کراتینه مو یکی از روش های پرطرفدار در بین مردم برای صاف کردن مو ها می باشد و افراد زیادی که موهای حالت دار و یا فر دارند از این روش برای صاف کردن موهای خود استفاده می کنند. این روش نسبت به سایر روش ها کم هزینه تر است و عوارض کمتری را دارد.

در واقع کراتین ها جزو مهم و اصلی فیبر های مویی که داخل لایه کورتکس قرار گرفته اند می باشند.

همچنین جنس رشته های کراتین از پروتئین هستند و در طول مو قرار می گیرند.

خوب است بدانید که اگر موهایتان را زیاد رنگ می کنید و یا از سشوار و اتو مو زیاد استفاده می کنید موهایتان کراتین را از دست می دهد پس سعی کنید از زیاده روی در این موارد پرهیز کنید.

کراتین چیست؟

کراتین چیست؟

کراتین یک نوع پروتئین می باشد که این پروتئین به طور طبیعی در موها و ناخن های هر فردی وجود دارد و همین کراتین است که باعث حفظ حالت موها، صافی و شادابی و طراوت آن ها می شود و زمانی که این کراتین بر اثر رنگ کردن زیاد و استفاده زیاد از سشوار و اتو مو از بین برود موهای شما با خشکی و وز شدن مواجه می شود. شرایط آب و هوایی نیز در از بین بردن کراتین موثر می باشد.

کراتینه مو روشی برای درخشان کردن و صاف کردن موهای فرد می باشد و این روش در افراد مختلف نتیجه های مختلفی را به همراه دارد  در این روش به وسیله ی کراتینه مو پیوند های پیچیده مو شکسته می شوند و باعث درخشندگی و صافی موهای فرد می شود.

ماندگاری کراتینه مو در افراد مختلف متفاوت می باشد امات به طور کلی 2 الی 5 ماه این روش ماندگاری دارد اما این روش ماندگاری دائمی ندارد و شما می توانید چند وقتی یکبار با توجه به جنس و نوع موهای خود برای ترمیم مراجعه کنید و دوباره موهای صاف و زیبا را تجربه کنید.

ماندگاری کراتینه

محصولات کراتینه از جمله نرم کننده ها، شامپو کراتینه و ماسک ها مخصوص و مختلف کراتینه وجود دارند که این محصولات باعث رساندن پروتئین به ساقه مو و اثر گذاری بیشتر می شوند اما حتما قبل از استفاده باید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا با توجه به نوع و مدل موهای شما محصولاتی را که مناسب موی شما باشند را به شما معرفی کنند.

آیا کراتینه کردن برای مو ها ضرر دارد؟

برای بسیاری از افراد این سوال وجود دارد که آیا کراتینه کردن برای مو ها ضرر دارد؟

ما نمی توانیم جواب قطعی به این سوال بدهیم زیرا بعضی از مواد های کراتینه مو دارای یک ماده ای به نام فرمالدهید هستند که طبق تحقیقات و بررسی های انجام شده توسط پزشکان این ماده سرطان زا می باشد اما در مواد های کراتینه مقدار فرمالدهید خیلی کم و ناچیز می باشد و با یک یا دوبار استفاده کردن اتفاقی برای شما نمی افتد و شما باید سعی کنید در استفاده از آن زیاده روی نکنید و سعی کنید از مواد کراتینه ای استفاده کنید که در آن فرمالدهید وجود نداشته باشد.

اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که موهای آسیب دیده و یا مجعدی دارید و یا به دلیل استفاده زیاد از رنگ مو، سشوار وموهای شما آسیب دیده اند ما به شما شامپو و یا ماسک های کراتینه را توصیه می کنیم و شما با استفاده از آن ها می توانید صافی و درخشندگی را به موهای خود باز گردانید اما اگر با استفاده از این محصولات نتیجه ای نگرفتید باید با متخصصین در این زمینه صحبت کنید و آن ها با دیدن جنس و نوع موهای شما راهکار های دیگری را به شما بدهند.

فرایند کراتینه کردن موها چگونه انجام می شود و چقدر زمان می برد؟

زمانی که شما به سالن های زیبایی مراجعه می کنید ابتدا باید موهای خود را به خوبی شست و شو دهید تا موهای شما تمیز شود و بعد از انجام این کار فرد متخصص در این زمینه مواد کراتینه را روی موهای شما قرار می دهد و با یک اتو به آن گرما می دهد و این گرما باعث می شود اثر صاف کننده فعالیت خود را آغاز کند و مدت زمان کراتینه مو به اندازه و نوع موهای فرد بستگی دارد اما به طور کلی بین 60 الی 90 دقیقه این فرایند زمان می برد.

آیا کراتینه مو فر بودن موهای فرد را به طور کامل از بین می برد؟

آیا کراتینه مو فر بودن موهای فرد را به طور کامل از بین می برد؟

اگر فردی دارای موهای حالت دار و یا مجعد دار باشد با کراتینه به طور کلی از بین می رود و موهای فرد صاف می شود اما اگر فردی دارای موهای خیلی فر باشد کراتینه نمی تواند فر بودن موهای آن را به طور کامل از بین ببرد و آن را صاف کند و فقط فر بودن موها را کمتر می کند.

چه مراقبت هایی را بعد از کراتینه کردن مو باید انجام داد؟

بعد از کراتینه کردن مو به مدت 72 ساعت از شست و شوی آن ها خودداری کنید زیرا رسیدن آب به موها بعد از کراتینه رطوبت داخل بافت مو را از بین می برد و باعث خشکی مو می شود. حدود 72 ساعت بعد از کراتینه از بستن موهای خود بپرهیزید زیرا در این مدت مو حالت شکنندگی دارد.