امروزه با توجه به اینکه اکثر افراد به ظاهر خود بسیار حساس بوده و دایم در فکر تمدید زیبایی و جوانی خود هستند, روش های جراحی و غیر جراحی زیبایی در حال گسترش هستند و هر یک طرفداران خاص خود را دارند که مسلم است اگر یک روش زیباسازی غیر تهاجمی باشد و نتیجه ای مثل جراحی ایجاد کند با استقبال بسیار گسترده مواجه خواهد شد.

امروزه این سوال در ذهن بانوان و افرادی که در فکر زیباسازی پوست خود هستند ایجاد می شود که چگونه به زیبایی و شفافیت پوست خود بیفزایم؟ جراحی؟ لیپوساکشن؟ تزریق چربی؟ بوتاکس؟ کربوکسی تراپی یا مزوتراپی؟ برای پاسخ به این سوالات باید هر کدام از این روش ها به دقت بررسی شوند و معایب و مزایای هر یک با دقت بررسی شده و با توجه به شرایط روحی و بدنی هر فرد روش مناسب انتخاب شود, پس پاسخ به سوال کربوکسی تراپی یا مزوتراپی ؟ نیاز به بررسی و مطالعات زیادی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
 کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی چیست؟

ابتدا به بررسی فرآیند کربوکسی تراپی می پردازیم و سپس به کربوکسی تراپی یا مزوتراپی؟ خواهیم پرداخت. با افزایش سن انسان انعطاف پوست و کلاژن سازی در آن کاهش می یابد و کم کم خطوط ریزی در پوست ظاهر می شود, این مساله همچنین می تواند بعلت کاهش جریان خون در این نواحی باشد.

با روش کربوکسی تراپی می توان جریان خون در محل مورد نظر را افزایش داد که خود باعث رسیدن مواد غذایی بیشتر به پوست, زیبایی, درخشندگی و کشیدگی بیشتر آن می شود, با این توصیفات کربوکسی تراپی در مواردی چون از بین بردن جای خط خنده و اخم, کاهش سلولیت پوست, از بین بردن جای انواع زخم مثل زخم دیابت, جای جوش و حتی شلی و افتادگی پوست موثر است. گاهی برای فردی که لیپوساکشن انجام داده است کربوکسی تراپی می تواند درمان مکمل برای لیپوساکشن باشد.

کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود و عوارض آن؟

در این روش گاز دی اکسید کربن که گاز بسیار بی خطری است و در بدن وجود دارد و سازگاری بسیاری با بدن دارد با یک سوزن به زیر پوست ناحیه ی مذکور وارد می شود. حباب های زیر دی اکسید کربن در ناحیه ی مذکور ابتدا باعث تزلزل در بافت چربی ها شده و سپس با تجمع آنها بدن پیام کاهش میزان اکسیژن به مغز می فرستد که باعث افزایش جریان خون حامل اکسیژن به محل مذکور می شود و خون مذکور حاوی مواد مغذی و اکسیژن است که بافت های نکروزه و مرده را تغذیه و پراکنده میکند و باعث زیبایی و درخشندگی پوست شده  و الاستیسیته ی پوست را افزایش می دهد.

کربوکسی تراپی عوارض خاصی ندارد و بعد از تزریق فقط ممکن است جای سوزن کبود شود و بهتر است فردی که تزریق انجام داده یک روز به استخر و حمام نروند. جلسات کربوکسی تراپی نیاز به تکرار دارند مثلا اگر برای حذف چربی و سلولیت کربوکسی تراپی انجام می شود حدود ده جلسه نیاز است اما اگر کربوکسی تراپی برای کاهش چین و چروک انجام می شود حدود شش جلسه نیاز است که البته تمامی جلسات با فاصله گذاری منظم زیر نظر پزشک انجام خواهد شد. برای پاسخ به سوال کربوکسی تراپی یا مزوتراپی؟ باید به شرح مزوتراپی نیز بپردازیم.
مزو تراپی

مزوتراپی چیست و چگونه انجام می شود؟

ابتدا باید به ساختار پوست انسان بپردازیم, همانطور که می دانیم پوست انسان شامل سه لایه است که لایه ی اول اپیدرم است که لایه ی خشن پوست بوده  و نسبت به ورود مواد مختلف نفوذ ناپذیر است. لایه ی میانی درم نام دارد که از هیالورونیک اسید, رشته های انعطاف پذیر پروتئین کلاژن و الاستین تشکیل شده است. فولیکول مو, غدد عرق و چربی نیز در این لایه قرار دارند. هیپودرم حاوی چربی و بافت پیوندی است. درم مسئول زیبایی, سفتی و درخشندگی پوست است که با گذشت زمان رشته های  پروتئینی آن کم شده و از درخشندگی, لطافت و انعطاف آن کم می شود و پوست خشک و غیر درخشان می گردد.

یکی از بهترین روش ها برای زیبا سازی پوست فرستادن مواد مغذی و درمانی به لایه ی میانی پوست است که مسئول زیبایی پوست بوده و عوامل انعطاف و لطافت پوست در آن قرار دارند. در مزوتراپی یک سوزن نازک و کوتاه به درون لایه ی درم فرستاده می شود تا مواد مغذی یا درمانی را به ناحیه ی مذکور بفرستد. موادی مثل سدیم پیروات که برای خستگی پوست مناسب است, ویتامین های آ و ث که برای تغذیه و کلاژن سازی مناسب هستند, ال کارنیتین برای تجزیه ی چربی ها, کلسی تونین برای بهبود خون رسانی و تغذیه ی فولیکول های مو از آن جمله هستند. کاربرد دیگری که مزوتراپی دارد استفاده از اثر همان سوزنی است که بر پوست زده می شود تا داروی مورد نظر را به پوست وارد کند.

همین آسیب مختصر ناشی از حضور سوزن در پوست باعث می شود فرایندهای ترمیمی پوست شروع به فعالیت کنند به نحوی که کلاژن, فاکتور رشد, پروتئین ها ساخته شده, سلول های بنیادی به آن سمت حرکت کرده و رگ های خونی جدید تشکیل می شوند, تمامی این موارد باعث جوانسازی پوست و لطافت آن میشوند. مزوتراپی روش بسیار ایمنی است یعنی عوارض جانبی خیلی شدیدی ندارد و تنها عارضه ی معمول آن التهاب است و بهتر است چند روز قبل از انجام مزوتراپی از داروهای ضد التهاب و رقیق کننده ی خون استفاده نشود و تا چند روز بعد نیز از ورزش خودداری شود. تا اینجا حدودا به پاسخ کربوکسی تراپی یا مزوتراپی؟ دست یافته ایم.

برای لاغری کربوکسی تراپی یا مزوتراپی؟

با توجه به مطالبی که بیان کردیم در پاسخ به این سوال که آیا کربوکسی تراپی یا مزوتراپی؟ نمیتوان پاسخ دقیقی بیان کرد زیرا پاسخ به سوال کربوکسی تراپی یا مزوتراپی؟ مقداری سخت است و انتخاب  بین این دو روش دقیقا بستگی به شرایط بدنی فرد, هزینه ای که او میخواهد بگذارد و واکنش او به روند انجام این فرایند دارد.

در نگاه اول برای پاسخ به کربوکسی تراپی یا مزوتراپی؟ می توان گفت چون در مزوتراپی درمان عمقی تر صورت میگیرد احتمال دوام آن و نیاز به تکرار آن بعد از اتمام پروسه ی درمان کمتر است. در مرحله ی بعد پاسخ به کربوکسی تراپی یا مزوتراپی؟ میتوان گفت کربوکسی تراپی دارای تاییدیه ی سازمان غذا و دارو است اما مزوتراپی این تاییدیه را ندارد. پس با توجه به اینکه هر دو روش تقریبا ایمن بوده و عوارض جانبی خاصی ندارند یک بیمار می تواند با توجه به روش انجام آنها و هزینه ای که دارند با مشورت کلینیک تخصصی که در آن اقدام می کند یکی را انتخاب نماید و سوال کربوکسی تراپی یا مزوتراپی؟ خیلی سوال پیچیده ای نیست.