جوان‎سازی صورت همواره از اقبال عمومی زیادی برخوردار بوده است. این فرآیند خطوط و چین و چروک صورت را از بین برده و لک‌های روی پوست که در اثر افزایش سن، تابش آفتاب، استرس و بی‌خوابی به‌وجود آمده‌اند را محو می‌کند. هرچند که روش‌های زیادی برای جوان‌سازی پوست وجود دارد اما مهم این است که بدانید کدام یک از آن‌ها بهترین تکنیک برای درمان پوست است. در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا بهترین روش‌های درمانی برای داوطلبان در نظر گفته می‌شود.

فرایند جوان‌سازی پوست می‌تواند تهاجمی یا غیر تهاجمی باشد. همچنین این روش می‌تواند با لیزر، پرتو درمانی، لایه‌برداری شیمیایی و حتی عمل‌های جراحی انجام شود. دوره‌ی نقاهت می‌تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد. حال این سوال به‌وجود می‌آید که چه چیزی جی پلاسما را از دیگر روش‌های جوان‌سازی متمایز می‌کند؟

جی‌پلاسما روشی غیرتهاجمی با دوره نقاهت کوتاه است که می‌تواند جایگزین مناسبی برای عمل لایه‌برداری با لیزر باشد.

اگر از آن دسته افرادی هستید که به یک روش جامع و موثر برای از بین بردن جای جوش یا چین و چروک‌های صورت نیاز دارید، جی پلاسما گزینه‌ای مناسب است. این تکنولوژی منحصر به فرد، نتایجی درخشان دارد. زیرا با استفاده از جی پلاسما نه‌تنها به عمل جراحی نیاز نخواهید داشت بلکه دوره نقاهت آن نیز بسیار کوتاه است. این تکنیک عمل زیبایی غیرتهاجمی با استاندارد طلایی است که جایگزین مناسبی برای عمل لایه‌برداری با لیزر می‌باشد.

علیرغم وجود تکنولوژی جدید در این روش، هیچ‌گونه تحقیق رسمی برای بررسی ماندگاری طولانی جی پلاسما وجود ندارد. ما در این مقاله روش جی پلاسما را به‌خوبی بررسی کرده، حقایقی را در مورد آن عنوان کرده و میزان رشد آن در مقایسه با روش‌های دیگر را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

جی پلاسما

 جی پلاسما (J-Plasma) چیست؟

قبل از اینکه به معرفی تکنولوژی جی پلاسما بپردازیم در ابتدا سعی می‌کنیم شما را با چند اصطلاح آشنا کنیم. اگر به دنبال درمان پوست با روش جی پلاسما هستید، ممکن است با چند کلمه از قبیل جی پلاستی (J-Plasty) یا جی پلازتی (J-Plazty) برخورد کرده باشید؛ تمام این کلمات معانی یکسانی دارند. همچنین ممکن است با عبارت پاک‌سازی صورت با پلاسما (Plasma Skin Resufacing)  برخورد کرده باشید. در حقیقت جی پلاسما یک وسیله برای پاک‌سازی صورت با پلاسما است.

نحوه انجام جی پلاسما

نام عملیاتی این روش پلاسما است. البته هم‌اکنون در مورد پلاسمای موجود در خون یا مایعات موجود در بدن صحبت نمی‌کنیم بلکه در مورد گاز یونیزه صحبت می‌کنیم که خاصیت رسانایی آن بسیار بالا است. این گاز حالت چهارمی از ماده را دارد که نه مایع, نه گاز و نه جامد است.

دستگاه جی پلاسما، گاز هلیوم را با استفاده از فرکانس رادیویی بالا یونیزه می‌کند و سپس این گاز به پلاسمای هلیوم سرد شده تبدیل می‌شود. هنگامی‌که دستگاه جی پلاسما به سطح پوست نزدیک می‌شود پلاسمای سرد شده به پوست انتقال می‌یابد. این ماده می‌تواند به لایه‌های رویی و زیرین پوست نفوذ کند.

هنگامی‌که این دستگاه روی پوست قرار گرفته و روی مناطق مورد نظر حرکت داده می‌شود، نتایج درمان فوراً ظاهر خواهد شد. این روش باعث می‌شود تا یک لایه از پوست صورت پاک‌سازی شده و پوست جوان‌تر زیر آن پدیدار شود. در برخی کلینیک‌ها برای درمان بهتر ، دو بار از دستگاه جی پلاسما استفاده می‌کنند.

برای درمان لایه‌های عمیق‌تر پوست، برش‌های کوچکی روی آن ایجاد می‌شود و دستگاه جی پلاسما زیر آن قرار می‌گیرد. گاز یونیزه شده زیر پوست فرستاده شده و افتادگی آن به‌سرعت رفع می‌شود. به‌طور معمول می‌توان از این روش به جای لیپوساکشن استفاده کرد.

جی پلاسما

کاندیدای جی پلاسما

هرچند که در اکثر موارد از جی پلاسما به جای لیفت صورت استفاده می‌شود ولی عملکرد این روش تنها به رفع افتادگی پوست محدود نخواهد شد. طرفداران این روش مدعی هستند که با استفاده از جی پلاسما نه تنها می‌توان خطوط باریک و چین و چروک‌های صورت را برطرف کرد بلکه با شیو‌های غیرجراحی از قبیل پاک‌سازی صورت با لیزر و IPL نیز قابل مقایسه است.

افرادی کاندیدای مناسب این عمل جراحی می‌باشند که به‌دنبال تغییرات چشمگیر روی پوست صورت هستند. از جی پلاسما همیشه نمی‌توان برای رفع لک‌های پوست استفاده کرد زیرا این روش بیشتر برای درمان کل صورت و گردن کاربرد دارد. به گفته‌ی داوطلبان، جی پلاسما یک درمان پوستی خاص است و برای افرادی مناسب است که به‌دنبال درمان جدی پوست‌شان هستند.

عوارض جانبی جی پلاسما

جی پلاسما به‌عنوان درمانی با عوارض جانبی کم شناخته می‌شود. در حقیقت، امکانات مورد استفاده در عمل جراحی، در ایمنی و اثربخشی آن بسیار موثر هستند و داوطلبان تاکنون هیچ‌گونه اطلاعاتی در مورد ناهنجاری آن ارائه نکرده‌اند. هرچند که جی پلاسما یک عمل جراحی نیست اما هنوز با عوارض جانبی همراه است. البته این موضوع بسیار مهم است که برای انتخاب هر روش درمان، درک صحیحی از پیامدهای آن داشته باشیم.

هرچند که پیش از عمل، از بی‌حسی ‌موضعی و در برخی موارد از داروهای آرام‌بخش استفاده می‌شود اما جی پلاسما تقریبا روشی بدون درد است. البته داوطلبان در طی عمل جراحی و تا چند ساعت پس از رفع بی‌حسی موضعی، تا حدودی احساس ناراحتی خواهند داشت. این یعنی ممکن است داوطلبان عوارض جانبی مرتبط با بی‌حسی موضعی از قبیل تهوع، ورم و قرمزی پوست را تجربه کنند.

جی پلاسما

دوره نقاهت جی پلاسما

در مقایسه با دیگر روش‌های غیر تهاجمی، دوره نقاهت جی پلاسما بسیار طولانی است. اینکه چه مدت زمان نقاهتی برای بازگشت به فعالیت‌های روزمره نیاز دارید کاملاً به میزان درمان جی پلاسما بستگی دارد. البته در این مورد، پزشکان نظرات مختلفی دارند. بیماران باید چند نکته‌ی ضروری را برای بعد از لیفت با جی‌پلاسما در نظر بگیرند که یکی از آن‌ها، استراحت حداقل ۱۰ روزه است.

ممکن است در طول این مدت، صورت پوسته پوسته، قرمز و متورم شود و بیمار به مراقبت زیادی نیاز داشته باشد. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل تا یک هفته پس از عمل، یک نفر بیمار را برای انجام کارهای روزمره همراهی کند.

پس از گذشت دوره‌ی نقاهت، بیمار می‌تواند با تایید پزشک به کار و سایر فعالیت‌های روزمره بازگردد. با این حال، داوطلبان باید انتظار ناراحتی را حتی پس از گذشت ۱۰ روز پس از عمل داشته باشند. دوره نقاهت تقریباً دو تا سه هفته طول می‌کشد. ممکن است پوست در طول این مدت قرمز شود که در این‌صورت باید از آرایش‌کردن اجتناب کرد مگر اینکه با تایید پزشک باشد.

طرفداران این روش ادعا می‌کنند که جی پلاسما نتایجی بسیار سریع دارد. این ادعا تا حدی درست است زیرا رفع افتادگی پوست به‌سرعت قابل مشاهده بوده و پوستِ زیر لایه‌ی حذف شده به میزان قابل توجهی نرمتر می‌شود. اگرچه پوست زیرین قرمز شده، متورم و براق است اما همه‌ی این‌ها به شکل‌گیری پوست نرم و لطیف کمک می‌کند. در واقع ممکن است چند ماه طول بکشد تا اثرات کامل درمان آشکار شده و قرمزی پوست به‌طور کامل رفع شود.

مزایا و معایب جی پلاسما

اکنون که درک کاملی از روش عمل و دوره نقاهت آن داریم، وقت آن است تا بر روی یک سوال بزرگ تمرکز کنیم؛ آیا جی پلاسما برای شما مناسب است؟ برای پاسخ دادن به این سوال، ابتدا باید با خلاصه‌ای از مزایا و معایب جی پلاسما به‌خوبی آشنا شویم، سپس می‌توانیم نقاط قوت و ضعف درمان را ببینیم و آن‌ها را در برابر روش‌های مشابه اندازه‌گیری کنیم.

مزایای جی پلاسما

  • عدم نیاز به عمل جراحی: از آنجایی‌که جی پلاسما یک عمل جراحی نیست، عوارض و درد ناشی از عمل‌های تهاجمی را همراه نخواهد داشت. در طی عمل جی پلاسما جای زخم روی پوست باقی نمی‌ماند مگر اینکه بخواهیم از آن برای درمان لایه‌های عمیق پوست استفاده کنیم؛ که در این صورت هم میزان برش‌ها بسیار کم خواهد بود.
  • نتایج چشمگیر: اگر قبل از جی پلاسما و بعد از آن از صورت خود عکس بگیرید، متوجه نتایج درخشان آن خواهید شد.
  • انجام در مدت زمانی کوتاه: جی پلاسما به “لیفت صورت یک ساعته” معروف است. هرچند که مدت زمان این عمل معمولاً کمتر از ۴۵ دقیقه طول می‌کشد.
  • نیاز به یک بار درمان: اگرچه داوطلبان چند بار از جی پلاسما استفاده می‌کنند اما برای درمان کامل پوست صورت، تنها یک بار درمان نیاز است.

جی پلاسما

معایب جی پلاسما

  • دوره نقاهت طولانی: این نکته به‌عنوان یک نقطه ضعف برای این درمان به حساب می‌آید. هرچند که این روش بدون عمل جراحی انجام می‌شود اما دوره نقاهت طولانی آن در مقایسه با عمل لیفت صورت، یک نقطه ضعف مهم است.
  • انتظار برای نتیجه‌بخشی: برخی نتایج بلافاصله بعد از جی پلاسما ظاهر شده و برخی دیگر چندین ماه طول می‌کشند.
  • قرمز شدن پوست: پوست صورت بلافاصله بعد جی پلاسما، به‌شدت قرمز می‌شود. این عارضه به مرور زمان بهبود می‌یابد اما ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد.
  • روشی مطمئن با نتایجی محدود: هرچند که جی پلاسما چین و چروک‌های پوست را کاهش می‌دهد اما به گفته‌ی برخی داوطلبان برای رفع افتادگی شدید پوست باید از لیفت صورت استفاده کرد.

قرمز شدن پوست و دوره نقاهت طولانی از مهمترین معایب روش جی پلاسما است.

هنگامی‌که در مورد جی‌پلاسما تحقیق می‌کنیم، بسیار مهم است که مزایا و معایب آن را بررسی نماییم. به‌عنوان مثال، برخی افراد ممکن است، استفاده از بی‌حسی موضعی به جای بی‌هوشی عمومی را به‌عنوان یک مزیت برای این روش به‌حساب آورند. این مورد در عمل‌های مختلف به‌گونه‌ای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در روش IPL از بی‌حسی سطحی و در لیفت صورت از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.

آیا جی پلاسما روشی مناسب است؟

با وجود گزینه‌های زیاد برای درمان، انتخاب یک روش مناسب دشوار است. پاسخ این سوال به نیاز شما و محدوده قیمت روش‌های درمان بستگی دارد.

تا چه مدت می‌توانید دوره نقاهت را تحمل کنید؟ چه میزان از تغییر را انتظار دارید؟ تا چه اندازه می‌توانید هزینه کنید؟

بهتر است که جی پلاسما را به‌عنوان یک روش جایگزین لیفت صورت و دیگر روش‌های غیرجراحی در نظر بگیرید. هرچند که نتایج جی پلاسما در مقایسه با بسیاری از روش‌های غیرجراحی، بسیار قابل توجه هستند اما دوره نقاهت آن زیاد است.

هنگامی‌که جی پلاسما را با لیفت صورت مقایسه می‌کنیم، این روش درمانی، دارای اثرگذاری بالا، بسیار ارزان‌تر و غیر تهاجمی‌تر است. در حقیقت این روش، گزینه‌ای مناسب برای افرادی است که می‌خواهند به نتایج لیفت صورت دست یافته، در زمان و هزینه صرفه‌جویی کرده و زیر تیغ جراحی نروند.