امروزه با توجه به اینکه گرایش به زیبایی و جذابیت امری بسیار مرسوم است, تکنولوژی های زیادی برای اجرا و راحت سازی اعمال زیبایی در حال گسترش هستند. لب ها نیز نقش بسیار مهمی در زیبایی چهره و جوان نشان دادن آن دارند که با گذر زمان و افزایش سن, چربی, قرمزی, حجم و برجستگی خود را از دست داده و لاغر و کم رنگ می شوند. بانوان جوان, میانسال و حتی مسن تمایل به برجسته سازی و فرم دهی لب های خود دارند و اقدام به تغییر  فرم لب های خود از راه های مختلف می کنند و برای انتخاب مسیر زیباسازی و جوانسازی لب ها از رسانه های اجتماعی مثل اینستاگرام, واتساپ, تلگرام و موتورهای جستجویی مثل گوگل استفاده می کنند تا هم رزومه ی دکتر های مورد نظر را بررسی کنند و هم از تجربیات بیماران قبل اطلاع پیدا کنند, اما بهترین روش برای گرفتن تصمیم صحیح برای انتخاب موسسه ی مناسب, پزشک با تجربه و حاذق, مارک فیلر انتخابی و سوال از افرادی است که دوستان و یا آشنایان شان قبلا تزریق ژل لب انجام داده و همه ی مراحل را گذرانده و نتیجه ی کار پزشک را بعد از چندین ماه بررسی و مشاهده نموده اند. جراحی و تزریق دو تا از روش های مرسوم و شناخته شده برای زیبا سازی, جوان سازی و فرم دهی لب هستند. تزریق با مواد مختلفی همچون فیلرهای هیالورونیک اسید و ژل صورت می گیرد که هر یک مزایا, معایب, تکنیک ها و دوام مخصوص به خود را دارند. تورم, کبودی, درد و مقداری بی حسی بعد از تزریق از علایم عادی پس از تزریق است اما گلوله ای شدن ژل لب, سفت شدن ژل لب, سفت شدن ژل خط خنده و حرکت ژل تزریق شده درون لب, هفته ها بعد از تزریق اصلا علامت عادی نبوده و باید بیمار مربوطه با پزشک معالج درباره ی دلیل سفت شدن ژل لب و رفع گلوله ای شدن ژل لب با پزشک مربوطه مشورت کند.

علت های گلوله ای شدن ژل لب

علت های گلوله ای شدن ژل لب

از علت های گلوله ای شدن ژل لب می توان به نوع ژل یا فیلر انتخاب شده و مورد استفاده قرار گرفته توسط بیمار اشاره کرد. اگر فرد متقاضی فرم دهی و تزریق ژل در انتخاب کلینیک, پزشک و مارک فیلر انتخابی خود دقت کافی به عمل نیاورد و یا معیار مورد نظرش برای تزریق ژل مورد نظر قیمت کم و ارزان باشد بسیار ضرر خواهد کرد زیرا در این صورت یا پزشکی بی تجربه که مهارت و تخصص کافی در این زمینه ندارد ژل او را تزریق خواهد کرد و یا ژل و فیلر مورد استفاده بسیار بی کیفیت خواهد بود که ژل مورد نظر حاوی موادی خواهد بود که با بدن وی سازگاری نخواهد داشت و موجب بروز حساسیت در لب و بدن و یا گلوله ای شدن ژل لب و عدم جذب ژل در لب و عدم هماهنگی در سایز و شکل لب فرد مورد نظر خواهد شد. همچنین اگر فردی غیر از پزشک و یا پزشک غیر متخصص کار تزریق را انجام دهد محل تزریق را اشتباه تشخیص داده و یا عمق مناسبی از بافت لب فرد داوطلب تزریق را برای تزریق فیلر انتخاب نکرده و در عمق کمتری از لب سوزن حاوی فیلر را فرو کرده و این عمل باعث آسیب دیدن عصب های لب شده و ممکن است باعث گلوله ای شدن ژل لب تزریق شده درون لب نیز بشود و یا ممکن است پزشک مربوطه به دلیل نداشتن مهارت کافی در تزریق فیلر به لب بیمار, بیش از حد لب را پاره کند و جای سوراخ سوزن تزریق در لب درمان نشود درحالیکه سوراخ های ناشی از ورود سوزن تزریق باید بعد از یک هفته کاملا بهبود یابد.

بهتر است برای جلوگیری از کبودی لبی که تزریق در آن صورت گرفته است اقداماتی بعد از تزریق انجام گیرد. یک راه کار برای جلوگیری از کبودی لب بعد از تزریق فیلر استفاده از کمپرس یخ روی لب ها است که باید حین و بعد از تزریق بلافاصله انجام گیرد. همچنین فشار خفیف بر لب ها بعد از تزریق فیلر نیز در جلوگیری از کبودی و گلوله ای شدن ژل لب مفید خواهد بود. همچنین بیمار داوطلب تزریق فیلر برای جلوگیری از سفت شدن ژل و گلوله ای شدن ژل لب باید قبل از تزریق حتما درباره ی داروهای مصرفی خود با پزشک مشورت کرده و داروهایی که باعث ایجاد کبودی می شوند یا خون را رقیق می کنند قبل از تزریق قطع شوند, همچنین برخی از مواد غذایی نیز خون را رقیق می کنند که باید تا یک هفته قبل از تزریق قطع شوند. همچنین برای تزریق ژل به لب که عروق بسیار ظریفی دارد برای جلوگیری از گلوله ای شدن ژل لب بهتر است از پرکننده هایی با غلظت بسیار پایین استفاده شود که خود بعد از مدتی جذب شده و گلوله ای شدن ژل لب اتفاق نمی افتد و مجددا نیاز به تکرار تزریق ایجاد خواهد شد.

درمان گلوله شدن ژل لب

درمان گلوله شدن ژل لب

در ابتدا که بیماری که مورد تزریق ژل لب قرار گرفته گلوله ای شدن ژل لب خود را مشاهده می کند باید بدون اتلاف وقت به کلینیکی که تزریق فیلر را در آن انجام داده مراجعه کرده و گلوله ای شدن ژل لب خود را به پزشکی که برایش تزریق ژل انجام داده گزارش دهد و دلیل گلوله ای شدن ژل لب را از پزشک معالج بپرسد تا پدیده ی گلوله ای شدن ژل لب هایش معاینه شود و دلیل گلوله ای شدن ژل لب پیدا شده و میزان گلوله ای شدن ژل لب توسط پزشک معالج تشخیص داده شود و ماساژهای مخصوص و محکم که همراه با فشار خاصی هستند برای رفع گلوله ای شدن ژل لب انجام گیرد.

همچنین برای از بین بردن گلوله ای شدن ژل لب کمپرس گرم ملایم روی لبی که گلوله ای شدن ژل لب در آن رخ داده است می تواند موثر باشد. اگر گلوله ای شدن ژل لب برطرف نشد درمان هایی برای گلوله ای شدن ژل لب با داروهای استروئیدی انجام می شود و اگر دوره ی مصرف استروئیدها برای گلوله ای شدن ژل لب تمام شد و گلوله ای شدن ژل لب هنوز ادامه داشت برای تجزیه ی توده های حاصل از گلوله ای شدن ژل لب از آنزیم هیالورونیداز استفاده می شود و گاهی هم اگر گلوله ای شدن ژل لب خیلی شدید باشد باید بیمار به یک متخصص ارجاع داده شود تا برای برطرف شدن گلوله ای شدن ژل لب ژل مربوطه باید با جراحی تخلیه شود.

تخلیه ی ژل لب

تخلیه ژل لب

اگر درمان های موضعی و دارویی موجود برای از بین بردن عوارض مختلف تزریق ژل به لب و صورت همچون گلوله ای شدن ژل لب کارساز و موثر نبود, تخلیه ی ژل لب در اثر گلوله ای شدن ژل لب و صورت آخرین راهی است که پس از مشاهده ی گلوله ای شدن ژل لب با روش های مختلف انجام می گیرد. تخلیه ی ژل لب در اثر گلوله ای شدن ژل لب راه های بسیار مختلفی دارد که روش تخلیه در اثر گلوله ای شدن ژل لب به عواملی مثل مدت زمانی که از تزریق  ژل لب یا فیلر صورت یا لب گذشته است, نوع ژل یا فیلر تزریقی به لب و صورت, روش تزریق ژل و فیلر, نوع ژل و فیلر تزریقی, مدت زمان گلوله ای شدن ژل لب و نوع و میزان عوارضی که برای فرد متقاضی پیش آمده است متفاوت است. مثلا در ابتدای مشاهده ی عوارض پاتولوژیک گلوله ای شدن ژل لب و ناهمگونی در تزریق فیلر صورت یا لب بیمار به کلینیک مراجعه کرده و پزشک عوارض ایجاد شده در صورت یا گلوله ای شدن ژل لب را معاینه کرده و بسته به سایز, شکل و وضعیت پاتولوژیک عوارض ایجاد شده در صورت یا لب در اثر تزریق فیلر, تصمیم مناسبی برای روش تخلیه ی ژل مذکور می گیرند. ابتدا عوارض ایجاد شده توسط درمان های غیر جراحی مثل درمان های دارویی یا آنزیمی انجام می شود مثل استفاده ی آنزیم تجزیه کننده ی هیالورونیداز.

اگر پزشک بعد از معاینه ی دقیق و تهیه ی عکس سونوگرافی برای تشخیص جای دقیق توده ی ایجاد شده, گلوله ای شدن ژل لب و سایز و شکل آن متوجه شود که توده های ایجاد شده نرم هستند و حرکت می کنند پزشک متوجه خواهد شد که این عوارض کیست بوده و احتمالا حاوی چرک هستند و بعد از تخلیه ی کیست ها, ترشحات چرکی درون آنها باقی می ماند که باید علاوه بر خارج کردن کیست مربوطه چرک ها نیز توسط پزشک کاملا شستشو داده شوند. البته پزشک مربوطه که تصمیم به خارج کردن کیست دارد باید مهارت کافی در این زمینه داشته باشد زیرا هر بار تخلیه باعث ایجاد عوارضی در جای توده خواهد شد که در مراحل بعدی تخلیه ی توده های احتمالی را مشکل خواهد کرد. اگر گلوله ای شدن ژل لب یا فیلر صورت بصورت توده های سفت باشد باید پس از تشخیص صحیح و دقیق جایگاه توده ها, در صورت کوچک بودن کیست های مربوطه, از طریق تخلیه با سوزن خارج خواهند شد و اگر توده ها بزرگ باشند از طریق ایجاد یک یا چند برش کوچک خارج خواهند شد در این موارد بهتر است هیچ گونه ماساژی صورت نگیرد. در صورتی که توده های مورد نظر به روی پوست نزدیک تر بودند از طریق جراحی روی پوست خارج خواهند شد و در صورتیکه به درون حفره ی دهان نزدیک بوده اند از طریق جراحی حفره ی دهان خارج می شوند. در صورتی که با هیچ کدام از روش های قبلی نتوان ژل مذکور را خارج کرد, ژل با روش لیفت سازی خارج می شود, این روش روش بسیار حساسی بوده و باید توسط فرد بسیار مجرب انجام شود به شکلی که هر جا توده ای در صورت هست خارج شده و جای آن از چربی صورت جایگزین می شود و اگر پوست آسیب دیده باشد میتوان از پوست صورت استفاده کرد.