کبودی بعد از تزریق ژل لب، ممکن است رخ دهد. طبق آمار حدود ۲۰درصد از کسانی که  تزریق را انجام می دهند، ممکن است دچارکبودی بعد از تزریق ژل لب شوند.  پرکننده لب ها آمپول هایی هستند که ظاهر پر و کامل تر به لب می دهند. موادی که برای تزریق به لب ها استفاده می شوند، عمدتا از اسید هیالورونیک تشکیل شده اند. بعضی اوقات بوتاکس لب ممکن است، اثری مشابه با تزریق ژل داشته باشد،  اما این ماده به عنوان پرکننده پوستی در نظر گرفته نمی شود. روش پر کردن لب از طریق تزریق ژل فقط چند دقیقه طول می کشد و یک روش غیر تهاجمی است، به این معنی که به هیچ گونه عمل یا جراحی نیاز ندارد. با این حال، این یک روش دائمی نیست و شما برای داشتن نتیجه بهتر باید تزریق های بعدی را انجام دهید.  نتایج فوری را بلافاصله بعد از تزریق پرکننده های لب مشاهده خواهید کرد، اما به طور معمول حدود ۴هفته طول می کشد تا کبودی بعد از تزریق ژل لب از بین برود. دیدن نتایج به طور معمول حدود ۶ماه طول می کشد.

بررسی علت کبودی بعد از تزریق ژل لب

آیا بعد از تزریق ژل لب کبود می‌شود؟

بعد از تزریق ژل  ممکن است، فرد دچار تورم، حساسیت و یا کبودی شود. اگرچه عوارض جانبی پرکننده ها لب جزئی است. اگر به دلایل شرایط فیزیکی یا جسمی مطمئن نیستید که این روش برای شما مناسب است یا اگر در گذشته پس از دریافت تزریق های  پوستی دچار تبخال و کبودی شده اید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. مهم ترین سوالی که پزشک قبل از تزریق ژل از شما میپرسد، این است که آیا مستعد تبخال یا ویروس هرپس سیمپلکس 1 (HSV-1) هستید یا نه. پرکننده های پوستی می توانند به بافت ها و نواحی اطراف سرایت کنند، به همین دلیل  ممکن است فرد دچار کبودی یا عفونت شود و  به درمان ضد ویروسی نیاز داشته باشد.

بررسی علت کبودی بعد از تزریق ژل لب

اگر کبودی بعد از تزریق ژل لب تا بیش از یک هفته به طول انجامید، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است این اتفاق به دلیل حساسیت و واکنش به اسید هیالورونیک رخ داده  باشد. کبودی بعد از تزریق ژل لب یا انسداد عروقی لب ها  هنگامی اتفاق می افتد که ماده پرکننده به یک شریان تزریق می شود و باعث کاهش جریان خون در آن نقطه می شود، در نتیجه پوست و بافت اطراف به دلیل عدم  خونرسانی کافی از بین می روند. علائم انسداد عروق شامل درد فوری  شدید و تغییر رنگ پوست است که می تواند به صورت لکه روی پوست ظاهر شود. توجه به این نکته ضروری است که درد ممکن است مدتی طول بکشد، زیرا بیشتر مواد پرکننده شامل لیدوکائین می باشند، به همین دلیل شما هنگام تزریق ژل دردی احساس نمی کنید، اما پس از اتمام کار ممکن است احساس ناراحتی و درد کنید، که این ممکن است حدود یک ساعت  طول بکشد. گاهی از مواد پرکننده برای درمان گودی  و چین و چروک زیر چشم نیز استفاده می شود. کبودی بعد از تزریق ژل زیر چشم نیز ممکن است به دلیل حساسیت و واکنش به اسید هیالورونیک و آسیب بافت ها رخ دهد. با مراقبت های صحیح بعد از تزریق میتوان این عوارض را تا حد زیادی کاهش داد.

نکات مربوط به درمان کبودی بعد از تزریق ژل لب

نکات مربوط به درمان کبودی بعد از تزریق ژل لب

پزشک معالج باید شناخت دقیق و کافی‌ از ساختمان پوست و اجزای صورت شما داشته باشد و به تکنیک این روش که شامل انتخاب محل مناسب، مقدار تزریق و قرار دادن مواد در لایه های‌ مناسب پوستی است، کاملا آشنا باشد. اما در کنار  تمام این اقدامات احتیاطی که پزشک انجام می دهد،  مراقبت های بعد از تزریق ژل، برای کاهش  عوارض جانبی مانند  کبودی لب ها بسیار ضروری است. لب های شما بعد از عمل به احتمال زیاد متورم می شوند. همچنین ممکن است در محل های تزریق مقداری قرمزی یا کبودی مشاهده کنید که این طبیعی است. اکثر عوارض جانبی جزئی خواهند بود و شما می توانید بیشتر فعالیت ها را پس از انجام تزریق از سر بگیرید. با این وجود کبودی بعد از تزریق ژل لب ممکن است موجب نگرانی شما شود. با انجام اقدامات زیر می توانید از کبودی بعد از تزریق ژل لب جلوگیری کنید.

 • بعد از تزریق از کیسه یخ یا یک تکه یخ که با پارچه پوشانده شده اند، استفاده کنید. فقط کافیست کیسه یخ خود را روی لب های خود قرار دهید، به این ترتیب یخ به لب های شما نمی چسبد و احساس درد و ناراحتی نخواهید کرد. کیسه یخ علاوه بر کاهش تورم و کبودی به بهبود خارش لب ها نیز کمک خواهد کرد.
 • به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق ژل لب و یا سایر مواد پرکننده پوستی، از فعالیت های ورزشی شدید مانند دویدن و وزنه برداری خودداری کنید. افزایش فشار خون و ضربان قلب در اثر ورزش ممکن است تورم یا کبودی بعد از تزریق ژل لب را بدتر کند. در صورت تایید پزشک می توانید از روغن آرنیکا برای بهبود کبودی بعد از تزریق ژل لب مصرف کنید. انجام فعالیت های سبک مانند راه رفتن توصیه میشود.
 • هیدراته بمانید. نوشیدن آب زیاد به بهبود کبودی بعد از تزریق ژل لب کمک می کند. مایعات زیاد بنوشید تا از کبودی و سیاهی لب ها کاسته شود.
 • میوه ها و سبزیجات تازه زیاد بخورید و سعی کنید از مصرف سدیم اضافی که باعث بدتر شدن تورم می شود، خودداری کنید.
 • به مدت ۴۸ ساعت پس از درمان در محیط هایی با دمای بالا مانند اتاق بخار، سونا، یا کلاسهای ورزشی گرم قرار نگیرید. گرمای زیاد می تواند تورم را تشدید کرده و احتمال کبودی لب ها را بیشتر کند.
 • از پزشک خود بپرسید که کدام مسکن در روزهای بعد از درمان مناسب است. به طور معمول تیلنول بسیار اثر بخش است، اما داروهای مسکنی مانند ایبوپروفن به هیچ عنوان نباید مصرف شوند.
 • اگر برای یک رویداد خاص یا یک مهمانی ویژه تزریق ژل را انجام می دهید، در فاصله چند هفته قبل از مهمانی تزریق را انجام دهید. تا در صورت کبودی بعد از تزریق ژل لب فرصت کافی برای بهبودی داشته باشید.
 • سرتان را روی بالش بلند قرار دهید تا تورم لب ها  کاهش یابد. به هیچ عنوان روی صورت نخوابید.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق ژل از آرایش لب های خود خودداری کنید.
 • سیگار نکشید، سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به عفونت و کبودی را افزایش دهد، بنابراین مهم است که بلافاصله پس از دریافت مواد پرکننده لب، سیگار نکشید. همچنین از قرار گرفتن در محیطی که افراد دیگر سیگار می کشند، خودداری کنید.
 • سفر هوایی انجام ندهید، پزشک احتمالاً به شما توصیه می کند که حداقل یک هفته برای پرواز با هواپیما صبر کنید. زیرا فشار هوا در هواپیما احتمال تورم و کبودی بعد از تزریق ژل لب را بیشتر می کند.
 • از دو مکمل آرنیکا و بروملین برای کاهش کبودی استفاده کنید. البته قبل از استفاده از این مواد با پزشک خود مشورت کنید. شما می توانید بر اساس دوز توصیه شده، آرنیکا را صبح قبل از تزریق ژل لب میل کنید. اگر لب های شما دچار کبودی شد، میتوانید هر روز آن را مصرف کنید تا زمانیکه کبودی کاملاَ فروکش کند. بروملین نیزیک آنزیم مبتنی بر آناناس است. می توانید بروملین را دو تا سه روز قبل از تزریق مصرف کنید و تا یک هفته بعد از تزریق به خوردن آن ادامه دهید.
 • خوردن آناناس تازه 2-3 بار در روز و طی دو روز اول قبل از تزریق، به جلوگیری از کبودی کمک می کند.
 • داروی هومیوپاتی را که برای تسکین درد عضلات، معالجه کبودی پس از تزریق استفاده می شود مصرف کنید.

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از کبودی بعد از تزریق ژل لب

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از کبودی بعد از تزریق ژل لب

همانطور که گفته شد، کبودی بعد از تزریق ژل لب می تواند یک اتفاق معمولی باشد. با وجود مناطق حساس پوستی، هیچ پزشکی نمی تواند تضمین کند که کبودی بعد از تزریق ژل لب وجود نخواهد داشت. برای جلوگیری از کبودی، باید اقدامات پیشگیرانه را انجام داد. بنابراین حداقل یک هفته قبل از اقدام به تزریق ژل لب، مصرف مکمل های امگا 3، ویتامین E یا بذر کتان را متوقف کنید. همچنین چند روز قبل از تزریق باید مصرف ایبوپروفن را متوقف کرد. همه موارد ذکر شده احتمال خونریزی و کبودی را افزایش می دهند.