جراح کانولاهای بزرگتری را به کار ببرد و یا از لیپوساکشن اولترازد استفاده نماید ورمی که تجربه می‌کنید به مراتب بیشتر خواهد بود. در صورت استفاده از سیستم باز زهکشی زخم اکثر ورم ظرف 4 هفته فروکش می‌کند. بدون استفاده از سیستم زهکشی زخم ورم تا شش ماه قابل مشاهده خواهد بود.

بروز ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی به طور موقت تخلیه لنفاوی را مختل می‌کند و باعث بروز ورم زیادی می‌گردد. میزان ورم به استفاده همزمان از لیپوساکشن نیز بستگی دارد. رژیم غذایی و سطح فعالیت فیزیکی بیمار نیز بر روی میزان ورم و مدت زمان دوره نقاهت بعد از عمل لاغری شکم تاثیر دارد. ممکن است تا چند هفته پس از جراحی قسمت پایین شکم حالت متورم داشته باشد. بخشی از این ورم به دلیل استفاده از مُسکن و نفخ و یبوست ناشی از آن است. رگ‌های لنفاوی به مرور زمان بهبود می‌یابند اما ورم همچنان باقی می‌ماند. عمده ورم ناشی از ابدومینوپلاستی ظرف 3 الی 6 ماه فروکش می‌کند.

بروز ورم پس از عمل لیفت صورت

تا یک هفته پس از عمل لیفت صورت دور چشم‌ها و گونه‌ها متورم است. ظرف هفته دوم ورم به سمت نیمه پایینی صورت حرکت می‌کند و باعث ایجاد سنگینی در اطراف فک و گردن می‌گردد. ورم ناشی از این عمل معمولاً پس از 6 هفته کاهش می‌یابد. البته از بین رفتن عمده ورم می‌تواند 6 ماه طول بکشد. ممکن است که برخی کلینیک‌ها عمل لیپوماتیک ارزان با دوره نقاهت کوتاه را برای شما تبلیغ کنند، که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به کیفت کار توجه ویژه‌ای داشته باشید.

چگونگی کاهش ورم بعد از جراحی پلاستیک

در اینجا برخی از تکنیک‌های موثر برای مدیریت ورم در دوره نقاهت را آورده‌ایم.

استراحت کافی بعد از عمل جراحی پلاستیک

خوب استراحت کنید

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای تسریع روند بهبودی و کاهش ورم انجام دهید استراحت کافی پس از عمل جراحی است. در دوره نقاهت بدن بیشتر انرژی خود را صرف بهبودی می‌کند بنابراین بهتر است انرژی خود را بدین منظور ذخیره کنید. علاوه بر این سعی کنید تا جایی که می‌توانید حرکات خود را محدود کنید. در صورتی که عمل پروتز سینه را انجام داده‌اید استفاده از سوتین‌های اسپرت بهترین راه برای به حداقل رساندن حرکت سینه‌هاست.

استفاده از کمپرس یخ بعد از عمل جراحی پلاستیک

استفاده از کمپرس یخ

یخ درمانی موثر برای کاهش ورم و التهاب است. یخ موجب منقبض شدن رگ‌های خونی در محدوده جراحی می‌شود. به همین منظور می‌توانید هر روز چند بار و به مدت 20 دقیقه بر روی ناحیه مورد نظر کمپرس یخ قرار دهید. این کار مخصوصاً در هفته اول پس از عمل جراحی بسیار موثر است. البته پیش از استفاده از این درمان باید در موردش با دکتر خود صحبت کنید چون درمان سرد برای برخی از عمل‌های خاص جواب می‌دهد.

پوشیدن گن طبی بعد از عمل جراحی لیپوماتیک

پوشیدن گِن طبی

پس از عمل‌هایی مانند لیپوساکشن، ابدومینوپلاستی و کوچک کردن یا بزرگ کردن سینه باید گن طبی مخصوصی را بپوشید. هدف این گن  کمک به کنترل ورم و کبودی است. در صورتی که دکتر استفاده از آن را برایتان تجویز کرده است باید جهت کسب نتایج بهتر برای مدت زمانی مشخص حتماً آن را بپوشید.
میزان فشار این گِن باید طوری باشد که در آن احساس راحتی کنید. اگر گِن طبی خیلی تنگ است این موضوع را با دکتر در میان بگذارید چون در این صورت تاثیری نخواهد داشت و مشکلاتی را نیز در رابطه با بهبودی زخم‌ها ایجاد می‌کند.

ماساژ برای تخلیه لنفاوی بهتر بعد از عمل زیبایی

ماساژ برای تخلیه لنفاوی بهتر

زمانی که ورم ناشی از آسیب به کانال‌های لنفاوی است (برای مثال در ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن) می‌توانید برای تخلیه لنفاوی بهتر از ماساژ استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا سیستم لنفاوی بتواند مایع‌های اضافه بیشتری را دفع کند. مطمئن شوید ماساژوری که این کار را انجام می‌دهد مجرب بوده و مهارت‌های لازم را دارد. البته پیش از انجام این کار باید حتماً با دکتر خود در موردش مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای وضعیت کنونی شما مشکلی ایجاد نمی‌کند.

استفاده از تنباکو کوهی برای کاهش ورم بعد از عمل جراحی

استفاده از آرنیکا مونتانا (تنباکوی کوهی)

شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند گیاه تنباکوی کوهی در بهبودی ورم و التهاب موثر است. مطالعه‌ای که در سال 2014 در مجله درمانشناسی آمریکا منتشر شده نشان می‌دهد که تاثیر تنباکوی کوهی برای درمان ورم و درد ناشی از عمل بیشتر از داروهای مُسَکن است. این داروی گیاهی چه به صورت خوراکی مصرف شود و چه به صورت موضعی اعمال شود اثربخشی آن یکسان است. آرنیکا در بسیاری از داروخانه‌ها و عطاری‌ها موجود است.

خوردن فلفل بعد از جراحی زیبایی

خوردن فلفل

برخی از انواع فلفل حاوی کپسایسین شیمیایی است که یک ماده ضد التهاب طبیعی می‌باشد. فلفل‌های غنی از کپسایسین مثل فلفل قرمز، فلفل کاین و فلفل تند را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که فلفل دلمه‌ای فاقد این ماده است.

استفاده از نیروی جاذبه بعد از جراحی زیبایی

استفاده از نیروی جاذبه

هنگامی که آسیب دیدگی‌هایی مثل کشیدگی تاندون دارید به شما توصیه می‌شود که ناحیه آسیب دیده را بالا نگاه داشته تا ورم کاهش پیدا کند. نیروی جاذبه مایعاتی که موجب بروز ورم می‌شوند را به سمت پایین می‌کشد. همین موضوع برای ورم‌های ناشی از عمل جراحی نیز صدق می‌کند. تا جایی که ممکن است ناحیه عمل شده را بالا نگاه دارید. پس از جراحی‌هایی که در ناحیه نیم‌تنه انجام شده‌اند باید سعی کنید تا به صورت نشسته استراحت کرده و در موقع خوابیدن نیز از بالش برای بالا نگاه داشتن نیم‌تنه خود استفاده کنید.

استفاده از استروئید بعد از جراحی زیبایی

استفاده از استروئید

گاهی اوقات جراحان برای کاهش ورم و التهاب در حین عمل از استروئیدهایی نظیر پردنیزولون و دکادرون استفاده می‌کنند. اگر استروئید برایتان تجویز شده است حتماً با نسخه آن را تهیه کرده و اگر نگران بروز عوارض خاصی هستید حتماً در این مورد با دکتر صحبت کنید.