لیزر پوست راهی اثبات شده برای کاهش چین و چروک‌ها، لک‌های پوستی، اِسکارهای آکنه و همچنین کشیدن پوست و بهبود بافت آن است. لیزرها کاربردهای مختلفی دارند و به منظور درمان مشکلات مختلف پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با یک جستجوی ساده می‌توانید بفهمید که رقابت زیادی میان انواع دستگاه‌های لیزر و روش‌های لیزر پوست وجود دارد. ما قصد داریم تا در طی این مقاله نکات کلیدی لیزر پوست را در اختیار شما قرار دهیم، پس با ما همراه باشید.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و لیزر هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

بهتر است که خیلی بر روی نام برندها متمرکز نشوید و بیشتر بر روی اهداف خود تمرکز کنید. می‌خواهید چه مشکلات پوستی را درمان کنید؟ نتایج مطلوب شما چیست؟

زمان لیزر پوست بسیار مهم است

1- زمان لیزر پوست بسیار مهم است

آیا می‌دانستید که فصل پاییز به عنوان فصل لیزر شناخته می‌شود؟ چون پوست پس از برخی لیزر درمانی‌ها بسیار به نور آفتاب حساس می‌شود بسیاری از متخصصان زیبایی توصیه می‌کنند که لیزر درمانی را در فصل‌های پاییز یا زمستان انجام دهید، چون در این فصل‌ها روزها کوتاهتر بوده و بیشتر وقت خود را در خانه هستید.

البته صرفنظر از اینکه لیزر پوست را در چه فصلی انجام می‌دهید باید هر روز از کرم‌های ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که نتایج به دست آمده از درمان به خوبی حفظ شده، از سرطان پوست جلوگیری کرده و روند پیری پوست را کُندتر می‌کند.

ممکن است لیزر درمانی دردناک باشد یا نباشد!

2- ممکن است لیزر درمانی دردناک باشد یا نباشد!

متخصصان و افرادی که لیزر درمانی را انجام داده‌اند، درد این روش را به اصابت یک باند لاستیکی به پوست تشبیه می‌کنند. البته درد لیزر درمانی به نوع لیزر، عمق آن، ناحیه تحت درمان و آستانه تحمل بیمار بستگی دارد.

لیزر CO2 و لیزر اِربیوم یاگ نمونه‌هایی از لیزر تهاجمی هستند.

ممکن است پیش از انجام لیزرهای تهاجمی که لایه‌های بیشتری از پوست را برمی‌دارند، به اعمال بی‌حسی موضعی یا تزریق داروی بی‌حسی نیاز باشد تا بیمار دردی را احساس نکند. لیزر CO2 و لیزر اِربیوم یاگ نمونه‌هایی از لیزر تهاجمی هستند.

برخی از لیزرهای غیر تهاجمی (این لیزرها از لایه‌های پوست عبور می‌کنند و لایه‌های پوست را بر نمی‌دارند) درد بسیار کمی دارند یا اصلاً دردی ندارند، بنابراین فقط با مالیدن یک کرم بی‌حسی موضعی می‌توان درد را از بین برد. لیزر رنگی پالسی، لیزر اندیاگ (ND: Yag) و لیزر الکساندرایت نمونه‌هایی از لیزر غیرتهاجمی هستند. ممکن است پس از این لیزر درمانی‌ها ناحیه تحت درمان کمی دچار حساسیت شود. دکتر در صورت لزوم می‌تواند پس از لیزر درمانی راهکارهایی ایمن را جهت کنترل درد در اختیار شما قرار دهد.

داشتن پوستی تیره‌تر لزوماً به معنای عدم امکان انجام لیزر نیست

3- داشتن پوستی تیره‌تر لزوماً به معنای عدم امکان انجام لیزر نیست

یکی از تصورات رایج غلط این است که لیزر درمانی فقط برای پوست‌های روشن امکان‌پذیر است. درست است که برخی لیزرها به سلول‌های پوست‌های تیره‌تر آسیب وارد می‌کنند و موجب تغییر رنگ پوست می‌گردند، اما گزینه‌هایی ایمن و موثر هم وجود دارند. عمدتاً لیزرهای اِربیوم برای پوست‌هایی که کمی تیره هستند گزینه خوبی است و احتمال تغییر رنگ پوست با این درمان کمتر خواهد بود.

افرادی که پوستی کاملاً تیره یا قهوه‌ای دارند باید گزینه‌های درمانی دیگری مثل فرکانس رادیویی یا میکرونیدلینگ را انتخاب کنند. بهترین راه برای اطمینان از درمانی ایمن و موثر برای پوست‌تان، انجام یک جلسه مشاوره با دکتری ماهر و با تجربه در زمینه لیزر پوست است.

دکتری که لیزر درمانی را انجام می‌دهد بسیار در نتایج موثر است

4- دکتری که لیزر درمانی را انجام می‌دهد بسیار در نتایج موثر است

اگر لیزر پوست را نزد متخصصی ماهر، مجرب و با تجربه انجام دهید می‌توانید از ایمن بودن این درمان اطمینان داشته و به نتایجی مطلوب دست پیدا کنید. اما اگر لیزر درمانی را نزد دکتری فاقد مهارت و تجربه کافی انجام دهید به نتایج دلخواه خود دست پیدا نکرده و یا حتی ممکن است با خطراتی مواجه باشید. هنگام انتخاب دکتر خود بسیار دقت کنید و سوابق، تجربه، شایستگی و مجوزهای او را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. در انتخاب خود فقط هزینه‌ها و دستگاه‌های معتبری که دکتر استفاده می‌کند را مد نظر قرار ندهید.

برخی داروها و بیماری‌ها بر روی واکنش پوست به لیزردرمانی تاثیر می‌گذارند

5- برخی داروها و بیماری‌ها بر روی واکنش پوست به لیزردرمانی تاثیر می‌گذارند

همیشه در مورد سوابق پزشکی خود، داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید با دکتر صادق باشید. برای مثال اگر مستعد ابتلا به تبخال باشید، لیزر درمانی باعث شیوع بیشتر این عارضه می‌شود. داروها آکنه‌ای که حاوی ایزوترتینوئین هستند می‌توانند بر روی روند بهبودی لیزر پوست تاثیر منفی گذاشته و یا باعث به وجود آمدن اِسکار شوند. همچنین داروهای بدون نسخه‌ای مثل آسپیرین می‌توانند خطر خونریزی پس از لیزر درمانی را افزایش دهند.

دیابت و بیماری‌های مزمن دیگر هم می‌توانند بر روی ایمنی و نتایج لیزر درمانی تاثیر بگذارند. باید دو هفته پیش و پس از لیزر درمانی سیگار کشیدن را متوقف کنید، تا از بروز برخی عوارض در دوره نقاهت جلوگیری شده و به بهترین نتایج ممکن دست یابید.

لیزرهای مختلف برای درمان مشکلات و پوست‌های مختلف بهینه شده‌اند

6- لیزرهای مختلف برای درمان مشکلات و پوست‌های مختلف بهینه شده‌اند

دلیل وجود انواع لیزرها این است که  با یک نوع لیزر نمی‌‌توان همه انواع پوست‌ها و مشکلات پوستی را درمان کرد. در زیر برخی از متداول‌ترین لیزرها به طور مختصر معرفی شده‌اند:

  • لیزر CO2: لیزری تهاجمی است که برای درمان اِسکار، زگیل، چین و چروک‌ها و دیگر مشکلات عمیق پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • لیزر اِربیوم: لیزری است که هم می‌توان به صورت تهاجمی و هم غیر تهاجمی از آن استفاده کرد. توانایی این لیزر در ترمیم کلاژن آن را گزینه‌ای مناسب برای درمان خطوط و چین و چروک‌های ظریف، شُلی پوست و لکه‌های پوستی کرده است.
  • لیزر رنگی پالسی: لیزری غیر تهاجمی است که پوست را گرم کرده و رنگدانه‌های پوست را جذب می‌کند. می‌توان از این لیزر برای درمان قرمزی پوست، هیپرپیگمانتاسیون، پارگی مویرگ‌ها و رزاسه استفاده کرد.
  • لیزر فرکشنال: این لیزر انرژی لیزری را به هزاران اشعه کوچک تبدیل کرده و فقط بخشی از پوست ناحیه مورد نظر را درمان می‌کند، در نتیجه دوره نقاهت کمتری دارد. لیزرهای فرکشنال می‌توانند تهاجمی یا غیر تهاجمی باشند. همچنین می‌توان از آن‌ها برای درمان لکه‌های پوستی استفاده کرد که به دلیل بالا رفتن سن شکل گرفته‌اند.
  • IPL (نور پالسی شدید): این درمان از لحاظ فنی زیرمجموعه لیزر درمانی محسوب نمی‌شود اما می‌تواند مشکلاتی مشابه مانند آسیب‌های ناشی از نور آفتاب، آکنه، رزاسه و هیپرپیگمانتاسیون را درمان کند.

به جای اینکه بر روی برند لیزرها و طول موج آن‌ها متمرکز شوید، بهتر است که بر روی اهداف خود تمرکز کنید. می‌خواهید چه مشکلات پوستی را برطرف کنید و به دنبال چه نتایجی هستید؟ برای اینکه درمانی موفق داشته و نتایجی مطلوب را کسب کنید باید به دکتری متخصص، ماهر و با تجربه مراجعه کنید تا بر اساس نوع پوست شما بهترین درمان را پیشنهاد دهد.

برای چندین جلسه لیزر درمانی برنامه‌ریزی کنید

7- برای چندین جلسه لیزر درمانی برنامه‌ریزی کنید

در برخی موارد با یک جلسه لیزر پوست می‌توان به نتایج مطلوب دست پیدا کرد اما معمولاً جهت دستیابی به نتایج مطلوب با لیزرهای غیر تهاجمی به چندین جلسه درمانی نیاز خواهید داشت. لیزرهای غیر تهاجمی دوره نقاهت ندارند و زمانی که دوره درمان تکمیل شد به نتایجی بلند مدت دست خواهید یافت.

ممکن است بسته به نوع درمان به دوره نقاهت نیاز داشته باشید

8- ممکن است بسته به نوع درمان به دوره نقاهت نیاز داشته باشید

درست است که لیزر پوست عموماً درمانی غیر جراحی است، اما همه لیزر درمانی‌ها بدون دوره نقاهت نیستند. دوره نقاهت لیزر پوست بسته به نوع لیزر، میزان سلامت عمومی فرد و سرعت بهبودی هر فرد متفاوت است.

از قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهند اجتناب کنید.

لیزرهای غیر تهاجمی عمدتاً دوره نقاهت ندارند، اما لیزرهای تهاجمی معمولاً 2 الی 3 هفته دوره نقاهت دارند که این مدت زمان به عمق لیزر درمانی هم بستگی دارد. پس از این مدت پوست جدید به طور کامل بهبود یافته و نتایج نهایی مشهود خواهد شد. این بدان معنا نیست که مجبورید یک ماه تمام را در خانه سپری کنید، بلکه در طول این مدت پوست حالت خام و قرمز دارد و پوسته پوسته می‌شود تا کاملاً بهبود پیدا کند. به همین دلیل ممکن است در برخی موقعیت‌های اجتماعی راحت نباشید. همچنین باید برخی فعالیت‌های خود را اصلاح کنید و از قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهند اجتناب کنید (شنا، ورزش در باشگاه و …).

اگر می‌خواهید بیشتر در مورد لیزر پوست در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا بدانید جهت گرفتن وقت مشاوره با ما تماس حاصل نمایید.