بعد از عمل لیفت همانند دیگر عمل‌های جراحی باید نکاتی را برای مراقب از خود در نظر داشته باشید. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 1. بعد از جراحی لیفت، باید سر و شانه خود را به‌هنگام استراحت با زاویه‌ی ۴۵ درجه از سطح زمین قرار دهید یا از صندلی تخت خواب‌شو استفاده کنید. تا ۲ هفته پس از لیفت، از بالش استفاده نکنید زیرا بالش موجب می‌شود تا گردن به سمت جلو خم شود. یکی از مزیت‌های انجام عمل لیفت در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا این است که تمام نکات مورد نیاز داوطلبان به آن‌ها آموزش داده خواهد شد.
 2. تا ۵ روز بعد از عمل سعی کنید هیچ‌گونه فشاری به ماهیچه‌های صورت وارد نکنید. هنگامی‌که از خواب بیدار شدید، کف پاها را به سمت جلو و عقب خم کرده و تمام پاها را به سمت بالا و پایین حرکت دهید. سعی کنید این تمرین را ۴ تا ۵ بار در هر ساعت انجام دهید.
 3. تا ۷۲ ساعت بعد از جراحی لیفت، از کیسه یخ و ماسک چشم برای کاهش ورم استفاده کنید.
 4. در صورت احساس درد یا ناراحتی، می‌توانید هر ۳ ساعت یکبار از مُسَکن استفاده کنید. تا وقتی‌که درد دارید و مسکن می‌خورید از نوشیدن الکل پرهیز کنید. همچنین اگر دردی را احساس نمی‌کنید از مصرف مسکن اجتناب کنید.
  مراقبت های بعد از لیفت
 5. ممکن است تا ۴۸ ساعت پس از عمل احساس درد داشته باشید که با مصرف داروی مسکن کاهش می‌یابد. همچنین التهاب ماهیچه‌ها با استفاده از داروی ضد اضطراب، به‌مرور از بین می‌رود.
 6. داشتن یک رژیم سبک بعد از لیفت که شامل مایعات زیاد و سوپ باشد، گزینه‌ای بسیار مناسب است. بهتر است یک رژیم سبک و ساده برای روز بعد از عمل در نظر گرفته شود.
 7. دِرَن‌ها (لوله‌هایی که بعد از لیفت برای تخلیه ترشحات زخم زیر پوست کار گذاشته می‌شوند) زیر پوست و معمولاً در ناحیه‌ی گردن، قرار داده می‌شوند. با وجود این شرایط می‌توانید به‌‌راحتی بخوابید. البته از آوردن فشار روی آن‌ها خودداری کنید. محفظه‌ی دِرَن‌ها همیشه باید در حالت فشرده قرار داشته باشد. دستورالعمل‌های لازم برای محافظت از دِرَن‌ها در اختیار فرد مراقب و همراه بیمار قرار خواهد گرفت. دِرَن‌ها و پانسمان‌ها ۲ روز پس از عمل، از سر و صورت جدا می‌شوند.
 8. بعد از عمل، تا حدی ورم روی چشم‌ها و صورت وجود دارد. اگر در یک سمت صورت یا گردن ورمی حاد به‌وجود آید که در مقایسه با بخش‌های دیگر صورت بسیار شدید است با پزشک تماس بگیرید.
 9. از چرخاندن سر اجتناب کنید. زیرا این کار موجب می‌شود تا بخیه‌های صورت و گردن کشیده شود. بهتر است برای انجام این کار، سر و شانه‌ها به‌طور همزمان حرکت کند.
 10. هرگز سیگار نکشید.
 11. تا یک هفته پس از رفع چین و چروک پوست با جراحی، تمام حرکات صورت از قبیل لبخند زدن، صحبت کردن، خمیازه کشیدن و جویدن باید در حداقل ممکن باشد.
 12. ۲ تا ۳ روز پس از عمل، می‌توان دِرَن‌ها را از صورت و گردن جدا کرد. باید برش‌های ایجاد شده در پشت و جلوی گوش و زیرچانه را ۲ با در طول روز با پراکسید اکسیژن شستشو داد.
 13. تا ۲ روز بعد از لیفت باید یک لایه‌ی نازک از پماد باسیترسین را روی زخم‌ها اعمال کرد.

  تا یک هفته بعد از عمل تمام حرکات صورت از قبیل لبخند زدن، صحبت کردن، خمیازه کشیدن و جویدن باید حداقل باشد.

 14. بعد از باز کردن پانسمان و جدا کردن دِرَن‌ها، بهتر است موها را با شامپوی بچه بشویید. مقداری شامپو کف دست ریخته و موها را به‌آرامی شستشو دهید تا کف به‌طور کامل از آن خارج شود. این کار را ادامه دهید تا زمانی‌که تمام پماد و پوست‌های اضافی از موها جدا شوند. تا زمانی‌که بخیه‌ها روی سر و گردن وجود دارند از اسپری مو، حالت‌دهنده و ژل استفاده نکنید. اگر می‌خواهید پوست صورت را با صابون بشویید یا از نرم‌کننده استفاه کنید، مراقب بخیه‌ها باشید.
 15. موهایتان را با دمای پایین سشوار خشک کنید.
 16. تا ۳ هفته پس از عمل نمی‌توانید موها را رنگ کنید.
 17. ۳ هفته بعد از عمل لیفت می‌توانید کار‌های روزمره را شروع کنید اما برای شروع فعالیت‌های سنگین تا یک هفته‌ی دیگر صبر کنید.
 18. بعد از لیفت، پوست صورت به نور آفتاب بسیار حساس است. تا ۸ هفته پس از عمل، از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب خودداری کنید. همچنین برای مراقبت از پوست در برابر آفتاب، از کلاه لبه‌دار و کرم ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید.

مراقبت های بعد از لیفت

مراقبت‌های عمومی

 1. ممکن است بعد از عمل لیفت، احساس کنید که پوست صورت کشیده شده است اما ظاهر چهره طبیعی خواهد بود. همچنین تا چند ماه، وجود بی‌حسی در مناطق مورد نظر، کاملاً طبیعی است. البته این مشکلات رعایت نکات بعد از جراحی لیفت به‌مرور زمان از بین خواهد رفت.
 2. محل برش و کبودی را می‌توان با کرم‌های مرطوب‌کننده ماساژ داد تا به‌مرور نرم شده و بهبود پیدا کنند.
 3. ۱۰ روز پس از عمل می‌توان از لوازم آرایش استفاده کرد. تا زمانی‌که روی پلک‌ها بخیه وجود دارد نمی‌توان از ریمل استفاده کرد. البته این در شرایطی است که لیفت پلک را همزمان با لیفت صورت انجام دهید. همچنین بی‌حسیِ پس از لیفت پلک به‌مرور از بین خواهد رفت.
 4. تا ۳ هفته بعد از لیفت، از انجام فعالیت‌های سنگین و بلند کردن اشیا تا وزن ۵ کیلوگرم خودداری کنید.
 5. برش‌های صورت و گردن به‌شدت به نور آفتاب حساس هستند. بنابراین تا ۶ ماه پس از عمل از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب خودداری کرده و از کرم ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید.

  تا ۳ هفته بعد از لیفت، از بلند کردن اشیا تا وزن ۵ کیلوگرم باید خودداری شود.

 6. داروهای تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 7. برخی پیامدهای بعد از عمل زیبایی از قبیل حالت تهوع، استفراغ، تنگی نفس، اسهال یا بروز التهاب روی پوست اجتناب ناپذیر هستند. در صورت بروز آن‌ها با پزشک تماس بگیرید.
 8. همچنین در صورت داشتن تب، وجود قرمزی و درد حتماً به دکتر اطلاع دهید.
 9. از پوشیدن لباس‌های جلوبسته و استفاده از کلاه گیس خودداری کنید زیرا موجب می‌شوند تا برش‌های جلوی گوش و خط مو باز شوند.