پوست از مهم ترین قسمت های بدن است که بیشتر در معرض دید قرار دارد و بهتر است دارای ضایعه ای نباشد، در این میان بسیاری از ضایعات پوستی به وسیله دستگاه های مخصوص از بین برده می شود، به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم به معرفی روش درمانی کرایو پوست چیست؟ و شیوه انجام آن، بیماری های قابل درمان توسط آن و عوارض آن بپردازیم.

پاسخ به پرسش های کرایو پوست چیست؟

کرایو پوست یک روش درمانی است که با استفاده از سرما و انجماد قسمت های مختلف بدن برای از بین بردن انواع ضایعات مختلف انجام می شود، این روش درمانی مورد اطمینان و ارزان قیمت است و در بسیاری از موارد بر روی بیماران مختلف موثر می باشد. در این روش برای خشک کردن و از بین بردن انواع ضایعات پوستی در قسمت های مختلف بدن از گاز نیتروژن مایع، یخ دی اکسید کربن، گاز آرگون و دیگر گازهای سردکننده استفاده می شود. این گازها با از بین بردن سلول های مختلف موجود در ضایعات پوستی و ریختن آنها،  به بدن کمک می کنند تا سلول های جدیدی را ایجاد کند.

نحوه عملکرد کرایو پوست چیست؟

نحوه عملکرد کرایو پوست چیست؟

در ادامه مطلب کرایو پوست چیست؟ ، به نحوه عملکرد آن و استفاده از گازهای مختلف می پردازیم. در این روش ابتدا پزشک نوع ضایعه را مورد معاینه قرار می دهد تا ببیند که استفاده از این روش می تواند موثر واقع شود و یا خیر. در صورت موثر بودن این روش، ابتدا با استفاده از یک دستگاه و اسپری کردن گاز آن روی پوست می توان به منجمد کردن ضایعات پوستی پرداخت و تمام ضایعات آن را از بین برد. بعد از استفاده از این روش درمانی ممکن است، پوست تا مدت نامعلومی دچار تاول و قرمزی شود، که این قرمزی ها به مرور زمان با پوسته پوسته شدن سلول های مرده از بین می روند و روند رویش سلول های تازه در آن قسمت ها ایجاد می شود.

مدت زمان از بین رفتن التهاب ها و تاول ها و در نتیجه بهبود کامل بیمار، در ضایعه های مختلف، متفاوت می باشد و در صورت استفاده از این روش برای ناحیه تناسلی بدن، ممکن است کل این روند مدت بیشتری به طول بینجامداما قابل ذکر است که در برخی از افراد بعد از استفاده از این روش درمانی هیچ اثری به جا نمی ماند و هیچ تفاوتی با دیگر قسمت های بدن ندارد، اما در برخی از افراد پوست محل استفاده از این روش کمی، نسبت به دیگر قسمت های بدن روشن تر می باشد.

از بین رفتن ضایعات در کرایو پوست

از بین رفتن ضایعات در کرایو پوست

در ادامه مطلب کرایو پوست چیست؟ باید به این نکته اشاره کنیم که از بین رفتن ضایعات روند در سه مرحله انجام می شود.

در مرحله اول با استفاده از دستگاه، دمای پوست و آن نقطه مورد نظر گرفته می شود، در مرحله دوم به تخریب سلولی ناحیه مورد نظر پرداخته می شود، در مرحله سوم نیز به منظور ریزش سلول های مرده و رویش سلول های جدید پوست منجمد و فریز می شود.

قابل ذکر است که بسیاری از پزشکان قبل از استفاده از این روش، به بیمار داروهای مسکن و یا بی حسی تزریق می کنند و برای بعد از استفاده از این روش درمانی نیز نسبت به تجویز داروهایی برای عدم عفونت، عدم خونریزی و کاهش دردهای بیمار اقدام می کند.

کرایو پوست چه بیماری هایی را درمان می کند؟

در ادامه بحث کرایو پوست چیست؟، باید به موارد استفاده از آن اشاره کنیم، خیلی از افراد از این روش برای از بین بردن انواع زگیل های ریز و درشت در قسمت های مختلف بدن (دست ها، پاها، نواحی سر، ناحیه تناسلی و …) استفاده می کنند، این روش برای تمام سنین انجام می شود و هیچگونه محدودیتی وجود ندارد.

از بین بردن زوائد، لک های پوستی، چربی های اضافه بدن، بیماری های سالک، تخریب ضایعات پوستی خوشخیم، لک های پوستی به وجود آمده از آفتاب سوختگی، ضایعات هموروئیدی و …. نیز از دیگر موارد درمانی با استفاده از این روش است.

آشنایی با انواع زگیل ها در قسمت های مختلف بدن

آشنایی با انواع زگیل ها در قسمت های مختلف بدن

  • زگیل های معمولی: این زگیل ها به رنگ خاکستری و قرمز می باشند که بیشتر در نواحی کنار ناخن و یا آرنج و زانو دیده می شوند.
  • زگیل های کف پا: این زگیل ها به شکل دوار می باشند اما با فشار پا به سطح زمین، مسطح می شوند، این ضایعات با درد زیادی همراه هستند که راه رفتن را مشکل می کنند.
  • زگیل های موزاییکی کف پا: این زگیل ها به صورت خوشه ای در کف پا ایجاد می شوند و قسمت بیشتری از پا را درگیر خود می کنند.
  • زگیل های رشته ای: این زگیل ها نیز به صورت رشته ای ایجاد می شوند و در بسیاری از مواقع در قسمت های خراشیده بدن ایجاد می گردند.