ممکن است لیزر مانند یک چوب جادویی به نظر برسد که می‌تواند هر گونه اِسکار (اثر زخم) را از بین ببرد؛ اما برای اینکه به بهترین نتایج دست یافته و از عوارض جدی جلوگیری کنید، بسیار مهم است که پیش از لیزر اِسکار خود نکات پایه‌ای این درمان را بشناسید.

با لیزر درمانی نمی‌توان اِسکار را به طور کامل از بین برد.

1- با لیزر درمانی نمی‌توان اِسکار را به طور کامل از بین برد. با توجه به پیشرفت‌های اخیر در پزشکی، بسیاری از دکتر برای از بین بردن بسیاری از اِسکارها، لیزر درمانی را پیشنهاد می‌کنند. اما کاربردهای لیزر درمانی از این قرار است:

 • جلوگیری از شکل گرفتن اِسکار پس از جراحی
 • کاهش درد و خارش اِسکار
 • افزایش دامنه حرکتی در صورتی که اِسکاری باعث محدودیت حرکت شده باشد.

با لیزر درمانی می‌توان ظاهر اِسکار را تا حدی بهبود بخشید اما باید توجه داشته باشید که کاملاً آن را از بین نمی‌برد، بلکه در واقع اِسکار را نامحسوس‌تر و کمرنگ‌تر می‌کند.

نتایج درمان بسیار به دکتری که لیزر درمانی را انجام می‌دهد بستگی دارد.

2- نتایج درمان بسیار به دکتری که لیزر درمانی را انجام می‌دهد بستگی دارد. متخصصان پوست واجد شرایط‌ترین افراد برای درمان اِسکار با لیزر هستند. در صورتی که لیزر اِسکار توسط متخصصی ماهر و با تجربه انجام شود، می‌توانید اطمینان داشته باشید که او می‌تواند انواع مختلفی از اِسکارها را درمان کند.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و لیزر هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

اگر فردی که درمان را انجام می‌دهد تخصص کافی در زمینه لیزر و پوست نداشته باشد، ممکن است نتوانید به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید، ضمن اینکه خطرات بیشتری شما را تهدید خواهد کرد.

باید حتماً پیش از انجام هرگونه لیزر درمانی حتماً جلسه مشاوره‌ای را با یک دکتر متخصص داشته باشید.

3- باید حتماً پیش از انجام هرگونه لیزر درمانی حتماً جلسه مشاوره‌ای را با یک دکتر متخصص داشته باشید. اگر دکتری به شما گفت که به جلسه مشاوره نیازی نیست، به او اعتماد نکنید. بسیار مهم است که دکتر متخصص از شرایط فردی شما آگاهی لازم را داشته باشد. ویژگی‌های هر شخصی منحصر به فرد است به همین دلیل دکتر باید حتماً پیش از لیزر درمانی نوع پوست، ویژگی‌های اِسکار شما و وضعیت سلامت عمومی شما را بررسی کند.

در جلسه مشاوره حتماً مسائل زیر را با دکتر در میان بگذارید:

 • اگر تبخال دارید یا مستعد ابتلا به آن می‌باشید، به دکتر اطلاع دهید.
 • اگر دچار هرگونه بیماری مانند دیابت هستید، به دکتر اطلاع دهید.
 • اگر سیگاری هستید، به دکتر اطلاع دهید.
 • هر گونه دارو یا مکملی را که استفاده می‌کنید، به دکتر اطلاع دهید.

همچنین بسیار مهم است که دکتر از نتایج دلخواه و انتظارات شما آگاهی داشته باشد، پس لطفاً در این زمینه صادق باشید.

محافظت از پوست در برابر نور آفتاب، پیش و پس از لیزر درمانی بسیار اهمیت دارد.

4- محافظت از پوست در برابر نور آفتاب، پیش و پس از لیزر درمانی بسیار اهمیت دارد. اگر پوست خود را برنزه کرده یا دچار آفتاب سوختگی باشید، دکتر نمی‌تواند لیزر پوست را برایتان انجام دهد. در این صورت احتمال سوختگی یا تغییر رنگ پوست نیز وجود دارد. پس از لیزر درمانی باید از پوست خود در برابر نور آفتاب محافظت کنید تا پوست به طور کامل بهبود پیدا کند. اگر در دوره نقاهت و بهبودی پوست، اشعه‌های آسیب زننده آفتاب به پوست شما برخورد کنند می‌توانند باعث به وجود آمدن اِسکار دیگری شوند.

ممکن است نیاز باشد که پیش از لیزر درمانی تغییراتی را در شیوه زندگی خود ایجاد کنید.

5- ممکن است نیاز باشد که پیش از لیزر درمانی تغییراتی را در شیوه زندگی خود ایجاد کنید. متخصصان برای اینکه به خوبی بهبود پیدا کنید و بهترین نتایج را کسب کنید توصیه می‌کنند که نکات زیر را رعایت نمایید:

 • اگر سیگاری هستید باید دو هفته پیش از لیزر درمانی کشیدن آن را متوقف کنید.
 • مصرف ویتامین E، آسپیرین و دیگر داروها و مکمل‌هایی که بهبودی را به تاخیر می‌اندازند متوقف کنید.
 • تا 2 الی 4 هفته از مصرف محصولات مراقبتی پوست که حاوی رتینوئید یا اسید گلیکولیک هستند اجتناب کنید.
 • اگر مستعد ابتلا به تبخال هستید داروهای پیشگیری از تبخال را مصرف کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب، نورهای مصنوعی شدید و برنزه کردن پوست خود جداً خودداری نمایید. اگر پوست خود را برنزه کرده باشید یا دچار آفتاب سوختگی باشید نمی‌توانید لیزر درمانی را انجام دهید.

ممکن است برنامه درمانی شما چیزی فراتر از لیزر درمانی باشد.

6- ممکن است برنامه درمانی شما چیزی فراتر از لیزر درمانی باشد. اکثر افراد برای دستیابی به بهترین نتایج به بیش از یک جلسه درمانی نیاز دارند. برای مثال اگر فردی دچار اِسکارهای آکنه عمیق باشد، ممکن است دکتر پس از درمان اِسکار با لیزر، تزریق ژل را هم برای او انجام دهد.

7- ممکن است به بیش از یک جلسه لیزر درمانی نیاز داشته باشید. ممکن است دکتر برای اینکه به نتایجی بلند مدت و بهینه دست پیدا کنید، چندین جلسه لیزر درمانی را برایتان ترتیب دهد. مخصوصاً زمانی که از لیزر غیر تهاجمی استفاده می‌شود حتماً انجام چندین جلسه آن ضروری است. لیزرهای غیر تهاجمی دوره نقاهت چندانی ندارند، اما جهت دستیابی به بهترین نتایج به چند جلسه درمانی نیاز خواهید داشت.

پس از لیزر درمانی باید در خانه مراقبت‌های لازم را به عمل آورید.

8- پس از لیزر درمانی باید در خانه مراقبت‌های لازم را به عمل آورید. با پیروی از دستورالعمل‌های دکتر پس از لیزر درمانی می‌توانید به نتایج دلخواه خود دست پیدا کرده و از بروز عوارض جانبی جلوگیری کنید.

9- مدتی طول می‌کشد تا نتایج نهایی درمان پدیدار شوند. ماه‌ها طول می‌کشد تا نتایج نهایی لیزر اِسکار پدیدار شود، اما ممکن است در همان ابتدای درمان متوجه کمی تغییر در ظاهر اِسکار خود شوید.

10- ممکن است بیمه هزینه‌های این درمان را پوشش ندهد. درمان اِسکار با لیزر می‌تواند درد و خارش ناشی از اِسکار را بهبود دهد. اگر اِسکاری باعث محدودیت حرکتی شده باشد این درمان باعث می‌شود تا این محدودیت‌ها برطرف شود. هنوز هم بیمه درمان اِسکار با لیزر را به عنوان درمان‌های زیبایی می‌‍شناسد و هزینه‌های آن را پوشش نمی‌دهد.