کلاژن سازی پوست و راهکارهای افزایش آن

کلاژن سازی پوست چگونه است؟

امروزه با پیشرفت های علمی، سرم ها، ماسک ها، مکمل ها و خدمات مراقبت از پوست، همه در تلاش برای کمک به شما در تقویت تولید کلاژن در پوست هستند. اما کلاژن سازی پوست دقیقا چیست و چرا اهمیت آن با افزایش سن بالا می رود؟

کلاژن بیشتر ترین و قوی ترین پروتئین در بدن شما است.

این ماده به وسیله اتصال متقاطع و آمینو اسیدها برای تشکیل الیاف کلاژن تشکیل شده است. این حدود 75٪ از وزن پوست شما و حدود 30٪ از کل پروتئین بدن شما را تشکیل می دهد.

از لحاظ ساختاری، از الیاف طولانی پروتئین تشکیل شده است که باعث ایجاد استحکام پوست و نگه داشتن آن در کنار هم می شوند. کلاژن به سلول های پوست کمک می کند تا دوباره رشد کنند و پوست را مرطوب نگه می دارند.

حداقل 16 تغییر اولیه کلاژن در بدن شما وجود دارد و می توان در بافت همبند، تاندون ها، غضروف ها، لیگامان ها، دندان ها، استخوان ها، دریچه های قلب و حتی قرنیه چشم های شما یافت. اگر چه پوست شما در جوانی حاوی مقدار زیادی کلاژن است، اما با افزایش سن، میزان آن کاهش می یابد. به همین دلیل شروع به نازک تر و چروکیده شدن می کند.

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از کلاژن سازی پوست به صورت موضعی در حفظ پوست جوان به نظر نمی رسد. از آنجا که کلاژن از مولکول های بزرگ پروتئین تشکیل شده است، قادر به نفوذ در پوست نیست و باعث می شود که نفوذ به لایه های عمیق تر پوست دشوار شود. اگر چه ممکن است در مورد سطح هیدراتاسیون کمک کند، کلاژن هیدرولیز به عنوان یک ماده حیاتی و معجزه آسا مورد حمایت قرار می گیرد.

کلاژن سازی پوست صورت

نقش ها کلاژن سازی پوست

کلاژن توسط سلول های مختلف ترشح می شود؛ اما به طور عمده توسط سلول های بافت همبند صورت می گیرد. در ماتریکس خارج سلولی یافت می شود. این یک شبکه پیچیده از ماکرومول ها است که خصوصیات بدنی بافت های بدن را تعیین می کند. ماکرومولکول یک مولکول است که تعداد زیادی اتم را در خود جای داده است.

حال که می دانیم کلاژن چیست، بیایید نگاهی بیندازیم که چه چیزی می تواند به آن آسیب برساند. برخی از این موارد به راحتی در انتخاب سبک زندگی تغییر می کنند، اما برخی دیگر به سادگی از کنترل ما خارج نیستند. اعتقاد ما این است که شما می توانید آن را کنترل کنید تا غیرقابل کنترل نشود.

 

1) فشارهای زندگی و محیط زیست آلودگی و رادیکال های آزاد می توانند باعث کاهش کلاژن سازی پوست و کاهش خاصیت ارتجاعی آن شوند.

2) مصرف زیاد سوگار نشان داده است که قند باعث افزایش نرخ فرآورده های پیشرفته گلیکاسیون می شود که به پروتئین های اطراف آسیب می رسانند، کلاژن سازی پوست را تضعیف می کنند و باعث خشک و شکنندگی آن می شوند.

3) قرار گرفتن در معرض آفتاب: پرتوهای اشعه ماوراء بنفش به کلاژن موجود در درم آسیب می رساند. همچنین باعث تجزیه آن می شود و الیاف الاستین غیر طبیعی را برای بازسازی نادرست چین و چروک ایجاد می کند.

4) سیگار کشیدن ترکیب مواد شیمیایی موجود در دود دخانیات باعث آسیب به کلاژن سازی پوست و الاستین می شود. نیکوتین همچنین رگ های خونی را به خطر می اندازد که اکسیژن و مواد مغذی را به پوست آسیب می رساند.

5) اختلالات خودکار برخی از خود ایمنی وجود دارد که می تواند باعث شود تا آنتی بادی ها به کلاژن هدفمند شوند.

6) در طی مراحل پیری طبیعی سطح کلاژن سازی پوست کاهش می یابد و به طور طبیعی در طول عمر ما کم می شود.

پزشکی و آرایشی

کلاژن ها جذب می شوند. این بدان معنی است که می توان آن را تجزیه، تبدیل و مجدد به بدن جذب کرد. همچنین می تواند به مواد جامد فشرده یا ژل های شبکه‌ای مانند تبدیل شود.

طیف متنوعی از کارکردهای آن و واقعیتی که در آن رخ می دهد، از نظر بالینی متنوع و مناسب برای اهداف مختلف پزشکی است.

کلاژن برای مصارف پزشکی می تواند از انسان، گاو، خوک یا گوسفند سرچشمه بگیرد.

پانسمان زخم

کلاژن با جذب کردن سلول های جدید پوست به محل زخم می تواند به التیام زخم ها کمک کند. این باعث التیام  می شود و زمینه ای برای رشد بافت جدید فراهم می کند.

پانسمان های کلاژن می توانند به التیام کمک کنند:

 • زخم های مزمن که به درمان دیگر پاسخ نمی دهند.
 • زخم هایی که مایعات بدن مانند ادرار یا عرق را بیرون می آورند.
 • زخم های گرانول که روی آن بافت های مختلف رشد می کند.
 • زخم های نکروزه یا پوسیدگی
 • زخم های جزئی و کامل
 • سوختگی درجه دو
 • سایت های اهدای پوست و پیوندهای پوستی

راهکارهای کلینیکی افزایش کلاژن پوست

به جرات می توان گفت که کلاژن یک عنصر نسبتاً مهم برای پوست شما است. اما اگر متوجه علائم کاهش در چهره خود شده اید، راهکارهای کلینیکی موضعی و ذاتی زیادی وجود دارد که می تواند با عوارض کاهش کلاژن سازی پوست مقابله کند.

 

راهکار های کلینیکی کُلاژن سازی پوست

 1. لیزرهای مجدد کلاژن سازی پوست را تقویت کرده و به عنوان یک روش پیشگیرانه و تصحیح عمل می کند. لیزرها لایه اپیدرمی سطحی پوست را از بین می برد و سریعاً مولکول های آب موجود در پوست را گرم می کند. سلول های منطقه تحت تصفیه با تبدیل شدن آب گرم شده به گاز، تبخیر می شوند. پوست به صورت دقیق پوست کنده می شود و منجر به تقویت کلاژن سازی پوست می شود.
 2. بوتاکس در واقع روی آرامش عضلات محکم روی پیشانی و چشم کار می کند. در زمان های اخیر، افراد بهبود یافته در کلاژن نواحی تحت درمان و تسریع بیشتر پوست را یافته اند. از آنجا که پوست شل می شود، پارگی کلاژن کاهش می یابد. همچنین پیشنهاد شده است که سلول های کلاژن ممکن است به عنوان گیرنده پاسخ دهند که به بوتاکس پاسخ دهد.
 3. میکرونیدلینگ این روش کلاژن را به شکلی ظریف تقویت می کند. ریزگردها میکروب سوراخ در بافت پوست ایجاد می کنند و واکنش شفابخش زخم هایی را که برای سیستم ایمنی بدن ما ضروری است، ایجاد می کنند. بخشی از بهبود، تشکیل جدید کلاژن سازی پوست است که شما را با پوست صاف، نرم و پرپشت تر به عنوان نتیجه نهایی می گذارد.
 4. لایه برداری شیمیایی برای کمک به تقویت کلاژن سازی پوست می توانید از هر دو میوه یا پوست شیمیایی استفاده کنید. این روش مشابه روشی است که توسط لیزرهای مجددا استفاده می شود. اما برای جلوگیری از بروز هر گونه عوارض یا آسیب در کلاژن موجود پوست، از لایه برداری باید با احتیاط و توسط متخصص پوست و مو استفاده شود.
 5. تزریق پلاسمای پلاکت این نوآوری شامل استفاده از خون خود شخص برای تولید کلاژن جدید است. تزریق پلاسمای غنی از پلاکت با فاکتورهای رشد متمرکز می شود که با فعال کردن فیبروبلاست ها یعنی سلول های محرک تولید کلاژن، تشکیل کلاژن جدید را تحریک می کنند. تزریق کنسانتره فاکتور رشد جدیدتر، یک نسخه دقیق تر و پیشرفته تر در پوست برای تقویت کلاژن جدید است.
 6. کرم ها و سرم های موضعی: کرم ها و سرم ها با آبرسانی به پوست و بهبود میزان شادابی تا حدی کار می کنند. آنها ممکن است روی تقویت کلاژن کار نکنند، زیرا مولکول های کلاژن بزرگ هستند و از طریق کاربرد موضعی به راحتی در پوست جذب نمی شوند. با این حال، ترکیباتی به غیر از کلاژن در کرم ها و سرم ها وجود دارد که می تواند به تقویت کلاژن کمک کند، مانند رتینوئیدها، ویتامین ها و اسید فرولیک. کرم ضد آفتاب با طیف گسترده ای، یکی دیگر از محصولات ضروری است که باعث جلوگیری و کند شدن شکستگی کلاژن می شود.
 7. مکمل های کلاژن این را باید در نظر داشت که داده های مختصری در مورد فواید مصرف کلاژن وجود دارد. مکمل های کلاژن توسط اسیدهای معده شکسته شده و ممکن است نتوانند به طور موثری به پوست برسند. در عوض، کلاژن را می توان از طریق غذاهای سرشار از ویتامین در رژیم غذایی روزانه، مانند پرتقال، فلفل قرمز، کلم و توت فرنگی دریافت کرد.

اضافه کنم علاوه بر میکرونیدلینگ ، پی آر پی و مزوتراپی هم در کلاژن سازی پوست موثر است.

منابع غذایی حاوی کلاژن چیست؟

به عبارت ساده، برای کلاژن سازی پوست باید کلاژن بخوریم. غذاهای حاوی کلاژن بلوک های ساختاری دقیقی را که برای ساختن کلاژن بیشتر لازم است، در اختیار ما قرار می دهد – در نتیجه باعث بهبود خاصیت ارتجاعی پوست می شود. کلاژن در مفاصل، استخوان و پوست حیوانات و ماهی ها یافت می شود. گوشت یا ماهی بدون چربی پروتئین می دهد؛ اما منبع خوبی برای کلاژن نیست و رژیم های گیاهی هیچ کلاژن را فراهم نمی کنند.

کلاژن یک ماده پروتئینی سخت است که در حالت خام بسیار قابل هضم نیست. استخوان ها و مفاصل آهسته پخت و پز یک روش قدیمی است که کلاژن را به ژلاتین تجزیه می کند و یک مایع استخوان دلچسب یا خورش درست می کند. با این حال همه علاقه ای به جوشاندن استخوان ها یا سر ماهی ندارند، بنابراین یک مکمل کلاژن هیدرولیز شده جایگزین مناسب دیگری است.

کلاژن هیدرولیزه شده به راحتی هضم و جذب بدن می شوند و آماده هستند تا برای کلاژن سازی پوست استفاده شوند. همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد این پپتیدهای کلاژن می توانند سلول های تولید کننده کلاژن را برای تولید کلاژن بیشتر تحریک کنند.

به همان اندازه که خوردن غذاهای حاوی کلاژن حائز اهمیت است، ما همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که از مواد مغذی ضروری و آنتی اکسیدان های لازم برای سلامت پوست و ساخت کلاژن استفاده می کنیم. ویتامین سی و روی برای تولید کلاژن و ترمیم پوست و همچنین محافظت از آنتی اکسیدان در برابر آسیب های محیطی و داخلی پوست و سایر بافت های حاوی کلاژن از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.