با پیشرفت تجهیزات و روش های پزشکی انسان ها به بسیاری از آرزوهای خود در تمام زمینه ها رسیده و یا نزدیک شده اند. یکی از مواردی که همواره برخی افراد را ناراضی و سرخورده می کرده شکل ظاهری به ویژه در ناحیه صورت می باشد. و این مشکلات ظاهری باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی و حتی عدم اعتماد به نفس می شود. امروزه این نواقص و یا نارضایتی با انجام عمل جراحی زیبایی قابل ترمیم است. امروزه تقریبا تمامی اعضای صورت را میتوان ترمیم کرد. یکی از پرطرفدارترین جراحی های رفع نواقص صورت کوچک کردن دهان به روش جراحی  می باشد.

چه کسانی متقاضی کوچک کردن دهان به روش جراحی هستند؟

چه کسانی متقاضی کوچک کردن دهان به روش جراحی هستند؟

توضیحی که باید در این قسمت داده شود این است که جراحی کوچک کردن دهان و لب توامان انجام می شود و حتما در کوچک کردن دهان به روش جراحی  لبه ها هم کوچک خواهد شد. اما چه کسانی متقاضی این عمل هستند:

افرادی که به صورت مادرزادی دارای دهانی عریض و لب هایی بزرگ هستند

این افراد به صورت ژنتیکی دارای دهانی بزرگ هستن که با ترکیب صورت آنها تقارن ندارد و به همین دلیل احساس نارضایتی به آنها می دهد.

افرادی که از شکل ظاهری دهان و اندازه آن ناراضی هستند

این افراد بیشترین متقاضی برای انجام این عمل می باشند تا شکل صورت خود را به حالت دلخواه خود نزدیک کنند.

 افرادی که لب های بزرگ و برجسته دارند

این افراد ممکن است به صورت ژنتیکی یا به علت نقص در فک و استخوان  صورت لب های درشت و برجسته داشته باشند. و با مشاوره پزشک و تشخیص آن باید از کوچک کردن دهان به روش جراحی بهره مند شوند. البته در برخی مواقع قبل از انجام این عمل باید عمل اصلاح استخوان فک انجام شود.

افرادی که از شکل لبخند خود ناراضی هستند

این افراد به علت اینکه هنگام لبخند دندان ها دیده می شود و شکل ظاهری مناسبی پیدا نمی کنند متقاضی انجام این عمل هستند. روانشناسان با تحقیق بر روی افرادی که چنین حسی دارند متوجه شده اند که این افراد دارای اعتماد به نفس پایینی بوده و حتی سعی می کنند در برابر دیگران و جمع ها لبخند نزنند.

 افرادی که قبلا عمل جراحی زیبایی بزرگ کردن لب و دهان داشته و ناراضی و پشیمان شده اند

عمل تزریق ژل به لب ها باعث بزرگ شدن لب و شکل ظاهری دهان می شود. بسیاری از افراد بعد از این عمل به دلایلی مانند اینکه به نتیجه دلخواه نمی رسند و یا لب آنها دچار نقص می شوند خواستار کوچک شدن دهان و لب های خود می شوند. که این عمل بیاد بعد از تخلیه ژل و ترمیم لب ها صورت گیرد.

نکته: تحقیقات نشان داده است که حس نارضایتی از شکل ظاهری معمولا در خانم ها بیشتر از آقایان بوده و در نتیجه متقاضیان کوچک کردن دهان به روش جراحی نیز بیشتر بانوان می باشند.

روش های کوچک کردن دهان به روش جراحی

روش های کوچک کردن دهان به روش جراحی

عمل کوچک کردن دهان تنها به اندازه 6 الی 12 میلیمتر قابل انجام است. ولی همین مقدار هم باعث رضایت متقاضیان می شود. این عمل جراحی به دو روش انجام می پذیرد:

روش قابل برگشت کوچک کردن دهان

کوچک کردن دهان به روش جراحی از لبه های دهان صورت می پذیرد. و بخیه های آن هم از داخل دهان و هم از خارج زده  می شود. اگر کسی نسبت به عمل دودل بوده و ممکن است در آینده خواستار بازگشت دهان و لب خود به حالت اولیه را داشته باشد بهتر این روش را انتخاب کند. دراین حالت جراح خط برش و نوع بخیه را طوری انتخاب می کند که در هر زمانی این عمل قابلیت برگشت به حالت اولیه را داشته باشد.

روش غیر قابل برگشت کوچک کردن دهان

این روش بیشتر زمانی استفاده می شود که  شخص به طور مادرزادی و ژنتیکی دچار نقص باشد. و یا دچار تروما صورت باشد. و یا اینکه شخص با رضایت و درخواست خود خواستار این عمل باشد ولی معمولا این روش توسط پزشکان توصیه نمی شود.

عوارض کوچک کردن دهان به روش جراحی

عوارض کوچک کردن دهان به روش جراحی

همانطور که مستحضرید تمامی جراحی ها چون روش تهاجمی محسوب می شوند وجود عوارض اجتناب ناپذیر خواهد بود از عوارض این عمل هم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایجاد عدم تقارن بین لب ها

بعد از عمل کوچک کردن دهان این حالت ممکن است اتفاق بیفتد. به همین دلیل اشاره شد که این جراحی و جراحی لب ها با هم و همزمان باید صورت پذیرد. این حالت بسیار شایع می باشد.

بی حس شدن موقت لب ها و زبان

با توجه به روش انتخاب بیهوشی یا بی حسی موضعی توسط پزشک این حالت ممکن است اتفاق بیفتد. که در حالت بی حسی موضعی این حالت شایع تر است. این حالت موقتی است ولی در صورت تداوم باید به پزشک معالج مراجعه کنید.

باقی ماندن جای اسکار یا جای زخم

در این عمل هرچند کوچک محل برش باقی خواهد ماند و زیاد و کم بودن آن بستگی به مهارت جراح و پزشک معالج شما دارد.

ایجاد حالت  دولایه شدن پوست و برآمدگی داخل دهان

یا حالت گوشت اضافه در داخل دهان و پشت لب که این حالت تا مدتی آزار دهنده است و اگر زیاد باشد باعث ایجاد مشکلاتی در دهان خواهد شد.

نرسیدن به نتیجه ایده آل و نارضایتی از عمل

در تمام عمل های زیبایی این حالت وجود دارد و به خصوص در کوچک کردن دهان به روش جراحی این حالت شایع تر است به همین دلیل پزشکان به عمل جراحی قابل برگشت بیشتر مایل هستند.